Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Από το βήμα 3 του ελέγχου ΝΑΙ/ΟΧΙ

 

3.1.6

 

Σε περίπτωση που η πρόταση υλοποιείται σε διαφορετική περιφέρεια από την έδρα της ατομικής επιχείρησης η πρόταση υποβλήθηκε στην διοικητική περιφέρεια της χώρας του τόπου εγκατάστασης;

 

Σε περιπτώσεις φαντάζομαι 99% δεν μας αφορά η ανωτέρω. Τί απαντάμε?

Το αφήνουμε κενό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά στην ανακοίνωση αιτήματος ελέγχου του εσπα αναφέρει χαρακτηριστικά:

 

''Ο επενδυτής μαζί με τα τα Τυπικά Δικαιολογητικά του Παραρτήματος Ζ της Υπουργικής Απόφασης Προκήρυξης υποβάλλει επίσης τα ακόλουθα:

1. Αρχικές Προσφορές (αν αυτές έχουν αλλάξει ΚΑΙ τις νεότερες που τυχόν υπάρχουν προκειμένου να αποδεικνύεται η συνάφεια μεταξύ της πρότασης που υποβλήθηκε και αυτής που τελικά υλοποιήθηκε) ''

 

Συνεπώς πρέπει εκτος των αρχικών προσφορών που πήραμε για να υποβάλουμε την πρόταση να πάρουμε και νέες που να αφορούν τον εξοπλισμό που τελικά αγοράσαμε?? Ή δεν καταλαβαίνω καλα?

 

Αντε πάλι τρέξιμο...αν είναι δυνατόν!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Kostas_eng,

μπήκα και εγώ και δοκίμασα λίγο την αίτηση η οποία και εμένα μου φάνηκε αρχικά λίγο μπερδεμένη.

Θέλω να πιστεύω όμως ότι έχω καταλάβει τη λογική της.

Στο βήμα 4 όντως δεν μπορείς να αλλάξεις κανένα στοιχείο. Υπάρχει όμως λόγος. Στο επόμενο βήμα (5) υποβάλλοντας τα παραστατικά, δηλώνεις και ποια επιλέξιμη δαπάνη αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο παραστατικό. Στο βήμα (6) το ΜΟΔ δείχνει έναν πίνακα όπου με κόκκινο σημειώνεται το αντικείμενο που τελικά σου στοίχισε παραπάνω από αυτό που είναι δηλωμένο στο βήμα (4) δηλαδή στην αρχική σου πρόταση.

Με παρόμοια λογική το ΜΟΔ αντιστοιχεί και τα βήματα 7 και 8.

Με λίγα λόγια δεν θα ξαναδηλώσουμε τις καινούργιες προσφορές, αλλά με βάση τα τιμολόγια που θα δηλώσουμε θα γίνει η σύγκριση με την αρχική επενδυτική πρόταση.

Ελπίζω να βοήθησα...

 

Τι γίνεται όμως αν στο ενδιάμεσο μας έγινε νέα προσφορά με μικρότερη αξία;

Link to comment
Share on other sites

Όλοκλήρωσε κάποιος συνάδελφος την διαδικασία?Εγώ προσωπικά από εβδομάδα και θα ενημερώσω κυρίως για το ότι αφορά την υποβολή του φακέλου στους ΕΦΔ

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται όμως αν στο ενδιάμεσο μας έγινε νέα προσφορά με μικρότερη αξία;

 

Θα πάρεις αντίστοιμα μειωμένη επιδότηση.

 

Η εγκεκριμένη επιδότηση είναι ποσοστό της εγκεκριμένης πρότασης επένδυσης.

Αν τα τιμολόγια έχουν μειωμένη τιμή θα πάρεις πάλι το ίδιο ποσοστό επιδότησης (50% ή 80%, ανάλογα με το αν είναι εντός πενταετία).

 

Αν εννοείς τις βεβαιώσεις από το Πλαίσιο, είχα και εγώ πρόβλημα.

...

Γι αυτό ζήτα να σε συνδέσουν απευθείας με το λογιστήριο....

Το ίδο μου έτυχε και εμένα. Με το λογιστήριο βρήκα λύση σε 2 λεπτά.

 

 

update

πήρα τηλ στα κεντρικά της τράπεζας που έχω δηλώσει στο ΕΣΠΑ. Μου είπαν ότι έχουν στείλει ερωτήματα στο υπουργείο για τις λεπτομέρειες και περιμένουν απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από το βήμα 3 του ελέγχου ΝΑΙ/ΟΧΙ

 

3.1.6

 

Σε περίπτωση που η πρόταση υλοποιείται σε διαφορετική περιφέρεια από την έδρα της ατομικής επιχείρησης η πρόταση υποβλήθηκε στην διοικητική περιφέρεια της χώρας του τόπου εγκατάστασης;

 

Σε περιπτώσεις φαντάζομαι 99% δεν μας αφορά η ανωτέρω. Τί απαντάμε?

Το αφήνουμε κενό?

 

Το κενό δεν το δέχεται. Υπάρχει πρόβλημα. Πρέπει το ΕΣΠΑ να πάρει θέση. Υπάρχουν και άλλα περίεργα που πρέπει να λυθούν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αποκωδικοποιήσει τι πρέπει να απαντήσουμε στις ερωτήσεις;

Μην φάμε άκυρο από κάποιο πιθανό ΟΧΙ που γράψουμε ...

Link to comment
Share on other sites

οντως πολλά προβλήματα πχ. στο βήμα 5 αν άλλαξες την αγορά σου και βάλεις στο παραστατικό τιμή μικρότερη από ότι είχες δηλώσει δεν το δέχεται και σου λέει ότι πρέπει η τιμή να είναι μεγαλύτερη από τη δηλωθέν.

έχει αντιμετωπισθεί αυτό από κανένα? σε ποιό τηλέφωνο ρε παιδιά σας απαντούν να κάνουμε καμιά ερώτηση γιατί από email απότι λέτε κάηκες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι δικαιούχος της επιδότησης και αφού επέστεψαα από τις διακοπές μου και ενώ είχα ολοκληρώσει τις αγορές εξοπλισμού (1 GPS και ενα desktop), συνειδητοποίησα ότι την αγορά του pc αξίας 1800 € (καθαρή αξία) την έκανα τοις μετρητοίς, συνοδευόμενη με το ανάλογο παραστατικό (ημ. αγοράς 06/08/10), εν αντιθέσει προς τις διατάξεις της προκύρηξης του ΕΣΠΑ, που ορίζει ότι για αγορές >1500 €, χρειάζονται παραστατικά απόδειξης κατάθεσης μέσω τραπέζης. Διαβάζοντας το forum, είδα ότι το θέμα έχει θιχθεί ακροθιγώς, από ορισμένους , αλλά δεν είναι επιλυμένο.

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον τρόπο να σωθεί η κατάσταση??

Ευχαριστώ προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

οντως πολλά προβλήματα πχ. στο βήμα 5 αν άλλαξες την αγορά σου και βάλεις στο παραστατικό τιμή μικρότερη από ότι είχες δηλώσει δεν το δέχεται και σου λέει ότι πρέπει η τιμή να είναι μεγαλύτερη από τη δηλωθέν.

έχει αντιμετωπισθεί αυτό από κανένα? σε ποιό τηλέφωνο ρε παιδιά σας απαντούν να κάνουμε καμιά ερώτηση γιατί από email απότι λέτε κάηκες?

 

Και εγω το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω, πρέπει να μας ενημερώσουν διότι σαφώς αποτελέι λάθος του συστήματος αυτό το μήνυμα, οι τιμές πολλές φορές έπεσαν σε σχέση με την αρχική προσφορά που είχαμε λάβει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.