Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω αν προλάβαίνω να αγοράσω κάποια προγράμματα που έχουν επιδοτηθεί αλλά δεν πρόλαβα να τα αγοράσω μέχρι σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να ρωτήσω αν προλάβαίνω να αγοράσω κάποια προγράμματα που έχουν επιδοτηθεί αλλά δεν πρόλαβα να τα αγοράσω μέχρι σήμερα?

 

Είναι λίγο αργά. Οι αγορές έπρεπε να γίνουν μέχρι 16/8. Αν μπορεί κάποιος να σου κόψει τιμολόγιο με ημερομηνία πριν τις 16/8 τότε είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ φίλε ssouanis!

 

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Γνωρίζετε αν μπορω για ένα προιον για το οποίο έχω 2 τιμολόγια να συμπεριλάβω και τα 2?

Συγκεκριμένα αγόρασα το civil 2010 και μου έδωσαν 2 τιμολόγια, ένα για το πρόγραμμα και ένα για το usb κλειδί. Μου είπαν ότι δεν γίνεται να συμπεριλάβουν το κλειδί στο τιμολόγιο του προγράμματος και ότι έτσι το κάνουν σε όλους.:confused:

 

Και εγώ την ίδια απορία έχω αφού αγόρασα το civil 2010 και μου δώσαν 2 τιμολόγια (ένα για το πρόγραμμα και ένα για το hasp, ενώ το καταθετήριο της τράπεζας αναφέρεται στο συνολικό ποσό). Θα μπορούμε να δηλώσουμε για το ίδιο προιόν δύο τιμολόγια στο σύστημα? Ομολογώ ότι δεν το έχω δοκιμάσει.

Όποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι, να διευκρινήσει!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να εκφράσω ένα προβληματισμό μου.

Κατά την αρχική μου αίτηση το Νοέμβριο του 2009, δήλωσα (λανθασμένα νομίζω και το διαπίστωσα όταν βγήκαν τα αποτελέσματα) 1 αριθμό εργαζομένων θεωρώντας ότι είναι ο εαυτός μου σαν μοναδικός εργαζόμενος ατομικής επιχείρισης και καταλαμβάνοντας μία θέση εργσίας.

Η πρότασή μου εγκρίθηκε και αγόρασα 2 προγράμματα (φοβούμενος ότι μπορεί να με κόψουν λόγω του παραπάνω - αν πρόκειται περί τούτου - λάθους).

Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να πάρω αντίγραφο του Ε7 ή βεβαίωση από το ΙΚΑ ότι δεν απασχολώ προσωπικό? Υπάρχει ο κίνδυνος αν δουν ότι ποτέ δεν απασχόλησα προσωπικό να με κόψουν λόγω (λανθασμένης) ψευδής δήλωσης αφού ως γνωστόν θα κάνουμε και υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 ότι τα στοιχεία που δηλώσαμε στο Έντυπο Υποβολής Πρότασης είναι αληθή.

 

Απλά να διευκρινήσω ότι κάνοντας την ίδια ερώτηση στο ΕΣΠΑ τηλεφωνικά μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί στην αρχική αίτηση θα πρέπει να αποδυκνύεις ότι οι αγορές που κάνεις ανταποκρίνονται με τις θέσεις εργασίας στην επιχείρηση (πχ δε μπορεί κάποιος που έχει 1 ή και κανένα άτομο απασχολούμενο να δηλώσει 3 πχ υπολογιστές).

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι να απαντήσει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Απλά να διευκρινήσω ότι κάνοντας την ίδια ερώτηση στο ΕΣΠΑ τηλεφωνικά μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί στην αρχική αίτηση θα πρέπει να αποδυκνύεις ότι οι αγορές που κάνεις ανταποκρίνονται με τις θέσεις εργασίας στην επιχείρηση (πχ δε μπορεί κάποιος που έχει 1 ή και κανένα άτομο απασχολούμενο να δηλώσει 3 πχ υπολογιστές).

 

Αυτό θα σου έγραφα και εγώ. Και μεταξύ εμού και του ΕΣΠΑ, ποιος πιστεύεις ότι έχει μεγαλύτερη βαρύτητα;

 

Πέρα από την πλάκα, η συγκεκριμένη απάντηση, υπήρχε και σε κάποιες διευκρινήσεις οι οποίες δόθηκαν κατά την περίοδο των αιτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα σου έγραφα και εγώ. Και μεταξύ εμού και του ΕΣΠΑ, ποιος πιστεύεις ότι έχει μεγαλύτερη βαρύτητα;

 

Πέρα από την πλάκα, η συγκεκριμένη απάντηση, υπήρχε και σε κάποιες διευκρινήσεις οι οποίες δόθηκαν κατά την περίοδο των αιτήσεων.

 

Άρα επομένως ζητάμε Ε7 ή βεβαίωση από το ΙΚΑ? Αν και θα συμβουλευθώ και το λογιστή μου για αυτό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Στην φόρμα "Πληρωμές", όταν προσθέτω νέα πληρωμή ζητάει τα στοιχεία λογιστικής εγγραφής.

Τι συμπληρώνω εκεί;

 

Στην ερώτηςη "Το οικονομικό αντικείμενο που υλοποιήθηκε είναι μέσα στα όρια της κατηγορίας του επιτηδευματία που προέβλεπε ο πίνακας 2 στο άρθρο 5 της ΥΑ προκήρυξης ;", αν έχω υπερβεί το όριο (π.χ. 10.500 αντί για 10.000) επιλέγω ΝΑΙ ή ΟΧΙ;

 

Θέλω να ρωτήσω αν προλάβαίνω να αγοράσω κάποια προγράμματα που έχουν επιδοτηθεί αλλά δεν πρόλαβα να τα αγοράσω μέχρι σήμερα?

 

Αν μπορεί να σου κόψει τιμολόγιο ο προμηθευτής με ημερομηνία 16/8 μπορείς.

Αν η τιμή είναι πάνω από 1500, μπορείς να κόψεις επιταγή με ημερομηνία πληρωμής 16/8 και πρέπει να την εξαργυρώσει εντός της προθεσμίας που μπορεί να την σφραγίσει.

Link to comment
Share on other sites

Ε7 δεν έχεις.

Βεβαίωση μη οφειλής από το ΙΚΑ που ανήκεις.

 

 

 

Αντιγραφή από το site του ΙΚΑ:

 

Επιχειρήσεις που δεν απασχολούν προσωπικό (αναπόγραφες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιχειρήσεις)

Οι επιχειρήσεις που δεν απασχολούν, ούτε απασχόλησαν στο παρελθόν προσωπικό υπαγόμενο στην ασφάλιση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, πρέπει, εκτός από την αίτηση να προσκομίσουν οποιοδήποτε έγγραφο στοιχείο (καταστατικό όταν πρόκειται για εταιρία, βεβαιώσεις έναρξης ή μεταβολών από την Δ.Ο.Υ., τιμολόγιο ή δελτίο αποστολής, άδεια επαγγέλματος κ.λπ) ώστε να επαληθεύονται, τα αναγραφόμενα στην αίτηση, στοιχεία και ότι η επιχείρηση έχει την έδρα της στην περιοχή του Υποκ/τος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ που ζητά τη βεβαίωση.

Η μη απασχόληση προσωπικού δηλώνεται μόνο στο έντυπο της αίτησης, που επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης.

 

 

 

Όλα τα περί ασφαλιστικής ενημερότητας από ΙΚΑ εδώ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την ίδια απορία έχω αφού αγόρασα το civil 2010 και μου δώσαν 2 τιμολόγια (ένα για το πρόγραμμα και ένα για το hasp, ενώ το καταθετήριο της τράπεζας αναφέρεται στο συνολικό ποσό). Θα μπορούμε να δηλώσουμε για το ίδιο προιόν δύο τιμολόγια στο σύστημα? Ομολογώ ότι δεν το έχω δοκιμάσει.

Όποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι, να διευκρινήσει!

 

Tελικά δεν υπάρχει πρόβλημα! Μπορείς να περάσεις κανονικά και τα 2 τιμολόγια στην επιλέξιμη δαπάνη που είναι το civil 2010 και το αναγνωρίζει κανονικά. Μετά στο επόμενο βήμα που θα καταχωρήσεις τους τρόπους πληρωμής θα βάλεις ότι με το καταθετήριο της τράπεζας πλήρωσες και τα 2 τιμολόγια και είσαι έτοιμος. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το IKA ακόμα δεν το έχω χωνέψει ρε παιδια. Σαν ελευθερος επαγγελματίας που δεν απασχόλησα ποτέ προσωπικο κ δεν είχα ποτέ παρε δώσε με το ΙΚΑ και είμαι ασφαλιζμένος στο ΤΣΜΕΔΕ τι δουλειά έχω με το ΙΚΑ? Ε7 δεν έχω υποβάλει ποτέ μου άρα δε μπορώ να έχω αντίγραφο. Σκοπέυω να κανω και μια υπεύθυνη δήλωση οτι δεν απασχόλησα ποτέ μου προσωπικό.

Υπέβαλε κανείς από εσας ερωτημα στο ΕΣΠΑ για το τι κανουμε με το Ε7 στην περίπτωση που δεν αποσχολουμε προσωπικό και αν τελικώς απαιτείται χαρτί απο το ΙΚΑ? Εγω έκανα ερωτημα και πήρα την αυτοματοποιημένη απάντηση που πήραν και καποιοι άλλοι συνάδελφοι. Είχε καποιος περισσότερη τυχη απο εμένα? Θα ξααναυποβάλω το ερώτημα μπας και μου απαντησουν. Γενικώς δε μένω ικανοποιημένος απο την υποστήριξη του ΕΣΠΑ και σκεφτομαι να συμπεριλαβω το παράπονο μου και στο έντυπο υποβολής ελέγχου

 

Όσο αναφορα τις πληρωμές μέσω internet banking στο ερώτημα μου έλαβα την παρακάτω απάντηση

Μήνυμα:

 

Το Ερώτημα που υποβάλατε έχει απαντηθεί. Η τελευταία τροποποίηση της απάντησης έγινε στις 24/8/2010 3:35:06 μμ.

 

Κατηγορία: Τεχνικά Θέματα

Περιγραφή του ερωτήματος:

 

Καλησπέρα μεγάλο μέρος των πληρωμών μου το έκανα με κατάθεση σε τραπεζικό λογαρισμό μέσω internet banking. Η τράπεζα (ΕΤΕ) μέσω της οποίας πραγματοποίησα τις πληρωμές δεν εκδίδει παραστατικό έτσι δεν έχω αριθμό παραστατικού για την πληρωμή. Έχω στη διάθεση μου αποδεικτικό συναλλαγης και αναλυτκο πίνακα κίνησης του λογαριασμού μου, στοιχεία που αποδεικνύουν την κατάθεση. Τι να βάλω στο πεδίο "αριθμό παραστατικού πληρωμής" στο βήμα 7? Ευχαριστώ

 

Απάντηση:

 

όπως επικοινωνήσετε στο [email protected] ή με την τράπεζα ενδιάμεσο φορέα διαχείρισης της πρότασης σας. Σας ευχαριστούμε

 

Ενέργεια: Απάντηση

Χρήστης: mouadmin

 

Ετσι λοιπόν το πρώθησα στο [email protected] και περιμένω...

Προτείνω σε όλους τους συναδέφους που στέλνουν ερωτήματα να μεταφέρουν εδω τις απαντησεις για τη διευκόλυνση όλων μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.