Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Δεν αρκεί το γράφεις στο τροποποιημένο παράρτημα Ζ.

Θα πας στο ΙΚΑ και θα κάνεις μία αίτηση για "ασφαλιστική ενημερότητα - βεβαίωση μη οφειλής".

 

Για το e-banking είχα στείλει mail στο ΕΣΠΑ, η απάντηση ήταν η γενική, δηλαδή ένα link και διάβασε εκεί.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τους κάνει το e-banking. Εγώ μετά από προτροπή φίλου που κάνει τη δουλειά του ενδιάμεσου σε προγράμματα, πήγα από το κατάστημα της τράπεζας και στο αποδεικτικό της συναλλαγής, έβαλαν σφραγίδα του καταστήματος και σφραγίδες 2 υπάλληλοι.

Είναι το πρώτο πρόγραμμα που γίνεται εξ' ολοκλήρου μέσω Η/Υ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΎΟΥΝ το e-banking. Είναι απλά αστείο. Δεν είναι κακοί άνθρωποι να μας κάνουν καψόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σωστά για το ΙΚΑ το λεει και στο περιεχόμενο φυσικόςυ φακέλου. Τώρα το είδα...

"Αντίγραφο του υποβληθέντος Εντύπου Ε7 «Οριστική Δήλωση Εκκαθάρισης των ποσών φόρου, τελών χαρτοσήμου και εισφοράς ΟΓΑ που οφείλονται σε εισοδήματα από Μισθωτές Υπηρεσίες» της χρήσης 01.01-31.12.2008 (οικ. έτος 2009). Εάν δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας τότε προσκομίζεται βεβαίωση από το ΙΚΑ ότι ο επενδυτής δεν απασχολεί προσωπικό. Σε περίπτωση που έχει γίνει πρόσφατα η πρόσληψη προσωπικού και δεν έχει ακόμα υποβληθεί το έντυπο Ε7, μπορεί να προσκομιστεί αντίγραφο της κάρτας πρόσληψης του ΟΑΕΔ ή αντίγραφο του βιβλίου νεοπροσλαμβανομένων του ΙΚΑ"

 

Συμφωνώ οτι είναι δεκτή η κατάθεση με ιντερνετ banking, και για τις σφραγίδες-υπογραφές στο αποδεικτικό συναλλαγής αλλα στο βήμα 7 στο πεδίο "Αριθμος παραστατικού πληρωμής" τι θα συμπληρώσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Περιγραφή του ερωτήματος:

 

πως θα εισάγουμε δυο αποδεικτικά κατάθεσης απο τράπεζα (αναφέρομαι στην αγορά ενος και μόνο αντικειμένου) σε περίπτωση που δόθηκε αρχικά κάποια προκαταβολή μέσω τραπεζικής κατάθεσης και έπειτα εξοφλήθηκε το αντικείμενο με μια δεύτερη κατάθεση...Το σύστημα μας επιτρέπει να εισάγουμε μια μόνο κατάθεση βγάζοντας μηνυμα λάθους αν το ποσο της κατάθεσης δεν αντιστοιχεί στο ποσο του τιμολογίου

Απάντηση:

Το σύστημα σας επιτρέπει να περάσετε όσες καταθέσεις θέλετε, πατώντας το κουμπί της προσθήκης πληρωμής κάθε φορά που θέλετε να καταχωρήσετε παραστατικό πληρωμής.

 

Ενέργεια: Απάντηση

Χρήστης: mouadmin

 

σωστά για το ΙΚΑ το λεει και στο περιεχόμενο φυσικόςυ φακέλου. Τώρα το είδα...

"Αντίγραφο του υποβληθέντος Εντύπου Ε7 «Οριστική Δήλωση Εκκαθάρισης των ποσών φόρου, τελών χαρτοσήμου και εισφοράς ΟΓΑ που οφείλονται σε εισοδήματα από Μισθωτές Υπηρεσίες» της χρήσης 01.01-31.12.2008 (οικ. έτος 2009). Εάν δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας τότε προσκομίζεται βεβαίωση από το ΙΚΑ ότι ο επενδυτής δεν απασχολεί προσωπικό. Σε περίπτωση που έχει γίνει πρόσφατα η πρόσληψη προσωπικού και δεν έχει ακόμα υποβληθεί το έντυπο Ε7, μπορεί να προσκομιστεί αντίγραφο της κάρτας πρόσληψης του ΟΑΕΔ ή αντίγραφο του βιβλίου νεοπροσλαμβανομένων του ΙΚΑ"

 

Συμφωνώ οτι είναι δεκτή η κατάθεση με ιντερνετ banking, και για τις σφραγίδες-υπογραφές στο αποδεικτικό συναλλαγής αλλα στο βήμα 7 στο πεδίο "Αριθμος παραστατικού πληρωμής" τι θα συμπληρώσουμε?

 

εγω πάντως έχω βάλει το αριθμό συναλλαγής....

Οι διαδοχικές δημοσιεύσεις δεν επιτρέπονται. Ως νέος χρήστης παρακαλώ να είστε εντός των κανόνων συμμετοχής.

GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

Ελα που η Εθνκη Τράπεζα δε σου δίνει ουτε αριθμό συναλλαγής (έχω ενα απλό αποδεικτικό χωρία αριθμό). Ακόμα και στην κινηση λογαριασμού (τουλαχιστον αυτή που μπορώ να τυπώσω από το ιντερνετ) δεν φαίνεται κάπου αριθμός συναλλαγής. Θα πάω αύριο από το κατάστημα..

Link to comment
Share on other sites

Υλοποίησα τη δαπάνη και τώρα ψάχνομαι για την αίτηση ελέγχου όπως και οι υπόλοιποι. Την πληρωμή την έκανα με τραπεζική κατάθεση, και μιας και τα προμηθεύτηκα όλα από ένα προμηθευτή έχω μια πληρωμή. Στην καρτέλα για τις πληρωμές φαντάζομαι περνάω το αποδεικτικό κατάθεσης από την τράπεζα και στον Αριθμό Παρ. Πληρωμής έναν αριθμό που έχει πάνω το αποδεικτικό κατάθεσης (στην τράπεζά μου -alpha- το λέει ΞΥΝ και έχει μετά τον αριθμό). Στα στοιχεία λογιστικής εγγραφής τι περνάμε;;; Νομίζω την εγγραφή που κάναμε με το τιμολόγιο στα βιβλία, και θα είναι και η ίδια εγγραφή με το τιμολόγιο - δελτίο αποστολής που καταχωρήσαμε. Το θέμα είναι ότι αν το κάνουμε έτσι δεν πρέπει στον Αριθμό Παρ. Πληρωμής να βάλουμε τον αριθμό του τιμολογίου;

Και τέλος, τι είδος εγγραφής συμπληρώνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Στο κυνήγι των δικαιολογητικών απλά έχετε κατά νου ότι το αντίγραφο άδειας ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ (σε ισχύ) θέλει μια βδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

Στο κυνήγι των δικαιολογητικών απλά έχετε κατά νου ότι το αντίγραφο άδειας ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ (σε ισχύ) θέλει μια βδομάδα!

 

Δηλαδή δεν τους αρκεί γνήσιο αντίγραφο της άδειας ασκήσεως (την πρώτη που έχουμε πάρει απο το ΤΕΕ) και η βεβαίωση που βγάζουμε κάθε χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Στο κυνήγι των δικαιολογητικών απλά έχετε κατά νου ότι το αντίγραφο άδειας ασκήσεως επαγγέλματος από το ΤΕΕ (σε ισχύ) θέλει μια βδομάδα!

 

Εγω το πήρα σε 2 μέρες. Μάλλον είμουν τυχερός!

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη ερώτηση για την Online εφαρμογή της αίτησης ελέγχου.

 

Όταν είχα κάνει την αίτηση υπαγωγής στο πρόγραμμα είχα πάρει δύο προσφορές για ένα συγκεκριμένο λογισμικό με λιγότερες ή περισσότερες δυνατότητες.Στην αίτηση είχα υποβάλλει την προσφορά με τις περισσότερες δυνατότητες.

 

Αγόρασα τελικά το πακέτο με τις λιγότερες δυνατότητες.

 

Όταν πάω να υποβάλω τα ποσά στην εφαρμογή, στο συγκεκριμένο πρόγραμμα μου βγάζει μήνυμα λάθους, λόγω διαφοράς στα ποσά.

 

Ξέρεις κανείς τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σε βοηθήσει το post #24

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.