Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Καλημέρα σας, η ερώτηση μου είναι η εξής, τα δικαιολογητικά που θα προσκομίσουμε στην τράπεζα είναι αυτά που αναφέρονται ως Φυσικός Φάκελος Ελέγχου Ελευθέρων και τα δικαιολογητικά που θα μας ζητηθούν όταν θα έρθουν για " αυτοψία " είναι αυτά που αναγράφονται στο παράρτημα Γ ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, δεν έχω λάβει καμία απάντηση από το ΕΣΠΑ αλλά επικοινώνησα σήμερα με την εταιρεία που συνεργάζεται η eurobank και με διαφώτησαν.

 

1)Σε όλες τις ερωτήσεις πρέπει να απαντήσουμε ΝΑΙ γιατί αλλιώς βγάζει σφάλμα, οπότε απαντάμε ΝΑΙ και γράφουμε αν θέλουμε διευκρινήσεις.

 

2)Οπου ζητείται καταχώρηση λογιστικών βιβλίων κτλ΄δεν γράφουμε τίποτα παρά μόνο ότι έγινε σε βιβλίο εσόδων-εξόδων όσοι έχουμε βιβλία Β κατηγορίας, όλοι λογικά. Οπότε δεν συμπληρώνουμε ούτε αριθμό εγγραφής, ούτε ημερομηνία εγγρ. κτλ. Τέλος, δεν απαιτείται σφραγίδα λογιστή αν κρατάμε τα βιβλία μόνοι μας.

 

3)Δεν απαιτείται να τεκμηριωνουμε γιατι το προιον που αγράσαμε τελικά είναι ανώτερο του αρχικού.

 

4)Στις πληρωμές δεν συμπληρώνουμε στοιχεία εγγραφης στο βιβλίο γιατί δεν περνάνε αυτά στα βιβλία Β κατηγορίας.

 

5)Στις αγορές μετρητοις ως αριθμό παραστατικού πληρωμής μου είπε ότι βάζουμε τον αριθμό του τιμολογίου και όχι της απόδειξης είσπραξης.

 

Γενικα΄μου είπε οτι φάκελος πρέπει να έχει τα τιμολόγια, βεβαιώσεις καινούριου-αμεταχείριστου, καταθετήρια κτλ...σε φωτοτυπία! Πρωτότυπα πρέπει να είναι μόνο οι βεβαιώσεις ΤΕΕ, εφορίας, τσμεδε κτλ.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

 

υγ. αλλα ελπίζω ακόμα περισσότερο να μην μου είπε βλακείες και πάρω κανένα στο λαιμό μου! :D

 

Milakis στο 2 τι εννοείς ότι δεν χρειάζονται λογιστικές εγγραφές; Έχω βιβλία Β' κατηγορίας και για το καταχωρημένο τιμολόγιο έχω και αριθμό εγγραφής και ημερομηνία εγγραφής. Κάτι δεν μου κολλάει σε αυτό.

Στο 5 φαντάζομαι ότι στις πληρωμές με κατάθεση βάζεις κανονικά τον αριθμό του καταθετηρίου της τράπεζας.

Κατά τα άλλα ήσουν πολύ διαφωτιστικός, thanks!

 

Kirkat απλά στο παράρτημα Γ είχε αρχικά τα απαραίτητα δικαιολογητικά ελέγχου η δράση του ΕΣΠΑ, και τώρα τα έχουν στο Φυσικό Φάκελο. Στην αυτοψία μόνο τα προϊόντα θα θέλουν να δουν, άλλωστε δεν σε υποχρεώνει κανείς να έχεις πάντα πάνω σου ένα σκασμό χαρτομάνι για να τα επιδεικνύεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα΄μου είπε οτι φάκελος πρέπει να έχει τα τιμολόγια, βεβαιώσεις καινούριου-αμεταχείριστου, καταθετήρια κτλ...σε φωτοτυπία! Πρωτότυπα πρέπει να είναι μόνο οι βεβαιώσεις ΤΕΕ, εφορίας, τσμεδε κτλ.

 

 

Τα τιμολόγια σαφώς και πρέπει να είναι τα πρωτότυπα. Το λέει καθαρά στο doc του φυσικού φακέλου στο ependyseis. Επίσης κάπου διάβασα ότι θα σφραγιστούν από την τράπεζα και θα επιστραφούν σε εμάς.

Link to comment
Share on other sites

1)Σε όλες τις ερωτήσεις πρέπει να απαντήσουμε ΝΑΙ γιατί αλλιώς βγάζει σφάλμα, οπότε απαντάμε ΝΑΙ και γράφουμε αν θέλουμε διευκρινήσεις.

 

Κατέθεσα για λογαριασμό συναδέλφου, στην ερώτηση 3.1.7 περί ταύτισης φυσικού αντικειμένου απάντησα ΟΧΙ λόγω αλλαγής του ηλεκτρονικού υπολογιστή και η υποβολή έγινε δεκτή κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

ijojoba... αν το βιβλίο σου έχει κενό για την ημερομηνία καταχώρησης των τιμολογίων αλλά και αυξ. αιθμό γράψε τα και στο αίτημα. Απλά τα περισσότερα απ' οτι ξέρω δεν έχουν. Εμένα έχει κενό μόνο για την ημερομηνία αγοράς και τον αριθμό του τιμολογίου...όχι για ημερομηνία καταχώρησης κτλ.

 

Τhinlizzy.... και εγώ αυτό έχω διαβάσει, ότι θέλουν τα προτότυπα για να τα σφραγίσει η τράπεζα, αλλά από τη στιγμή που η εταιρεία που θα τα ελέγξει λόγω eurobank μου ζήτησε φωτοτυπίες θα τα κρατήσω τα προτότυπα. Χαρακτηριστικά μου είπε ότι και ο λογιστής που ρώτησα...ότι τα προτότυπα δεν πρέπει να φύγουν για κανένα λόγο από την έδρα.

 

ssouanis... η αλήθεια είναι ότι και μένα με παραξένεψε αυτό που μου είπε για να βάλω σε όλα ΝΑΙ. Πάντως αυτό μου είπαν και μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει καμιά επίσιμη απάντηση από το ΕΣΠΑ για να πράξω διαφορετικά!

Link to comment
Share on other sites

ssouanis όταν λες αλλαγή ηλεκτρονικού υπολογιστή εννοείς αλλαγή είδους ή αλλαγή μοντέλου; Η αλλαγή μοντέλου πιστεύεις θεωρείται ως μη ταύτιση αντικειμένου; Το έχω κάνει και ερώτημα προς το ΕΣΠΑ αυτό, εν αναμονή απάντησης...

Link to comment
Share on other sites

από pc σε imac και ταυτόχρονα αλλαγή του προμηθευτή.

 

Και όλα αυτά τα πέρασα και στις παρατηρήσεις.

 

Επίσης, μην σας πιάσει κανένας πανικός, όταν εκτυπώσετε το αίτημα ελέγχου και στην ερώτηση 3.1.7 εμφανίζεται το κείμενο της 3.1.8, το οποίο εμφανίζεται κανονικά αυτή τη φορά και στην 3.1.8

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά να είστε καλά που δημοσιεύετε τις απαντήσεις στα ερωτήματά σας, γιατί χωρίς αυτό το thread ακόμα θα ψαχνόμασταν! Ευχαριστώ πολύ! Περιμένω και εγώ απαντήσεις σε αντίστοιχα mail εδώ και μια βδομάδα αλλά τίποτα!

 

Να προσθέσω και εγώ πως από attica bank μου είπαν πως όλα τα δικαιολογητικά εκτός από τα τιμολόγια μπορούν να είναι ακριβή αντίγραφα!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ πως από attica bank μου είπαν πως όλα τα δικαιολογητικά εκτός από τα τιμολόγια μπορούν να είναι ακριβή αντίγραφα!

 

Ωραία! Εμένα από της εταιρεία Ευροσύμβουλοι που συνεργάζεται για το εσπα με την eurobank μου είπαν ακριβως το αντίστροφο! Τα τιμολόγια οπωσδήποτε φωτοτυπίες και τα άλλα δικαιολογητικά πρωτότυπα ή γνήσια αντίγραφα. Τα πρωτότυπα τιμολόγια θα μείνουν στην έδρα και θα τα δείξω στο έλεγχο αν γίνει. Ο θεος βοηθος παιδιά...ότι να ναι λένε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.