Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

3. Ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ η οποία είναι τυποποιημένη, και ΔΕΝ αναγράφει τίποτα ούτε για κάθε νόμιμη χρήση ούτε για είσπραξη χρημάτων από το Δημόσιο. Μου είπαν οι υπάλληλοι ότι αυτό δίνουν σε όλους και θα πρέπει να είναι αρκετό για το ΕΣΠΑ. Δεν υπάρχει δυνατότητα για κάτι διαφορετικό.

 

H ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ που πήρα σήμερα γράφει "για κάθε νόμιμη χρήση".

Μήπως δεν το είδες καλά;

 

Δεν θα φέρει καμμία ευθύνη δυστηχώς.

 

Ελπίζω όλοι όσοι δίνεται τα τιμολόγια να τα έχετε βγάλει φωτοτυπία.

 

Εγώ δεν θα τα δώσω με τίποτα. Το χαρτί του ΕΣΠΑ το γράφει καθαρά. Αντίγραφα που σφραγίζονται από την τράπεζα.

 

Και εγώ που τα κατέθεσα σήμερα στην Εθνική δεν μου σφράγισε τα τιμολόγια γιατί, όπως είπε δεν θα κάνουν αυτοί τον έλεγχο. Τους ενημέρωσα πάντως ότι σε περίπτωση που χαθούν, θα φέρουν την ευθύνη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς το λέει καθαρά ότι δίνουμε τα πρωτότυπα που σφραγίζονται και όχι αντίγραφα.

 

Από την σελίδα του ΕΣΠΑ: http://www.espa.gr/el/Pages/NewsFS.aspx?item=225

 

"3. Ο Ε.Φ.Δ παραλαμβάνει τον φυσικό φάκελο και προβαίνει σε πιστοποίηση-έλεγχο του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου του έργου του εκάστοτε δικαιούχου της ενίσχυσης διενεργώντας ένα (1) διοικητικό ή/και έναν (1) επιτόπιο έλεγχο.

 

Ο έλεγχος γίνεται στα πρωτότυπα παραστατικά σε σχέση με την υποβληθείσα επενδυτική πρόταση."

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά γιατί μπερδεύτηκα. Στο βήμα 7 στα στοιχεία λογιστικής εγγραφής τι ακριβώς συμπληρώνουμε. Πέρασα τα στοιχεία των αποδείξεων της τράπεζας, τις εξοφλητικές όταν είναι με μετρητά, τα σύνδεσα με τα τιμολόγια αλλά στα λογιστικά τι βάζω;;

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία που είχα σήμερα με τα κεντρικά της τράπεζας αττικής μου είπαν τόσο στο βήμα 5 όσο και στο 7 στα στοιχεία λογιστικής εγγραφής δεν βάζουμε τίποτα.

Σχετικά με το βήμα 7, έχω κάνει κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό στους προμηθευτές. Ζητά το σύστημα να συμπληρώσω τον κωδικό της συναλλαγής. Από κατάθεση στην eurobank που έχω κάνει δεν βλέπω κάποιο κωδικό εκτός από μια ολόκληρη σειρά στο κάτω μέρος που περιέχει πολλά στοιχεία. Έχει κάνει κανείς παρόμοια ενέργεια?

Link to comment
Share on other sites

Περιγραφή του ερωτήματος:

πως θα εισάγουμε δυο αποδεικτικά κατάθεσης απο τράπεζα ...

 

Απάντηση:

Το σύστημα σας επιτρέπει να περάσετε όσες καταθέσεις θέλετε, πατώντας το κουμπί της προσθήκης πληρωμής κάθε φορά που θέλετε να καταχωρήσετε παραστατικό πληρωμής.

 

εγω πάντως έχω βάλει το αριθμό συναλλαγής....

 

Εμένα πάλι γιατί δεν πίάνει αυτο παρακαλώ? Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που εισήγαγε στο βήμα 7 δυο παραστατικά πληρωμής για ενα αντικείμενο και αν ναι πως το έκανε? Έχω αγοράσει με προκαταβολή (μέσω τραπεζικής κατάθεσης) κάποιο αντικείμενο με αποτέλεσμα να έχω δύο αποδείξεις κατάθεσης απο τράπεζα για το ίδιο αντικείμενο (προκαταβολή και πληρωμή)...καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Και λίγο παρακάτω λέει:

"2. Δελτίο Αποστολής και το αντίστοιχο Τιμολόγιο (το πρωτότυπο παραστατικό το οποίο αφού σφραγιστεί από την τράπεζα επιστρέφεται στον επενδυτή). "

 

Απλώς πας τα πρωτότυπα και τα σφραγίζουν και τα παίρνεις πίσω.

 

Δυστυχώς το λέει καθαρά ότι δίνουμε τα πρωτότυπα που σφραγίζονται και όχι αντίγραφα.

 

Από την σελίδα του ΕΣΠΑ: http://www.espa.gr/el/Pages/NewsFS.aspx?item=225

 

"3. Ο Ε.Φ.Δ παραλαμβάνει τον φυσικό φάκελο και προβαίνει σε πιστοποίηση-έλεγχο του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου του έργου του εκάστοτε δικαιούχου της ενίσχυσης διενεργώντας ένα (1) διοικητικό ή/και έναν (1) επιτόπιο έλεγχο.

 

Ο έλεγχος γίνεται στα πρωτότυπα παραστατικά σε σχέση με την υποβληθείσα επενδυτική πρόταση."

 

Με τις νέες προσφορές που θέλουν τι γίνεται;

Εγώ δεν έχω καμμία. Τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Με τις νέες προσφορές που θέλουν τι γίνεται;

Εγώ δεν έχω καμμία. Τι πρέπει να κάνω;

 

Θα πρέπει να ζητήσεις απο τους προμηθευτές σου να σου δώσουν αυτή που κανονικά θα έπρεπε να σου έιχαν δώσει τότε..είναι κάτι καθαρά τυπικό και πες τους οτι την χρειάζεσαι για το πρόγραμμα και δεν θα στο αρνηθούν. Η προσφορά τους όμως θα πρέπει τυπικά να έχει ημερομηνία πριν την τελευταία ημέρα δυνατότητας έκδοσης παραστατικού για το πρόγραμμα, δηλ πριν την 16/8...και σαφώς πρίν την ημερομηνία έκδοσης του αντίστοιχου παραστατικού απο αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

Και όσοι δεν μπορούν να βάλουν άλλη ημερομηνία; π.χ. Πλαίσιο

Η ακόμα μπορεί να έχει αλλάξει και η τιμή...

 

Και μερικοί μπορεί να έχουν πάρει τα προιόντα πριν πολλούς μήνες.

Δεν υπήρχε τότε στα χαρτιά του ΕΣΠΑ ότι έπρεπε να έχεις ΚΑΙ τις νέες προσφορές.

 

Άσε που δεν καταλαβαίνω τι τα θέλουν. Τα ίδια με το τιμολόγιο θα λένε.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το #149 post μου έχουμε καμιά απάντηση?

 

Το post #149 είναι δικό μου και σε παρακαλώ να το αφήσεις ήσυχο. :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.