Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Σε ποιό τηλέφωνο πήρες;

 

Η τράπεζα δεν ξέρει τίποτα για βεβαιώσεις για συναλλαγές On-line.

 

Έστειλα μόλις το εξής mail στο ΕΣΠΑ. Ελπίζω να απαντήσουν εντός προθεσμίας.

--------------------------------

Έχω δυο απορίες οι οποίες δεν απαντιόνται στο site σας και στις συχνές ερωτήσεις. Και οι δυο αφορούν το βήμα 7 ( Πληρωμές ).

 

1. Για πληρωμές που έχουν γίνει ηλεκτρονικά και όχι με φυσική παρουσία στην τράπεζα; Τι πρέπει να συμπληρώσω στο πεδίο «αριθμός παραστατικού πληρωμής» όταν συμπληρώνω την αντίστοιχη φόρμα για το αίτημα ελέγχου; Την χρονοσφραγίδα ή κάτι άλλο;

Για να γίνω πιο κατανοητός σας επισυνάπτω τα αποδεικτικά συναλλαγής που δίνει το σύστημα. Έχουν διαφορετική εμφάνιση επειδή την μία συναλλαγή την έκανα μέσω υπολογιστή ενώ την άλλη μέσω της αντίστοιχης υπηρεσίας για κινητό τηλέφωνο. Και με τους δύο τρόπους γίνεται κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό του προμηθευτή (τα χρήματα αφαιρούνται από τον δικό μου λογαριασμό), άρα επιτρέπεται σύμφωνα με την ΚΥΑ.

2. Έχω βιβλία Β’ κατηγορίας, στα οποία δεν καταγράφονται τα παραστατικά. Τα στοιχεία λογιστικής εγγραφής (είδος βιβλίου, είδος εγγραφής, ημερομηνία εγγραφής, αριθμός εγγραφής, σελίδα βιβλίου) να τα αφήσω κενά ή πρέπει να συμπληρώσω κάτι; Επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχες εγγραφές στα βιβλία εσόδων – εξόδων.

----------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήρα σε ένα από τα τηλέφωνα που είχε στον οδηγό του προγράμματος και με παρέπεμψαν στα 2103742082 (είναι και στον οδηγό και είναι αυτό που απάντησε) και 2103742079, γιατί αυτοί είχαν υποτίθεται internet... Εκεί μου είπαν να βάλω την τεκμηρίωση για τις αλλαγές στις παρατηρήσεις και επίσης ρώτησα και για το βήμα 7 και μου είπαν να βάλω 0 όπου μπορώ, όπως είχαν πει και σε άλλους που έχουν ποστάρει εδώ. Νομίζω ότι σε κάποιο από τα post είναι και από απάντηση σε email. Βέβαια ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω, 1-2 λογιστές μου είπαν να βάλω τα στοιχεία της εγγραφής του τιμολογίου στα βιβλία και τύπο εγγραφής ταμειακή. Ακόμη το σκέφτομαι. Σε κάθε περίππτωση θα το διασαφηνίσω στις παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι το post 198 αναφέρεται στο βήμα 5 και όχι στο βήμα 7. Κατά τη γνώμη μου στο βήμα 7 στα στοιχεία λογιστικής εγγραφής δεν βάζουμε τίποτα, αφού οι αποδείξεις είσπραξης δεν μπαίνουν στα βιβλία Β κατηγορίας.

Μπορεί και κάνω λάθος βέβαια!

 

Κάποιος συνάδελφος ,για το βήμα 7 εαν γνωρίζει στην επιλογή είδος εγγραφής έχει τρείς και παραπάνω εκδοχές(Ταμειακή-Συμψηφιστική ,Αξιόγραφων) τι διαλέγουμε στην περίπτωση κατάθεσης μέσω τραπέζης σε λογαριασμό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ με τη σειρά μου οτι ύστερα από συγκεκριμένη αίτηση στο ΤΕΕ (Αθήνας) πήρα βεβαίωση η οποία αναγράφει ότι η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος είναι σε ισχύ. Προσοχή η βεβαίωση αυτή φτάνει ταχυδρομικώς μετά από κάποιες μέρες στην διευθυνση που θα βάλετε στην αίτηση, το οποίο δε γνώριζα κ μου το είπαν αφου ξαναπηγα στο ΤΕΕ μετά απο κάποιες μέρες να παραλάβω τη βεβαίωση.

 

Ερώτηση στο Ιnfo Espa για internet banking

Μεγάλο μέρος των πληρωμών μου για την αγορά των δαπανών το έκανα με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό του προμηθευτή μέσω internet banking. Η τράπεζα (ΕΤΕ) μέσω της οποίας πραγματοποίησα τις πληρωμές δεν εκδίδει παραστατικό έτσι δεν έχω αριθμό παραστατικού για την πληρωμή. Έχω στη διάθεση μου αποδεικτικό συναλλαγής και αναλυτικό πίνακα κίνησης του λογαριασμού μου, στοιχεία που αποδεικνύουν την κατάθεση. Στο έντυπο υποβολής ελέγχου στο βήμα 7 ζητείτε "αριθμός παραστατικού πληρωμής" Τι να βάλω στο συγκεκριμένο πεδίο?

 

Aπάντηση από Ιnfo Espa

Στο συγκεκριμένο πεδίο θα αναγράψετε το μοναδικό αριθμό συναλλαγής που σας δίνει η τράπεζα μέσω της πληρωμής που κάνατε

 

Αλληλογραφία με ΕΤΕ για ιντερνετ banking

Eρωτηση 26/8/2010

Καλησπέρα σας,

Λαμβάνω μέρος στο πρόγραμμα ενίσχυσης ελευθέρων επαγγελματιών (υπουργική απόφαση με Α.Π. 41240/ΕΥΣ6713 26-8-2009). Προχώρησα στην εξόφληση προϊόντων μέσω κατάθεσης στους τραπεζικούς λογαριασμούς (ΕΤΕ) των προμηθευτών όπως προβλέπεται από την υπουργική απόφαση. Τις καταθέσεις αυτές τις πραγματοποίησα μέσω internet banking της ΕΤΕ. Στην παρούσα φάση μας ζητείται, εκτός των άλλων, να συμπληρώσουμε «αριθμό παραστατικού πληρωμής». Στο αποδεικτικό συναλλαγής – εμβάσματος που εκτυπώνω από τον υπολογιστή μου δεν προκύπτει τέτοιος αριθμός, όπως επίσης δεν προκύπτει τέτοιος αριθμός από την κίνηση του λογαριασμού μου (statement). Τι θα μπορούσα να συμπληρώσω ως αριθμό παραστατικού πληρωμής? Το i-code ισχύει ως αριθμός παραστατικού? Έχετε λάβει κάποια οδηγία από το αρμόδιο τμήμα του συγκεκριμένου επενδυτικού προγράμματος για το συγκεκριμένο θέμα?

Υ.Γ. επειδή αρκετοί συνάδελφοι μου έχουν την ίδια απορία πολύ πιθανό να σας έχει ξαναγίνει ανάλογο ερώτημα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

1η απάντηση 30/8/2010

Αξιότιμε κύριε .......,

Παρακαλούμε απευθυνθείτε στον αρμόδιο κρατικό φορέα που διαχειρίζεται το πρόγραμμα ενίσχυσης ελεύθερων επαγγελματιών ΕΣΠΑ για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας, αναφορικά με το ερώτημά σας. H Τράπεζάς μας δεν είναι σε θέση να γνωρίζει ποιον αριθμό παραστατικού χρειάζεται ο φορέας από τη στιγμή που η συναλλαγή πραγματοποιείται μέσα από εναλλακτικά δίκτυα (internet banking-ATM).

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

Με εκτίμηση, ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

2η επικοινωνία από εμένα 30/8/2010

Ευχαριστώ για την απάντηση,

σε επικοινωνια που είχα με τον αρμόδιο κρατικό φορέα μου πρότειναν να συμπληρώσω στη θέση "αριθμός παραστατικού πληρωμής" τον αριθμό παραστατικού συναλλαγής καταθετηρίου ή, στην περίπτωση της κατάθεσης μέσω internet banking (όπως έκανα εγώ δηλαδή), τον αριθμό συαναλλαγής.

Επνέρχομαι λοιπόν ρωτώντας. ΕΙναι το i-code, που βλέπω στο αποδεικτικό το οποίο εκτυπώνω από τον υπολογιστή μου, αριθμός συναλλαγής? Αν όχι που μπορώ να βρω τον αριθμό-κωδικό συναλλαγής ενός εμβάσματος που πραγματοποιήθκε μέσω internet banking?

Υ.Γ. Αποδεικτικό σημείωμα που εκτυπώνω από άλλη τράπεζα (Probank & Eurobank) όταν χρησιμοποιώ internet banking, περιέχει αριθμό συναλλαγής, στοιχείο που λείπει από το αποδεικτικό σημείωμα που εκτυπώνω από το e-bankin της ΕΤΕ και που προσωπικά θεωρώ χρήσιμο να υπάρχει.

Ευχαριστώ και πάλι και αναμένω νεότερα σας.

2η απάντηση 31/8/2010 (ταχύτατη ομολογώ)

Αξιότιμε κύριε .....,

Παρακαλούμε αναφέρατε τον αριθμό τηλεφώνου που σας εξυπηρετεί προκειμένου να επικοινωνήσουμε μαζί σας.

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

Με εκτίμηση, ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

 

Ακόμα δε με έχουν πάρει γιατί αργησα να τους στείλω το τηλ μου

Σε παλαιότερη τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την ίδια τράπεζα μου είπαν να βάλω το icode. Μαλλον αυτό θα βάλω και αν εχω νεότερα θα ενημερώσω.

Επίσης πέρασα και από κατάστημα της ΕΤΕ, ΔΕΝ μου σφραγισαν-υπέγραψαν τα αποδεικτικά συναλλαγής internet banking που εκτύπωσα με τη δικαιολογία ότι δεν έχουν κάνει αυτοί σαν τράπεζα την κίνηση αλλα εγώ. Ρώτησα αν τιθεται θέμα αμφισβήτισης από αυτους για τις συγκεκριμένες συναλλαγές, μου είπαν όχι αλλα παρόλα αυτά δε μου τα υπέγραφαν. Ποιος στα ζήτησε κ τι τα θες κτλ κτλ κ γενικώς ευθυνοφοβία που συναντάει κάποιος σε δημόσιες κυρίως υπηρεσίες. Σε ερώτηση μου στο κατάστημα για το ποιος είναι ο αριθμός συναλλαγής των συγκεκριμένων κινήσεων δεν έλαβα ορθή απάντηση. Άλλως έλεγε οτι το icode ειναι και αρ.συναλλαγής κ αλλος όχι. Πολλα γέλια... Επίσης αρκετή αγνοια γύρω από το συγκεκριμένο ενισχυτικό πρόγραμμα... Τελικώς πήρα ενα αντίγραφο της κίνησης του λογαριασμού μου για τις ημέρες των συναλλαγών με τα στοιχεία μου (γιατι χωρίς αυτά δε φαινεται κάπου οτι ο λογαριασμός ειναι δικός μου) το οποίο υπεγραφει και σφραγίστηκε από την τραπεζα.

 

Δεν ξέρω για εσας αλλα προσωπικά στο βημα 3 της ηλεκτρονικής υποβολης ελέγχου οπου υπάρχει πεδιό με τίτλο "Προβλήματα - παρατηρήσεις που συναντήσατε κατά την υλοποίηση του προγράμματος" (η' κάπως ετσι) σκοπέυω να γράψω κάποια πράγματα.. Οπως για παράδειγμα ένα πιο εμπλουτισμένο - ανανεώσιμο FAQ ή η ύπαρξη ενός forum απο το ΕΣΠΑ για τις συχνές ερωτήσεις που έιχαμε-εχουμε οι περισσότεροι θα βοηθούσε παρα πολυ (και εμας κ τους υπαλληλους του ΕΣΠΑ). Σκεφτείτε πόσες φορές θα δέχτηκαν την ίδια ερώτηση...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό τηλέφωνο πήρες;

 

Η τράπεζα δεν ξέρει τίποτα για βεβαιώσεις για συναλλαγές On-line.

 

Έστειλα μόλις το εξής mail στο ΕΣΠΑ. Ελπίζω να απαντήσουν εντός προθεσμίας.

--------------------------------

Έχω δυο απορίες οι οποίες δεν απαντιόνται στο site σας και στις συχνές ερωτήσεις. Και οι δυο αφορούν το βήμα 7 ( Πληρωμές ).

 

1. Για πληρωμές που έχουν γίνει ηλεκτρονικά και όχι με φυσική παρουσία στην τράπεζα; Τι πρέπει να συμπληρώσω στο πεδίο «αριθμός παραστατικού πληρωμής» όταν συμπληρώνω την αντίστοιχη φόρμα για το αίτημα ελέγχου; Την χρονοσφραγίδα ή κάτι άλλο;

Για να γίνω πιο κατανοητός σας επισυνάπτω τα αποδεικτικά συναλλαγής που δίνει το σύστημα. Έχουν διαφορετική εμφάνιση επειδή την μία συναλλαγή την έκανα μέσω υπολογιστή ενώ την άλλη μέσω της αντίστοιχης υπηρεσίας για κινητό τηλέφωνο. Και με τους δύο τρόπους γίνεται κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό του προμηθευτή (τα χρήματα αφαιρούνται από τον δικό μου λογαριασμό), άρα επιτρέπεται σύμφωνα με την ΚΥΑ.

2. Έχω βιβλία Β’ κατηγορίας, στα οποία δεν καταγράφονται τα παραστατικά. Τα στοιχεία λογιστικής εγγραφής (είδος βιβλίου, είδος εγγραφής, ημερομηνία εγγραφής, αριθμός εγγραφής, σελίδα βιβλίου) να τα αφήσω κενά ή πρέπει να συμπληρώσω κάτι; Επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχες εγγραφές στα βιβλία εσόδων – εξόδων.

----------------------------

 

Μόλις μου ήρθε η απάντηση

----------------------

Σχετικά με τα ερωτήματα που θέσατε για το Πρόγραμμα Ενίσχυσης Επιστημόνων/Ελευθέρων Επαγγελματιών του Υπουργείου Οικονομίας, σας πληροφορούμε τα εξής:

 

1. Στο πεδίο «αριθμός παραστατικού πληρωμής», θα συμπληρώσετε το I-CODE.

 

2. Για τα στοιχεί λογιστικής εγγραφής που δεν έχετε στοιχεία, θα συμπληρώνετε στο αντίστοιχο πεδίο 0 (μηδέν).

 

Πιστεύουμε οι παραπάνω πληροφορίες να σας φανούν χρήσιμες. Θα χαρούμε να επικοινωνήσετε ξανά μαζί μας και να σας εξυπηρετήσουμε. Το http://www.espa.gr θα σας ενημερώνει για οτιδήποτε νεότερο προκύπτει.

 

INFOESPA

-------------

 

Επειδή σε μερικά αποδεικτικά δεν φαίνεται το i-code (σε όσα έγιναν μέσω της εφαρμογής για κινητό) θα ρωτήσω και διευκρίνηση για αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μία πιθανότατα τελείως άκυρη ερώτηση μα θα την κάνω...μπορεί κανένας να διευκρινίσει ποια είναι αυτά τα έγγραφα που αναφέρονται για τον φυσικό φάκελο?

 

1. Το έντυπο της υποβληθείσας Αίτησης Συμμετοχής (υπογεγραμμένη και σφραγισμένη)

2. Το Έντυπο Υποβολής Πρότασης που είχε αρχικά υποβληθεί από τον/την δικαιούχο της ενίσχυσης (υπογεγραμμένη και σφραγισμένη)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μία πιθανότατα τελείως άκυρη ερώτηση μα θα την κάνω...μπορεί κανένας να διευκρινίσει ποια είναι αυτά τα έγγραφα που αναφέρονται για τον φυσικό φάκελο?

 

1. Το έντυπο της υποβληθείσας Αίτησης Συμμετοχής (υπογεγραμμένη και σφραγισμένη)

2. Το Έντυπο Υποβολής Πρότασης που είχε αρχικά υποβληθεί από τον/την δικαιούχο της ενίσχυσης (υπογεγραμμένη και σφραγισμένη)

 

Εσύ αγαπητέ συνάδελφε (και δεν κάνω πλάκα) που τα έχεις όλα γειωμένα είμαι βέβαιος ότι θα πάρεις τα φράγκα...8-)

Επίσης αποτελείς οδηγό για το πόσο άγχος πρέπει να "βγάλουμε" σχετικά με το φάκελο...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αγαπητέ συνάδελφε (και δεν κάνω πλάκα) που τα έχεις όλα γειωμένα είμαι βέβαιος ότι θα πάρεις τα φράγκα...8-)

Επίσης αποτελείς οδηγό για το πόσο άγχος πρέπει να "βγάλουμε" σχετικά με το φάκελο...

@ astralanalysis....??????????eeeee??????

Link to comment
Share on other sites

Όταν περνάμε τις πληρωμές (αποδείξεις πληρωμής) μας ζητάει πάλι λογιστικά στοιχεία.

Εγώ στα βιβλία μου περνάω μόνο το τιμολόγιο. Πρέπει να βάλω τα ίδια στοιχεία που έβαλα για το τιμολόγιο και για τις αποδείξεις πληρωμής;

 

Και φυσικά δεν μπορώ να περάσω και την (άχρηστη) απόδειξη πληρωμής και το καταθετήριο από την τράπεζα. Μου βγάζει ότι υπερβαίνω το ποσό.

Λέω να βάλω μόνο το καταθετήριο. (είναι για >1500 Euro)

 

Άλλες 2 ερωτήσεις:

Αν έχω πληρώσει με χρεωστική κάρτα, το περνάω σαν μετρητά;

 

Αν το τιμολόγιο είναι για 1000 και τα πράγματα για το ΕΣΠΑ είναι τα 900 Ευρώ. Τι θα περάσω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.