Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Αν σε απορρίψουν για αυτές τις "τεχνικές" λεπτομέρειες τότε εκτός από την ένσταση κατέθεσε και αγωγή.... να δεις πως τρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν η νέα σου έδρα είναι εντός της ίδιας περιφέρειας που έχεις δηλώσει στο ΕΣΠΑ δεν υπάρχει πρόβλημα. Πρέπει να δηλώσεις την αλλαγή στην εφορία, να πάρεις κάποια βεβαίωση ότι δήλωσες την αλλαγή στην εφορία και να δηλώσεις την αλλαγή και στον ΕΦΔ.

 

Αν η νέα σου έδρα είναι εκτός της ίδιας περιφέρειας χάνεις την επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Αν μπορούσατε να μου απαντησετε στις 2 ερωτησεις θα ήμουν υποχρεος

1) Μπορεί να μου πει κάποιος αν το πρόγραμμα ειναι σε ισχύ ακόμα?

2) Επίσης έχω κανει έναρξη τον απρίλιο του 2010. Έχω το δικαίωμα για αίτηση ή όχι?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Η υποβολή αιτήσεων έχει λήξει από τον Νοέμβριο του 2009 και δικαίωμα υποβολής είχαν όσοι κάνανε έναρξη από το 2008 και πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το δικαίωμα για αίτηση ή όχι?

 

Όχι. Όπως και κανείς άλλωστε πλέον, καθώς έχει λήξει προ πολλού η προθεσμία. Κοίτα για κανένα πρόγραμμα του ΟΑΕΔ εσύ και γρήγορα πριν αλλάξει η χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

το εσπα ανήκει στο πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων .Η φημολογία απο τις ειδήσεις λέει οτι θα το πετσοκόψουν για να κλείσουν τρύπες του προυπολογισμού .

Οπότε ίσως να αρχίσουν να κόβουν . Θα το δούμε στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

μόλις την περασμένη εβδομάδα κατάφερα να υποβάλλω το φυσικό φάκελο για αίτημα ελέγχου. Σήμερα μου ήρθε με e-mail το παρακάτω μήνυμα :

 

Σας ενημερώνουμε ότι, στο πλαίσιο της Προκήρυξης για την ενίσχυση επιστημόνων - ελευθέρων επαγγελματιών μέσω των ΠΕΠ του ΕΣΠΑ 2007-2013, ο φάκελος της Αίτησης Ελέγχου της επένδυσής σας με κωδικό ΕΕπ-....., τον οποίο καταθέσατε στο υποκατάστημα Ηλιουπόλεως της Εθνικής Τράπεζας της Ελλάδος, παρουσιάζει τις παρακάτω ελλείψεις σε δικαιολογητικά:

Υπογεγραμμένη Αίτηση Ελέγχου,

Απόδειξη τραπεζικής κατάθεσης σε λογαριασμό του προμηθευτή ....... ποσού 0,02 ευρώ για την πλήρη εξόφληση του ΤΔΑ ...... αξίας 3000,02 ευρώ.

 

Τι να κάνω ? Να καταθέσω 0,02 ευρώ και να πάρω απόδειξη τραπεζικής κατάθεσης ετεροχρονισμένη? ΟΚ θα ρωτήσω το πρωι τον φορέα που το διαχειρίζεται αλλά θυμάμαι ότι έχει αναφερθεί παρόμοιο θέμα σε προηγούμενο post. Βοήθεια.....

 

Ευχαριστώ και ας μην πάρω απάντηση, τουλάχιστον έγραψα τον πόνο μου!

Link to comment
Share on other sites

Είχα καταθέσει τον φάκελο για έλεγχο σε υποκατάστημα της ASPIS BANΚ, η οποία μετονομάστηκε σε T Bank. Λέτε να έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

το εσπα ανήκει στο πρόγραμμα δημοσίων επενδύσεων .Η φημολογία απο τις ειδήσεις λέει οτι θα το πετσοκόψουν για να κλείσουν τρύπες του προυπολογισμού .

Οπότε ίσως να αρχίσουν να κόβουν . Θα το δούμε στην πράξη.

 

Όποιος ενημερώνεται από ''ειδήσεις'' σε αυτή τη χώρα,είναι έρμαιο των κορακιών.

 

Ένα από τα άρθρα του μνημονίου προτρέπει την Κυβέρνηση για αύξηση της απορρόφησης του ΕΣΠΑ.

 

Οπότε όχι μόνο πρέπει να δώσουν τα λεφτά (διότι δεν είναι δικά τους άλλωστε,δεν δεσμεύονται από τον προϋπολογισμό,έχουν δεσμευτεί προ πολλού με κέρδος για το Ελληνικό Δημόσιο κατά 7% κ βάλε με την υπαγωγή της Ελλάδας στο Δ'ΚΠΣ ή αλλιώς ''ΕΣΠΑ''),αλλά θα ΠΡΕΠΕΙ να τα δώσουν για να πάρουν την επόμενη δόση του δανείου.

 

Το ποστ σου το βρίσκω προβοκατόρικο αν όχι ανενημέρωτο,με όλο το σεβασμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.