Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι παραθέτω και έγω το πρόβλημα μου. Περί τα τέλη Ιουλίου αγόρασα με επί πιστώσει τιμολόγιο στατικό πρόγραμμα καθαρής αξίας άνω των 6000Ε καταβάλλοντας και αντίστοιχη προκαταβολή στη τράπεζα.Λόγω οικονομικής αδυναμίας - για την οποία αναφέρομαι στο φύλλο ελέγχου που υπέβαλα - το υπόλοιπο ποσό το εξόφλησα σε δόσεις προς τον προμηθευτή με μετρητά ανα τακτά χρονικά διαστήματα μέσω αποδείξεων <1500Ε με καταληκτική ημερομηνία πρίν τις 16/8/10.Είναι βέβαιο ότι θα χάσω την επιδότηση και όχι μόνο αυτό αλλά όταν πήγα τα δικαιολογητικά στη τράπεζα μου ζήτησαν ένα σωρό επιπλέον, πέραν δλδ αυτών που μου είχαν στείλει αρχικώς ότι θα χρειαστούν και ότι έπρεπε να παρακολουθώ πιο συχνά τις ανακοινώσεις του ΕΣΠΑ για να είμαι ενήμερος (ΙΚΑ, καταχώρηση στο βιβλίο εσόδων-εξόδων, βεβαίωση ότι η άδεια είναι σε ισχύ, επίσημες !! αρχικές προσφορές κτλ).Στα τλφ δε που μου είχαν δώσει δεν απαντούσε κανείς επί 3 μέρες που προσπαθούσα. Το μόνο που δούλευε είναι το support μέσω email και το [email protected] το οποίο απάντησε μόνο μια φορά και κατόπιν εορτής...

 

Από το βήμα 3 του ελέγχου ΝΑΙ/ΟΧΙ

 

3.1.6

 

Σε περίπτωση που η πρόταση υλοποιείται σε διαφορετική περιφέρεια από την έδρα της ατομικής επιχείρησης η πρόταση υποβλήθηκε στην διοικητική περιφέρεια της χώρας του τόπου εγκατάστασης;

 

Σε περιπτώσεις φαντάζομαι 99% δεν μας αφορά η ανωτέρω. Τί απαντάμε?

Το αφήνουμε κενό?

 

Εάν το άφηνες κενό δεν το δεχόταν! , εάν απάντουσες ΝΑΙ που είναι λάθος διότι δεν ισχύει στη περίπτωση μας όπως φαντάζομαι το δεχόταν, Εάν απαντούσες ΟΧΙ που ουσιαστικά πάλι λάθος είναι δεν το δεχόταν!. Οπότε εγώ έβαλα ΝΑΙ και έγραψα στις διευκρινήσεις ότι απλά η πρόταση μου δεν υλοποιείται σε διαφορετική περιφέρεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όποιος ενημερώνεται από ''ειδήσεις'' σε αυτή τη χώρα,είναι έρμαιο των κορακιών.

 

Ένα από τα άρθρα του μνημονίου προτρέπει την Κυβέρνηση για αύξηση της απορρόφησης του ΕΣΠΑ.

 

Οπότε όχι μόνο πρέπει να δώσουν τα λεφτά (διότι δεν είναι δικά τους άλλωστε,δεν δεσμεύονται από τον προϋπολογισμό,έχουν δεσμευτεί προ πολλού με κέρδος για το Ελληνικό Δημόσιο κατά 7% κ βάλε με την υπαγωγή της Ελλάδας στο Δ'ΚΠΣ ή αλλιώς ''ΕΣΠΑ''),αλλά θα ΠΡΕΠΕΙ να τα δώσουν για να πάρουν την επόμενη δόση του δανείου.

 

Το ποστ σου το βρίσκω προβοκατόρικο αν όχι ανενημέρωτο,με όλο το σεβασμό.

 

Έχω συμφωνήσει απόλυτα κατά το παρελθόν με τον zavi.

Ας μη βλέπουμε παντού φαντάσματα, ας μην ακούμε οτιδήποτε μας λένε, ας διασταυρώνουμε το βάρος της πληροφορίας, ας εκτιμούμε τη σοβορότητα της.

Σε μία οικονομία με ανταγωνιστικότητα μηδέν, σε μία οικονομία που δεν κυκλοφορεί καθόλου χρήμα στην αγορά, έρχεται κάποιος και σου λέει να δώσει χρήμα μέσω επιδότησης που έχει ήδη εγκριθεί και θα βρεθεί κάποιος να πει όχι.

Για να τα βάλει στον κρατικό κορβανά και να κλείσει τρύπες. Πράγμα αδύνατο.

Τα λεφτά της επιδότησης είναι λεφτά που ή θα φτάσουν στα χέρια μας ή θα χαθούν.

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να μπουν στο ταμείο του κράτους. Όχι γιατί δε θέλουν (θεωρητικά) αλλά γιατί δε μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση του έργου στο πληροφοριακό σύστημα του ependyseis.gr/mis εξακολουθεί να είναι "Προς τελικό έλεγχο", ή σας αναφέρει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να έχει διαφορά το "Σε" με το "Προς", γιατί θα τραβίξω τις κοτσίδες από τα μαλλιά που δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Εχει να πει κανείς κάτι για το post #388? Από την εταιρεία που διαχειρίζεται το φάκελο μου είπαν στεγνά ότι μπορεί να χάσω την επιδότηση για 0,02 ευρώ. Μπορείται να μου δώσει κάποιος τα τηλέφωνα για ΕΣΠΑ?

Ευχαριστώ...

 

Προς τελικό έλεγχο και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Από το Help Desk του ependyseis.gr 210-7787940.

Εχω και άλλα τα οποία δεν ξέρω από που είναι (σχετίκα με το ΕΣΠΑ πάντως):

210-3375938 210-37442082

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να έχει διαφορά το "Σε" με το "Προς"

 

Thinlizzy εμένα λέει "Σε"...ίσως να υπάρχει διαφορά, αλλά μην τρελαίνεσαι...

 

γιατί θα τραβίξω τις κοτσίδες από τα μαλλιά που δεν έχω.

 

Εγώ έχω λίγα ακόμα...που θα πάει...μ' αυτά και μ' αυτά θα τα χάσω...

Link to comment
Share on other sites

Λεκτικά πάντως έχει διαφορά. Άλλο πράγμα όταν λέμε "προς" Θεσσαλονίκη και άλλο "στην" Θεσσαλονίκη. Και το λέω γιατί έχει γίνει ο έλεγχος του φακέλου μου (με τις απαραίτητες παρατηρήσεις για ελλείψεις βεβαίως-βεβαίως).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.