Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Έχουμε θετική (εκ πρώτης όψεως) εξέλιξη...

 

...αφού τους ζάλισα από το πρωί στα τηλέφωνα (Αττικής) η αίτησή μου πλέον πέρασε στο στάδιο "Διαθέσιμο για τελική εκταμίευση"...να σημείωθεί πως από 18/11 ήμουν στο στάδιο "Διαθέσιμο για τελική πιστοποίηση" και δεν φαίνεται να διαμεσολάβησε το "Σε τελική πιστοποίηση" που βάσει του πίνακα που είχε αναφερθεί παλαιότερα φαίνεται να παρεμβάλλεται μεταξύ των δύο...

 

Ίσως εν τέλει βέβαια το "σε τελική πιστοποίηση να διαρκεί όσο η "επεξεργασία" της υποβολής από τον εκάστοτε υπάλληλο και με το κλείσιμο να περνάει στο επόμενο, εξ' ου και να μην φαίνεται στο τέλος..

 

Ελπίζω να έπονται και ακόμα περισσότερα καλά νέα για όλους μας, ακόμα και για αυτούς που φαίνεται οι αιτήσεις τους να έχουν "παγώσει"..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήμασταν και οι 2 που όταν κάποιοι έβλεπαν φαντάσματα, εμείς λέγαμε ότι τα λεφτά θα δοθούν για συγκεκριμένους λόγους που δεν είναι της στιγμής να ξανά γραφούν.

 

Λες τελικά για αυτό να ξεκίνησαν από εμάς!!!????

 

ssouanis είσαι ωραίος φίλε!:D

 

Φαίνονται οι άνθρωποι που ξέρουν τους κατάλληλους ανθρώπους κ μαθαίνουν εκ των έσω τις εξελίξεις........

 

Πραγματικά είσαι ο μοναδικός εδώ μέσα που είχε ενημερωθεί σωστά κ δεν έγραφε βλακείες να μου πονέσει τα μάτια.Να' σαι καλά, σε καλή μεριά τα λεφτά και καλές δουλειές κ καλή απόσβεση του 20 ή 50% πλέον σου εύχομαι.

 

Να' στε όλοι καλά, γιορτές είναι τώρα, κ μην είστε μαλάκες, βάλτε τα λεφτά στην άκρη όσοι σας παίρνει να το κάνετε, η επιδότηση αυτό το ρόλο έχει, τα λεφτά αυτά είναι για εξοπλισμό κ όχι για τα μπουζούκια-αν θέλετε τη γνώμη μου βεβαίως......:D

 

Ακόμη κ αυτοί που έχουν πρόβλημα με χαρτούρα θα πάρουν τα λεφτά- αν είναι σωστή κατά την ΚΥΑ η επένδυσή τους-, μην ανησυχείτε, ΠΡΕΠΕΙ να δώσουν τα λεφτά, είναι όρος του μνημονίου να μεγαλώσει η απορρόφηση του ΕΣΠΑ.Αυτά, από το Υπουργείο Οικονομίας και το Οικονομικών.Όσοι δεν υλοποίησαν λόγω αμφιβολιών είναι απλά Κ-Ο-Ρ-Ο-Ϊ-Δ-Α, τουλάχιστον εγώ κ ο ssouanis κάναμε ό,τι μπορούσαμε για να ενημερώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω ευχάριστα νέα. Σήμερα πήγα στην Εθνική τα παραστατικά για να τα σφραγίσει η υπάλληλος. Μάλιστα την βοήθησα να ολοκληρώσει την εκταμίευση ενός συνάδελφου. Τα είχε βρει σκούρα με το ΜΟΔ και δεν μπορούσε να εκτυπώσει τα έγγραφά του.

Μου είπε ότι τα λεφτά θα μπουν στο λογαριασμό μου αύριο ή μεθαύριο. Πάντως παρατήρησα ότι έτρεχε σαν τρελή και την ρώτησα γιατί. Επίσης είπε ότι έχουν εντολή να πάρουν ολοι οι δικαιούχοι τα λεφτά πριν τις 31/12.

Επιτέλους τελείωσε η ταλαιπωρία...

;)

Link to comment
Share on other sites

Σκέτο τιμολόγιο.

 

Η Alpha σου δίνει κ ένα πρότυπο ΑΚΡΙΒΩΣ ότι χρειάζεται να της δώσεις με ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι πρέπει να γράψεις σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην Πειραιώς και μου είπε η υπάλληλος να περάσω από το κατάστημα να μου δώσουν τα λεφτά. Αγόρασα και ένα τιμολόγιο (σκέτο...), το συμπλήρωσα στην Τράπεζα και όλα καλά. Τα λεφτά μπήκαν στο λογαριασμό κανονικότατα. Καθαρίσαμε.

Πάντως η εντολή που είδα έλεγε ξεκάθαρα ότι τα λεφτά δίνονται είτε με πίστωση σε κάποιο λογαριασμό είτε με τραπεζική επιταγή. Επίσης η εντολή λέει ακριβώς τι να γράψεις πάνω στο τιμολόγιο.

Καλά τελειώματα και στους υπόλοιπους!

Link to comment
Share on other sites

Με συνοπτικές διαδικασίες (παραδόξως) ολοκληρώθηκε η διαδικασία και για μένα στην Alpha Bank.

Ελεγχος τιμολογίων και παραστατικών, σφραγισμα φωτοτυπιών και κατάθεση άμεσα στον λογαριασμό.

Ευχομαι σε όλους καλά ξεμπερδέματα και καλοφάγωτα (ένα μέρος τουλαχιστον) σε εορταστικά δώρα ( σε εαυτούς και αλλήλους) 8-)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο πάω κι εγώ στην τράπεζα με φορολογική-ασφαλιστική ενημερότητα, υπεύθυνη δήλωση και αθεώρητο τιμολόγιο.

 

Όπως και με το "Δικτυωθείτε" πιστεύω ότι έκανα τη σωστή κίνηση και το κυνήγησα.

 

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι για ποιον λόγο οι "υπεύθυνοι" του υπουργείου οικονομικών δε βγάζουν περισσότερα επιδοτούμενα προγράμματα για ελεύθερους επαγγελματίες.

 

Και το 2006 με το "Δικτυωθείτε" η απορροφητικότητα των κονδυλίων αυξήθηκε κατακόρυφα όταν έβαλαν στο παιχνίδι του ελεύθερους επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

η Eurobank κοιμάται μου φαινεται...μετα απο πίεση ενημερώθηκα σήμερα ότι θα στείλουν μεχρι τελος της εβδομαδας επιστολη να ζητάνε το τιμολόγιο ή ότι άλλο είναι και τα λεφτά θα μπούν μεχρι τελος του χρόνου,δηλαδή απο βδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.