Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Οπότε ο καθένας πρέπει να κάνει τον φακελό του ανάλογα με την τραπεζά του! :P χεχεχεχε! Τι να πω?

 

Έκανα και γω τον έλεγχο ορθότητας βάζοντας ΟΧΙ στην ερώτηση 3.1.7 περί ταύτισης φυσικού αντικειμένου, λόγω αλλαγής μοντέλων και προμηθευτών και σε όλες τις άλλες ΝΑΙ. Και συμπληρώνοντας το βήμα με τις πληρωμές με βάσει τις οδηγίες του Milakis και μου βγήκε ΟΚ!:D χίλια ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αυτο το συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ. Αφού αυτοί θα μας ελέγξουν έτσι και αλλιώς ας τα δουν όπως μας τα ζήτησαν. :)

Πάντως θα περιμένω μερικές μέρες ακόμα για να υποβάλω μπας και μου απαντήσουν από το εσπα για να είμαι βέβαιος σχετικά με τις ερωτήσεις 3.1.7 και 8,α φού δεν έχω υλοποιήσει όλη την πρόταση και έχω αλλάξει και ορισμένα προιόντα. Βέβαια δεν νομίζω να θεωρείται αλλαγή του αντικειμένου αν πήραμε laptop 17'' αντι για 16'' , anyway.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και γω τον έλεγχο ορθότητας βάζοντας NAI στην ερώτηση 3.1.7 περί ταύτισης φυσικού αντικειμένου, και την αλλαγή μοντέλων και προμηθευτών στις παρατηρήσεις τις συγκεκριμένης ερώτησης και σε όλες τις άλλες ΝΑΙ. Και συμπληρώνοντας τα υπόλοιπα μου βγήκε ΟΚ!

 

Μάλλον, θα τα δώσουν σε όλους. Με τέτοιο μπέρδεμα... Εξάλλου προς το καλοκαίρι του 2011 θα πληρωθούμε κι αν...!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε απάντηση από το εσπα στο παρακάτω mail

 

Στην αίτηση ελεγχου υπαρχει

η ερώτηση 3.1.7 Το φυσικό αντικείμενο που υλοποιήθηκε ταυτίζεται με το αναφερόμενο στα ατομικά στοιχεία έγκρισης επενδυτικού σχεδίου της απόφασης υπαγωγής; και

η ερωτηση 3.1.8. 'Το φυσικο αντικειμενο που υλοποιηθηκε αφορα στο συνολο ή σε τμημα του αναφερομενου στα ατομικα στοιχεια εγκρισης επενδυτικου σχεδιου της αποφασης υπαγωγης?'.

 

Εμεις που υλοποιησαμε τις αγορές μας με τα όλα τα προιόντα που αναφέραμε στην αρχική αίτηση (δηλαδή σταθερός η/υ, λαπτοπ, εκτυπωτης, κοκ), αλλά με λίγο διαφορετικες τιμές και από διαφορετικές εταιρίες (π.χ το λαπτοπ δεν είναι acer και είναι sony γιατί το άλλο μοντέλο που είχε δηλωθεί στην πρώτη αίτηση δεν υπάρχει πια)

Τι απαντάμε στις παραπάνω ερωτήσεις?

 

 

Σχετικά με τα ερωτήματα που θέσατε για τα αποτελέσματα του Προγράμματος για την ενίσχυση Επιστημόνων/Ελευθέρων Επαγγελματιών του Υπουργείου Οικονομίας, σας πληροφορούμε τα εξής:

 

 

 

Στο 3.1.7 OXI (αλλαγή ποιοτικών στοιχείων) στο 3.1.8 ΝΑΙ(ίδιο πλήθος μα αλλαγές ως προς προμηθευτή)

 

Τεκμηρίωση στο 3.2.1

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκο πράμα...μου απάντησαν από το ΕΣΠΑ επιτέλους! Παραθέτω τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις του εσπα.

 

Ερωτήσεις

 

1) Στην ερωτηση 3.1.7 <<Το φυσικό αντικείμενο που υλοποιήθηκε ταυτίζεται με το αναφερόμενο στα ατομικά στοιχεία έγκρισης επενδυτικού σχεδίου της απόφασης υπαγωγής; Απάντηση: ΝΑΙ/ΟΧΙ>>

 

Οσοι έχουμε αλλαγές στα μοντέλα του εξοπλισμου που αγοράσθηκαν και δεν έχουμε υλοποιήσει την πρόταση στο σύνολό της τι απαντάμε?

 

2) Στην ερώτηση 3.1.8 <<Το φυσικό αντικείμενο που υλοποιήθηκε αφορά στο σύνολο ή σε τμήμα του αναφερόμενου στα ατομικά στοιχεία έγκρισης επενδυτικού σχεδίου της απόφασης υπαγωγής;>> Απάντηση: ΝΑΙ/ΟΧΙ>>

 

Όσοι έχουμε υλοποιήσει τμήμα της πρότασης απαντάμε ΟΧΙ?

 

3)Στο Βήμα 5 στην καταχώρηση παραστατικών όσοι έχουμε Βιβλία Β κατηγορίας είμαστε υποχρεωμένοι να γράψουμε ημ/νια εγγραφης στο βιβλίο και Αριθμό εγγραφής? Το βιβλίο μου δεν έχει καν τέτοια κελιά. Επίσης, ζητείται στα γενικά διακιολογητικά φωτοτυπία των σελίδων του βιβλίου με τις καταχωρήσεις του εξοπλισμού σφραγισμένες από εμας και το λογιστή. Οσοι δεν έχουμε λογιστή τι κάνουμε? Χρειάζεται και καμιά Υ.Δ. ότι δεν έχουμε λογιστή?

 

4)Πρέπει γενικά στην περιγραφή των προιόντων που τελικά αγοράσθηκαν να περιγράφεται γιατί είναι ανώτερων προδιαγραφών από τα αρχικά δηλωθέντα?

 

5)Στο Βήμα 7- Πληρωμές, ζητάει να καταχωρήσουμε στοιχεια λογιστικών εγγραφών των πληρωμών (καταθετήρια τραπέζης, αποδ. εισπραξης κτλ) όπως ημ/νια, είδος βιβλίου κτλ. Αυτά δεν τα περνάνε στα βιβλία Β κατηγορίας απ' οτι ξέρω αφού περνάνε μόνο τα τιμολόγια που αφορούν τις πληρωμές αυτές. Επομένως δεν συμπληρώνουμε τίποτα από αυτά?

 

Τέλος, στις πληρωμές μετροιτής ως αριθμό παραστατικού γράφουμε τον αριθμό της απόδειξης είσπραξης και όχι του τιμολογίου αγοράς?

 

Απαντήσεις

 

Ενημέρωση για την εξέλιξη του προγράμματος Ενίσχυση Επιστημόνων / Ελευθέρων Επαγγελματιών παρέχεται μέσα από το http://www.espa.gr με αναρτήσεις ανακοινώσεων στα Νέα του ΕΣΠΑ και στην ιστοσελίδα http://www.ependyseis.gr.

 

 

 

Σχετικά με τα ερωτήματα που θέσατε για τα αποτελέσματα του Προγράμματος για την ενίσχυση Επιστημόνων/Ελευθέρων Επαγγελματιών του Υπουργείου Οικονομίας, σας πληροφορούμε τα εξής:

 

 

 

1) Ταυτίζεται όταν έχει υλοποιηθεί χωρίς οποιαδήποτε μεταβολή ποιοτική . Άρα σεαλλαγή μοντέλου κλπ η απάντηση είναι ΟΧΙ

 

2) Σωστό απαντάτε ΟΧΙ

 

3) Σχετική ανακοίνωση στον ιστότοπο της δράσης στο αρχείο 'φυσικός φάκελος ελέγχου'

 

4) Πρέπει να τεκμηριώνεται επαρκώς

 

5)Όπου δεν απαιτείται εγγραφή από τον ΚΒΣ συμπληρώνετε 0 (μηδέν) και προχωράτε την συμπλήρωση του αιτήματος

 

6) Ναι της απόδειξης πληρωμής

 

 

Συμπέρασμα!

 

Αλλά λέει το ΕΣΠΑ και άλλα η εταιρεία που θα τα ελέγξει όσοι είμαστε μέσω eurobank τουλάχιστον. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ποιοτικά χαρακτηριστικά, ερωτήσεις για στατιστικά, ερωτήσεις για να έχουν ένα γενικό μπούσουλα.

 

Ίσως τους έχουμε δώσει λίγο παραπάνω σημασία από ότι χρειάζεται στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά εγώ πιστεύω ότι τα λεφτά θέλουν να τα δώσουν για τον εξής λόγο:

 

Είναι κονδύλια του ΕΣΠΑ, δηλαδή από ΕΕ. Άμα δεν τα πάρω εγώ που εγκρίθηκα, δε θα μείνουν στον κρατικό κορβανά. Απλά δε θα τα εκταμιεύσει η χώρα. Άρα το ποσοστό απορρόφησης θα πέσει. Άρα θα κράζουν την υπουργό για αυτό.

 

Ήδη οι τροϊκανοί έχουν επισημάνει την υστέρηση του κράτους σε αυτό το κομμάτι. Στην απορρόφηση κονδυλίων δηλαδή.

 

 

Μία λίγο πιο προχωρημένη (σε οικονομικό επίπεδο) σκέψη είναι η εξής:

Η πλειοψηφία αυτών που επιδοτούμαστε είμαστε νέοι στο επάγγελμα, άρα οικονομικά ασθενείς.

Αυτά τα λεφτά που θα μας δώσουν πίσω, δε θα τα κάνουμε μασούρι, θα ξανά πέσουν στην αγορά. Άρα ΦΠΑ. Η λύση στο όλο σύστημα είναι να κυκλοφορεί το χρήμα.

Θεωρητικά και με το ΦΠΑ στο 23%, κάθε 100€ που θα δοθούν, με 4 γυρίσματα θα επιστρέψουν στο κράτος.

 

Κυκλοφόρησε παλιότερα το εξής "ανέκδοτο":

Σε ένα χωριό έσκασε μύτη ένας τουρίστας.

Πήγε στο ξενοδοχείο, άφησε 100€ και ανέβηκε να δει το δωμάτιο.

Ο ξενοδόχος με τα 100€ εξόφλησε τον μανάβη που τον προμήθευε.

Ο μανάβης τα έδωσε στον χασάπη γιατί του χρωστούμε από τα κρέατα που αγόραζε για το σπίτι.

Ο κρεοπώλης τα έδωσε στην κοπέλα που προσέφερε υπηρεσίες ικανοποίησης, αφού ήταν λίγο μπερμπάντης.

Η κοπέλα αυτή τα έδωσε στον ξενοδόχο γιατί χρησιμοποιούσε τα δωμάτια για τις υπηρεσίες.

Τελικά ο τουρίστας δεν αρέστηκε στο δωμάτιο. Κατέβηκε κάτω, πήρε τα 100€ και έφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει ρωτήσει κανείς στο ΕΣΠΑ αν τα τιμολόγια που θα καταθέσουμε πρέπει να είναι οπωσδήποτε πρωτότυπα?

Στις οδηγίες φυσικού φακέλου λέει πρωτότυπα και τα άλλα δικαιολογητικά ακριβή αντίγραφα. Απο την εταιρεία που συνεργάζεται η aurobank μου είπαν φωτοτυπίες αλλά επειδή μου είπαν και μερικές κοτσάνες δεν τους εμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Το doc Φυσικός Φάκελος Ελέγχου Ελευθέρων στην ιστοσελίδα του ΕΣΠΑ αναφέρει πρωτότυπα μόνο προσφορές (παλιές και νέες) τιμολόγια, φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα, βεβαιώσεις προμηθευτών. Όλα τα υπόλοιπα (βεβαιώσεις ΤΕΕ ότι έχουμε πληρώσει για το 2010, Άδεια Επαγγέλματος σε ισχύ από ΤΕΕ, αντίγραφα βιβλίου εσόδων-εξόδων κ.α.) μπορουν να είναι ακριβή φωτοαντίγραφα. Αν κάνω λάθος κάποιος να με διορθώσει γιατί έχω χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.