Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Εγώ τα πήγα όλα πρωτότυπα!!! Επικυρωμένη μόνο η άδεια του ΤΕΕ.

Ούτε που τα κοίταξαν! Τα τιμολόγια μού είπαν ότι θα τα σφραγίσουν και θα μου τα στείλουν πίσω. Για καλό και κακό, τα "σκάναρα" όλα να μην τρέχω!

Αν χρειαστούν κάτι άλλο, είπαν πως θα με ενημερώσουν.

Μην αγχώνεστε τζάμπα! Προσωπικά πιστεύω ότι θα κόψουν μόνο όσους:

α)Πήραν π.χ. δυο desktop ενώ είναι αυταπασχολούμενοι και

β)"Κόψανε και ράψανε" αλλά πέσανε κάτω από τις 5000+ΦΠΑ.

Κι αν εξετάσω όλα όσα έχω διαβάσει στο forum θα πρέπει να είναι πολλοί...

Φαντάζομαι τι θα γίνει σε γιατρούς κτλ που δεν τα πάνε καλά με την τεχνολογία και δεν ψάχνουν στο ίντερνετ σαν εμάς...

Απλώς τους μηχανικούς, μας μάθανε σε ό,τι διαβάζουμε να σκεφτόμαστε και τι κρύβεται από πίσω. Σε λίγο θα μας δίνουν προκαταβολή σε μετρητά για κάποιο έργο και δεν θα τα παίρνουμε μήπως μας παραμονεύει κάποιος να μας καθαρίσει!!!

Χαλαρώστε λίγο και ... καλό σαββατοκύριακο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για σας και από μένα. Είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την αίτηση ελέγχου υλοποίησης.

 

Έχω αλλάξει κάποια από τα προϊόντα και έχω υλοποιήσει τμήμα της αρχικής επένδυσης.

 

1. Ξέρετε πως μπορώ να αντικαταστήσω των περιγραφή των προϊόντων της αρχικής πρότασης με την περιγραφή των νέων προϊόντων; (Το βήμα 4 εμφανίζει τις περιγραφές των προϊόντων της αρχικής πρότασης, ενώ και στο βήμα 5, δεν μπορείς να αλλάξεις τις περιγραφές).

 

2. Στο βήμα 5 μπορείς να αλλάξεις το οικονομικό αντικείμενο της πρότασης εισάγοντας τις νέες τιμές για τα νέα προϊόντα;

 

3. Τέλος πως μπορώ να διαγράψω τα προϊόντα που δεν αγόρασα τελικά;

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν μπορείς να αντικαταστήσεις την περιγραφή. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το περιγράψεις τις αλλαγές στις παρατηρήσεις του βήματος 3.

 

2. Ναι και αυτό είναι που πρέπει να κάνεις.

 

3. Όχι δεν μπορείς να διαγράψεις προϊόντα. Το τελικό σου σύνολο με τα τιμολόγια θα φαίνεται στο βήμα 7

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δώστε προσοχή στο κείμενο της υπεύθυνης δήλωσης.

Άλλη διατύπωση είχε στο παράρτημα της ΥΑ και άλλη στις τελευταίες διευκρινήσεις. Μας την έχουν στημένη στη γωνία να μας αποκλείσουν μου φαίνεται...

 

Ποια διατύπωση είναι διαφορετική; Δεν βλέπω διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

theoxaris...και όμως έχει διαφορα στη διατύπωση. Για δες...

Απλά η πρώτη θέλει κάποιες αλλαγές ώστε να αφορά εμάς που δηλώνουμε υπεύθυνα κάτι...ενώ η δεύτερη είναι έτοιμη. :)

 

Παλιό κείμενο Υ.Δ.

 

 Δήλωση ότι τα στοιχεία και δικαιολογητικά που συμπληρώθηκαν στο Έντυπο Υποβολής Πρότασης και στην Αίτηση Ελέγχου είναι αληθή.

 Δήλωση ότι σύμφωνα με τα προσκομισθέντα δικαιολογητικά και με τα οριζόμενα στο σημείο 3 του παρόντος Πίνακα η επιχείρηση λειτουργεί νόμιμα και ο ελεύθερος επαγγελματίας νόμιμα ασκεί το συγκεκριμένο επάγγελμα.

 Δήλωση ότι η πρόταση δεν έχει ενισχυθεί από άλλο Εθνικό ή Κοινοτικό Πρόγραμμα για την υλοποίηση του ίδιου φυσικού/οικονομικού αντικειμένου ή τμήματος αυτού.

 Δήλωση ότι η ενίσχυση που θα λάβει η επιχείρηση βάσει της παρούσας προκήρυξης, αθροιζόμενη με οποιαδήποτε άλλη ενίσχυση ήσσονος σημασίας (de minimis) έχει λάβει ή θα λάβει η επιχείρηση για άλλο φυσικό/οικονομικό αντικείμενο (καθώς και οι τυχόν συνδεδεμένες με αυτήν επιχειρήσεις) δεν θα υπερβαίνει συνολικά το ποσό των 200.000 ευρώ για οποιαδήποτε περίοδο 3 συνεχόμενων οικονομικών ετών.

 Δήλωση ότι δεν εκκρεμεί εις βάρος της επιχείρησης διαδικασία ανάκτησης παλαιάς κρατικής ενίσχυσης.

 Δήλωση ότι η επιχείρηση δεν είναι «προβληματική» κατά την έννοια του κανονισμού ήσσονος σημασίας 1998/2006

 Δήλωση αποδοχής ελέγχου της πρότασής του και της αντίστοιχης υλοποίησής της από τον συγκεκριμένο Ε.Φ.Δ. σύμφωνα με τους όρους της προκήρυξης και τις οδηγίες ελέγχου για την υλοποίηση του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου και το εύλογο του κόστους των προς ενίσχυση παγίων.

 Δήλωση αποδοχής της επεξεργασίας των στοιχείων της Αίτησης και του Εντύπου υποβολής πρότασης και των φορολογικών εντύπων και λοιπών στοιχείων του φορολογούμενου επαγγελματία που απαιτήθηκαν για την αξιολόγηση της πρότασης από την Γ.Γ.Π.Σ. και το ΥΠΟΙΑΝ.

 Δήλωση περί μη εκχώρησης της επιχορήγησης.

 

Νέο κείμενο Υ.Δ. στο αρχείο Φυσικός φάκελος του εσπα

 

1. τα στοιχεία και δικαιολογητικά που συμπληρώθηκαν στο Έντυπο Υποβολής Πρότασης και στην Αίτηση Ελέγχου και προσκομίζονται στον φυσικό φάκελο του ελέγχου είναι αληθή.

2. σύμφωνα με τα προσκομισθέντα δικαιολογητικά ο ελεύθερος επαγγελματίας νόμιμα ασκεί το συγκεκριμένο επάγγελμα και η ατομική επιχείρηση λειτουργεί νόμιμα

3. η επενδυτική πρόταση δεν έχει ενισχυθεί από άλλο Εθνικό ή Κοινοτικό Πρόγραμμα για την υλοποίηση του ίδιου φυσικού/οικονομικού αντικειμένου ή τμήματος αυτού.

4. η ενίσχυση που θα λάβει η ατομική επιχείρηση βάσει της παρούσας προκήρυξης, αθροιζόμενη με οποιαδήποτε άλλη ενίσχυση ήσσονος σημασίας (de minimis) έχει λάβει ή θα λάβει η ατομική επιχείρηση για άλλο φυσικό/οικονομικό αντικείμενο (καθώς και οι τυχόν συνδεδεμένες με αυτήν επιχειρήσεις) δεν υπερβαίνει συνολικά το ποσό των 200.000 ευρώ για οποιαδήποτε περίοδο 3 συνεχόμενων οικονομικών ετών.

5. δεν εκκρεμεί εις βάρος της ατομικής επιχείρησης καμία διαδικασία ανάκτησης παλαιάς κρατικής ενίσχυσης.

6. η ατομική επιχείρηση δεν είναι «προβληματική» κατά την έννοια του κανονισμού ήσσονος σημασίας 1998/2006

7. αποδέχεται τον έλεγχο της επενδυτικής πρότασης του και της αντίστοιχης υλοποίησής της από τον Ε.Φ.Δ. (αναφέρεται η επωνυμία του ΕΦΔ) σύμφωνα με τους όρους της προκήρυξης και τις οδηγίες ελέγχου για την υλοποίηση του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου και το εύλογο του κόστους των προς ενίσχυση παγίων.

8. Αποδέχεται την επεξεργασία των στοιχείων της Αίτησης και του Εντύπου υποβολής πρότασης και των φορολογικών εντύπων και λοιπών στοιχείων του φορολογούμενου επαγγελματία που απαιτήθηκαν για την αξιολόγηση της πρότασης από την Γ.Γ.Π.Σ. και το ΥΠΟΙΑΝ.

9. Η δημόσια επιχορήγηση που αναλογεί στην ατομική επιχείρηση ΔΕΝ έχει εκχωρηθεί σε κανένα φυσικό ή νομικό πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

theoxaris...και όμως έχει διαφορα στη διατύπωση. Για δες...

Απλά η πρώτη θέλει κάποιες αλλαγές ώστε να αφορά εμάς που δηλώνουμε υπεύθυνα κάτι...ενώ η δεύτερη είναι έτοιμη. :)

 

ok δεκτό ότι η διατύπωση είναι "έτοιμη", αλλά το νόημα των όσων υπεύθυνα δηλώνουμε ένα και το αυτό δεν είναι; Προς τι η ανησυχία;

8-)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι στο doc Φυσικός Φάκελος Ελέγχου αναφέρει ότι η ασφαλιστική και η φορολογική ενημερότητα θα πρέπει να αναφέρουν για "είσπραξη χρημάτων από το Δημόσιο".

 

Η ασφαλιστική ενημερότητα από το ΙΚΑ το αναφέρει.

Η ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ είναι τυποποιημένη και αναφέρει μόνο για κάθε νόμιμη χρήση.

Η φορολογική ενημερότητα είναι επίσης τυποποιημένη και αναφέρει για "είσπραξη χρημάτων" χωρίς να αναφέρει τη λέξη Δημόσιο.

 

Το ερώτημα είναι αν τα συγκεκριμένα έγγραφα με καλύπτουν και αν όχι, αν έχει κάποιος πάρει κάποιο έγγραφο από τα παραπάνω με διαφορετική διατύπωση.

 

Πιστεύω να μη χρειαστεί να ξανατρέχω στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Σήμερα πήγα και στο ΤΕΕ για να κάνω αίτηση για βεβαίωση Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος σε ισχύ και μου είπαν στο πρωτόκολλο ότι θα μου σταλεί ταχυδρομικά η βεβαίωση και ότι δεν ξέρουν πόσος χρόνος θα χρειαστεί.

Ξέρει κανείς να μου απαντήσει τι ακριβώς συμβαίνει και πόση βάση να δώσω στην αβεβαιότητα της υπαλλήλου περί του χρόνου παράδοσης?

Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο δε μπορώ να παραλάβω ο ίδιος τη βεβαίωση από το ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα Κεντρική Μακεδονίας δίνει την άδεια άσκησης επαγγέλματος σε ισχύ σε 2 εργάσιμες.

 

Η φορολογική ενημερότητα και η ενημερότητα του ΙΚΑ σε καλύπτουν έτσι ακριβώς όπως είναι. Αυτά τα χαρτιά θα χρειαστούν κατά την εκταμίευση και όχι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Από το ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας μου έδωσαν βεβαίωση ότι η Άδεια Ασκήσεως είναι σε ισχύ και όχι άλλη Άδεια Ασκήσεως. Είπαν ότι δεν ξαναβγαίνει άλλη και ότι ισχύει η αρχική μαζί με την βεβαίωση που μου έδωσαν.

Θα είμαι καλυμένος;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

Ευτυχώς και με το ΤΕΕ το έλυσα το θέμα. Πήρα τηλ στο Μητρώο και απλά έγραψαν στην αίτησή μου "Παραλαβή από το ΤΕΕ" και μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα με ειδοποιήσουν να την παραλάβω ο ίδιος

 

Το μόνο θέμα είναι ότι κατά την εκταμίευση θα χρειαστούμε σίγουρα νέα φορολογική (εμένα λήγει 11/12/10) και ασφαλιστική (από το ΤΣΜΕΔΕ) ενημερότητα. Ευτυχώς η ασφαλιστική ενημερότητα του ΙΚΑ έχει ισχύ ενός χρόνου και γλυτώνουμε τουλάχιστον αυτή την ταλαιπωρία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.