Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Τα ιδια μου είπαν κ απο το δικό μου ΤΕΕ.Κλασσική βεβαίωση και επικυρωμένη άδεια ασκησης επ.

Βασικά θεωρώ ότι είμαι καλυμμένος με αυτά και δε νομίζω να διαφωνήσει κανεις ότι δεν ισχύει η άδεια μου.Σιγα μην το αμφισβητήσουν οι ΕΦΔ.και να το κάνουν πας και βγάζεις μια απο αυτές που δίνει το ΤΕΕ Αθήνας και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η δικιά μου ιστορια για το ΕΣΠΑ εχει ως εξης: Ενω κοπηκαν τα τιμολόγια όλου του εξοπλισμου εως και την 22-7-2010 ( η καταθεση στην τραπεζα εγινε τρεις ημερες μετα την ληξη της ημερομηνιας υλοποίησης της επενδυσης-ημερα ληξης 16-8-2010) και τωρα το συστημα δεν δεχεται το καταθετηριο της τραπεζας. Εχει αντιμετωπισει καποιος παρομοιο προβλημα. αν το έλυσε πως το καταφερε

Link to comment
Share on other sites

Είναι προϋπόθεση η εξόφληση να έχει γίνει έως 16.08.2010...

 

Ακόμα και για επιταγή θα έπρεπε να έχει εισπραχθεί έως αυτή την ημερομηνία.

 

Τι ποσά είναι αυτά; > από 1500€;

Λογικά ναι.

Ίσως μία λύση είναι να πεις ότι τα έδωσες μετρητά (προκαταβολή) πριν από 01.06.2010 και ότι εξόφλησες μετά το τιμολόγιο (γιατί λογικά θα γράφει επί πιστώσει), πάλι μετρητά αλλά με ποσί <1500€.

Θα χρειαστείς κάλυψη από τον προμηθευτή, με την έκδοση 2 αποδείξεων είσπραξης. Μια με ημερομηνία προ 01.06.2010 και μία με ημερομηνία μετά το τιμολόγιο, πριν από 16.08.2010 και με ποσό <1500€.

Αυτά όλα είναι μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει καποια τιμολογια τοις μετρητοις και δεν μου ειχαν δωσει αποδειξη εισπραξης. Τωρα λενε οτι μπορουν να μου δώσουν μόνο με σημερινη ημερομηνια (πχ e-shop).

κατα τη γνώμη μου μπορουμε να βάλουμε τον αριθμο του τιμολογίου εκει που ζηταέι αριθμο παραστατικου πληρωμης, αφου ουσιαστικα φαίνεται πα΄νω στο τιμολόγιο οτι έχει εξοφληθεί. Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν μου βγάζει καν. Μου είπαν ότι θα φαίνεται σαν να έχω πληρώσει 2 φορές. Και δίκιο έχουν.

 

Εγώ δεν έχω κόψει σε κανέναν αποδειξη εισπραξης σαν μηχανικός. Αν κόψεις μετρητοις δεν χρειάζεται. Και ακόμα αν κόψεις επί πιστώση και γίνει μετά κατάθεση σε τράπεζα τότε κρατάς το χαρτί από την τράπεζα.

Μόνο αν μετα το "επί πιστώση" πληρωθείς με μετρητά πρέπει να κόψεις αποδειξη εισπραξης.

 

εχω παρει καποια τιμολογια τοις μετρητοις και δεν μου ειχαν δωσει αποδειξη εισπραξης. Τωρα λενε οτι μπορουν να μου δώσουν μόνο με σημερινη ημερομηνια (πχ e-shop).

κατα τη γνώμη μου μπορουμε να βάλουμε τον αριθμο του τιμολογίου εκει που ζηταέι αριθμο παραστατικου πληρωμης, αφου ουσιαστικα φαίνεται πα΄νω στο τιμολόγιο οτι έχει εξοφληθεί. Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Και όσοι δεν μπορούν να βάλουν άλλη ημερομηνία; π.χ. Πλαίσιο

Η ακόμα μπορεί να έχει αλλάξει και η τιμή...

 

Και μερικοί μπορεί να έχουν πάρει τα προιόντα πριν πολλούς μήνες.

Δεν υπήρχε τότε στα χαρτιά του ΕΣΠΑ ότι έπρεπε να έχεις ΚΑΙ τις νέες προσφορές.

 

Άσε που δεν καταλαβαίνω τι τα θέλουν. Τα ίδια με το τιμολόγιο θα λένε.

 

Αν μιλάμε για μεγάλες εταιρείες τύπου πλάισιο...τότε έχεις απόλυτο δίκιο.

 

Πάντως αφού δεν το ανέφερε στον κανονισμό του ΕΣΠΑ αρχικά τότε δεν είσαι υποχρεωμένος να το έχεις..αφου έχεις την απόδειξη πληρωμής που δηλώνει την αγορά και το ποσό, δεν μπορούν να σου πούν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνάδελφοι.

 

Μόλις έμαθα σήμερα ότι όποιες αγορές έγιναν τοις μετρητοίς -ανεξαρτήτως ημερομηνίας (δηλαδή ακόμα και πριν τις 1/6/10- και είναι άνω των 1500 ευρώ, απλά δεν θα πάρουν τα χρήματα.

Πηγαίνετε στη σελίδα http://www.ependyseis.gr/sub/epag/docs.htm κλικάρετε το pdf ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ και ανατρέξτε στη σελίδα 25, σε κίτρινο πλαίσιο θα δείτε αυτό που σας λέω.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ εγώ ήξερα το συγκεκριμένο θέμα, είχα τηλεφώνησει στο ESPA και μου είχαν διευκρινήσει ότι αυτό είναι τυπικό και εφόσον κάνει κάποιος τις αγορές του πριν τη 1/6/10 μπορεί να αγοράσει μετρητοίς πράγματα αξίας έως και 15000 ευρώ. Δυστυχώς δεν μου το απέστειλαν γραπτώς για να έχω ένα σοβαρό νομικό πάτημα.

 

Σήμερα το πρωί μίλησα με την προισταμένη του espa η οποία μου είπε να δώσω κανονικά το φάκελο μου, αλλά το τι θα γίνει με τα συγκεκριμένα τιμολόγια είναι μετέωρο.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω επικοινωνία μου με το infoespa για συγκεκριμένες απορίες.

 

Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την επίσημη ιστοσελίδα για το Εθνικό Στρατηγικό Πλαίσιο Αναφοράς (ΕΣΠΑ) http://www.espa.gr'>http://www.espa.gr.'>http://www.espa.gr.

 

Ενημέρωση για την εξέλιξη του προγράμματος Ενίσχυση Επιστημόνων / Ελευθέρων Επαγγελματιών παρέχεται μέσα από το http://www.espa.gr με αναρτήσεις ανακοινώσεων στα Νέα του ΕΣΠΑ και στην ιστοσελίδα http://www.ependyseis.gr.

 

Οι απαντήσεις στα ερωτήματα που θέσατε για τα αποτελέσματα του Προγράμματος για την ενίσχυση Επιστημόνων/Ελευθέρων Επαγγελματιών του Υπουργείου Οικονομίας, επισημαίνονται με κόκκινο.

 

Έχω κάνει αλλαγή έδρας της ατομικής μου επιχείρησης. Η έδρα είναι στην ίδια πόλη που είχε δηλωθεί στην αρχική αίτηση υπαγωγής, αλλά άλλαξε η διεύθυνση. Βάσει αυτής της μεταβολής τι πρέπει να απαντήσω στα παρακάτω:

3.1.2 Τα στοιχεία του δικαιούχου της πρότασης είναι σύμφωνα με τα εγκεκριμένα στην απόφαση υπαγωγής ;

OXI, και στις παρατηρήσεις αναφέρεται την μεταβολή

3.1.5 Ο τόπος υλοποίησης της πρότασης ταυτίζεται με τον προβλεπόμενο στο έντυπο υποβολής πρότασης ως τόπος εγκατάστασης της επένδυσης;

 

Άμα έχει μεταβληθεί σημειώνεται ΟΧΙ και αναγράφεται στις παρατηρήσεις τον τόπο εγκατάστασης

3.1.6 Σε περίπτωση που η πρόταση υλοποιείται σε διαφορετική περιφέρεια από την έδρα της ατομικής επιχείρησης η πρόταση υποβλήθηκε στην διοικητική περιφέρεια της χώρας του τόπου εγκατάστασης;

Αν δεν έχετε αλλάξει περιφέρεια συμπληρώνετε ΝΑΙ

3.1.9 Η ημερομηνία πρώτης έναρξης επιλέξιμης δραστηριότητας ταυτίζεται με την δηλωθείσα στην αίτηση υποβολής πρότασης;

Ελέγχετε την βεβαίωση έναρξης Δραστηριότητας από την Εφορία και εφόσον είναι ίδια με αυτή που δηλώσατε στην υποβολή, τότε βάζετε ΝΑΙ

 

Πιστεύουμε οι παραπάνω πληροφορίες να σας φανούν χρήσιμες. Θα χαρούμε να επικοινωνήσετε ξανά μαζί μας και να σας εξυπηρετήσουμε. Το http://www.espa.gr θα σας ενημερώνει για οτιδήποτε νεότερο προκύπτει.

 

INFOESPA

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω επικοινωνία μου με το infoespa για συγκεκριμένες απορίες.

 

Πέσαμε μέσα ;)

Εχω και εγω προβλημα με το ΠΛΑΙΣΙΟ και την εκδοση εξοφλητικης αποδειξης...

Τι θα κανουμε με δαυτους;

Link to comment
Share on other sites

Τι πατάτα ειναι πάλι αυτή να ζητείται αποδειξη εισπραξης?

 

Εχω τρία τιμολόγια κάτω των 1,500 τα οποία πληρώθηκαν μετρητοις και κανένας δεν μου εδωσε αποδειξη εισπραξης. Λέτε να αρκεί το γεγονός πως πάνω αναγραφουν τα τιμολόγια "πληρώθηκε μετρητοις'?. Που να τρεχω τωρα να παίρνω αποδειξεις εισπραξης? (Ειδικά το ενα τομολόγιο ειναι απο ταμειο Πλαισίου... πως ειναι δυνατον να μην πλήρωσα???)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.