Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Μια ενημέρωση για τις βεβαιώσεις του ΤΕΕ:

 

Επιβεβαιώνω αυτό που είπαν κάποιοι συνάδελφοι ότι όντως υπάρχει βεβαίωση από το ΤΕΕ ότι η άδεια είναι σε ισχύ. Μου το είπαν απο το ΤΕΕ Θεσσαλονίκης και αρκετά εκνευρισμένα μου είπαν ότι οφείλουν και τα περιφερειακά τμήματα να δίνουν τέτοιες βεβαιώσεις. Μου έστειλαν με φαξ την αίτηση, την ξανάστειλα και μου παν γύρω στις 4 μέρες. Θα πάρω αύριο στο ΤΕΕ Λάρισας να δω τι θα μου πούνε που μόνο που δεν ορκίστηκαν ότι δεν υπάρχει τέτοια βεβαίωση.

 

Για τις νέες προσφορές δε νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να δώσουν. Εγώ πήρα άμεσα από e-shop, runet και insoft χωρίς καμία γκρίνια, με ημερομηνία προ της αγοράς. Δεν είναι ούτε τιμολόγιο ούτε τπτ, μια οικονομική προσφορά είναι. Οι υπόλοιποι προμηθευτές αφού πήραν τα λεφτά κάνουν τα βαριά πεπόνια για ένα χαρτί;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μήπως ξέρει κάποιος να απάντησει στα ερωτήματα του post#184. Επαναδιατυπώνω την δεύτερη ερωτηση μήπως δεν είναι κατανοητή:

 

Μπορεί η χαμηλότερη τιμή κάποιων προϊόντων να χρησιμοποιηθεί για να καλύψει την υψηλότερη τιμή κάποιων άλλων προϊόντων, ώστε αν η συνολική δαπάνη των προϊόντων δεν ξεπερνά τον συνολικό προϋπολογισμό της αρχική πρότασης να μην επιβαρυνθούμε;

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την τράπεζα που έχω επιλέξει και μου είπαν ότι και πριν την 01/06 ισχύει η υποχρέωση για πληρωμή με μετρητά μόνο μέχρι 1.500 € καθώς αυτό έλεγε στην αρχική προκύρηξη του ΕΣΠΑ. Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό;

 

Ελένη

 

@ssouanis

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Φίλτατε, όντως ισχύει αυτό που ανέφερες. Υπάρχει αντίστοιχη απάντηση στο ependyseis.gr και συγκεκριμένα η ερώτηση 28.

http://www.ependyseis.gr/sub/epag/faqs.htm

 

Για εξόφληση παραστατικού >1500€ με επιταγή ή έμβασμα ισχύει από 01/06 και ύστερα. Πριν της 01/06 ισχύει συνεπώς και τοις μετρητοίς.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η χαμηλότερη τιμή κάποιων προϊόντων να χρησιμοποιηθεί για να καλύψει την υψηλότερη τιμή κάποιων άλλων προϊόντων, ώστε αν η συνολική δαπάνη των προϊόντων δεν ξεπερνά τον συνολικό προϋπολογισμό της αρχική πρότασης να μην επιβαρυνθούμε;

 

Από το αρχείο "Τροποποιήσεις φυσικού αντικειμένου της δράσης ενίσχυσης επιστημόνων / ελεύθερων επαγγελματιών" http://www.ependyseis.gr/sub/epag/docs.htm

 

"Αλλαγή στην επιμέρους εμπορική αξία προϊόντων όταν αφορά τουλάχιστον αντίστοιχες/ ισοδύναμες τεχνικές προδιαγραφές πχ. αγορά 2 μηχανημάτων που το ένα είναι χαμηλότερης αξίας - ποιοτικά καλύτερο σε σχέση με το μοντέλο της αρχικής πρότασης – και το άλλο ακριβότερο, επίσης ποιοτικά καλύτερο σε σχέση με το μοντέλο της αρχικής πρότασης. Η διαφορά στη τιμή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να καλύψει τη διαφορά της αξίας του δεύτερου μηχανήματος."

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. και εγώ από την διευκρίνιση αυτό καταλαβαίνω, απλά είχα μια αμφιβολία κατά πόσο ισχύει για πάνω από 2 προϊόντα, που αναφέρει στο παράδειγμα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Σχετικά με τα στοιχεία λογιστικής εγγραφής για τα τιμολόγια(Β κατηγορίας) στα παρακάτω τι συμπληρώσατε όσοι καταθέσατε παρακαλώ:

 

-είδος βιβλίου=βιβλιο εσόδων -εξόδων ,

-είδος εγγραφής=βιβλιου εσόδων-εξόδων ,

-αριθμό εγγραφής???

-σελίδα εγγραφής=η σελίδα χ

 

Ομοίως στα στοιχεία λογιστικής εγγραφής για τα παραστατικά παρακάτω?

 

-είδος βιβλίου=βιβλιο εσόδων -εξόδων

-είδος εγγραφής???

-αριθμό εγγραφής ???

-ημ/νια εγγραφής

-σελίδα βιβλίου

Link to comment
Share on other sites

Το παρακάτω κείμενο το διαβάζετε από το τέλος προς την αρχή από τα πολλα reply που έχει:

 

 

αριθμό της σελίδας του βιβλίου που έχει καταχωρηθεί το παραστατικό.

 

 

 

ΜΟΝΑΔΑ Δ – Ανταγωνισμού και Κρατικών Ενισχύσεων

 

Υπουργείο Οικονομίας Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας

 

Γενική Γραμματεία Επενδύσεων και Ανάπτυξης

 

Γενική Διεύθυνση Αναπτυξιακού Προγραμματισμού

 

Περιφερειακής Πολιτικής και Επενδύσεων

 

Εθνική Αρχή Συντονισμού

 

Ειδική Υπηρεσία Συντονισμού της Εφαρμογής των Επιχειρησιακών Προγραμμάτων

 

Νίκης 5-7, 10180 Αθήνα

 

Τ:+302103742077 F:+302103742063 e-mail: [email protected]

 

P Help save paper - do you need to print this email?

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

From: ****************************

Sent: Monday, August 30, 2010 1:34 PM

To: 'Pit'

Subject: RE: Αλλαγή σε σχετικό ερώτημα 19549

 

 

Μια μικρή διευκρίνηση: Γράψατε:

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Τη σελίδα του βιβλίου

 

Εννοείτε τον αριθμό της σελίδας του βιβλίου που έχει καταχωρηθεί το παραστατικό? Ουσιαστικά Αριθμός Έγγραφης και Σελίδα Βιβλίου ταυτίζονται?

 

Με τιμή,

 

****************

 

-----Original Message-----

From: Pit [mailto:[email protected]]

Sent: Monday, August 30, 2010 11:29 AM

To: [email protected]

Subject: RE: Αλλαγή σε σχετικό ερώτημα 19549

 

 

ΕΙΔΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ: Βιβλιο Εσόδων Εξόδων

 

ΕΙΔΟΣ ΕΓΡΑΦΗΣ: Βιβλιο Εσόδων Εξόδων

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Ίδια με αυτη του Παραστατικού

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Τη σελίδα του βιβλίου

 

ΣΕΛΙΔΑ ΒΙΒΛΙΟΥ: Ο αριθμος της σελιδας του Βιβλιου που εχει καταχωρηθει το παραστατικο.

 

 

ΜΟΝΑΔΑ Δ – Ανταγωνισμού και Κρατικών Ενισχύσεων

 

Υπουργείο Οικονομίας Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας

 

Γενική Γραμματεία Επενδύσεων και Ανάπτυξης

 

Γενική Διεύθυνση Αναπτυξιακού Προγραμματισμού

 

Περιφερειακής Πολιτικής και Επενδύσεων

 

Εθνική Αρχή Συντονισμού

 

Ειδική Υπηρεσία Συντονισμού της Εφαρμογής των Επιχειρησιακών Προγραμμάτων

 

Νίκης 5-7, 10180 Αθήνα

 

Τ:+302103742077 F:+302103742063 e-mail: [email protected]

 

 

P Help save paper - do you need to print this email?

 

 

----- Original Message -----

 

From: ***************

 

To: [email protected]

 

Sent: Thursday, August 26, 2010 9:42 PM

 

Subject: FW: Αλλαγή σε σχετικό ερώτημα 19549

 

Παρακαλώ όπως απαντήσετε στο παρακάτω μήνυμα σχετικά με το βήμα 5 της διαδικασίας ελέγχου του Προγράμματος Ενίσχυσης Ελευθέρων Επαγγελματιών.

 

Στο Βημα 5 καλουμαστε να συμπληρωσουμε στοιχεια λογιστικης εγγραφης. Ως Πολιτικος Μηχανικος με βιβλια Β Κατηγοριας συμπληρωνω:

 

ΕΙΔΟΣ ΒΙΒΛΙΟΥ: Βιβλιο Εσοδων Εξοδων

 

ΕΙΔΟΣ ΕΓΡΑΦΗΣ: Βιβλιο Εσοδων Εξοδων

 

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Ιδια με αυτη του Παραστατικου (ειναι σωστο?)

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Ο αυξων αριθμος της γραμμης στη σελιδα του Βιβλιου οπου εχει καταχωρηθει το παραστατικο (δεν υπαρχει τυπωμενος στο βιβλιο, μετραω μονος μου τις γραμμες - ειναι σωστο?)

 

ΣΕΛΙΔΑ ΒΙΒΛΙΟΥ: Ο αριθμος της σελιδας του Βιβλιου που εχει καταχωρηθει το παραστατικο.

 

Παρακαλώ να με ενημερωσετε αν κανω καπου λάθος.

 

Απάντηση:

 

To helpdesk του Πληροφοριακού Συστήματος Κρατικών Ενισχύσεων είναι αρμόδιο να απαντά σε ερωτήματα τεχνικής φύσεως που άπτονται της λειτουργίας του. Για τα ερωτήματα που μας θέσατε αρμόδιοι να σας απαντήσουν είναι είτε η τράπεζα είτε στο [email protected] Σας ευχαριστούμε

 

Ενέργεια: Απάντηση

Χρήστης: mouadmin

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο για την εξόφληση μετρητοίς.

Eδώ στη σελίδα 25 (28 του pdf) το αναφέρει (2ο κίτρινο πλαίσιο)

Link to comment
Share on other sites

οντως πολλά προβλήματα πχ. στο βήμα 5 αν άλλαξες την αγορά σου και βάλεις στο παραστατικό τιμή μικρότερη από ότι είχες δηλώσει δεν το δέχεται και σου λέει ότι πρέπει η τιμή να είναι μεγαλύτερη από τη δηλωθέν.

έχει αντιμετωπισθεί αυτό από κανένα? σε ποιό τηλέφωνο ρε παιδιά σας απαντούν να κάνουμε καμιά ερώτηση γιατί από email απότι λέτε κάηκες?

 

οταν κανεις την αντιστοιχηση του παραστατικου, πατας ακυρο και διορθωνεις εσυ την τιμη (ποσοτητα, τιμη μοναδας) στο πεδιο κατω δεξια, διπλα στο παραστατικο.μονο ετσι το δεχεται. το ιδιο ισχυει και για τιμη μεγαλυτερη απο την αρχικη προσφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.