Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Τελικά ισχύει αυτό;

 

Μια μικρή διευκρίνηση: Γράψατε:

 

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Τη σελίδα του βιβλίου

 

Εννοείτε τον αριθμό της σελίδας του βιβλίου που έχει καταχωρηθεί το παραστατικό? Ουσιαστικά Αριθμός Έγγραφης και Σελίδα Βιβλίου ταυτίζονται?

 

Με τιμή,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το δικό μου βιβλίο έχει αρίθμηση σε κάθε φύλλο...Αυτό έβαλα σαν αριθμό σελίδας.

 

Επιπλέον, έχει αρίθμηση σε κάθε γραμμή...αυτό έβαλα σαν αριθμό εγγραφής.

 

Με αυτό τον τρόπο, η εγγραφή στη σελίδα x, γραμμή y είναι μοναδική...

 

Τέλος, στη φωτοτυπία της σελίδας που έδωσα στον ΕΦΔ, κύκλωσα τις αντίστοιχες εγγραφές με μολύβι, για να διευκολύνω τον έλεγχο...

Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστής μου μου έδωσε μια σελίδα τυπωμένη (δεν ξέρω αν είναι από το ΤΑΞΙΣ ή από άλλη εφαρμογή), που περιείχε όλα τα τιμολόγια του μήνα που έκανα τις αγορές (τα αγόρασα ταυτόχρονα σχεδόν).

Ο ίδιος μου είπε τον αριθμό της σελίδας (σελ 6 στην περίπτωσή μου, οι αγορές γίνανε τον Μάιο).

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την απαντηση που πηρα αριθμος εγγραφης και σελιδα βιβλιου ταυτιζονται.

 

Παντως οταν εκτυπωσετε την αιτηση ελεγχου μετα την υποβολη θα δειτε πολυ λιγα στοιχεια περασμενα σε αυτην. Δεν αξιζει τοσο αγχος η ολη ιστορια, θα το δειτε μετα εορτης οταν θα εχετε τελειωσει.

 

Επιπλέον, έχει αρίθμηση σε κάθε γραμμή...αυτό έβαλα σαν αριθμό εγγραφής.

 

Αυτο ειχα κανει στην αρχη κι εγω και μετα το αλλαξα. Μην τρελενεστε στο τελος στην αιτηση ελεγχου εκτυπωνεται μονο η σελιδα του βιβλιου.

Link to comment
Share on other sites

Εν τάχει αναφέρω ότι έχω επιδοτηθεί το ποσό των 8000 για προταση 10150

(δηλαδή το μέγιστο δυνατό) και το ποσο 150 που υπερβαινει τις 10000 προφανώς το επιβαρυνθώ εγώ.

Κατα την αγορά όμως λόγω αλλαγών το τελικό ποσό πήγε στα 10600. που σημαίνει οτι τελικά θα επιβαρυνθω τα 600, ενω θα χρηματοδοτηθώ (με 8000) κανονικά για τα 10000.

 

Η ερωτησή μου είναι η εξής.

Στην Αιτηση Ελεγχου, στο 3.1.10 αναφερει:

"Το οικονομικό αντικείμενο που υλοποιήθηκε είναι μέσα στα όρια της κατηγορίας του επιτηδευματία που προέβλεπε ο πίνακας 2 στο άρθρο 5 της ΥΑ προκήρυξης ;"

Λογικά εδώ θα πρέπει να απαντησω ΟΧΙ εγω, ετσι δεν είναι?

 

και στις παρατηρησεις απο κάτω να αναφερω κατι τετοιο:

"Όπως και κατά την αίτηση η πρόταση υπερβαίνει το ανώτατο όριο χρηματοδότησης. Το επιπλέον ποσό που δεν επιχορηγείται καλύπτεται με ιδία (δική μου) συμμετοχή σύμφωνα και με τις οδηγίες της ΚΥΑ."

 

Συμφωνείτε? μου ξεφεύγει κατι ή έχετε κατι αλλο να προσθεσετε?

 

Σας Ευχαριστώ εκ των προτερων.

 

Να επισημάνω εδώ κατι που πολλοί ρώτησαν νωριτερα,

οτι

στο αρχειο "Φυσικός Φάκελος Ελέγχου Ελευθέρων.doc"

που βρίσκετε εδώ:

http://www.ependyseis.gr/sub/epag/docs.htm

 

αναφέρει στη Σημείωση 3 οτι δεν χρειαζεται να παραδώσουμε τα πρωτοτυπα παραστατικα αλλα απλα φωτοαντιγραφα αυτων.

Επομένως δε χρειαζεται στη φαση παραδοσης του φακελου να εχουμε μεσα τα πρωτοτυπα τιμολογια.

Αν φυσικα καταλαβα σωστα. (Τιμολογια και παραστατικά το ίδιο δεν είναι??)

Link to comment
Share on other sites

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ: Ίδια με αυτη του Παραστατικού

 

 

Eαν μπεί ημερομηνία εγγραφής ίδια με αυτή του παραστατικού συνεπάγεται οτι οι δαπάνες θα πρέπει να γραφτούν κατά ημερολογιακή σειρά στο βιβλίο εσόδων-εξόδων..?.δλδ τα παλιότερα τιμολόγια να έχουν μικρότερο αριθμό εγγραφής/σελίδα από τα νεότερα...?

 

Εγω που τα έχω περάσει ήδη στο βιβλίο εσοδων-εξόδων χωρίς κάποια ημερολογιακή σειρά τι κάνω??Blanco??

Link to comment
Share on other sites

εδωσα σε ενα τιμολογιο για το autocad προκαταβολη μετρητοις την ωρα που το παρηγγειλα, και τα υπολοιπα τα εβαλα στην τραπεζα, λετε να εχω προβλημα? ελεος πια με αυτην την γραφειοκρατια τους....

 

στον οδηγο αναφερει οτι δεν λαμβανονται υποψιν προκαταβολες για τις οποιες δεν κοπηκε τιμολογιο αλλα εμενα μου εχει κοψει για το autocad τιμολογιο.

Link to comment
Share on other sites

sdim, δεν έχω κάνει πληρωμή μέσω internet και δεν ξέρω να σου πω. Αλλά στην τράπεζα δεν ξέρουν να σου πουν;

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Στο βήμα 4 (Φυσικό και οικονομικό αντικείμενο) κάνουμε κάτι;

Εγώ το βλέπω "κλειδωμένο" (γκριζαρισμένο) και δεν μπορώ να επέμβω, να περάσω αλλαγές κλπ.

 

 

Σημείωση: Προσοχή στις βεβαιώσεις που δίνει το Πλαίσιο. Σε πολλές περιπτώσεις αντι να αναγράφουν τον αριθμό παραστατικού, λανθασμένα αναγράφουν τον αριθμό κίνησης του συστήματος και θέλουν διόρθωση

Link to comment
Share on other sites

apos1982 μόλις μίλησα με ΕΣΠΑ και ρώτησα και για την τεκμηρίωση νέων προϊόντων και μου είπαν ότι τα συμπληρώνουμε στις παρατηρήσεις, δηλαδή στο 3.2.2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.