Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Έλυσαν το προβλημα με τις εξοφλητικές αποδείξεις με μία βεβαίωση. (ΠΛΑΙΣΙΟ κτλ.)

 

Εισακούστηκαν οι προσευχές μου...

Αυτό είναι ο,τι καλύτερο έχω διαβάσει εδώ, γιατί το αντιμετώπιζα με φόβο και πάθος...:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, κατέθεσα το φάκελο μου στην Alpha στις 2/9. Σημερα μου έστειλε fax η ΕΛΑΝΕΤ με τις "ελλείψεις"

 

Αναλυτικά

1. Η βεβαιωση από το ΤΕΕ, που έχει υποβληθεί, δεν είναι επικυρωμένο αντίγραφο από δημόσια αρχή

2. Οι προσφορές από "ΠΛΑΙΣΙΟ" και από "SPSS" που έχουν υποβληθεί δεν είναι πρωτότυπες

3. Στις βεβαιώσεις εξόφλησης από "ΠΛΑΙΣΙΟ" και από "SPSS" που έχουν υποβληθεί δεν γίνεται αναφορά στα στοιχεία των καταθετηρίων

4. Δεν έχει υποβληθεί υπέυθυνη δήλωση του άρθρου 8 του Ν1599/1986 υπογεγραμμένη από τον επιτηδευματία (με γνήσιο της υπογραφής από τράπεζα ή δημόσια αρχή), όπου θα δηλώνεται ότι τα στοιχεία και δικαιολογητικά που συμπληρώθηκαν στο Έντυπο Υποβολής Πρότασης και στην Αίτηση Ελέγχου και προσκομίζονται στον φυσικό φάκελο του ελέγχου είναι αληθή

5. Τα αποδεικτικά από ALPHA BANK για κατάθεση μέσω web banking, που έχουν υποβληθεί δεν έχουν σφραγίδα και υπογραφή της τράπεζας

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, και εγώ μέσω Alpha έχω κάνει την αίτηση, οπότε λογικά να περιμένω κάποιο φαξ στις επόμενες μέρες...

 

Για τα 1 εως 4 ας πουμε ΟΚ, για το 5 όμως λίγο περίεργο μου φαίνεται αυτό που σου ζητάνε, δηλαδή αν πας τυπωμένο το αποδεικτικό του e-banking η τράπεζα στο σφραγίζει;

 

Δεν νομίζω να ανέφερε στις οδηγίες ότι πρέπει τα αποδεικτικά του e-banking να είναι σφραγισμένα από τις τράπεζες....

 

Χμμμ τώρα που ξαναδιάβασα αυτά που έχει γράψει ο φίλος παραπάνω τι ακριβώς σου λένε όσον αφορά τα 2 & 3 γιατί περιέργα μου φαίνεται αυτά που σου ζητάνε..

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο 1, έχω καταθέσει τη βεβαίωση που έβγαλα ηλ/κα από το mytee (με κωδικό ελέγχου εγκυρότητας)

Όσο για τις προσφορές μου τις έστειλαν ηλ/κα. Θα τις πάω μάλλον να μου τις σφραγίσουν.

 

Το κείμενο που έχω γράψει είναι αντιγραφή λέξη προς λέξη από το φαξ

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια προβλήματα προφανώς θα αντιμετωπίσω και εγώ. Ολες οι προσφορές είναι μέσω email..οι καταθέσεις είναι μέσω web banking και η έκδοση βεβαίωσης από το site. Ολα δηλαδή όσα γίνονται μέσω Internet θα πρέπει να τα κάνουμε δια ζώσης...Ηλεκτρονική εποχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτά τα πράματα περί πρωτότυπων προσφορών, σφραγισμένων εμβασμάτων e-banking από τράπεζα θα ήταν καλό να μας τα είχαν πει από την αρχή γιατί τώρα θα αναγκαστούμε να τρέχουμε πάλι...Δεν ξέρω και κάτα πόσο η τράπεζα δέχεται να σφραγίσει το απόκομμα του e-banking, της Εθνικής ειδικά τα αποδεικτικά του e-banking δεν λένε και πολλά πράματα πάνω και δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν αν τους τα πάω και απαιτήσω να μου τα σφραγίσουν....

 

Υπάρχει κάποιος άλλος εκτος ΕΛΑΝΕΤ να μας πει αν του ζητάνε τα ίδια; Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι ζητάει ο καθένας...

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτες καταστάσεις. Τον φάκελο θα τον καταθέσω μάλλον Δυετερα-Τρίτη. Προτείνω πάντως για τέτοιες ηλίθιες παρατηρήσεις να τους ριχνουμε όλοι από ένα καντήλι.

 

Επίσης, κάπου είχα ακούσει πως υπάρχει μια υπουργική απόφαση που λεει πως ο πολίτης μπορει με μια υπευθυνη δήλωση τοτ 105 να δηλώνει πως η φωτοτυπία από κάτι ειναι ακριβές αντίγραφο. Μήπως να το βρούμε και να τους σπάσουμε τα νεύρα???

 

Πάω να αγοράσω μια καραμπίνα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω και κατά πόσο η τράπεζα δέχεται να σφραγίσει το απόκομμα του e-banking, της Εθνικής ειδικά τα αποδεικτικά του e-banking δεν λένε και πολλά πράματα πάνω και δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν αν τους τα πάω και απαιτήσω να μου τα σφραγίσουν....

 

Στο θέμα αυτό δεν πρόκειται να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.

Οι τράπεζες σφραγίζουν την απόδειξη συναλλαγής μέσω e-banking, αφού την ελέγχουν μέσα από το σύστημα τους.

Στο site της ΕΤΕ αναφέρεται κιόλας αυτή η δυνατότητα που έχει ο πελάτης της υπηρεσίας.

Δεν υπάρχει περίπτωση να σου δημιουργήσουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κ εγω με τη σειρά μου τις παρατηρήσεις μου (ΕΦΔ Probank)

1) Αποδείξεις είσπραξης προμηθευτών.

2) Βεβαίωση προμηθευτή M-systems, που να αναφέρει το σειριακό αριθμό του

εξοπλισμού.

 

Για το 1) φταίω και εγω. Ειχα βάλει στο φάκελο μόνο μια απόδειξη που αφορούσε συναλλαγή που εξοφλήθηκε με μετρητά. Για τα υπόλοιπα προϊόντα που εξόφλησα μέσω τραπεζικής κατάθεσης, η αθώα λογική μου έλεγε ότι αρκεί τιμολόγιο κ καταυθετήριο. Δεν αρκεί όμως,το λεε κ στα δικαιολογητικά του φυσικού φακελου..

Για το 2) τώρα δεν είδα κάπου να είναι υποχρεωτική η αναγραφή του σειριακού αριθμού αλλά "επιθυμητή"... Τώρα αυτο το "επιθυμητή" όπως θέλει το μεταφράζει κανεις. Ευτυχώς κάποιοι προμηθευτές από μόνοι τους γράφουν κ σειριακούς στα τιμολογια τους.

Δεν πειράζει άλλη μια βόλτα στα μαγαζιά να γυρεύουμε χαρτούρα... Ελπίζω να μην ακοολουθήσει κ άλλο mail με παρατηρήσεις round 2...

 

---------------------------------------------------------------------

ssousanis που ακριβώς λέει στο site της ΕΤΕ οτι οι τράπεζα σου σφραγίζει το αποδεικτικό συναλλαγής ebanking??

Εγω έκανα ολόκληρη μάχη στο κατάστημα που έχω λογαριασμό για να μου σφραγίσουν το αποδεικτικό κ δεν το έκαναν. Ούτε προιστάμενος ούτε διευθυντης. Κ Α Μ Ι Α Ε Ξ Υ Π Η Ρ Ε ΤΗ Σ Η

Διάλογοι χωρίς νοημα, χωρίς ουσία και αποτέλεσμα

Εγώ : "Μπορείτε να μου σφραγίσετε αυτό το αποδεικτικό συναλλαγής"

Υπ ΕΤΕ : " Γιατί το χρειάζεσαι? Ποιος στο ζήτησε?" (ερωτηση στην ερωτηση δηλαδη)

Του εξηγώ για ΕΣΠΑ κτλ, ασφαλώς στο άκουσμα της λέξης ΕΣΠΑ πήρε έκφραση λες κ του μιλούσα για τον πλανητη Αρη κ του επισημαίνω οτι απλώς θέλω να κάνω το συγκεκριμένο αποδεικτικό κάπως πιο επίσημο για να μη τίθεται θέμα αμφισβίτησης.

Υπ ΕΤΕ: " Μου φαίνεται προκαλείς μεγαλύτερη γραφειοκρατία απόσο χρειάζεται.." (???!!!!???)

Εγώ: "Βασικά προσπαθώ να προλάβω την γραφειοκατία..."

Συμπερασμα Υπ ΕΤΕ" Όχι δεν μπορω να την σφραγίσω, είναι μια κίνηση που έγινε απο σενα κ όχι από εμας"

Εγώ :" Αμφισβητειτε μήπως αυτή την κίνηση?"

Υπ ΕΤΕ:" Οχι μπορώ να ελέγξω από το σύστημα κ βλεπω ότι όντως έγινε αυτη η κίνηση"

Εγώ :" Ωραία αφού βλέπετε την κίνηση κ είναι οκ μπορείτε να μου υπογράψετε το αποδεικτικο?Γιατι εσείς είστε εδώ στην ΕΤΕ και έχετε τη δυνατότητα από το σύστημα να δείτε τις κινήσεις αλλά καποιος άλλος (ΕΣΠΑ) που θα πάρει αυτό το απλό ανυπόγραφο αποδεικτικό συνναλαγής μπορεί να υποθέσει ότι είναι πλαστό και φτιαγμένο από οποιοδηποτε pc..."

Υπ ΕΤΕ:" Οχι δε μπορω"

Αντε βγαλε ακρη... Εκεί που περίμενα κολληματα Δημοσιου και ευθυνοφοβίας στις άλλες υπηρεσίες τα συνάντησα τελικα στην ΕΤΕ.

Ύστερα ρώτησα έστω για αριθμό συναλλαγής των κινήσεων και αν το icode μπορεί να θεωρηθει αριθμός συναλλαγης, ο προϊσταμενος ειπε όχι κ ο διευθυντής ναι... Στον προϊστάμενο που μου είπε πως το icode δεν είναι αριθμος συναλλαγής τον ρώτησα ποιος είναι και πού φαινεται αλλα δεν πήρα απάντηση... Τελικώς πήρα χαρτί κινήσεων για τις ημερομηνίες που με ενδιεφεραν (αυτο υπογεγραμένο-σφραγισμένο) και μάλιστα ζητησα να αναγρέφεται κ το ονοματεπώνυμο μου σε αυτό μιας κ δε φαίνεται πουθενα αλλου οτι ο λογαριασμός είναι δικός μου... (Επισημάνω οτι στο χαρτί αυτό και πάλι δεν φαινεται καθαρά αριθμός συναλλαγής)

Δεν το άφησα έτσι ενημέρωσα την ΕΤΕ για το πρόβλημα που έχω, για το αν το icode μπορει να θεωρηθεί αριθμος συναλλαγής κτλ... Από τηλέφωνο μου είπαν ναι, απο mail που πρωτοέστειλα στις 26/8/2010 πήρα τελική απάντηση στις 15/9/2010 (!!!!! 20μερες μετά για να μου απαντήσουν αν το icode είναι αρ.συναλλαγής κ αν όχι ποιος είναι χαχαχαχ, στο ενδιαμεσο είχα πάρει mail οτι το θέμα μου αντιμετωπίζεται με κατεπείγουσες διαδικασίες) όταν με πήρε μια γυναικα από την ΕΤΕ να μου πει οτι το icode τελικά δεν είναι μοναδιαιος αριθμός συναλλαγής και οτι θα μου τους εστελνε αύριο δηλαδή στις 16/9/2010 πρωι πρωί (το κατεπείγουσες που μου έλεγαν). Της είπα βέβαια οτι έιχα υποβάλει ηλεκτρονικά την αιτηση μου πριν κανα 2 μερες (γενικώς δεν περιμένω την τελευταια μερα) και την ευχαρίστησα για την προθεσή της. Πάντως θα μου στείλουν και ταχυδρομικώς τους περιβοητους αριθμύς συναλλαγής για καλό και για κακό να υπάρχουν

 

Sorry που μακρυγόρησα και βγήκα και λίγο offtopic αλλα ήθελα να σας μεταφέρω την πολυ κακή μου εμπειρία από την ΕΤΕ. Ανάθεμα την ώρα που αποφάσισα να στείλω τα λεφτά απο ΕΤΕ. Μην πανικοβληθεί κανεις που έχει βάλει το icode σαν αριθμο παραστατικου, δε θα έχουμε πρόβλημα... κ εγώ αυτόν έβαλα, σιγά μην περίμενα να μου πεί η ΕΤΕ τι να βάλω..ούτε θα δώσω αυτούς που μου έστειλε τελευταία στιγμή η ΕΤΕ παρά μόνο αν ζητηθούν. Τέλος αναφέρω οτι την κακή μου αυτή εμπειρία μαζί με κάποια άλλα σχόλια-παρατηρήσεις τα συμπεριέλαβα στην ηλεκτρονική υποβολή στο βήμα 3 κάτω κάτω.. Πού ξέρετε? Κάποιος μπορεί να τα διαβάσει κ να βελτιώσει μελλοντικά την διαδικασία των επιδοτούμενων προγραμμάτων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Συμφωνώ με τον φίλο jim παραπάνω. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την ΕΤΕ έχω και εγώ. Στο κεντρικό κατάστημα της Θεσ/νίκης αρνούνται κατηγορηματικά να σφραγίσουν τα αποδεκτικά εμβάσματος μέσω e-banking λέγοντας ότι είναι για προσωπική χρήση δικιά μου και δεν αφορά την τράπεζα. Δίνουν τυπωμένη αυτή την κίνηση λογαριασμού η οποία μάλιστα είναι αρκετά πρόχειρη και για λόγους ασφαλείας από ότι μου είπανε τουλάχιστον εμένα κόβει και το τελευταίο ψηφίο του λογαριασμού με αποτέλεσμα να γίνεται ακόμα μεγαλύτερο μπέρδεμα.

 

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει ΕΦΔ την ΕΤΕ να μας πει αν του ζητήσαν σφραγισμένα τα αποδεικτικά του e-banking, γιατί αν δεν τον ζητά η ΕΤΕ για τους δικούς της πελάτες τότε έχουμε θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.