Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Πράγματι στην περιοδική έχει βγει το κουτάκι με τα πάγια.

Τώρα άμα καταργήθηκαν οι αποσβέσεις είναι κάτι που δε το έχω ακούσει.

 

Είναι νομίζω όμως άλλο τα πάγια και άλλο η απόσβεση αυτών.

 

Απλά πηγαίνεις στην τελευταία σελίδα του βιβλίου εσόδων-εξόδων, την μετατρέπεις ανάλογα και γράφεις εκεί τα πάγια σου.

Μητρώο παγίων για Β κατηγορίας που ζητούν, γελάει ο κόσμος μαζί τους.

Μου θυμίζει την περίπτωση που πήγε ο μπαμπάς μου, κατέθεσε ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ επιταγή άλλης τράπεζας στο λογαριασμό του στην ΕΤΕ και τον πήραν μετά από λίγη ώρα και του είπαν ότι είναι ακάλυπτη. Μη γνωρίζοντας αγχώθηκε (την επιταγή την είχε εκδώσει ο αδερφός μου). Του είπα να πάρει στην Εμπορική (από εκεί ήταν η ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ επιταγή) και να τους πει ότι έχουν βαρέσει κανόνι αλλά δε το ξέρουν ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά μου έστειλαν κ εμένα να συμπληρώσω!!!!:lol::lol:

Ερώτηση:το software θεωρείται πάγιο?

 

Το αστείο:μου ζήτησαν φορολογική ενημερότητα γιατί η προηγούμενη είχε λήξει.Τους παίρνω τηλέφωνο κ τους λέω:'' έβγαλα ενημερότητα τον ιούνιο,όταν έκανα τις αγορές, για να την καταθέσω τον αύγουστο,η οποία έληξε τον Οκτώβριο (προφανώς,αφού έχει διάρκεια 4 μήνες).Μέχρι να με εγκρίνετε,πόσες ενημερότητες πρέπει να σας καταθέσω,αφού όταν θα γίνει η εκταμίευση έτσι κ αλλιώς θα πρέπει να σας ΞΑΝΑκαταθέσω?''

 

ΕΛΑΝΕΤ:''όσες χρειαστούν''!!!!!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα και εγώ σήμερα τις παρατηρήσεις από τον ΕΦΔ (Elanet). Αν και προσκόμισα αρχικά τα αποδεικτικά κατάθεσης μέσω Internet Banking για όλες τις αγορές που έκανα, μου ζητάνε επιπροσθέτως και όλες τις αντίστοιχες κινήσεις λογαριασμών...Μου φαίνεται λίγο υπερβολικό αυτό. Υπάρχει κανείς που να του έχουν ζητήσει κινήσεις λογαριασμών;

 

Στο μεταξύ μου τυπώσαν μία κίνηση λογαριασμού από την ΕΤΕ αλλά είναι πολύ πρόχειρη γράφει απλά τον αριθμό του λογαριασμού μου πάνω αριστερά, χωρίς να γράφει το ονομά μου, επίσης δεν γράφει τα ονόματα των παραληπτών των εμβασμάτων και μόλις πριν λίγο διαπίστωσα ότι κόβει και το τελευταίο νούμερο απο τον λογαριασμό των παραληπτών.

 

Τι να κάνω έχετε καμία ιδέα; Από την ΕΤΕ μου λένε ότι έτσι τυπώνουν τις κινήσεις των λογαριασμών.

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια.

Παρε τα αντίγραφα λογαριασμών,γράψε το όνομα σου και να ζητήσεις υπογραφή από την τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποσβέσεις κ τα πάγια νομίζω ότι καταργήθηκαν από 1-1-2010 για τους Β' κατηγορίας.

 

Αν δείτε,ούτε στην περιοδική ΦΠΑ υπάρχει τέτοια επιλογή πλέον......Εγώ δεν έδωσα τίποτα τέτοιο,ούτε μου έχει ζητηθεί μέχρι στιγμής.......

 

 

Συσχετίζετε άσχετα μεταξύ τους ζητήματα. Αλλο θέμα οι αποσβέσεις και άλλο θέμα η απεικόνιση των φορολογητέων εισροών στον ΦΠΑ.

Οι αποσβέσεις δεν καταργήθηκαν, ισχύουν κανονικά , βέβαια δεν υπόκειται σε απόσβεση το τμήμα ττης αξίας του παγίου για το οποίο πήρατε επιχορήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα με μορφή παραδείγματος.

 

Προϊόν κοστίζει 5000€.

Συντελεστής απόσβεσης 20% (1000€/έτος)

Επιδότηση 80% (4000€)

Ημερομηνία αγοράς 01.07.2010

 

Κάνουμε απόσβεση από τα 1000€ που δώσαμε από την τσέπη μας, τα 500€ για το 2010 και κρατάμε τα υπόλοιπα 500€ για του χρόνου; (έστω ότι δε μπορούμε/θέλουμε να κάνουμε απόσβεση σε μία χρονιά)

Link to comment
Share on other sites

Σε συνάδελφο που κατέθεσε την αίτηση ελέγχου στις 03/09 η κατάσταση στο ependyseis.gr είναι πλέον "διαθέσιμο προς τελική πιστοποίηση". Στη δική μου περίπτωση που κατέθεσα στις 15/09 στην ίδια πόλη και τράπεζα είναι ακόμα στο "προς τελικό έλεγχο"...Άρα συμπεραίνω πως κάποια κίνηση υπάρχει. Νεότερο σχετικά με πιθανές ημερομηνίες πληρωμών;

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου λέει "Διαθέσιμο για τελικό έλεγχο". Δεν ξέρω τι θέλει να πει ο ποιητής.

Για πληρωμές ούτε λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.