Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ την πάτησα με τον ίδιο τρόπο, πλήρωσα μετρητά ένα τιμολόγιο 1590€ και μου είπαν από την τράπεζα ότι θα μου το έκοβαν. Τελικά το δέχτηκαν, γιατί από ότι μου είπαν έγινε κάποια αλλαγή και πλέον δέχονταν μεγαλύτερα τιμολόγια με μετρητά. Δυστηχώς δεν ζήτησα περισσοτερες λεπτομέριες. Αλλά όντως μου το δέχτηκαν γιατί είμαι στην τελική φάση για εκταμίευση. Θα σου πρότεινα να πιέσεις λίγο περισσότερο τον ΕΦΔ για να σου βρουν την άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Συν.....ς;

 

Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Είχα αγοράσει ένα πρόγραμμα αξίας 2900Ε (αξία με ΦΠΑ). Τον Μάρτιο τους έβαλα 1400Ε με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό και τα υπόλοιπα 1500Ε τα πλήρωσα μέσω πιστωτικής (ηλεκτρονικά) μετά από 3 μέρες. Ο προμηθευτής με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Από το Ενδιάμεσο Φορέα (Εθνική Τράπεζα) , μου έστειλαν ένα φαξ με το οποίο λένε ότι μου ακυρώνουν το σύνολο του τιμολογίου γιατί σύμφωνα με τον οδηγό εφαρμογής η εξόφληση του τιμολογίου θα έπρεπε να γίνει τμηματικά ή ολικά μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή με δίγραμμη επιταγή.

Ο οδηγός εφαρμογής έλεγε στη σελίδα 25.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ Κατά την πιστοποίηση των δαπανών

 

Δε λαμβάνονται υπόψη:

 

• πληρωμές υπό μορφή προκαταβολών για τις οποίες δεν έχει εκδοθεί τιμολόγιο ή Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών

• Παραστατικά (π.χ. Τιμολόγια/αποδείξεις παροχής υπηρεσιών, δελτία παραγγελίας, δελτία αποστολής κ.α.) οι οποίες εκδόθηκαν πριν την ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας, ανεξάρτητα αν εξοφλήθηκαν μετά

• ( / ) έγιναν πριν την ημερομηνία έναρξης επιλεξιμότητας (01.09.2009), ανεξαρτήτων αν εξοφλήθηκαν μετά

Σε περίπτωση που δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω δεν λαμβάνεται υπόψη το σύνολο της αξίας του παραστατικού.

(υπογραμμισμένο και σε κίτρινο πλαίσιο)

 

Πληρωμές που έγιναν με παραστατικά που δεν είναι σύμφωνα με τον με τον κώδικα βιβλίων και στοιχείων.

 

Οι σχετικές δαπάνες δε συνυπολογίζονται στον επιχορηγούμενο προϋπολογισμό .

Για την πιστοποίηση του οικονομικού αντικειμένου ισχύουν επιπλέον τα ακόλουθα:

• Παραστατικά μέχρι 1.500 ευρώ (χωρίς Φ. Π.Α.) μπορεί να εξοφλούνται και με μετρητά απευθείας στον προμηθευτή.

• Παραστατικά άνω 1.500 ευρώ και μέχρι 15.000 ευρώ (με Φ.Π.Α.) εξοφλούνται μόνο με επιταγές της επιχείρησης ή μέσω τραπεζικών λογαριασμών.

• Παραστατικά άνω των 15.000 ευρώ όπως προβλέπεται στον ΚΒΣ (άρθρο 18 παρ. 2), απαιτείται η τμηματική ή ολική εξόφληση των σχετικών παραστατικών να γίνεται μέσω τραπεζικού λογαριασμού ή με δίγραμμη επιταγή.

• Δε γίνεται δεκτή η εξόφληση επιταγών με επιταγές τρίτων.

 

Στις 21/05 βγήκε η ανακοίνωση που λέει ότι από τις 01/06 απαγορεύεται η χρήση πιστωτικής για τιμολόγια πάνω από 1500Ε.

Πιο πριν δεν υπήρχε κάτι που να απαγόρευε ρητά τη χρήση πιστωτικής παρά μόνο τα μετρητά.

Έτυχε σε κανέναν κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν από τον ΕΦΔ και μου είπαν ότι βγήκε εγκύκλιος από το υπουργείο και θα δεχτούν όλα τα τιμολόγια μετρητά μέχρι 3.000 ευρώ άχετα από το αν είναι πριν από 01/06!!

Είχα πρόβλημα και εγώ με ένα τιμολόγιο πάνω από 1500 ευρώ μετρητά και μου το είχαν κόψει οπότε έπεφτα κάτω από το όριο και έχανα όλη την επιδότηση.

Μου είπαν από τον ΕΦΔ ότι θα εγκριθεί κανονικά!

 

Έχει κανείς άλλος κανένα τέτοιο ευχάριστο τηλεφώνημα?

Ελένη

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, σας το είπα ότι ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ να δώσουν τα λεφτά.Είναι όρος του μνημονίου η απορρόφηση του ΕΣΠΑ λέμε.........ΔΕΝ πρόκειται να κοπούν επενδυτικές προτάσεις,αν είναι μέσα στα πλαίσια του λογικού.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι συμβαίνει με τα netbook?

Είχα συμπεριλάβει ένα netbook κι ενα laptop στην αρχική μου πρόταση, η οποία και εγκρίθηκε.

Τώρα μου το έκοψαν γιατί "κρίθηκε υπερβολική η ποσότητα του προμηθευόμενου εξοπλισμού συγκριτικά με το απασχολούμενο στην επιχείρησή σας προσωπικό (δεύτερος φορητός υπολογιστής)."

Έκανα μια επιστολή στην οποία εξηγούσα οτι είναι κάτι άλλο απο laptop και οτι μου το είχαν αρχικά εγκρίνει.

Χωρίς αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.