Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και μπράβο στους συναδέλφους που κατάφεραν και πήραν τα λεφτά...

 

Η δική μου περίπτωση ενώ μέχρι πριν μερικές μέρες ήταν στο στάδιο "Διαθέσιμο για τελική εκταμίευση", σήμερα το μεσημέρι εμφανίζει το μήνυμα "Απενταγμένη".

 

Προφανώς δεν ήταν και η πιο θετική εξέλιξη και η τράπεζα σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπε ότι τελικά απέρριψαν το ένα τιμολόγιο από τα 2 που τους είχα πάει (ένα είχε όλο το hardware και το άλλο μόνο το software, πάντα από τον ίδιο προμηθευτή όμως και τα δύο) και τελικά το ποσό πέφτει από το όριο της επιδότησης και έτσι απορρίπτεται...

Αν ξέρω καλά σε αυτό το στάδιο δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ένσταση και αναρωτιέμαι τι εναλλακτικές έχω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς δεν ήταν και η πιο θετική εξέλιξη και η τράπεζα σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπε ότι τελικά απέρριψαν το ένα τιμολόγιο από τα 2 που τους είχα πάει

 

με ποιά αιτιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και μπράβο στους συναδέλφους που κατάφεραν και πήραν τα λεφτά...

 

Η δική μου περίπτωση ενώ μέχρι πριν μερικές μέρες ήταν στο στάδιο "Διαθέσιμο για τελική εκταμίευση", σήμερα το μεσημέρι εμφανίζει το μήνυμα "Απενταγμένη".

 

Προφανώς δεν ήταν και η πιο θετική εξέλιξη και η τράπεζα σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπε ότι τελικά απέρριψαν το ένα τιμολόγιο από τα 2 που τους είχα πάει (ένα είχε όλο το hardware και το άλλο μόνο το software, πάντα από τον ίδιο προμηθευτή όμως και τα δύο) και τελικά το ποσό πέφτει από το όριο της επιδότησης και έτσι απορρίπτεται...

Αν ξέρω καλά σε αυτό το στάδιο δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ένσταση και αναρωτιέμαι τι εναλλακτικές έχω...

 

Για ποιο λόγο απορρίφθηκε αν επιτρέπεται?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι λέει δύο τιμολόγια και όχι ένα συνολικό για όλη την επένδυση. Έπρεπε να μην ήταν ένα ξεχωριστό για το hardware και ένα ξεχωριστό για το πρόγραμμα αλλά όλα μαζί σε ένα...Η πιο παράλογη δικαιολογία που μπορώ να σκεφτώ...

 

Εν τω μεταξύ, τα τιμολόγια είναι από το ίδιο προμηθευτή, ο οποίος έχει πληρωθεί με κατάθεση σε λογαριασμό του και είχαν περάσει κανονικά στην υποβολή. Επίσης έχουν δηλωθεί με τους αριθμούς τους ξεχωριστά καθώς επίσης και το συνολικό τους ποσό έχει καταγραφεί σε εξοφλητική απόδειξη που κατατέθηκε και αυτή μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά. Αυτό που με πειράζει περισσότερο είναι ότι δεν με είχαν ενημερώσει τόσο καιρό ώστε να μπορώ να κάνω κάτι και έβλεπα το status να αλλάζει σε τελική εκταμίευση χωρίς να ξέρω τι να περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε dimchrisos, πού έλεγε, ότι πρέπει να κοπεί ένα τιμολόγιο ανά προμηθευτή;

Πρέπει να το κυνηγήσεις περισσότερο κατά τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν νομίζω ότι το έλεγε πουθενά και πραγματικά είχα διαβάσει τα πάντα από την χαρτούρα που είχε βγει με σκοπό να καλύψω όλα τα περίεργα που μπορούσαν να προκύψουν.

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι από την στιγμή που πέρασε και στο σύστημα σαν απενταγμένη επένδυση, δεν έχω ελπίδες να το κυνηγήσω περισσότερο. Η τράπεζα καθώς και το ΕΣΠΑ είπαν ότι δεν μπορώ να κάνω ένσταση σε αυτό το σημείο που έχουν αρχίσει οι αποπληρωμές και στην ουσία η υπόθεση απορρίπτεται έτσι απλά!

 

Γνωρίζει κάποιος πώς θα μπορούσα να το κυνηγήσω περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

κάπου στις πρώτες σελίδες αυτού του tread είναι δύο συνάδερφοι που αναφέρουν ότι είχαν δύο διαφορετικά δελτία από τις ίδιες εταιρείες ένα για το λογισμικό και το άλλο για το κλειδί. Δεν ξέρω αν τελικά οι τράπεζες τους το έχουν αποδεχτεί αλλά μήπως να τους ρωτήσεις ; Γιατί αν άλλες τράπεζες το αποδέχονται και άλλες όχι είναι καθαρά αυθαιρεσία των φορέων διαχείρισης και ίσως θα πρέπει να κινηθείς όπως ο silent arrow.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δε γνωρίζω τη διαδικασία ένστασης, ίσως ένας δικηγόρος, θα μπορούσε να σου απαντήσει. Εγώ δεν εγκρίθηκα εξ' αρχής στην επιδότηση, πάντως με τον προμηθευτή, που συνεργάζομαι μου κόβει "Τιμολόγιο για πώληση αγαθών" όσων αφορά το hardware, ενώ για το software μου κόβει "Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών". Οπότε, δεν είναι παράλογη η ύπαρξη δύο τιμολογίων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.