Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Θα προσκομίσεις την αρχική σου έναρξη και ΟΛΕΣ τις μεταβολές που επηρεάζουν το επάγγελμα σου. Δε γνωρίζω για τα στοιχεία ταυτοπροσωπίας.

 

Προφανώς και πρέπει να πας την αντιστοίχιση. Τώρα άμα παντρεύτηκες και δήλωσες τον γάμο σου, δε θα το πας.

Το κύριο αντικείμενο δεν άλλαξε, άλλαξε όμως ο αριθμός. Το ότι σου πρόσθεσε και άλλους κωδικούς δεν επηρεάζει σε κάτι, αφού έτσι και αλλιώς θα έγινε εντός του 2009, οπότε είναι μη επιλέξιμοι.

 

Γενικά: Αφήστε τους λογιστές να λένε.... Λέει ότι πρέπει να πας την έναρξη και τις μεταβολές. Άρα θα τα πας. Αυτές οι λογικές "έλα μωρέ τι τα θέλουν..." κτλ ας αναπτυχθούν μεταξύ ποτού και ξηρού καρπού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με την αδεια ασκησης επαγγελματος...

 

Ειχα παρει παλια τηλεφωνο στο ΤΕΕ και ζητησα την αδεια ασκησης επαγγελματος για το ΕΣΠΑ.

Μου απαντησαν οτι η αδεια επαγγελαμτος ειναι ΜΙΑ, οι βεβαιωσεις ειναι αυτες που διαφερουν.

Τους ρωτω δηλαδη οτι αρκει να βγαλω απο το καδρο την αδεια με το μπεζ χρωμα και παω στα ΚΕΠ για επικυρωση?

Μου απαντησαν ναι. Η αδεια ειναι μια και δεν παιρνει πανω της προσφατη ημερομηνια. Ουτως η αλλως οι βεβαιωσεις που σου στελνουμε εχουν πανω τους ημερομηνια πρωτης εγραφης στο ΤΕΕ αυτη της αδειας επαγελλματος.

 

edit

 

Α-Κ-Υ-Ρ-Ο

 

Μόλις μιλησα με Τ.Ε.Ε. και πλέον χορηγούν βεβαιώσεις οτι η αδεια ειναι σε ισχυ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Sillent Arrow, ετσι ειναι... για να μη μπερδεομαστε...

 

....δηλαδή ότι είμαι μέλος του ΤΕΕ από τάδε ημερομηνία και η άδεια ασκήσεως επαγγ. είναι σε ισχύ.

Milakisθες να πεις οτι πηρες βεβαιωση που γραφει πανω οτι η αδεια ασκήσεως επαγγέλματος ειναι σε ισχυ?????? Οι βεβαιωσεις του ΤΕΕ που ολοι μας παιρνουμε ΔΕΝ γραφουν κατι για αδεια ασκησεως επαγγελματος...

ΥΓ οσες βεβαιωσεις εχω παρει απο το ΤΕΕ γραφουν "για καθε νομιμη χρηση"

 

edit υστερα απο το edit του Silent Arrow :)

 

Aρα τα πραγματα ειναι λογικα οπως τα γραφειο ο Μilakis Δηλαδη δεν την γλυτωνουμε την/τις βολτα/ες KAI στο ΤΕΕ..... εν/δυο εν/δυο εν/δυο......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι θέμα με την άδεια...

 

Το ΕΣΠΑ ζητάει:

 

1. Αντίγραφο της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος σε ισχύ

 

2. Αποδεικτικό εγγραφής στο ΤΕΕ

 

Για το 2 δεν συζητάμε...μας το στέλνουν κάθε χρόνο...αναφέρει ότι έχουμε πληρώσει τις εισφορές...το παίρνεις και μέσω internet όπως γράφτηκε παραπάνω.

 

Για το 1 όμως αμφιβάλλω αν κάνει ένα επικυρωμένο αντίγραφο της αρχικής άδειας επαγγέλματος, για τον απλούστατο λόγο:

 

- Αν πάει κανείς στο ΤΕΕ (Νίκης 4 για τους εν Αθήναις), στο 2ο όροφο υπάρχουν κάποιες αιτήσεις. Μία από αυτές τις αιτήσεις είναι ακριβώς για να πάρεις βεβαίωση ότι η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος είναι σε ισχύ. Πήγα σήμερα και έκανα αίτηση, πήρα αρ. πρωτοκ...μου είπαν σε καμιά βδομάδα να πάω να την πάρω. Ο λόγος που αργεί είναι "γιατί θέλει υπογραφές"...έτσι μου είπαν. Πάντως εγώ δεν μπορούσα να τη συχτηρίσω...είναι δυνατό το ξανθό...όποιος πάει θα καταλάβει.

 

Τώρα, αν δεχτούν ή όχι το αντίγραφο της αυθεντικής άδειας που έχουμε όλοι δεν ξέρω και δεν ξέρει κανείς...ΑΛΛΑ μιας και χρόνος υπάρχει ακόμα, δεν πάτε μια βόλτα από ΤΕΕ;

 

 

Για την εφορία το μόνο που δεν είχα είναι η μεταβολή λόγω (της υποχρεωτικής) αλλαγής ΚΑΔ...το παίρνεις σχετικά εύκολα...το δύσκολο για μένα ήταν να πάω στην εφορία...δεν θέλω ούτε απ' έξω να περνάω...Ομοίως συνιστώ να πάτε να το πάρετε...μην μείνετε στο αποδεικτικό που πήρατε ηλεκτρονικά όταν αλλάξατε τους ΚΑΔ...αυτό δεν νομίζω να κάνει.

 

Κλείνοντας, να ευχαριστήσω το ΤΣΜΕΔΕ, το ΤΕΕ, την Εφορία, το ΕΣΠΑ και το γνωστό προμηθευτή για τις ατελείωτες ώρες "χαράς" που μου χάρισαν.:evil:

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική πρόταση η οποία έγινε δεκτή είχε καθαρή αξία 10.795,23€. Μετά από εκπτώσεις και μη προμήθεια ενός πακέτου λογισμικού η τελική αξία των τιμολογίων μου ανέρχεται σε 8.525,98€ ήτοι 21% χαμηλότερα των αρχικών προσφορών.

Γνωρίζετε αν τίθεται ζήτημα μη αποδοχής και συνεπώς μείνω εκτός επιλεξιμότητας από το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχεις πρόβλημα. Θα επιδοτηθείς για το ποσό των 8525,98€ (>5000€ που είναι το ελάχιστο) με ποσοστό 80% (ή 50% αλλά μάλλον για 80% σε κόβω. Για αυτό και το 5000 της προηγούμενης παρένθεσης).

Αρκεί βέβαια αυτά τα λεφτά να είναι για αντικείμενα που εγκρίθηκαν.

 

Άμα είχες πάρει όλο το υλικό, θα είχες επιδότηση για τα 10000€ και τα υπόλοιπα 795,23€ θα τα έβαζες από την τσέπη σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε JIM.

Σχετικά με αυτό που αναφέρεις για τον αριθμό παραστατικού απόδειξης πληρωμής με e-banking της εθνικής τράπεζας μετά απο επικοινωνία που είχα με υπάλληλο της τράπεζας

μου πρότεινε να γράψω την χρονοσφραγίδα της απόδειξης.

ελπίζω να βοήθησα. Αν μάθεις κάτι διαφορετικό ενημέρωσε μας.

Link to comment
Share on other sites

george 2 καταρχας πηγα κ εγω στην ξανθουλα στο ΤΕΕ :) και έκανα την "ειδικη" αιτηση για "βεβαιωση αδειας ασκήσεως επαγγέλματος σε ισχυ". Εναν, εναν τους λυνουμε τους γριφους....

 

Ποια χρονοσφαγιδα σου προτεινε να γραψεις ο υπάλληλος της τράπεζας? Στην κάτω πλευρα του αποδεικτικου γραφει μονο (πχ) "Χρονοσφραγιδα: 25/8/2010 15:10:43" Αυτο να γραψω?? Δε νομιζω.... Δεν υπάρχει καποιος κωδικός ελεγχου εγκυρότητας (οπως πχ στην ηλεκτρ. βεβαίωση του ΤΕΕ πχ). Δεν υπάρχει τιποτα στο *!@#$% αποδεικτικο της ΕΤΕ!!!!

 

Δεν έχω λαβει ακομα απάντηση για αυτό το θεμα από το ΕΣΠΑ... ακομα περιμένω... Εννοειται θα ενημερωσω οταν - αν λαβω απάντηση. Θα "χωσω" κ τον υπάλληλο του ΕΦΔ ( που έχει black midnight απο ΕΣΠΑ) να ρωτησει κα αυτος...

Εχει στειλει καποιος αλλος ανάλογο ερωτημα στο ΕΣΠΑ??

 

cv98019 ξέχασες να ευχαριστήσεις και το ΙΚΑ... ε δε θα πάς κ κανα 2 βόλτες στο λογιστή σου (αν εχεις)? Δε θα περάσεις κ απο το ΚΕΠ καμια βόλτα?? Μονο στην εκκλησια δε μας στειλανε για χαρτι από τον παπα της ενορίας ...

Link to comment
Share on other sites

@jim

Εάν στείλεις εμβάσματα σε άλλη τράπεζα,τότε σου δίνει αριθμό εμβασματος.

Εάν στείλεις εμβάσματα σε λογαριασμό ΕΤΕ, τότε σου δίνει έναν q-code ή κάπως έτσι.

Εγώ αυτά έγραψα πριν από λίγο.

 

Το πεδίο που αναφέρεται στα λογιστικά βιβλία,το άφησε κενό.

Ο έλεγχος ορθότητας δεν έβγαλε μήνυμα λάθους.

Link to comment
Share on other sites

γράψε την χρονοσφραγίδα και τον i-code.

 

Δεν έχει κάποιον κανόνα. Να μην κολλάμε σε τέτοια πράγματα.

Δεν είναι "σωστό - λάθος".

 

Πρέπει να γράψεις κάτι, μέσω του οποίου κάποιος να μπορεί να πιστοποιήσει ότι αναφέρεσαι σε αυτό το έγγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.