Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

Και προς ενημερωση του κοινου επειδη σημερα προσπαθουσα να μεταπεισω το λογιστη...

 

Για το αφορολογητο των επιδοτησεων ΠΟΛ.1093/5.5.1992 και ΠΟΛ.1176/1998.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επαναφέρω το θέμα γιατί μου προέκυψε κάτι.

 

Σε κατάθεση φακέλου για την τελική δόση μου έπειτα απο έλεγχο αποφάσισαν οτι τα έπιπλα δεν μπορούν να επιδοτηθούν λόγω της ΚΥΑ χωρίς να αναφέρει ποια. Υπάρχει κάποια σχετική ΚΥΑ που να αναφέρει κάτι;

 

Όταν λέμε έπιπλα μιλάμε για γραφείο, έπιπλο Η/Υ & βιβλιοθήκη. Έχουν εγκριθεί αυτά κανονικά αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να απορρίπτονται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σας έχουν στείλει υπεύθυνη δήλωση για να την πάτε στην τράπεζα?

Αφού περάσαν 5 χρόνια από την ολοκλήρωση της επιχορήγησης. Τι θέλουνε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου ηρθε και εμενα αυτή η ΥΔ. Μαλλον επειδη συμπληρωθηκε η 5ετια... χαζομάρες, στειλε την και παπαλα

Link to comment
Share on other sites

Κι σ' εμένα το ίδιο, την έδωσα χθές στην τράπεζα με την έγγραφη υποσημείωση όμως ότι έχει ήδη εκδοθεί η βεβαίωση ολοκλήρωσης του προγράμματος από το 2010 (έδωσα μαζί και το αντίγραφο αυτής), μην τυχόν ζητάνε μετά να διατηρήσουμε τον εξοπλισμό στην κατοχή μας άλλα 5 χρόνια από σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με την τράπεζα, μέσω της οποίας είχα ενταχθεί στο πρόγραμμα. Στην απορία μου γιατί ζητάνε νέα υπεύθυνη δήλωση ενώ έχει συμπληρωθεί η 5ετία, η απάντηση ήταν ότι κάποιοι, ελάχιστοι επιδοτούμενοι, είχαν υλοποιήσει εντός του 2011, οπότε για να μην ψάχνουν ποίοι είναι έστειλαν σε όλους την υπεύθυνη δήλωση.

Λογικά την στέλνουμε επικυρωμένη από ΚΕΠ και τελειώνουμε με τη διαδικασία.

Edited by civilpablo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε σχετικο εμαιλ που τους εστειλα και εγω με την σκαναρισμένη ΥΔ μου απάντησαν άμεσα το εξής:

 

"Καλημέρα σας κύριε χχχχχχχ ,

Η συγκεκριμένη ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ αφορά μόνο της τρέχουσα 5ετία της Δράσης (παρόλο που έχει παρέλθει) οπότε να μην ανησυχείτε.
Είναι καθαρά τυπικό έγγραφο που ζητάει η EΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ μόνο για εκείνη την 5ετία (οτί τηρούσατε δηλαδή την ατομική σας επιχείρηση)
Θα την αναμένω λοιπόν ταχυδρομικώς.

Με εκτίμηση ,"

 

Επομένως λογικά την στελνουμε και ξεμπερδευουμε.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, εγω το εκλεισα το γραφειο μετα την παρεύλευση των 5 χρόνων. Ειχα υλοποιησει αρχες του 2010. Τι υπεύθυνη δηλωση να τους στειλω τωρα? Καμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.