Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΣΠΑ: Δικαιολογητικά - έλεγχος υλοποίησης επένδυσης


Recommended Posts

ΙΩΑΝΝΗΣ ΛΙΑΠΗΣ

Καλώς όρισες (ως προς τις αναρτήσεις),

πριν τις 01.06.2010 η υποχρέωση για "συναλλαγή με ίχνος" αφορούσε ποσά άνω των 15000€ (δεκαπέντε), άσχετα που ήταν σε σχετική αχρηστία.

Άμα κατάλαβα καλά, εσύ πήρες κάτι το οποίο στοίχισε (υποθετικά) 5000€ και έδωσες 2500€ αρχικά σε μετρητά και προ 01.06.2010 και τα υπόλοιπα 2500€ με έμβασμα.

[ακολουθεί προσωπική άποψη]

Θα κάνεις 2 εγγραφές για πληρωμή για το εν λόγω αντικείμενο, μία ως μετρητά και μία με κατάθεση σε λογαριασμό.

Θα πάρεις και μία ΕΞΟΦΛΗΤΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ, που έτσι και αλλιώς χρειάζεται, στην οποία θα πεις στον προμηθευτή να είναι λίγο περιγραφικός, δηλαδή να λέει:

μετρητά: 2500€ στις 14.05.2010

έμβασμα: 2500€ στις 09.08.2010

Αγαπητέ ssouanis,

Επανέρχομαι στο θέμα. Το τιμολόγιο της εν λόγω εταιρίας έχει ημερομηνία 09/08/2010. Στην ερώτηση 38 των faq (http://www.ependyseis.gr/sub/epag/faqs.htm) μεταξύ άλλων αναφέρονται τα ακόλουθα:

-----

ε) Η ισχύς των ανωτέρω διατάξεων αρχίζει από 1.6.2010, ήτοι για φορολογικά στοιχεία που θα εκδοθούν από 1.6.2010 και εξής.

 

Κατά τα λοιπά ισχύουν τα όσα ορίζονται από τον οδηγό του προγράμματος και την ερώτηση 28.

-----

Πως είσαι βέβαιος πως δεν θα αντιμετωπίσω πρόβλημα; Μπορεί η τροπολογία του ΚΒΣ για τα μετρητά να ισχύει από 01/06/2010 αλλά ίσως (και λέω ίσως γιατί μου είναι αδύνατο να βρω την αρχική ΚΥΑ) για το πρόγραμμα του ΕΣΠΑ να ίσχυει εξαρχής ότι τα τιμολόγια >1500€ να πληρώνονται με έμβασμα ή επιταγή. Πως το βλέπεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 828
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα πάντα για το πρόγραμμα θα τα βρεις εδώ

 

Γενικά είμαι της άποψης ότι η πραγματική ζωή δεν είναι άσκηση διαγωνίσματος, έτσι ώστε να ψάχνουμε τις λέξεις μία μία, να δίνουμε ερμηνεία για να βγάλουμε το ένα (μονοσήμαντο) αποτέλεσμα που ζητάει ο καθηγητής.

Μετά από αυτή τη θεωρητική προσέγγιση εξηγούμαι:

 

Υπάρχει ένα πρόγραμμα που σου επιτρέπει να αγοράσεις από 01.09.2009,

υπάρχει ένας νόμος που σου λέει στις 23.04.2010 ότι θα πρέπει για συναλλαγές μετά τις 01.06.2010 να υπάρχει ίχνος κτλ κτλ,

υπάρχει μία απόφαση του ΕΣΠΑ που λίγες μέρες αργότερα (από τις 23.04.2010) μας κοινοποιεί αυτό το γεγονός,

υπάρχει η πραγματικότητα, στην οποία σε μία παραγγελία δίνεις προκαταβολή.

 

Δεν είμαι γνωμοδοτικός παράγοντας του κράτους για να σου πω "σίγουρα δε θα έχεις πρόβλημα", απλά με τη δική μου λογική με μία εξοφλητική απόδειξη που θα αναφέρει τις δύο πληρωμές σου θα είσαι καλά.

 

Να σου το πω και διαφορετικά;

Δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Να ήμασταν προ 16.08.2010 θα σου έλεγα για να σου φύγει το άγχος και άμα έχεις εμπιστοσύνη στον προμηθευτή σου, κάνε μία εικονική κατάθεση και πάρε πίσω τα λεφτά.

 

Είναι μία διάταξη στην οποία θα πρέπει να υπακούσουμε πλήρως από 01.06.2010 και μετά. Το πρόγραμμα αυτό είναι μέσα στη μεταβατική περίοδο. Και όπως σε όλες τις μεταβατικές περιόδους, δεν μπορείς να τα προβλέψεις όλα από την αρχή, οπότε προσαρμόζεσαι όταν σου βγει το πρόβλημα στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν λίγο ολοκλήρωσα τη διαδικασία και απλά αναμένω.

Ο φάκελλός μας ελέγχεται μόνο από την Τράπεζα.

Άρα, πολύ δύσκολο να "κοπεί" κάποιος, εκτός κι έχει κάνει "χοντράδα"!

Αν λείπει κάποιο έγγραφο, η τράπεζα ενημερώνει τον επαγγελματία να το προσκομίσει.

Δεν "κόβει", ενημερώνει! Ο χρόνος που έχουμε είναι μέχρι 16/11 για τη συμπληρωματική "χαρτούρα", αν ζητηθεί. Η αίτηση ελέγχου μέχρι 16/09 και μόνο ηλεκτρονικά.

Πριν πατηθεί το κουμπί της αίτησης, υπάρχει δυνατότητα ελέγχου αυτόματα από το σύστημα. Πολύ απλό και κατανοητό. Κατόπιν σου δίνει δυνατότητα εκτύπωσης της αίτησης ελέγχου, τη σφραγίζεις και υπογράφεις στη σελίδα 2, σε συγκεκριμένο χωρίο και τη δίνεις με όλα τα χαρτιά στην τράπεζά σου ή στο ICAP, όπου γράφει η απόφαση έγκρισης. Είναι απλοϊκό!!!

Link to comment
Share on other sites

vlassis13 στο βήμα για τη συμπλήρωση των παραστατικών πληρωμής τι έβαλες στο σημείο για τις λογιστικές εγγραφές; Εγώ δεν έχω περάσει την κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό στα βιβλία μου, αφού δεν γίνεται. Μήπως βάζεις τα στοιχεία του τιμολογίου;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

έλαβα σήμερα ένα φαξ 3 σελίδων από την ΕΛΑΝΕΤ (Ελληνική Αναπτυξιακή Εταιρεία), σχετικά με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά και ενέργειες για το ΕΣΠΑ. Έχει λάβει κανείς άλλος αυτό το φάξ?? Και που εμπλέκεται αυτή η ΕΛΑΝΕΤ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι εταιρία που συνεργάζεται με την τράπεζα σου και θα αξιολογήσει την αίτησή σου.

Εγώ το είχα λάβει από το Μάϊο!!!

 

Επαναλαμβάνω, ότι στο βήμα 7 και σε όλα τα σημεία "Στοιχεία λογιστικής εγγραφής", τα άφησα εντελώς κενά.

 

Δεν νοείται να συμπληρωθεί εκεί κάτι, κατά το δικό μου νου κι έτσι προχώρησα, χωρίς να μου βγάλει σφάλμα κατά το "τσεκάρισμα" που έκανε πριν την οριστικοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω λάβει το fax από την ΕΛΑΝΕΤ (εχω ΕΦΔ την ALPHA)

 

Με το θέμα της αναγραφής των serial number στα τιμολόγια και στις βεβαιώσεις των προμηθευτών τι κάνουμε; Είναι υποχρεωτική? Η λίστα της ΕΛΑΝΕΤ τη ζητάει υποχρεωτικά στις βεβαιώσεις. Η λίστα στο http://www.espa.gr (περιεχόμενα φυσικού φακέλου) την αναφέρει στα τιμολόγια ως "επιθυμητη"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.