Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διάνοιξη ανοίγματος πόρτας σε φέρουσα τοιχοποιία


 
ntallas

Recommended Posts

Ωραία φίλοι μου.

Λοιπόν είναι απλό.

α) Θα αφαιρέσετε πρώτα με το κομπρεσέρ το σουβά ένα μέτρο πάνω από το πάτωμα στο κέντρο του ανοίγματος που επιθυμείς να ανοίξεις την πόρτα.

 

β) Αν οι πέτρες είναι χτισμένες με χώμα, τότε τις αφαιρείς με ένα κασμά σιγά σιγά, προσέχοντας να μην πέσουν επάνω σου.

Καλά είναι αφού γίνει η αρχή, και ανοίξεις την πρώτη τρύπα, να διατηρείς κατά το χάλασμα, τοξωτό το πάνω μέρος του ανοίγματος, για περισσότερη στατική αντοχή.

 

Αυτό το πετυχαίνετε βγάζοντας πρώτα τις μεσαίες πέτρες του ανοίγματος.

Όταν φθάσεις στο ύψος για το πρέκι, μετά γκρεμίζεις και το κάτω μέρος.

 

Αν θέλεις η πόρτα να είναι 1,20 μ, τότε γκρεμίζεις το ντουβάρι 1,40 μ.

Όταν θέλεις το πρέκι στα 2,20 μ, τότε γκρεμίζουμε το ντουβάρι στα 2,40 μέτρα από το πάτωμα.

Καλό είναι να σπάσεις και το γκρός μπετόν, στην ποδιά της πόρτας 0,20 πόντους βάθος

ώστε να κάνεις ένα κλωβό με σκυρόδεμα για καλύτερη σεισμική προστασία.

 

Κατασκευή

Κάνουμε κάμψις στα σίδερα, ώστε να πάρουν το σχήμα του ανεστραμμένου ( Π ) και κατά την τοποθέτηση τα αναστρέφουμε ανάποδα, ώστε το πάνω μέρος του Π να μπει στην βάση.

Βάζουμε τον εγκάρσιο συνδετήριο οπλισμό.

Κατόπιν καλουπώνουμε και ρίχνουμε την βάση και τα πλαινά μέχρι το ύψος που θα κατασκευαστεί το πρέκι.

 

Την άλλη μέρα, αφού ξεκαλουπώσουμε τους λαμπάδες, καλουπώνουμε το πρέκι, αφού πρώτα το σιδερώσουμε.

Το ένα πλαινό καλούπι στο πρέκι το καλουπώνουμε 0,10 εκατοστά πιο πάνω από το άνοιγμα.

Το άλλο πλαινό, το καλουπώνουμε και αυτό δέκα πόντους πιο πάνω από το άνοιγμα, και το ανοίγουμε λίγο, για να μπορέσουμε να ρίξουμε το μπετό.

Την άλλη μέρα ξεκαλουπώνουμε μόνο αυτό το πλαινό υπό κλίση, ( όχι τον πάτο ) και σπάμε το νωπό εξόγκωμα του σκυροδέματος.

 

Με αυτόν τον τρόπο, κατορθώνουμε το σκυρόδεμα να γεμίσει μέχρι επάνω, και λόγο υδροστατικής πίεσης, ( + 0,10 εκατοστά ψηλότερο πλαινό ) να αγκαλιάσει το άνοιγμα από κάτω.

Αν κόψουμε ( με ένα σβουράκι ) και έναν πλαστικό ντενεκέ διαγώνια, ώστε να σχηματισθεί ένα ορθογώνιο με πλευρές, αυτό το σχήμα, θα μας βοηθήσει καλύτερα στο ρίξιμο του μπετού, από ότι ο ντενεκές.

 

Όσο πιο μεγάλους λαμπάδες διατηρήσουμε, τόσο καλύτερη στατική θα έχουμε.

Όταν πρόκειται για μεγάλο άνοιγμα, τότε χρησιμοποιούμε άλλη μέθοδο, κατά το γκρέμισμα.

Link to comment
Share on other sites

...

Λιπών είναι απλό...

 

OT ON

Βρε Γιάννη μου, προχθές δεν σου έλεγε ο Michanikos για το "λοιπών" και "των λιπών"; :)

OT OFF

 

Ωραία παρουσίαση της τεχνικής, αν και εγώ προτιμώ τους κτιστούς λαμπάδες. Ασύγκριτα δυσκολότερο, αλλά όταν γίνει σωστά σαφώς υπερέχει. Αν και για ισόγειο κτίσμα δεν έχει σημασία...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε μου...λοιπόν...

Σε περίπτωση σεισμού, στατικά, είναι καλύτερα να έχει σίδερα, ώστε να σταματά τα λοξά τόξα.

Και εγώ πρώτα τα έχτιζα.

Αλλά αυτό το διπλό Π σταματά καλύτερα τα ραγίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου το θέμα είναι πιο σύνθετο.

Θέλει επανεπίλυση του κτιρίου με προγραμμα φέρουσας τοιχοποιίας με τα νέα δεδομένα (νέα ανοίγματα) λαμβάνοντας υπόψη τα υλικά.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα ήταν το καλύτερο.

Αλλά δεν είναι η εργασία μου.

Εγώ απλά είπα τον τρόπο κατασκευής για μικρό άνοιγμα

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τότε να μην δουλέψει με τον παραδοσιακό τρόπο με ΗΕΒ ή ΙΡΕ ή U, έναν στην έσω παρειά και έναν στην έξω παρειά (αφού έχει προηγηθεί υποστύλωση του υπερθύρου και εργασία ανα παρειά ; ). Έπειτα διάνοιξη της οπής.

 

 

Άλλη λύση με Ω.Σ. είναι να δημιουργηθεί στο μισό του πάχους του τοίχου υπέρθυρο με διπλωμένες αναμονές του οπλισμού και εν συνεχεία, δημιουργία του υπόλοιπου υπερθύρου από την άλλη παρειά (ξεδιπλώνοντας τις αναμονές του 1ου και ενσωματώνοντας τες στο 2ο). Κάπου το αναφέρει και κάποιο βιβλίο παραδοσιακής οικοδομικής των αρχιτεκτόνων του ΕΜΠ (Μυλωνάς και λοιποί).

 

Υ.Γ. Τώρα για ελέγχους κλπ, ε ναι, και εγώ το ίδιο θα έκανα πριν προχωρήσω σε οποιαδήποτε επέμβαση σε φέροντα τοίχο (εξωτερικό ή μη).

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια!!

Μου ετυχε μια περιπτωση στην οποια ο πελάτης θέλει να κάνει άνοιγμα 4 μέτρων....

Το σπίτι έχει ύψος 6 μέτρα χωρίς στέγη (έχει και στέγη) και ο τοίχος τον οποίο θέλει να γκρεμίσουμε έχει πάχος 70 εκ. Το χτίσιμο δεν ειναι πολυ καλό και το σπίτι ειναι του 50. (Η πέτρα δεν ειναι πλεγμένη καλά και δουλευτηκε με εξωτερικη και εσωτερικη παρειά και γεμισματα). ΟΙ διαστάσεις του σπιτιου ειναι 4,50Χ9,00 . Το άνοιγμα θέλει να γίνει στην διάσταση των 9,00 μέτρων.

Εγώ σκεφτόμουν να ανοίξω πρώτα στις δύο άκρες την πέτρα ετσι ωστε να μπορώ να ρίξω δύο κολώνες και στη συνέχεια να ανοίξω και να ρίξω μισό και μισό για το δοκάρι. Δεν έχω δουλέψει ξανά κάτι τέτοιο. Μήπως υπάρχει καποιος άλλος τρόπος ενδεδειγμένος???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα

 

ένα παρόμοιο θέμα αντιμετωπίζω σε πολυκατοικία του 1975.

Προκειμένου να συννενοθούν δυο όμορα διαμερίσματα του 1 ου πρέπει να αφαιρεθεί ο ενδιάμεσος τοιχος.

 

Ο ενδιάμεσος τοιχος αποτελείται από 20 εκ μπετον με δομικό πλέγμα ενώ από πάνω του τρέχει δοκός

 

Μπορέι ο τοίχος να είναι φέρων; Μπορέι να όντως να αφαιρεθεί τμήμα του.

 

Τα στατκά αναζητούνται στην πολεοδομία....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.