Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Eνεργειακό τζάκι - εισροή καπνού


zikos1531975

Recommended Posts

γειά σε όλους και καλό χειμώνα!!εγκατέστησα πριν κάνα 2 μήνες μια ενεργειακή εστία δυναμικότιτας 17kw.κάνει διπλή καύση(καίει και τα καπναέρια)την εχω δουλέψει 20 ώρες και ακόμη θα έχει μυρωδιά μαντεμιού για τουλάχιστον 30 ώρες ακόμη.αυτό που με ανυσηχεί ειναι οτι στα δωμάτια οπου έχουν τοποθετηθεί περσίδες για να εισέρχεται θερμός αέρας φτάνει και μια οσμή καμένου ξύλου.εχει τοποθετηθεί μοτέρ οροφής περίπου στα 7 μέτρα μακριά απο την εστία και μετα 12 μετρα ο υπόλοιπος αγωγός οπου εχει 3"τ" για τα 3 δωμάτια.ο θερμοθάλαμος ειναι με λαμαρίνα και είναι ενσωματωμένος πάνω στην εστία. το μοτέρ ειναι δυναμικότητας 600 μ3 και το σπίτι ειναι 385 μ3.να σημιώσω οτι η μυρωδιά του καμμένου ξύλου βγαίνει μόνο απο τις περσίδες στα δωμάτια και όχι απο τις περσίδες εκτόνωσης στον χώρο του σαλονιού.τι μπορει να φταίει ? ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Αν είστε σίγουρος ότι δεν είναι η μυρουδιά που βγάζει το ίδιο το τζάκι που "καίει τα λάδια του" τότε πρέπει να ρωτήσετε σίγουρα όποιον σας το πούλησε και το εγκατέστησε να το δουν.

 

Μπορεί ο θάλαμος καύσης να μην έχει κολληθεί σωστά και να βγαίνει καπνός στον θερμοθάλαμο του τζακιού (από εκεί που "τραβάνε" οι αεραγωγοί).

Link to comment
Share on other sites

Η μυρωδιά του καμένου ξύλου στα δωμάτια είναι στα έξτρα. Αλλοι την ζητάνε και δεν την έχουν.... :smile:

 

Στα σοβαρά τώρα. Τι δοκιμή στεγανότητας έγινε στους αεραγωγούς; Σε τι πίεση και τι θερμοκρασία;

 

Σε άλλο θέμα έχουμε μία συζήτηση για το εάν και κατά πόσον επιτρέπεται να διέρχεται καπνοδόχος (να διέρχεται απλώς, χωρίς να γίνεται εναλλαγή αέρα) από εσωτερικό χώρο ενός σπιτιού (σε αντιδιαστολή με π.χ. την διέλευση της καπνοδόχου από εξωτερικό τοίχο της οικίας).

 

Αλήθεια, γνωρίζει κανείς ποιά νομοθεσία καλύπτει αφενός μεν τα προϊόντα αυτά καθεαυτά ("ενεργειακά" τζάκια), αλλά κυρίως την εγκατάσταση αυτών των προϊόντων (με συστήματα κυκλοφορίας αέρα είτε νερού). Εχω την εντύπωση ότι είναι τελείως "ξεκρέμαστα". Αλλά μπορεί να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει φαντάζομαι κάποιο ΕΝ που να καλύπτει και τα ενεργειακά τζάκια?? Στην Ελλάδα σίγουρα δεν υπάρχει τίποτα αφού γνωρίσουμε όλοι πως λειτουργεί το σύστημα και με τι ταχύτητες...

 

Πάντως προς κάθε ενδιαφερόμενο που θέλει να τοποθετήσει ενεργειακό τζάκι να προσέξει 1000% την εστία & την καμινάδα από άποψη φωτιάς γιατί πιάνουν πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Εμείς έχουμε δει πολλές φορές την ανοξείδωτη καμινάδα να έχει γίνει πορτοκαλοκόκκινη...

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι οι εγκαταστάσεις για νέες ανοιχτές εστίες καύσης ξύλων και άλλων στερεών καυσίμων (τζάκια) , απαγορεύτηκαν εδώ και λίγα χρόνια στην Αγγλία, καθώς έχουν χαμηλό βαθμό απόδοσης, και είναι εκτός προδιαγραφών σχετικά με εκπεμπόμενους ρύπους. Δεν θυμάμαι πού το είχα διαβάσει.

 

Οποιος όμως βρει κάποια σχετική διάταξη με τζάκια (EN, ή όποιοδήποτε άλλο κείμενο) ας το παρουσιάσει...

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει φαντάζομαι κάποιο ΕΝ που να καλύπτει και τα ενεργειακά τζάκια?? Στην Ελλάδα σίγουρα δεν υπάρχει τίποτα αφού γνωρίσουμε όλοι πως λειτουργεί το σύστημα και με τι ταχύτητες...

 

Πάντως προς κάθε ενδιαφερόμενο που θέλει να τοποθετήσει ενεργειακό τζάκι να προσέξει 1000% την εστία & την καμινάδα από άποψη φωτιάς γιατί πιάνουν πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Εμείς έχουμε δει πολλές φορές την ανοξείδωτη καμινάδα να έχει γίνει πορτοκαλοκόκκινη...

 

για την εστία ειναι γαλική ΕΝ 13229.και η καμιναδα ΕΝ 1856-1 της atritube 250 mm εσωτερική διάμετρο διπλου τοιχώματος μονωμένη 25mm πετροβάμβακα, χωρίς εμπόδια σε περιμετρική ακτίνα 12 μετρων..ευχαριστώ για την απάντηση σου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κ απο μενα, τζακας ειμαι, αν καταλαβα καλα φταιει το μοτερ οροφης. Δηλαδη. Δημιουργει υποπιεση (απορροφα δεν σπρωχνει) κ απο καποια ισως μικρη διαρροη της εστιας εσωτερικα φερνει τ μυρωδια αυτη. Η εστια εχει το δικο της μοτερ στο σημειο που πρεπει, (εκεινο σπρωχνει και σε περιπτωση διαρροης αυτη ειναι προς τον θαλαμο καυσης) οτιδηποτε αλλο περα απ αυτην ειναι ρισκο αν πετυχει η οχι. Φαντασου το τζακι σου δηλαδη, οχι μονο του πλεον, αλλα αυτην την επεκταση αγωγων κοματι του.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Γεια σας και από εμένα.

Εγώ έχω μια απορία. Μετάτρεψα πέρσυ το τζάκι μου σε ενεργειακό και γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος με την απόδοσή του. Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι περνάει μια μυρωδιά κάπνας στα δωμάτια από τους αεραγωγούς όταν ανοίγω την εστία για να τροφοδοτήσω με ξύλα. Κατά την υπόλοιπη λειτουργία δεν συμβαίνει αυτό. Το παραπάνω φαινόμενο κάπως μειώνεται όταν είναι γεμάτο το καλαθάκι της στάχτης κάτω από την εστία.

Πρέπει να ακολουθώ κάποια διαδικασία πριν το άνοιγμα της πόρτας (αεργωγό εισαγωγής, κλαπέτο κλπ) για να μην βγαίνει η μυρωδιά της κάπνας από τους αεραγωγούς;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κλείνεις τον ανεμιστήρα πριν ανοίξεις την εστία και να τον επανεκκινείς μετά το κλείσιμο της εστίας.

Όταν είναι γεμάτο το καλαθάκι γίνεται αναρρόφηση αέρα για την καύση, από την ανοικτή πόρτα της εστίας (αφού γίνεται δύσκολα από το καλαθάκι).

Έτσι δεν διαφεύγει κάπνα προς το στόμιο εισαγωγής αέρα ανακυκλοφορίας στο χώρο (που συνήθως είναι κάτω και πλάι από την εστία)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.