Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Το Ελντοράντο των φωτοβολταϊκών


crimson

Recommended Posts

Συνάδελφοι/συναδέλφισσες.

Παρακολουθώ εδώ και κάμποσο καιρό τα τεκταινόμενα στον τομέα των ΑΠΕ και ειδικότερα των φωτοβολταϊκών.

Με μια σχετικά πρόχειρη ματιά στον πίνακα των τιμολογήσεων της ενέργειας απο φωτοβολταϊκά μπορεί κάποιος να σκεφτεί:"Και γαμώ!Θα γίνω πλούσιος...".

Where is the catch?Που λένε και οι "φίλοι" μας οι αγγλοσάξωνες...

Βλέπουμε στον πίνακα της σελίδας 1765 του ΦΕΚ 3851/4_6_2010 ότι η τιμή της μεγαβατώρας μειώνεται αισθητά μέχρι και την 31/12/2014(οπότε όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι θα είναι 293,59 ευρώ/MWh για τα 100kW) και μετά σου λέει 1.4 της μέσης οριακής τιμής του συστήματος του προηγ.χρόνου.....

Έριξε κανένας καμιά ματιά στο site του ΔΕΣΜΗΕ και ειδικά στη σελίδα:

 

http://www.desmie.gr/content/values_xls.asp?lang=1

 

???

 

Στη σελίδα αυτή μπορεί κάποιος να δημιουργήσει ένα .xls με τις οριακές τιμές του συστήματος για τα έτη 2001-2010...

Με τις μέτριες στατιστικές γνώσεις που διαθέτω, κατέληξα ότι μια μέση τιμή(της μέσης τιμής) του συστήματος για τη συγκεκριμένη 10ετία είναι γύρω στα 50-55 λεπτά/μεγαβατώρα.

Και μάλιστα μιλάμε για μια δεκαετία που υπήρχε(έστω και στις αρχές λόγω Ολυμιακών αγώνων) μια σχετική ανάπτυξη...

Έρχεται τώρα ο νόμος και λέει ότι στα συγκεκριμένα kw θα πουλάς με 1.4χ55=77 λεπτά τη μεγαβατώρα(μέσος όρος πάντα).Καταλαβαίνω καλά ή κάπου το έχω χάσει?

Με τον τρόπο αυτό εάν κάποιος πάρει δάνειο 250-300 χιλιάρικα να κάνει ένα τέτοιο έργο, στην ουσία δουλεύει για την τράπεζα...

Ακούω απόψεις...

 

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς...

Δημήτρης

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίτα...με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο...όλοι για τις τράπεζες δουλεύουμε...ααα και για το ΤΣΜΕΔΕ...

 

Πάντως αν έχεις φτιάξει εξελόφυλλα, γιατί δεν τα ανεβάζεις να ρίξουμε μια ματιά;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο...όλοι για τις τράπεζες δουλεύουμε...ααα και για το ΤΣΜΕΔΕ

 

Σωστό αυτό...

Για ποιο λόγο όμως να μπει κάποιος σε μια τέτοια διαδικασία?

α)Για να δουλέψουν οι εταιρείες φωτοβολταϊκών που έχουν ξεφυτρώσει σαν τα μανιτάρια?

β)Για να χρεωθεί ένας "καημένος" περισσότερο στις τράπεζες?

γ)Μήπως επειδή ξαφνικά όλοι απέκτησαν περιβαλλοντική συνείδηση?

Link to comment
Share on other sites

α) Για να βάλει το κράτος λεφτά στα ταμεία από ΦΠΑ και φόρους.

β) Για να στηρίξουμε τις παραπαίουσες οικονομίες της Γερμανίας και της Ιαπωνίας

γ) Για να μην πληρώνει η ΔΕΗ πολλά ευρώ για την αγορά δικαιωμάτων διοξειδίου του άνθρακα

δ) Για να έχουν εφαλτήριο οι τράπεζες για να ζητήσουν άλλα 28 δις στήριξη

ε) Για να δώσουμε αξία στα αγροτεμάχια

στ) Για να λέμε ότι στηρίζουμε την ανάπτυξη της περιφέρειας

 

Πάντως εγώ δεν έχω δει ακόμα επένδυση που να βγάζεις λεφτά χωρίς να κάνεις τίποτα και ειδικά με τις αποδόσεις που ευαγγελίζονται διάφοροι (απόσβεση σε max 7 χρόνια και μετά θα πέφτουν τα πακέτα ετησίως)...

 

συμπλήρωση:

ζ) Το βασικότερο: για να αυξηθεί ο ΑΕΠ και μειωθεί το έλλειμα ως ποσοστό του ΑΕΠ

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...Η συζήτηση ανοίγει...

Το μέγεθος του αρχείου με αποτρέπει για μερικά kbytes...

Ο καθένας μπορεί να το κατεβάζει από το πιο πάνω λινκ...

Ανέβασα όμως μια εικόνα(=1000 λέξεις...)

Αριστερά οι τιμές και κάτω μέσος όρος ανα ώρα.

Παίδες ας μην πλανώμαστε...

Κανείς μα κανείς ποτέ δε χαρίζει λεφτά και πόσο μάλιστα με κρατική εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου τα Φ/Β και γενικά οι ΑΠΕ είναι ένα κομμάτι που θα έχει αλλά και θα προσφέρει ανάπτυξη.Το βασικότερο όμως είναι να πάψουμε οι Έλληνες να σκεφτόμαστε το γρήγορο κέρδος.

Μου έχουν τύχει πελάτες που επιθυμούν να φτίαξουν ενα Φ/Β πάρκο όμως η μόνη πρόταση που ακουώ είναι ποσα θα βγάλω σε 4-5 χρόνια.Αυτά με ρωτάνε άνθρωποι οι οποίοι όμως δεν θέλουν να βάλουν ούτε το ελάχιστο σε χρήματα αλλά θέλουν να πάρουν δάνειο, γιατί όπως λένε οι τράπεζες θα μου δώσουν.

Οι επενδύσεις ΑΠΕ πρέπει επιτέλους να αντιμετωπιστούν όπως όλες οι πιθανές επενδύσεις με σοβαρότητα και υπευθυνότητα από όλες τις πλευρές.

Επιτέλους ας καταλάβουμε όλοι πως δεν μπορείς να έχεις κέρδος εάν δέν βάλεις και τα δικά σου λεφτά και δεν πάρεις ένα ρίσκο.

Ακόμα όμως και χωρίς αρχικό κεφάλαιο, μια τέτοια επένδυση έχει σημαντικό κέρδος για τον ιδιοκτήτη. Εστώ λοιπόν ότι κάποιος παίρνει δάνειο τότε θα κάνει απόσβεση σε 8-10 χρόνια(ανάλογα με την συμφωνία) από εκεί και πέρα ότι βγει είναι κέρδος αλλά και πάλι δεν είναι happy γιατί θεωρούν ότι θα περιμένουν πολλά χρόνια για να βγάλουν τα "καλά λεφτά" που περιμένουν.ΑΓΑΠΗΤΕ ΥΠΟΨΗΦΙΕ ΕΠΕΝΔΥΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΦΡΑΓΚΟ ΚΑΙ ΘΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΑΜΕΣΩΣ ΔΗΛΑΔΗ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ!!ΑΣ ΣΟΒΑΡΕΥΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ!

Ας προσπαθήσουμε να αλλάξουμε την νοοτρόπια του EL DORADO, όπως έιπε και ο συνάδελφος.

Όλες οι επενδύσεις των έχουν διάρκεια ζωής, ρίσκο και κέρδη ας τα σκεφτούμε αυτά και μην θέλει και η κουτση-μαρια να βγάλει ΛΕΦΤΑ όπως έγινε με το χρηματιστήριο πρίν κάποια χρόνια.....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό...

Ας το ακούσει όμως και η "κουτσή Μαρία" που έκανε αιτήσεις νομίζοντας ότι εδώ χαρίζουν λεφτά...

Άρα είναι καθαρά θέμα ελληνικής νοοτροπίας και "μόδας".

Τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς crimson είναι όντως της μόδας και όταν η μόδα περάσει θα μείνουν πολλοί άνεργοι.

Παρατήρησα ότι τα 2 τελευταία χρόνια όλοι ξέρουν από ΑΠΕ αφού έκαναν ένα μάθημα, μόλις φύγει η μόδα όμως θα γίνουν ειδικοί σε κάτι άλλο...

Η νοοτροπία του Έλληνα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αλήθεια πως υπάρχει ρήτρα στο συμβόλαιο που λέει ότι η ΔΕΗ έχει δικαίωμα να μετατρέψει μονομερώς τους όρους της σύμβασης (δηλαδή και την τιμή?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωρίζω αν και το έχω ακούσει και εγώ στον "αέρα".

Αν το γνωρίζει κάποιος ας το πει.

Η προσωπική μου γνώμη πάντως είναι αν κάποιος δεν έχει τουλάχιστον τα μισά λεφτά στην άκρη ούτε που να σκεφτεί για πάρκο(>=100kw). Για στέγες ούτε που ξέρω καθώς δε με αφορά άμεσα και δεν το έχω ψάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.