Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διπλωματούχοι και πτυχιούχοι Μηχανικοί στην εργασία και στην εκπαίδευση


ctsivel

Recommended Posts

Η έρευνα που είχε η Ημερησία αναφέρει Πτυχιούχους Μηχανικούς οι οποίοι δουλέυουν με μεράκι έχοντας αποκτήσει καλή τεχνική κατάρτιση απο τα Α.Τ.Ε.Ι. που έχουν αποφοιτήσει και όχι Διπλωματούχους Υπερεπιστήμονες ΣουπερΜηχανικούς με ανούσιες θεωρήτικές γνώσεις και ένα τουπέ οτι εγώ είμαι και κανένας άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Η έρευνα που είχε η Ημερησία αναφέρει Πτυχιούχους Μηχανικούς οι οποίοι δουλέυουν με μεράκι έχοντας αποκτήσει καλή τεχνική κατάρτιση απο τα Α.Τ.Ε.Ι. που έχουν αποφοιτήσει και όχι Διπλωματούχους Υπερεπιστήμονες ΣουπερΜηχανικούς με ανούσιες θεωρήτικές γνώσεις και ένα τουπέ οτι εγώ είμαι και κανένας άλλος.

 

δηλαδή προτείνεις να ποινικοποηθεί η απόκτηση διπλωματος από Πολυτεχνείο? Ή μήπως εμείς από τα Πολυτεχνεία δεν θέλουμε να δουλέψουμε ή δε έχουμε γνώσεις?

Αυτά μας φάγανε, 'όχι εγώ να δουλέψω, εσύ είσαι τεμπέλης, ψώνιο...'

Link to comment
Share on other sites

....με ανούσιες θεωρήτικές γνώσεις ?

 

οι θεωρητικες γνωσεις οπως τις αποκαλεις σου παρεχουν την δυνατοτητα να υπερβεις καποιες καταστασεις οταν τις αντιμετωπιζεις σε χρονο dt....

 

οσο για την τεχνικη καταρτιση που λες για εξηγησε λιγο καλυτερα για ποια θεματα αναφερεσαι?

 

 

να ξερουμε δλδ αν διαφερουν πολυ απο αυτα που ξερει ο σουπερ ντουπερ ουπερ εργοδηγος 60 ετων που εχω που ξεκινησε εργατης και εγινε στην πορεια εργοδηγος....

 

 

υγ με αυτα που λες φανταζομαι οτι καθε μερα πας και αναβεις κερακι στην εκλλησια και λες....''σευχαριστω θεε μου που δεν περασα σε καμια πολυτεχνικη με θεωρητικες γνωσεις αλλα σε ΤΕΙ..''

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τοσο καιρό το forum αλλά δεν εχω επέμβει ξανά. Αυτή τη φορά είπα να το κάνω όμως.Αδυνατώ να καταλάβω πως γίνεται κάποιος πάντα να πετάγεται και να δυναμιτίζει το κλίμα! Έλεος παιδιά όλοι στον ίδιο χώρο κινούμαστε, κάποιοι ίσως και να γνωριζόμαστε ή ακόμα και να συνεργαζόμαστε και πάνω απο όλα για το ίδιο πράγμα παλεύουμε.

 

Όπως υπάρχουν καλοί συνάδελφοι Διπλωματούχοι και Πτυχιούχοι έτσι υπάρχουν και κακοί.

Όλοι κρίνονται απο τα αποτελέσματα της δουλειάς τους και όχι απο το που σπούδασαν για να τελειώνει αυτό.Δεν είναι δυνατό σε τέτοιους καιρούς που χρειάζονται συνεργασίες και κοινή προσπάθεια εμείς να είμαστε μονίμως απέναντι επειδή, όπως πιστεύω εγώ, βολεύει κάποιους να είμαστε.

 

Δεν λέω και εγώ πτυχιούχος είμαι και υπάρχουν πολλά που με στεναχωρούν αλλά προσπαθώ να γίνομαι συνεχώς καλύτερος μεσα από δουλειά και διάβασμα και πιστεύω πως οι λύσεις υπάρχουν αλλά δεν τις βλέπουμε διότι είμαστε κολλημένοι σε λογικές που δεν τιμούν κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τους δύο παραπάνω συναδέλφους και θα παρακαλούσα να κατέβουν οι τόνοι . Παρεκτροπές , προσβολές κ.λ.π. θα οδηγήσουν σε προσωρινό κλείδωμα της κουβέντας.

 

Υποτίθεται ότι δεν υποβιβάζουμε εμείς οι ίδιοι τον δημόσιο διάλογο με γραπτό λόγο που δεν συνάδει με την μόρφωση και την παιδεία μας.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ απλά απάντησα στο δημοσίευμα της Ημερησίας για τους <<Πτυχιούχους Μηχανικούς>>.

Δεν δυναμίτησα καμία κουβέντα.Ας μείνουμε στο Θέμα μας της εργασίας ,εδώ σας λέω ότι κατά τη γνώμη μου απο διάφορα sites αγγελιών όντως ζητούνται πτυχιούχοι μηχανικοί,αρα το δημοσίευμα είναι αληθές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.