Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διπλωματούχοι και πτυχιούχοι Μηχανικοί στην εργασία και στην εκπαίδευση


ctsivel

Recommended Posts

Σιγά παιδιά γιάτί νομίζω οτι πάλι ακούγονται μεγαλοστομίες και μάλιστα αυτή τη φορά απο την αντίθετη πλευρά.Πιστεύετε πραγματικά οτι εμείς τα τέσσερα χρόνια που είμασταν στη σχολή πετάγαμε αετό ή μαθαίναμε το τι πρέπει να κάνει ο σωστός χαμάλης στη Πολεοδομία και στις διάφορες υπηρεσίες?

 

Μπορεί να σοκάρει αυτό που θα ακούσετε αλλά και εμείς θεωρητικά μαθήματα κάναμε και τα περισσότερα είχαν και εργαστήριο.Μόνο οι στατικές, μηχανικές αντισεισμικά και εδαφομηχανικές ήταν περίπου 15 και χωρίς τα εργαστήρια που είχαν διαφορετική ύλη.Τα βιβλία ήταν Ε.Μ.Π και Α.Π.Θ κυρίως και οι καθηγητές μας Δρ. από το Πολυτεχνείο οπότε ας σταματήσει αυτή η ιστορία για το αν είμαστε μηχανικοί ή όχι γιατί έχει καταντήσει αστείο. Το ότι έχουμε πιο συγκεκριμένο γνωστικό πεδίο (π.χ. Οι δομικοί ασχολούμαστε μόνο με οικοδομικά και τίποτα άλλο) δεν σημαίνει οτι είμαστε και άσχετοι.

 

Δουλεύω πλέον 6 χρόνια και το μόνο που δεν κάνω και ούτε και θέλω κιόλας είναι Αρχιτεκτονικά που τα κάνει η αδερφή μου ως Αρχιτέκτων και πιο αρμόδια.

Όμως όποιος πραγματικά πιστεύει οτι τα τρεχάματα δεν είναι δουλειά του μηχανικού μάλλον γελιέται.

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη, κανένας δεν είπε για άσχετους και τα συναφή...Αν το κατάλαβες έτσι...Λάθος.

 

Τώρα, αυτό που θα δεις στο forum είναι πάρα πολλά thread τα οποία ασχολούνται με επαγγελματικά δικαιώματα. Αυτή η συζήτηση κολλάει εκεί...όχι εδώ...

 

Το συζητάμε όσο θες, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι η συζήτηση για διαφορές και ομοιότητες ΤΕ και ΠΕ δεν τελειώνει ποτέ...δεν έχει νόημα...Προσωπικά δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα...στα γεωτεχνικά έχω τη συζήτηση για μηχανικούς και γεωλόγους...

 

Το θέμα είναι όπως ξαναείπα καλή συνεργασία, όπου απαιτείται, μεταξύ των δύο κλάδων. Αυτή η συνεργασία δεν πρόκειται να πετύχει όταν ο ένας θεωρεί τον άλλο άχρηστο ή φαντασμένο. Όπου προκύπτει ανταγωνισμός...η αγορά κρίνει ανάλογα με τις ανάγκες.

 

ΥΓ. Το μεταπτυχιακό στο Kingston τι έλεγε;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση πως εαν υπηρχαν δουλειες για ολους δεν θα καναμε αυτη την συζητηση. Και το PhD βοηθαει και το Πολυτεχνειο και το ΑΤΕΙ. Ολα ειναι χρησιμα αλλα οχι για να ειναι ολα στον ιδιο λακο. Δυστυχως αυτο στην Ελλαδα δεν υπαρχει. Ας κρατησουμε μια συναδελφικοτητα συνεργασιας και ασ δουμε πως θα βγουμε απο αυτη την κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει μπορεί να παρεξήγησα, απλώς καμιά φορά οι πτυχιούχοι απαξιώνονται με μεγάλη ευκολία χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη μας τι έχουν κάνει στη ζωή τους αυτοί οι άνθρωποι

και τι υπόβαθρο μπορεί να έχουν. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

 

Κύριε Καθηγητά έχετε δίκιο δεν υπάρχουν δουλειές για όλους αλλά φταίει και ο τρόπος που δουλεύουμε στη Ελλάδα που κάνει τα πράγματα ακόμη χειρότερα.Επίσης καλό θα ήταν να είναι και ξεκάθαρο αλλά και βασισμένο σε σημερινά δεδομένα το τι μπορεί να κάνει ο καθένας.Ακόμα εγώ δεν έβαλα όλους τους μηχανικούς σέ έναν λάκκο διότι πιστεύω στην εξειδίκευση και όχι στην πολυπραγμωσύνη που ισχύει στην Ελλάδα.Για το λόγο αυτό έκανα

και το μεταπτυχιακό μου καθαρά για λόγους επιμόρφωσης αφού έτσι και αλλιώς δεν μου αναγνωρίζεται κάτι παραπάνω με την απόκτησή του.

 

Φίλε CV98019 το μεταπτυχιακό μου είναι πρόγραμμα του Kingston το οποίο το τρέχει το ΤΕΙ Πειραιά και διαρκεί δύο έτη με απογευματινά μαθήματα.Γενικώς δεν έχω παράπονο αν και το έκανα πιο πολύ για το Structural Design και οχι για το Construction Management οπότε έκανα και τη Πτυχιακή μου πάνω στον Προσεισμικό έλεγχο.Για ότι άλλο θες στείλε και πμ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι στη διαμαχη πτυχιουχων VS διπλωματουχων.

Πρεπει επιτελους να καταλαβουν οι ΤΕΙτζηδες (και δεν ειναι βρισια) οτι δεν ειναι ουτε θα γινουν ποτε Π/Η/Μ Μηχανικοι ακομα και 40 μεταπτυχιακα στον Ηλιο να κανουν.

Πρεπει επιτελους οι και καλα Διπλωματουχοι Μ να καταλαβουν οτι επειδη βγαλανε ενα Πολυτεχνειο περνωντας σ'αυτο με 19,9 στα αρχαια και 11 στα μαθηματικα δε πιασανε τον παπα απ'τα @@.....

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνουν αντιληπτά κάποια πράγματα αλλά δεν πειράζει στο κάτω κάτω όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος και προτείνω σε όλους τους συναδέλφους ανεξαρτήτως βαθμίδας να επικεντρωθούν στη ποιότητα των υπηρεσιών που προσφέρουν και να διαμορφώσουν τις κατάλληλες συνεργασίες όσο είναι καιρός, γιατί είναι σίγουρο πως τα πράγματα αλλάζουν και η σημερινή κατάσταση θα επιφέρει ξεκαθάρισμα και μόνο οι ικανοί θα επιβιώσουν επαγγελματικά. Τώρα τα άλλα είναι φιλολογικές αναζητήσεις που λίγη σημασία έχουν στη σκληρή πραγματικότητα.

Κουράγιο λοιπόν και τίποτα άλλο προς το παρόν.

 

Υ.Γ. Το Τειτζής μπορεί να μην είναι βρισιά ετυμολογικά αλλά συνάδελφε όπως και να το κάνουμε και άκομψο είναι και ξεπερασμένο οπότε και πάλι σαν βρισιά ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρεπει επιτελους να καταλαβουν οι ΤΕΙτζηδες (και δεν ειναι βρισια) οτι δεν ειναι ουτε θα γινουν ποτε Π/Η/Μ Μηχανικοι ακομα και 40 μεταπτυχιακα στον Ηλιο να κανουν.

 

Ξέχασες να συμπληρώσεις..."στην Ελλάδα"!

 

Και μάλλον καλύτερα που είναι έτσι,γιατί το παίρνουν και πιο εύκολα απόφαση τα παιδιά και πάνε για δουλειά σε προηγμένες χώρες να δουν προκοπή...

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες να συμπληρώσεις..."στην Ελλάδα"!

 

Και μάλλον καλύτερα που είναι έτσι,γιατί το παίρνουν και πιο εύκολα απόφαση τα παιδιά και πάνε για δουλειά σε προηγμένες χώρες να δουν προκοπή...

 

Εγραψα αυτο:

 

Πρεπει επιτελους να καταλαβουν οι ΤΕΙτζηδες (και δεν ειναι βρισια) οτι δεν ειναι ουτε θα γινουν ποτε Π/Η/Μ Μηχανικοι ακομα και 40 μεταπτυχιακα στον Ηλιο να κανουν.

Πρεπει επιτελους οι και καλα Διπλωματουχοι Μ να καταλαβουν οτι επειδη βγαλανε ενα Πολυτεχνειο περνωντας σ'αυτο με 19,9 στα αρχαια και 11 στα μαθηματικα δε πιασανε τον παπα απ'τα @@.....

 

και όχι μονο αυτο που εβαλες σε παραθεση. Υπαρχει μεγαλη διαφορα.;)

 

Δουλειες με φουντες υπαρχουν? :razz:

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασες να συμπληρώσεις..."στην Ελλάδα"!

 

Και μάλλον καλύτερα που είναι έτσι,γιατί το παίρνουν και πιο εύκολα απόφαση τα παιδιά και πάνε για δουλειά σε προηγμένες χώρες να δουν προκοπή...

 

Ναι ενώ έξω κάνουν ουρά για να τους προσλάβουν. Ξυπνάτε παιδιά οι ακραίες απόψεις ποτέ δεν ήταν σωστές ( απ' όλες τις πλευρές).

Link to comment
Share on other sites

@zografos_k

Μην αρχίζουμε τις μ#$*^@%ς και σε αυτό το thread. Ξεκόλλα επιτέλους! Δεν ξέρω αν έχασες καμία δουλειά από Μηχανικό ΤΕ (ναι αυτή είναι η σωστή ονομασία) και στην έχει δώσει στα νεύρα αλλά με το να λες τέτοιες γενικότητες, μόνο σοβαρός επιστήμονας δεν φαίνεσε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.