Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός δράσεων ανέμου κατά EC-1 σε πολυώροφο μεταλλικό


 

Recommended Posts

Λεει πάντως το ΦΕΚ για μεμονωμένη φόρτιση 60κγρ/μ2 υποπίεσης. Όσον αφορά την στέγη έχει 100*ημ2(α). Μόλλον και στο multisoft κάνοθν κατανομή κατά DIN

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οχι.εκτος αν ασχολεισαι με μεγαλα εργα.

 

ειδικα αν κανεις την αναλυση με instant,τοτε οι ανεμοπιεσεις με ΕC ειναι κλαφτα...θελει πολυ δουλεια για σχετικα μη τυπικα κτιρια.

 

αν εχεις προγραμμα που υποστηριζει επιφανειακα φορτια,τοτε ορμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα υπολόγιζα κατα EC1 και θα θεωρούσα το κτίριο μορφής Γ ως κτίριο ορθογωνικής κάτοψης και θα εφάρμοζα τα υπολογιζόμενα φορτία δοκιμαστικά όπως είπε και ο Αρης. Παρεπιπτόντως δουλεύω το instant και οι φορτίσεις

είναι

κλαφτα...θελει πολυ δουλεια για σχετικα μη τυπικα κτιρια
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλέυω μόνο βιομηχανικά κτήρια και χρησιμοποιώ ευρωκώδικα 1. Επίσης έχω ανεβάσει κι ένα αυτοσχέδιο προγραμματάκι (δες εδώ http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=221 ) για υπολογισμό πιέσεων αλλά δεν ξέρω αν έχει χρήση σε πολυώροφα...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εγώ δουλεύω EC1 εφόσον το έχει εγκρίνει ο πελάτης. Του εξηγώ πως έχει η κατάσταση με τον ΕC1 και το ΦΕΚ, τις κλιματολογικές αλλαγές των καιρών και αποφασίζει μόνος του. Οι μισοί τον εγκρίνουν, αλλά εκεί που πάει ο χάλυβας θα τον απορρίπτουν σε λίγο όλοι. Χρησιμοποιώ και το instant και είναι μπελάς. Πραγματικός μπελάς ακόμα και με τροποποιήσεις.

Civil δες πρώτα όπως σου είπα απλά και γρήγορα αν ο άνεμος είναι η δυσμένεια σου και αν είναι κάνε το με ακρίβεια

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλέυω μόνο βιομηχανικά κτήρια και χρησιμοποιώ ευρωκώδικα 1. Επίσης έχω ανεβάσει κι ένα αυτοσχέδιο προγραμματάκι (δες εδώ http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=221 ) για υπολογισμό πιέσεων αλλά δεν ξέρω αν έχει χρήση σε πολυώροφα...

 

Γίάννη όταν υπολογίζεις τις πιέσεις λαμβάνεις για την εύρεση της εσωτερικής πίεσης τον λόγο μ (=Αi/Aτ) πάντα 0.8 ή κάνεις κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Civil δες πρώτα όπως σου είπα απλά και γρήγορα αν ο άνεμος είναι η δυσμένεια σου και αν είναι κάνε το με ακρίβεια

 

Άρη αυτο θα το κάνω θεωρώντας 2kN/m2 κατα +χ,-χ,+y,-y ανεξάρτητες φορτίσεις?

Στο ΦΕΚ 1945 δεν υπάρχει υπήνεμη και προσήνεμη πλευρά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.