Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη καθ' ύψος και αλλαγή πλάτους δρόμου


erling

Recommended Posts

Είχε εκδοθεί άδεια με ΓΟΚ85 όπου το πλάτος του δρόμου ήταν 7,70μ και κατασκευάστηκε 2όροφο κτήριο με ύψος 7,30 συν 2,20 απόληξη κλιμακοστασίου.

Σήμερα το πλάτος του δρόμου είναι 5,15μ με αποτέλεσμα η απόληξη που υπάρχει να τέμνεται από το ιδεατό.

Η προσθήκη θα γίνει στο πίσω τμήμα του κτηρίου αλλά το πρόβλημά μου είναι με την απόληξη. Έχει πρόβλημα ή επειδή είναι νομίμως κατασκευασμένη δεν την ελέγχω καν?

Ευχαριστώ.

attachment.php?attachmentid=2801&stc=1&d=1282759893

post-437-131887245635_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εφόσον οικοδομήθηκε νόμιμα σύμφωνα με τους όρους δόμησης εκείνης της περιόδου δεν νομίζω πως έχεις πρόβλημα

στην προσθήκη πιστεύω πως θα ζητήσουν υποχώρηση

κάνε και μια ερώτηση για να ξέρεις τι σε περιμένει

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει η Myri.

Απο τη στιγμή που η απόληξη δε συμπεριλαμβάνεται στην προσθήκη δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Όμως ακόμη και να σου ζητήσουν να κάνεις αλλαγές (άβυσσος η ψυχή του ελεγκτή), μπορείς να κατασκευάσεις την απόληξη κεκλιμένη (αρκεί να μην έχεις μηχανοστάσιο ανελκυστήρα) ώστε να μη τέμνει το νέο ιδεατό σου.

Link to comment
Share on other sites

Erling, εάν η προσθήκη σου είναι εντός του νέου ιδεατού στερεού και είναι στατικώς ανεξάρτητη απο την υπάρχουσα απόληξη του κλιμακοστασίου, δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει αλλαγές ο ελεγκτής για τμήματα που υφίστανται νομίμως. Νομίζω ότι αναφέρεται και ο ΓΟΚ σε τέτοιες περιπτώσεις. Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται νέο τοπογραφικό για να εμφανιστεί το νέο πλάτος δρόμου. Κατά τη γνώμη μου στο διάγραμμα κάλυψης θα πρέπει να εμφανιστούν 2 ιδεατά στερεά: ένα με το παλιό πλάτος δρόμου ώστε να καταδεικνύεται η νομιμότητα των υφιστάμενων και ένα που να δείχνει την προσθήκη σύμφωνα με το νέο πλάτος δρόμου. Μπορεί βέβαια να είναι και ενσωματωμένα όπου η παλιά κεκλιμμένη να εμφανίζεται με διακεκομένη γραμμή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι αλλά επειδή δεν το έχω αντιμετωπίσει ξανά, έκανα την ερώτηση μήπως το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον cna ειδικά όταν έχουμε ιδιότροπες περιπτώσεις είμαστε πολύ αναλυτικοί στα ΔΚ και την Τεχνική έκθεση

όχι τόσο για να πείσουμε τον ελενκτή, όσο για να μπορεί κάποιος μετά από 30 χρόνια να αντιληφθεί την ιδιαιτερότητα του θέματος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε erling,

Με έχει προβληματίσει πολύ η αναφορά σου στο πλάτος της οδού. Όταν ανεγέρθηκε η διώροφη οικοδομή ήταν 7,70 μ. και τώρα είναι 5,15 μ. Το πρώτο, θεωρώ ότι ήταν 8 μ. στο ρυμοτομικό σχέδιο και διαμορφώθηκε στα 7,70 μ. στο έδαφος. Το δεύτερο, όμως, πως προέκυψε;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΜΑΚΑΡ, την ιστορία την έχω παρακολουθήσει από γέννησής της και είναι ως εξής.

Αρχικό σχέδιο έχει αρχικό πλάτος δρόμου 5.15μ (υφιστάμενη κατάσταση)

1η τροποποίηση αυξάνει μονομερώς (μόνο από την μία πλευρά του δρόμου) το πλάτος στα 8.00μ

2η τροποποίηση αλλάζει την πλευρά που αυξάνει το αρχικό πλάτος (αυξάνει στην αντίθετη πλευρά από την 1η τροποποίηση) και το πλάτος γίνεται 7.70μ

3η τροποποίηση επαναφέρει το πλάτος του δρόμου στο αρχικό 5.15μ

Ελλάς το μεγαλείο σου.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.