Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

On 2/5/2019 at 2:34 ΠΜ, georgios_m said:

 Δε καταλαβαίνω δηλαδή σε τι φταίει το κράτος που οι άνθρωποι το κάνουν αυτό. 

Η προσφορά σπιτιών δεν αρκεί για να καλύψει τη ζήτηση, τουλάχιστον σε περιοχές που είναι ανθρώπινο να ζει κανείς. Για αυτό τα ενοίκια είναι τόσο υψηλά. Οι κυβερνήσεις λοιπόν του ΗΒ δεν κάνουν τίποτα για να αντιμετωπίσουν το θέμα, ορισμένες φορές βάζουν και εμπόδια στο να φτιαχτούν περισσότερα σπίτια, μιας και αν η προσφορά αυξηθεί θα πέσουν και οι τιμές των ενοικίων. Και μάντεψε, ποιοι θα αρχίζουν να γκρινιάζουν. 

1.Οι landlords, επειδή θα πέσει η αξία του ακινήτου και το ποσό που θα μπορούν να χρεώσουν για ενοίκιο

2. Οι μεσίτες (επειδή θα πέσει η προμήθεια τους από κάθε πώληση/ενοικίαση)

Και όλοι αυτοί ψηφίζουν.

Θα έλεγε κανείς ότι ίσως οι μισθοί στο Λονδίνο θα είναι υψηλότεροι, όσο και το κόστος ζωής. Δυστυχώς, στην μεγάλη πλειοψηφία των θέσεων, όχι. Για αυτό σε όσους έχω δώσει συμβουλές για το που να μείνουν και να ψάξουν για δουλειά τους κατευθύνω μακρυά από το Λονδίνο, τουλάχιστον για αρχή.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, doxaios said:

Ποιά άλλη λύση υπήρχε? Αν εσύ πχ έμενες στην Αθήνα στο ενοίκιο και σου έλεγαν κάποια στιγμή ότι σε όλη την Αθήνα το ενοίκιο είναι στα 1200€ θα ήταν κατάντια σου που δε βγάζεις τόσα για να μείνεις?

Αν μένω στην Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού στο ενοίκιο σημαίνει ότι δεν είμαι ντόπιος, άρα όπως ήρθα όταν ο λόγος έσοδα/έξοδα με συνέφερε, έτσι και θα φύγω όταν πάψει να με συμφέρει. Αυτή είναι η λύση. Οι Εγγλέζοι (όπως και ο οποιοσδήποτε) όσο βλέπουν ότι ο κόσμος το δέχεται βαράνε κι άλλο.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgios_m said:

Αν μένω στην Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού στο ενοίκιο σημαίνει ότι δεν είμαι ντόπιος, άρα όπως ήρθα όταν ο λόγος έσοδα/έξοδα με συνέφερε, έτσι και θα φύγω όταν πάψει να με συμφέρει. Αυτή είναι η λύση. Οι Εγγλέζοι (όπως και ο οποιοσδήποτε) όσο βλέπουν ότι ο κόσμος το δέχεται βαράνε κι άλλο.

Δεν γίνεται να μένει κάποιος Αθήνα(να γεννήθηκε, μεγάλωσε, μένει ή όπως αλλιώς θές) χωρίς να είναι ιδιοκτήτης σπιτιού δηλαδή.

Edited by doxaios
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μη το μπερδεύεις με την έννοια της ιθαγένειας λόγω τόπου γέννησης κλπ. Πρακτικά δεν είσαι ντόπιος διότι λίγο καιρό να μη πληρώσεις το νοίκι σε πετάνε στο δρόμο και πας κατευθείαν στην επόμενη πόλη που βρίσκεις δουλειά και σπίτι και μάλιστα τα επόμενα παιδιά σου έχουν και επισήμως πια ιθαγένεια εκεί..

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Λονδίνο μπαίνει στην ίδια πρόταση με Νέα Υόρκη, Σανγκάη, Σιγκαπούρη, Ντουμπάι και άλλες πόλεις αντίστοιχης δυναμικής. Επομένως, οι επαγγελματικές ευκαιρίες πολλές, η ζήτηση αναμένεται να είναι υψηλή, και τα ενοίκια στο Θεό. Η Αθήνα δεν είναι σε αυτό το επίπεδο σε καμία περίπτωση. Το που θα βρει κανείς τα λεφτά να μείνει δεν είναι πρόβλημα. Στο development που μένω δώσαμε notice γιατί μετακομίζουμε και μας είπαν οτι σε μια εβδομάδα το πολύ θα έχουμε βρει άλλους. Μιλούσα με έναν Έλληνα και πληρώνει £650/ μήνα για να ενοικιάζει το ίδιο δωμάτιο με άλλον ένα άγνωστο στο Finsbury Park. Ναι, σωστά διαβάσατε. London life βλέπετε... Συμφωνώ οτι όσοι έρχονται πρώτη φορά, αν δεν έχουν βρει ήδη δουλειά, το Λονδίνο δεν είναι η καλύτερη λύση.

Στο Λονδίνο δε θέλουν να χτίζουν πολυόροφα κτίρια για να μη κρύβεται ο ουρανός και γίνει αποπνικτική πόλη (από φίλο αρχιτέκτονα με 20 χρόνια εμπειρία εδώ). Από το αεροπλάνο φαίνεται οτι θέλουν να είναι flat. Δυστυχώς όμως, επειδή η ζήτηση είναι τεράστια, χτίζονται πάρα πολλά developments. Οι χώροι στα σπίτια είναι πολύ μικροί για να χτίσουν όσα περισσότερα γίνεται. Δείτε τι γίνεται σε περιοχές όπως Poplar, Hackney με νέα σπίτια. Οι τιμές έχουν πέσει τώρα λόγω Brexit, αλλά οι αγορές συνεχίζονται επειδή η λίρα έχει αποδυναμωθεί και οι αγοραστές προέρχονται κυρίως έξω από την Αγγλία ή φέρνουν κεφάλαια απ᾽έξω. Όταν αποφασίσει ο τοπικός θίασος τι θα κάνει, τότε η αβεβαιότητα θα πάψει να υφίσταται, η εμπιστοσύνη θα επανέλθει μαζί με την αυτοπεποίθηση και η αγορά θα ανέβει ξανά.

Οι τιμές αυξάνονται επίσης γιατί πολλοί αγοράζουν και μετά πουλάνε ακριβά. Η κυβέρνηση δίνει πολλά κίνητρα στους first time buyers (καλά πακέτα δανείων με χαμηλό επιτόκιο ) και βάζει υψηλό φόρο σε αυτούς που δεν αγοράζουν για πρώτη φορά. Αυτό προφανώς δεν είναι αρκετό να μειώσει τις τιμές. Η ζήτηση είναι απλά τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ως νεος στο φορουμ ας καταθεσω και εγω την εμπειρια μου μιας και ζω και εργαζομαι στο ΗΒ. 

Ζω εδώ από το 2010 μιας και μετα την αποφοιτηση μου από ΤΕΙ δομικων εργων, ηρθα Αγγλια για bachelor+master με ειδικευση το Structural Engineering. Υστερα από ένα διάλλειμα στην Ελλαδα λογω στρατιωτικών υποχρεώσεων γυρισα Αγγλια καθως στην Ελλαδα της βαθιας κρισης δεν ειχα καν τη διαθεση να διαπραγματευτω.

Θα ξεκινησω από τα ασχημα της Αγγλιας οσον αφορα το τομεα μας. Το επαγγελμα δεν εχει την ιδια υποσταση με την Ελλαδα ή πχ με άλλες χωρες όπως η Γερμανια κτλπ. Λες τι επαγγελμα κανεις και ειτε δεν ξερουν καν τι εννοεις ειτε σε περνανε για υδραυλικο, ηλεκτρολογο, μπογιατζη. Δεν εννοω ότι είναι κακα επαγγελματα, απλα θελω να τονισω το αστειο του θεματος. Προσωπικα, το συγκεκριμενο θεμα δεν με απασχολει καθως δεν εχω κολλημα με τους τιτλους αλλα δυστυχως εχει το τιμημα του στο τομεα μας.

O leader του design team είναι παντα ο αρχιτέκτονας. Αυτό σημαινει πως ο αρχιτέκτονας παιρνει παντα το μεγαλυτερο μεριδιο της πιτας από αποψη χρηματων. Σε δευτερη μοιρα ερχονται οι υπολοιποι όπως στατικοι,μηχανολογοι,ηλεκτρολογοι κτλπ. Για παράδειγμα, εχω δουλεψει σε 3 εταιρειες (2 μικρες και η τωρινη μου αρκετα μεγαλη)και ποτε δεν ειδα να χτυπάνε δουλειες με πανω από 2% του συνολικου budget του προτζεκτ. Σκεφτείτε ότι πλεον πολύ μεγαλα προτζεκτ τα χτυπάμε με 0.7% και πλεον υπαρχουν εταιρειες που πανε στο 0.5%! Την ιδια στιγμη οι αρχιτέκτονες εχουν πανω από το 15% (αν κανω λαθος διορθωστε με καθως είναι νουμερο που εχω ακουσει).

Ολες αυτές τις λεπτομέρειες τις αναφερω για να εξηγησω πως τα χρηματα στο τομεα των δομοστατικων είναι μια περιεργη ιστορια και εξαρτάται από το τι θελει ο καθενας. Ο μισθος είναι αξιοπρεπης αλλα καθολου συμβατος με το αγχος και τις ευθύνες αυτης της δουλειας. Ξεκινάς με 20-24K(μικτα) και σιγα σιγα ανεβαινεις, πιστευω ότι μεσα σε μια 3ετια είναι αρκετα εφικτο να πας στα 35k ειδικα αν αλλαζεις κάθε χρονο εταιρια. Το θεμα αλλαζει όταν γινεσαι Chartered Structural Engineer. Εκει πλεον μπορεις να πας για Senior engineer και τα λεφτα παιζουν από 40k μεχρι να ανεβεις ψηλα και να φτασει 50-60K σε ακομη πιο managerial ρολους όπως associate, director etc. Ολοι οι μισθοι που αναφερω είναι από την εμπειρια μου στο North West καθως από Λονδινο δεν εχω εμπειρια.

Προσωπικα θεωρω ότι τα χρηματα δεν είναι ουτε πολλα αλλα προς Θεου ουτε και λιγα. Απλα καποιες φορες σε πιανει το γαμωτο καθως για παράδειγμα android/ios developers με 3 χρονια εμπειρια παιρνουν 60-70k...Ας μην μιλησω για ατομα με μεγαλυτερη εμπειρια καθως είναι λεφτα τα οποια οι μηχανικοι δεν θα τα δουν ποτε.

Στα θετικα είναι οι συνθήκες εργασιας. Εχω αλλαξει 3 εταιρειες και δεν ακουσα ποτε μου μια φωνη ή εστω μια εκφραση εκνευρισμου και αυτό νομιζω λεει πολλα. Αν εισαι τυπικος και ενδιαφέρεσαι όλα κυλανε παρα πολύ ηρεμα. Οι μερες αδειας που δικαιουσε είναι συνηθως από 24-30 ημερες χωρις τις αργειες. Το ποτε θα παρεις την αδεια σου το οριζεις εσυ και όχι ο εργοδότης σου. Το αναφερω γιατι εχω ακουσει περιεργες ιστοριες από την Ελλαδα.

Δεδομενου ότι το ΗΒ είναι μια χωρα με πολύ ακριβη αγορα σπιτιων, θεωρω ότι ένα ζευγαρι με ένα ετησιο εισοδημα minimum 60k(καθαρα) μπορει να εχει μια αξιοπρεπή καθημερινοτητα με δικο της σπιτι, να μπορει να μεγαλωσει ένα παιδι κτλπ. Το ξαναλεω, μιλαω παντα για North West.

Edited by Ove_GR
  • Like 4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Ove_GR said:

Θα ξεκινησω από τα ασχημα της Αγγλιας οσον αφορα το τομεα μας. Το επαγγελμα δεν εχει την ιδια υποσταση με την Ελλαδα ή πχ με άλλες χωρες όπως η Γερμανια κτλπ. Λες τι επαγγελμα κανεις και ειτε δεν ξερουν καν τι εννοεις ειτε σε περνανε για υδραυλικο, ηλεκτρολογο, μπογιατζη. Δεν εννοω ότι είναι κακα επαγγελματα, απλα θελω να τονισω το αστειο του θεματος. Προσωπικα, το συγκεκριμενο θεμα δεν με απασχολει καθως δεν εχω κολλημα με τους τιτλους αλλα δυστυχως εχει το τιμημα του στο τομεα μας.

O leader του design team είναι παντα ο αρχιτέκτονας. Αυτό σημαινει πως ο αρχιτέκτονας παιρνει παντα το μεγαλυτερο μεριδιο της πιτας από αποψη χρηματων. Σε δευτερη μοιρα ερχονται οι υπολοιποι όπως στατικοι,μηχανολογοι,ηλεκτρολογοι κτλπ. Για παράδειγμα, εχω δουλεψει σε 3 εταιρειες (2 μικρες και η τωρινη μου αρκετα μεγαλη)και ποτε δεν ειδα να χτυπάνε δουλειες με πανω από 2% του συνολικου budget του προτζεκτ. Σκεφτείτε ότι πλεον πολύ μεγαλα προτζεκτ τα χτυπάμε με 0.7% και πλεον υπαρχουν εταιρειες που πανε στο 0.5%! Την ιδια στιγμη οι αρχιτέκτονες εχουν πανω από το 15% (αν κανω λαθος διορθωστε με καθως είναι νουμερο που εχω ακουσει).

Ολες αυτές τις λεπτομέρειες τις αναφερω για να εξηγησω πως τα χρηματα στο τομεα των δομοστατικων είναι μια περιεργη ιστορια και εξαρτάται από το τι θελει ο καθενας. Ο μισθος είναι αξιοπρεπης αλλα καθολου συμβατος με το αγχος και τις ευθύνες αυτης της δουλειας.

Πάρα πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Το φαινόμενο είναι τελικά παγκόσμιο και όχι μόνον ελληνικό, όπως πίστευα παλαιότερα. Ο φίλος Ashraf τα λέει μια χαρά:

https://www.youtube.com/watch?v=zdgwy9pPmr8

https://www.youtube.com/watch?v=X3fBpujvycY

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το ποστ μου και ελπιζω να μην εδωσα καποια εσφαλμενη εντυπωση σε καποιον που θελει να ερθει στο ΗΒ ως δομοστατικος.

Η εμπειρια και οι ευκαιριες που κερδιζει καποιος είναι παρα πολλες λογω των πολύ μεγαλων εργων που παιζουν στην αγορα. Χαρακτηριστικα αναφερω πως το τελευταιο 6μηνο δουλευω για ένα συγκροτημα πολυκατοικιών ( τρια 40οροφα κ ένα 20οροφο) με συνολικο μπατζετ μισο δις. Ειδικα στις μεγαλες δουλειες, η μελετη δεν είναι καθολου στην προχειροτητα αλλα απαιτουν να τσεκαρεις τα παντα δινοντας πολύ μεγαλο χρονο στον μηχανικο για να το καταφερει. Καθοδηγηση υπαρχει παντα ακομη και αν εισαι εμπειρος μηχανικος, ποσο μαλλον για ένα ατομο που εχει 0-5 χρονια εμπειρια.

Θεωρω πως αν καποιος είναι παθιασμένος με την συγκεκριμενη ειδικευση η Αγγλια είναι top προορισμος. Τωρα τα λεφτα είναι κατι το υποκειμενικο αρκετες φορες.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έδωσες καμία εσφαλμένη εντύπωση φίλε μου, μην ανησυχείς. Πολύ σωστά μίλησες. Απλά ο καθένας εστιάζει και απομονώνει το κομμάτι που τον ενδιαφέρει περισσότερο, ανάλογα και με τις προσωπικές του εμπειρίες και ανησυχίες. Άλλωστε όχι μόνο τα χρήματα αλλά και οι ευθύνες, το άγχος, η αίσθηση αναγνώρισης και σεβασμού, η αίσθηση της συμμετοχής στα μεγάλα έργα που αναφέρεις, το πάθος για το συγκεκριμένο επάγγελμα, όλα αυτά και πολλά άλλα είναι υποκειμενικά και σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα σας συνάδελφοι! πολύ ενδιαφέρον θέμα..

έχει κάποιος άποψη για εργασία τοπογράφου-πολεοδόμου στο Λονδίνο με εμπειρία στην Ελλάδα αλλά μηδέν σε εξωτερικό;

τι συμβαίνει τώρα με brexit?

είναι πιθανό να βρει δουλειά, σε ποιον τομέα και με τι χρήματα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.