Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Μάλιστα. Οπότε είναι εφικτό. Απλά ακόμα και για κάτι τέτοιο, παραδοσιακά σκεπτόμενος, έχω μείνει στο ότι ακόμα και ο μελετητής, ως έχων και απόλυτη ευθύνη, καλό είναι να βλέπει και την τοποθεσία του έργου και να τσεκάρει λίγο τα δεδομένα που του προσκομίζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τα γραφόμενα σας η επιστροφή  στην Ελλάδα δεν θα γίνει άμεσα.Παντως έχω ακούσει ότι ορισμένοι έχουν γυρίσει  στην Ελλάδα μετά από χρόνια στο εξωτερικό. Καλό θα ήταν να μοιραστεί κάποιος που επέστρεψε την εμπειρία του και άμα το μετάνιωσε ή είναι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Να σας πω και εγώ την σύντομη εμπειρία μου στο εξωτερικό. Όποιος ξεκινήσει για έξω, θα πρέπει να έχει κάνει οπωσδήποτε προεργασία στη γλώσσα. Ειδικά για γερμανόφωνες χώρες (και ιταλόφωνα τμήματα) είναι παραπάνω από απαραίτητο. Υπάρχει σεβασμός, εργασιακός πολιτισμός αλλά μην περιμένετε παράδεισο. Θα βιώσετε την απομόνωση, ειδικά σε περιπτώσεις που θα μιλούν μεταξύ τους συνάδελφοι πολύ γρήγορα και ενδεχομένως σε διάλεκτο σαν να μην υπάρχετε ενώ και τεχνικά θέματα δεν είναι το πιο εύκολο να τα περιγράψεις σε άλλη γλώσσα. Από την άλλη ξεχάστε τα χαμαλίκια, τις ατελείωτες υπερωρίες και διάφορα τέτοια που έχουμε ζήσει όλοι στην Ελλάδα. Δεν θα ανησυχήσετε για το αν θα πάρετε τα χρήματα σας ή όχι αλλά θα σας λείπουν πράγματα από την Ελλάδα, ειδικά αν είστε άνθρωποι που η κοινωνική ζωή σας είναι παραπάνω από απαραίτητη. Προσωπικά δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θέλω να μείνω στο εξωτερικό για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Απλά και με την τωρινή κατάσταση μια ενδεχόμενη επιστροφή δεν μοιάζει εφικτή.  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας,

Παρακαλω τα φωτα σας οσοι ειστε εμπειροι 

Ειμαι 37 παντρεμενος με ενα παιδι .Δουλευω σε μια εταιρεια και βγαζω ενα χιλιαρικο.Το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω μελλον εδω στην ελλαδα και βγαινουμε ισα ισα να επιβιωσουμε με τη γυναικα μου.

 

Θελω να ρωτησω ετσι θα ειναι και στο εξωτερικο?Θα επιβιωνουμε?Η θα μπορεσουμε να κανουμε κατι για το παιδι μας.Θα μενει τπτ στην ακρη?Ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/5/2022 at 8:16 ΜΜ, Ανδρεας Ε said:

Γεια σας,

Παρακαλω τα φωτα σας οσοι ειστε εμπειροι 

Ειμαι 37 παντρεμενος με ενα παιδι .Δουλευω σε μια εταιρεια και βγαζω ενα χιλιαρικο.Το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω μελλον εδω στην ελλαδα και βγαινουμε ισα ισα να επιβιωσουμε με τη γυναικα μου.

 

Θελω να ρωτησω ετσι θα ειναι και στο εξωτερικο?Θα επιβιωνουμε?Η θα μπορεσουμε να κανουμε κατι για το παιδι μας.Θα μενει τπτ στην ακρη?Ευχαριστω

 

Φίλε μου καλησπέρα. Είναι πολύ γενική η ερώτηση σου δυστυχώς. Πρέπει να αναφέρεις ποιες γλώσσες μιλάς, ποιές χώρες σε ενδιαφέρουν και αν μπορεί να εργάζεται και η γυναίκα σου. Από χώρα σε χώρα η κατάσταση διαφέρει και έτσι οποιαδήποτε απάντηση πάρεις το πιθανότερο είναι να μην ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Germanos007 said:

Φίλε μου καλησπέρα. Είναι πολύ γενική η ερώτηση σου δυστυχώς. Πρέπει να αναφέρεις ποιες γλώσσες μιλάς, ποιές χώρες σε ενδιαφέρουν και αν μπορεί να εργάζεται και η γυναίκα σου. Από χώρα σε χώρα η κατάσταση διαφέρει και έτσι οποιαδήποτε απάντηση πάρεις το πιθανότερο είναι να μην ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. 

Μιλαω Αγγλικα.Σε ποια χωρα θα εχω ενα εισοδημα σαν μηχανικος και θα μενει στην ακρη κατι για το μελλον του παιδιου?Εδω ελλαδα δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα ισα ισα επιβιωνουμε.

Με αγγλικα θα μπορουσα να επιβιωσω και να κοινωνικοποιηθω σε Γαλλια?Σε ποια αλλη χωρα εκτος απο Αγγλια?

Η γυναικα μου θα μπορει να εργαζεται ναι

 

Προτεινετε να παω στη χωρα και να ψαξω για δουλεια ή να στελνω βιογραφικα απο ελλαδα και να κανω συνεντευξεις μεσω skype ?

Edited by Ανδρεας Ε
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Ανδρεας Ε said:

Μιλαω Αγγλικα.Σε ποια χωρα θα εχω ενα εισοδημα σαν μηχανικος και θα μενει στην ακρη κατι για το μελλον του παιδιου?Εδω ελλαδα δυστυχως δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα ισα ισα επιβιωνουμε.

Με αγγλικα θα μπορουσα να επιβιωσω και να κοινωνικοποιηθω σε Γαλλια?Σε ποια αλλη χωρα εκτος απο Αγγλια?

Η γυναικα μου θα μπορει να εργαζεται ναι

 

Προτεινετε να παω στη χωρα και να ψαξω για δουλεια ή να στελνω βιογραφικα απο ελλαδα και να κανω συνεντευξεις μεσω skype ?

Εγώ από προσωπική εμπειρία θα σου πώ ότι χωρίς την τοπική γλώσσα θα δυσκολευτεις παρα πολύ να βρεις κάτι. Καλώς ή κακώς είναι προαπαιτούμενο. Εφόσον μιλάς αγγλικά, Αγγλία, Εμιράτα και ίσως οι Κάτω Χώρες να αποτελούν μία λύση. Αλλά επειδή δεν ζω εκεί, ας εκφέρει άποψη κάποιος συνάδελφος με προσωπική εμπειρία. Θα σε συμβούλευα επίσης να κάνεις και μόνος την έρευνα σου και να μην βασίζεσαι αποκλειστικά σε ότι ακούσεις/διαβάσεις εδώ. Για τις γερμανόφωνες χώρες πάντως αν το αποφασίσετε ξεκίνα εντατικά μαθήματα πριν φύγεις. 

Για το άλλο σκέλος τώρα, έχεις πολυ περισσότερες πιθανότητες αν έχεις τοπικό τηλέφωνο και τοπική διεύθυνση να δεχτείς accept για συνέντευξη. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Germanos007 said:

Εγώ από προσωπική εμπειρία θα σου πώ ότι χωρίς την τοπική γλώσσα θα δυσκολευτεις παρα πολύ να βρεις κάτι. Καλώς ή κακώς είναι προαπαιτούμενο. Εφόσον μιλάς αγγλικά, Αγγλία, Εμιράτα και ίσως οι Κάτω Χώρες να αποτελούν μία λύση. Αλλά επειδή δεν ζω εκεί, ας εκφέρει άποψη κάποιος συνάδελφος με προσωπική εμπειρία. Θα σε συμβούλευα επίσης να κάνεις και μόνος την έρευνα σου και να μην βασίζεσαι αποκλειστικά σε ότι ακούσεις/διαβάσεις εδώ. Για τις γερμανόφωνες χώρες πάντως αν το αποφασίσετε ξεκίνα εντατικά μαθήματα πριν φύγεις. 

Για το άλλο σκέλος τώρα, έχεις πολυ περισσότερες πιθανότητες αν έχεις τοπικό τηλέφωνο και τοπική διεύθυνση να δεχτείς accept για συνέντευξη. 

Ευχαριστω πολυ γιατι εμεις απο εδω τα εχουμε καπως ονειροπαρμενα τα πραγματα για το τι ισχυει.

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Ανδρεας Ε said:

Ευχαριστω πολυ γιατι εμεις απο εδω τα εχουμε καπως ονειροπαρμενα τα πραγματα για το τι ισχυει.

 

Δυστυχώς ο περισσότερος κόσμος...Θέλει προετοιμασία, υπομονή και πολλή προσπάθεια. Σου εύχομαι ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι ευκολο ή δεδομένο, όμως πιστεύω πως μπορείς να βρεις αυτό που περιγράφεις στο εξωτερικό (καλή δουλειά και να μένει κάτι στην άκρη).

Μπορώ να σου μιλήσω για την εμπειρία που έχω από Ολλανδία και Δανία. Υπάρχουν αρκετές δουλειές στα αγγλικά, αλλά αν μιλάς την τοπική γλώσσα είναι πάντα συν και θα έχεις και 3-4 φορές περισσότερες επιλογές.
Αλλα προσοχή, να μιλάς αρκετά καλά αγγλικά και να μπορείς να είσαι λειτουργικός στη δουλειά.

Επίσης εκτιμάτα αρκετά η εμπειρία και η εξιδείκευση. Υπάρχουν και πιο "ανιδεικευτες" δουλειές (που είναι και πολύ πιο εύκολο να σε πάρουν) αλλά εκεί οι μισθοί πέφτουν. Μια άλλη επιλογή είναι να χρησιμοποιήσεις κάποι agency, αλλά σε αυτή την περίπτωση θα έχεις πιο δυσμενές συμβόλαιο πχ. να έχεις 5-10% μικρότερο μισθό ή οι πρωτοι 6 μήνες μπορεί να είναι χωρίς κοινωνική ασφάλιση. Παρ'όλα αυτά πολλοί επιλέγουν τα agencies γιατί έχουν μεγάλα δίκτυα που μπορούν να σε προωθήσουν. 

Σε αυτές τις χώρες το μεγαλύτερο έξοδο είναι το ενοίκιο. Γι'αυτό μην στοχεύεις να μείνεις Κοπεγχαγη, Αμστερνταμ κλπ θα πληρώσεις διπλάσιο ενοικιο απο άλλες περιοχές.

Και το πιο σημαντικό, κάνε καλή προεργασία, έχει υπομονή ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ. Υπάρχουν πολλοί που λένε, "θα παω 2-3 βδομαδες να δοκιμάσω αν θα βρω κάτι" και απλά χάνουν πολλα λεφτά για το τίποτα.

 

Καλή τύχη!

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.