Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Επειδή φαντάζομαι πολλοί μηχανικοί και κυρίως πολιτικοί μηχανικοί,το σκέφτονται ή τουλάχιστον τους έχει περάσει από το μυαλό να δοκιμάσουν τη τύχη τους στο εξωτερικό,όσοι έχουν κάποια αντίστοιχη εμπειρία ας δώσουν τα φώτα τους...

 

ΔΗΛΑΔΗ:

που δούλεψαν(χώρα,αντικείμενο,είδος έργου),πόσο καιρό δούλεψαν,ποιότητα αντικειμένου(ήταν ενδιαφέρουσα η ενασχόληση),ωράριο,ποιότητα ζωής,κόστος ζωής,συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε sundance

 

Πρόσφατη προσφορά από ντουμπαι ( Αρχιτέκτονας )

 

5000 € / μήνα με όλα πληρωμένα ( Διαμονή σε διαμέρισμα 2 υπνοδωματίων – Αυτοκίνητο – βενζίνη – εισιτήρια για δυο ταξίδια ανά έτος ιδιωτική ασφάλιση ) σε 12 μισθούς + 1 μήνα διακοπές

Κατόπιν συνεννοήσεως με συναδέλφους γνωστούς που δουλεύουν εκεί μου πρότειναν να ζητήσω σε ετήσια βάση 90.000 ευρώ

Έκανα αντιπρόταση για 80000 € και δεν το δέχτηκαν

Πάντως οι φίλοι εκεί μου είπαν ότι μηχανικός με 15 έτη εμπειρία αμείβεται ετησίως με 100000 έως 120000 ευρω.

Συνάδελφος που βρίσκεται στην Λιβύη αναφέρει για περίπου 100000

Ετησίως αλλά με πολύ δύσκολες συνθήκες ( στους πρώτους 4 μήνες έχασε 20 kgr )

Και επί πλέον η αγορά των πολιτικών μηχανικών έχει μεγαλύτερη απορρόφηση και καλύτερες αποδοχές

Αν το ψάξεις γεγονός είναι ότι βρίσκεις δουλειά με σχετικά καλές αποδοχές , και οι συνθήκες στα Αραβικά Εμιράτα είναι πλέον πολύ καλές

Και για να πω την αλήθεια αν ήμουνα 30 χρονών δεν θα το σκεπτόμουνα καθόλου , προκείμενου να ****** ** ********* του δημοσίου στην Ελλάδα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε sundance,

 

Θα σου πω περιληπτικά την δική μου εμπειρία σχετικά με το θέμα συζήτησης.

 

Εγώ πήρα πτυχίο πολιτικού μηχανικού στη Βουδαπέστη και στην συνέχεια πήγα στην Αγγλία και συγκεκριμένα στο Brighton για μεταπτυχιακό. Δύο μήνες μετά την αποφοίτηση μου βρήκα σχετικά εύκολα εργασία σε συμβουλευτική εταιρεία με πρώτο μισθό 1400 λίρες το μήνα. Ήμουν στα κεντρικά γραφεία της εταιρείας στο τμήμα γεφυρών μαζί με άλλους 15 μηχανικούς και 5 cad προσωπικό. Στα κεντρικά γραφεία ήταν 400 άτομα ενώ παγκοσμίως έχει 6500 προσωπικό....στην Ελλάδα έχει

μικρό γραφείο με 10-15 άτομα.

Το περιβάλλον εργασίας ήταν εξαιρετικό, το αντικείμενο πολύ ενδιαφέρον και καθαρά στα πλαίσια του μηχανικού……πολεοδομίες, γραφειοκρατίες, υπηρεσίες και

όλα τα συναφή που αποσπούν τον μηχανικό από τον πραγματικό ρόλο του απλά δεν είναι δουλειά των μηχανικών. Μου παρείχαν απίστευτες ώρες training σε πολλά διαφορετικά αντικείμενα π.χ. management, νομοθεσίες, λογισμικά, ασφάλεια και υγιεινή, σχεδιασμός διάφορων κατασκευών, και άλλα πολλά!! Πραγματικά όποιος είναι κάτω των 30 αξίζει να πάει μόνο και για την εκπαίδευση που θα αποκτήσει!!

Το ωράριο ήταν flexi-time, πράγμα που σημαίνει το εξής. Πρέπει να συμπληρώνεις τουλάχιστον 37,5 ώρες την εβδομάδα (Δευτέρα – Παρασκευή) και οι έξτρα ώρες που είχες ήταν υπερωρίες ή άδειες…..ανάλογα. Στο γραφείο έπρεπε να βρίσκεσαι τα χρονικά διαστήματα 10-12 και 14-16….όλες τις υπόλοιπες ώρες δεν υπάρχει πρόβλημα να απουσιάζεις εφόσον στο τέλος της εβδομάδας συμπλήρωνες τις 37,5 ώρες και φυσικά τις όποιες εργασίες deadline έχεις. Σε γενικές γραμμές το ωράριο που επικρατή είναι το 9-17 με 30 λεπτά διάλλειμα.

Εγώ στα 2 χρόνια που εργάστηκα στην Αγγλία ασχολήθηκα με 20 περίπου διαφορετικά projects. Πρώτες μου εργασίες ήταν ο σχεδιασμός culvert…δηλαδη

εγκάρσιος αποχετευτικός αγωγός κάτω από δρόμο ή σιδηροδρομική γραμμή και μετά

τα projects έγιναν όλο μεγαλύτερα και πιο ενδιαφέρον όπως η μελέτη ποδογέφυρων και γεφυρών αυτοκινητοδρόμων, προβλήτες 1,5 km μέσα στη θάλασσα και εκτιμήσεις υφιστάμενων κατασκευών. Υπήρχε διακριτική επίβλεψη χωρίς να πιέζουν ενώ για όλες τις εργασίες υπήρχε μέντορας για καθοδήγηση και συμβουλές πράγμα που έκανε την εργασία πιο ομαλή. Φυσικά μιλάμε πάντα για εργασία και όχι χαβαλέ!!

η δουλειά έβγαινε κανονικά αλλά κάτω από τις σωστές συνθήκες εργασίας.

Εγώ έφυγα γιατί τελείωνε η αναβολή μου και δεν μπορούσα να πάρω άλλη…οπότε ή καθόμουνα μόνιμα εξωτερικό ή επέστρεφα…Μόλις τελείωσα τη θητεία μου έκανα συνέντευξη με Αρχιρόδον και λόγω της εμπειρίας μου στην Αγγλία μου πρότειναν αμέσως εργασία Κατάρ ή Αμπού Ντάμπι. Μπορούσα να επιστρέψω και Αγγλία αλλά έχοντας ζήσει από τα 18 μέχρι τα 26 έξω προτίμησα να δοκιμάσω την τύχη μου εδώ στα Χανιά.

Σε γενικές γραμμές όποιος θέλει να δοκιμάσει έστω και για λίγο να εργαστεί την Αγγλία του το συνιστώ ανεπιφύλαχτα….για Μέση Ανατολή δεν γνωρίζω συνθήκες εργασίας αλλά δεν μου ακούγεται πολύ ευχάριστο το περιβάλλον /κλίμα….Για ηλικίες 20-30 η Αγγλία είναι φανταστικός προορισμός….για εργασία και χαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φιλε sundance οπως λεει και ο lowryder στην αγγλια αποκτας εμπειρια υοσιαστικη και δεν φτιαχνεις απλα τους καφεδες.Επισης θα δεις κατασκευες που εδω αν εισαι τυχερος θα μελετησεις και θα επιβλεψεις στην "συνταξη" Τα χρηματα φανταζουν πολλα αλλα και η ζωη ειναι ακριβη εκει. Οι ωρες εργασιες εκει που δουλευα(Ringway) εξω στο εργοταξιο ηταν από το πρωί μεχρι το βράδυ. Βεβαια οποιαδηποτε υπερωρια πληρωνοταν. Το δυσκολο στην δικη μοπυ περιπτωση ηταν οτι καθε που τελειωνε ενα εργο επρεπε να μετακομιζω σε αλλη περιοχη της αγγλιας οπου υπηρχε δουλεια απο την ενλογο εταιρια. Ακομα πιο δυσκολο, οπότε και σταματησα , οταν στο τελως του 2ερου έτους θα έπρεπε να φυγω εκτως αγγλιας και εκτως ευρωπης. Μεγαλο bonus τα σεμηναρια+προσωπικοι καθοδηγητες+ μεταπτυχιακες σπουδες με εξοδα της εταιριας. Αυτα τα ολιγα απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το θέμα αυτό είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον, ειδικά για νέους μηχανικούς που αμοίβονται απαράδεκτα στην Ελλάδα. Είναι πολυτιμη οποιαδήποτε πληροφορία σχετική.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η περιγραφή του lowryder είναι πολύ καλή, καλύπτει σχεδόν τα πάντα οπότε σε γενικές γραμμές συμφωνώ.

1-2 θέματα που δεν καλύφθηκαν είναι:

Όσοι φύγατε νωρίς απο Αγγλία, χάσατε το μεγάλο πακέτο, μιας και εδώ δεν συμβιβάζεσε με μια στάνταρτ αύξηση το μήνα, και παρόλο που καθε περίπτωση διαφέρει, ενδεικτικά θα πώ ότι μόλις γίνεις chartered engineer, απο τα 22-26000 ανεβένεις ευκολότατα στα 32000+ (λίρες ναι...)

Θα ήταν καλύτερο για όσους σκέφτεστε την Αγγλία, αντί να ρωτάτε πώς είναι εδώ (Αγγλία) να ρωτήσετε όσους γύρισαν (Ελλάδα), πώς περνάνε τώρα, τί πληρώνονται, πώς επιζούν και αν σκέφτονται να επιστρέψουν (Αγγλία). Όσοι τυχεροί, συμφοιτητές και συνάδελφοι μου γύρισαν σε "έτοιμες δουλείες", προς το παρόν αντέχουν... οι υπόλοιποι πάνε για εισητήρια.

Αν φτάσετε σε σημείο να σας ενοχλεί που είστε Έλληνες (όπως εγώ), τότε θα αντέξετε το εξωτερικό, ειδάλλως άπλα θα κάνετε ένα διάλλειμα 2-3 χρόνια και μετά πίσω στην ψαροκώσταινα...

Αυτά, ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κανείς, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα κι εγώ brighton uk, και μετά το master, είχα κάνει αίτηση σε μια εταιρία απο τις μεγαλύτερες στην χώρα. Με πήρανε με μισθό 27000 λίρες τον χρόνο + bonus. Ε, δεν έμεινα, διότι μου είχανε λείψει τα της πατρίδας μας. Αν με ρωτάτε αν χτυπώ το κεφάλι μου ή όχι, δεν ξέρω... Καλά τα λεφτά, αλλά καλό και το να είσαι ελεύθερος άνθρωπος! Οσοι ενδιαφέρεστε για δουλειά στην Αγγλία στείλτε πμ να σας στείλω 'ενα site.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα κι εγώ brighton uk, και μετά το master, είχα κάνει αίτηση σε μια εταιρία απο τις μεγαλύτερες στην χώρα. Με πήρανε με μισθό 27000 λίρες τον χρόνο + bonus. Ε, δεν έμεινα, διότι μου είχανε λείψει τα της πατρίδας μας. Αν με ρωτάτε αν χτυπώ το κεφάλι μου ή όχι, δεν ξέρω... Καλά τα λεφτά, αλλά καλό και το να είσαι ελεύθερος άνθρωπος! Οσοι ενδιαφέρεστε για δουλειά στην Αγγλία στείλτε πμ να σας στείλω 'ενα site.

Σόρρυ, άλλα τί εννοείς ελεύθερος άνθρωπος; Είμαι φυλακισμένος και το αγνοώ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχοντας σπουδάσει και εργαστεί στην Αγγλία τα τελευταία 11 χρόνια (συνολικά) θα πρότεινα σε όποιον ενδιαφέρεται να δουλέψει στο εξωτερικό να το κάνει στην Αγγλία αφού έτσι κι αλλιώς οι πιο πολλοί Έλληνες γνωρίζουν αγγλικά και (κατά βάθος) οι Βρετανοί είναι πολύ φιλικοί με τους ξένους. Είμαι πολιτικός μηχανικός και εργάζομαι σε συμβουλευτική εταιρία με 7000 προσωπικό και 60 γραφεία σε όλο το κόσμο (αλλά όχι στην Ελλάδα αφού ο δείκτης διαφθοράς της είναι απαγορευτικός για μια τέτοια επένδυση)...

Από την πρώτη στιγμή μου έδειξαν πως με σέβονται και είναι διατεθειμένοι να επενδύσουν σε έναν απόφοιτο μηχανικό και πως παίρνουν την εξέλιξη, την ασφάλεια και την διαχείριση ποιότητας στα σοβαρά. Για να μην φλυαρώ, αν είσαι καλός στη δουλεία σου, εργατικός και συνεπής θα βρεις πολλές πόρτες ανοιχτές, καλές αυξήσεις (μέσο όρο 8% το χρόνο), πολλά εκπαιδευτικά σεμινάρια και μελέτες σε έργα άπιαστα για τα ελληνικά δεδομένα. Ποτέ δεν ήτανε καλύτερη περίοδος για τους μελετητές μηχανικούς στην Αγγλία από τώρα αφού υπάρχει έλλειψη εξειδικευμένων μηχανικών και αν είσαι chartered με καλό βιογραφικό τότε βάζεις και τους δικούς σου όρους.

Για να κάνω μία σούμα, δεν έχεις τίποτα να χάσεις αν είσαι Ελλάδα και έρθεις για δουλεία εδώ αφού οι ασφαλιστικές εισφορές σου μετράνε λόγω ΕΕ και σίγουρα θα πληρώνεσαι καλύτερα από Ελλάδα. Αν έχεις όρεξη για μάθηση και εξέλιξη θα ανέβεις τα σκαλιά γρήγορα και αξιοκρατικά και σίγουρα δεν θα το μετανιώσεις (εφόσον δεν είσαι ρεμπεσκές και δουλεύεις μόνο και μόνο για να πληρώνεις τους λογαριασμούς και την σύνταξή σου). Αν σκέφτεσαι τα λεφτά που θα χρειαστείς για μια τέτοια μετακόμιση, πολλές εταιρίες προσφέρουν relocation expenses από 2000 εως 5000 λίρες με το που έρθεις (και εφόσον δεν την κοπανίσεις μέσα στον χρόνο). Οι συμβάσεις για το μόνιμο προσωπικό είναι αορίστου χρόνου και συνήθως τερματίζονται με ενός μηνός ειδοποίηση (είτε από εταιρία είτε από εσένα) και το διάστημα αυτό μεγαλώνει με τα χρόνια. Είναι πάγια τακτική οι πρώτοι 3 με 6 μήνες να είναι δοκιμαστικοί αφού αν δεν είσαι αυτός που νόμιζαν πως είσαι σε διώχνουν αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να είναι καθαρά σφάλμα δικό σου. Οπότε αν δεν έχεις σκυλία γατιά παιδιά κτλ που να σε κρατάνε πίσω, αγαπάς το επάγγελμά σου και θέλεις κάτι διαφορετικό, δούλεψε στο εξωτερικό για όσο τραβήξει. Στείλε βιογραφικά στις 15 top εταιρίες και ψάξου πολύ. Το δύσκολο δεν είναι να βρεις δουλειά που να σου αρέσει, αλλά να ζήσεις σε μια ξένη χώρα και να γουστάρεις την όλη φάση. Not recommended for the fainthearted!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρε παιδιά από ότι βλέπω είμαστε αρκετοί που δουλεύουμε στην Αγγλία

 

Δεν ξεκινάμε ένα thread για να δούμε ποιοι πόσοι και που είμαστε?

 

Εγώ από την μεριά μου είναι από το 1997 στην Αγγλία αφού τελειωσα BSc και Msc στο Kingston σαν Μηχανολόγος μηχανικός

Ξεκίνησα full time δουλειά το 2004 και τώρα δουλεύω σαν Senior Mechanical Engineer στην Halcrow Group Ltd.

 

Το εργασιακό περιβάλλον σε όλες τις εταιρίες του Λονδίνου είναι πολύ καλο και αυτό που μετράει για μένα πέρα από τα χρήματα είναι η ποιότητα των project αλλα και η ποσότητα.

 

Στην Ελλάδα είσαι τυχερός να βλέπεις ένα μεγάλο project κάθε 2-3 χρονια εγώ ξεκινάω και τελειώνω γύρω στα 6-7 τον χρόνο.

 

Ένα άλλο θέμα που κάποιος ανέφερε ποιο πριν είναι οι ώρες εργασίας. Στην Αγγλία το πρώτο πράγμα που υπογράφεις μετά την αποδοχή του συμβολαίου σου είναι ένα χαρτί που λέει ότι δεν αποδέχεσαι το 37.5 ορο και είσαι διατεθειμένος να δουλέψεις όσο χρειαστείγια να βγει η δουλειά.

 

Το minimum που δουλεύεις είναι 37.5 ώρες και το maximum (που έχω δουλέψει εγώ) είναι 90 ώρες την εβδομάδα για 6 μήνες χωρίς day off και χωρίς άδειες.

Γενικά άμα έρθεις στην Αγγλία και παίρνεις οτιδήποτε πάνω από £40k το χρόνο δεν στα δίνουν τσάμπα πρέπει να τα δουλεύεις.

Ακόμη και σε περιόδους με σχετικά λίγη δουλειά το 10-ωρο την μέρα είναι αναπόφευκτο.

 

Επίσης μην ξεχνάτε ότι το Λονδίνο σε έκταση είναι 5 φορες για την Αθηνα η μετακίνησης περνούν ώρα και είναι πανάκριβες.

Στο συνολικό 10-ωρο εργασίας πρέπει να προσθέσετε άλλες 2 ώρες πήγαινε έλα κάθε μέρα με έναν σύντομο υπολογισμό δηλαδή κάθε μέρα θα βγαίνετε από το σπίτι στις 7:30 και θα γυρνάτε στις 20:00 εάν τώρα θέλετε να προσθέσετε γυμναστήρια και λοιπές ασχολίες θα δείτε ότι οι ώρες δεν βγαίνουν.

Με λίγα λόγια bye bye personal life.

 

Το μεγαλύτερο μειονέκτημα του να ζεις και να εργάζεσαι στο εξωτερικό είναι ότι βρίσκεσαι μακριά από συγγενείς και φίλους που όσο και να φαίνεται σε μερικούς από εσάς γέλιο δοκιμάστε το για 10 χρονια και μετά τα λέμε.

 

Εάν πραγματικά σκέφτεστε να έρθετε στο εξωτερικό κάποιος/κάποια σαν εργένης θα πρέπει να έρθει μονο εάν μπορέσει να εξασφαλίσει μισθό άνω των £35.000 το χρόνο.

Σαν ζευγάρι με 1 παιδί κοινό εισόδημα άνω το £65.000 το χρόνο και από εκεί και πέρα το λιγότερο £10.000 για κάθε extra παιδί.

Στα λεφτά αυτά που σας λέω θα έχετε μια ζωή ανάλογη με αυτή τις Αθηνας σε ένα normal διαμέρισμα (νοίκι) σε μια μέση περιοχή και 3 φορες το χρόνο εισιτήρια για Ελλάδα.

 

Για να πεις ότι βάζεις λεφτά στην άκρη θα πρέπει ο μισθός να ξεπερνάει τα £40.000 τον χρόνο για κάθε ενήλικα.

 

 

Οποιος σκέφτεται την μέση ανατολή σαν λύση καλο θα ήταν να ρωτήσει άτομα που ήταν δουλεύουν τώρα εκεί είτε δούλευαν.

 

Υπάρχει λόγος που παρόλο που τα λεφτά είναι καλά γενικά έχουν έλλειψη δυναμικού προσωπικού.

 

Εγώ κάνω κάθε χρόνο μέχρι 6 μήνες σε διαφορα μέρη τις μέσης ανατολής και σε καμια περίπτωση δεν θα μετανάστευα ακόμη και για 200k euro το χρόνο.

 

Για τον μονο λόγο που σκέφτομαι να γυρίσω Ελλάδα είναι για να χαλαρώσω να βάλω το ένα πόδι πάνω στο άλλο και να αράξω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.