Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Μάλιστα.

Πάρα πολύ χρήσιμα όσα μας λέτε και νομίζω ότι θα βοηθήσετε πάρα, πάρα πολύ κόσμο με τις συμβουλές σας.

Πλήρης κάλυψη του θέματος με τα + και -.

 

Μερικές ερωτήσεις από μένα.

_ Τα οικονομικά που αναφέρατε αφορούν το Λονδίνο. Φαντάζομαι στις λοιπές πόλεις θα είναι πολύ πιο φθηνά τα πάντα όσο αφορά το κόστος ζωής. Έχετε υπόψη σας διαφορές μεταξύ Λονδίνου και Αγγλικής επαρχίας;

_ Πόσες ημέρες άδειας έχεις το χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τον μονο λόγο που σκέφτομαι να γυρίσω Ελλάδα είναι για να χαλαρώσω να βάλω το ένα πόδι πάνω στο άλλο και να αράξω.

 

...εδώ γελάνε... :)

Μιχάλη, χωρίς παρεξήγηση...και σου εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις από μένα.

_ Τα οικονομικά που αναφέρατε αφορούν το Λονδίνο. Φαντάζομαι στις

λοιπές πόλεις θα είναι πολύ πιο φθηνά τα πάντα όσο αφορά το κόστος ζωής. Έχετε υπόψη σας διαφορές μεταξύ Λονδίνου και Αγγλικής επαρχίας;

_ Πόσες ημέρες άδειας έχεις το χρόνο;

 

Σίγουρα οι τιμές μεταξύ Λονδίνου και επαρχίας είναι πολύ διαφορετικές αλλα το ίδιο είναι και οι μισθοί.

 

Γενικά το 80% των project περνάει από τα γραφεία του Λονδίνου και μετά διανέμεται στα επαρχιακά γραφεία για την "χαμαλο" δουλειά.

Προσωπική μου άποψη είναι εάν κάποιος μεταναστεύσει πρέπει να έρθει στο Λονδίνο αλλιώς εάν ας πούμε πάει να δουλέψει στο Manchester θα κόψει φλέβες και θα γυρίσει πίσω άρον άρον.

 

Η επαρχιακές πόλεις προσφέρουν τα υπέρ του χαμηλού ενοικίου χαμηλού κόστους μετακίνησης και ένα 15% κάτω στο κόστος ζωής.

 

Επίσης στην επαρχία η ώρες δουλειάς είναι ποιο λίγες και έχεις περισσότερο ελεύθερο χρόνο.

 

Η αμοιβές βεβαια είναι χαμηλότερες οι θέσεις εργασίας είναι λιγότερες και δεν μπορείς να απαιτήσεις αυτό που θες.

Η άδεια μου είναι 24 μέρες το χρόνο (3-4 υποχρεωτικά το Χριστούγεννα) και άλλες 12 που μπορώ να πάρω μια κάθε μηνα σαν πληρωμή των υπερωριών.

Γενικά είναι καλύτερα να μπορείς να πάρεις τις υπερωρίες σου σαν άδεια από ότι να τις πληρώνεσαι γιατί οι υπερωρίες φορολογούνται με 55% στην Αγγλία οποτε δουλεύεις σαν σκυλί και παίρνεις ψίχουλα σαν επιστροφή.

Aσε που το αφεντικό σου λέει σε πληρώνω άρα μην παραπονιέσαι.

 

 

...εδώ γελάνε... :)

Μιχάλη, χωρίς παρεξήγηση...και σου εύχομαι τα καλύτερα.

 

Φιλε δεν σε παρεξηγώ και καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες (δεν μπορώ να στο εξηγήσω μέσω του γραπτού λόγου).

 

Αλλα πίστεψε με άμα κανεις 15 χρονια εξωτερικό και μετά γυρίσεις στην Ελλάδα ακόμη και 12 ώρες την μέρα να δουλεύεις στο δικό σου γραφείο σου φαίνεται σαν να έχεις το ένα πόδι πάνω στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η anka έχει ένα δίκιο αλλά εγώ το βλέπω από άλλη σκοπιά. Αν φύγεις από ένα απόλυτα οργανωμένο περιβάλλον εργασιακό και μη στο οποίο φαντάζομαι ότι ζεις, θα τα βρεις σκούρα στην Ελλάδα που είναι ένα απέραντο φρενοκομείο που έλεγε και ο αείμνηστος Κώστας. Αν καταφέρεις να προσαρμοστείς και μάθεις να ελίσσεσαι είμαι σίγουρος ότι θα βρεις αυτό που ζητάς. Έτσι κι αλλιώς πάντα θα μπορείς να γυρίσεις πίσω στην Αγγλία αν δεις ότι δε σε κρατάει ο τόπος.

Link to comment
Share on other sites

στην Ελλάδα ακόμη και 12 ώρες την μέρα να δουλεύεις στο δικό σου γραφείο σου φαίνεται σαν να έχεις το ένα πόδι πάνω στο άλλο.

1) μαγικές λεξούλες

2) πρέπει το δικό σου γραφείο να έχει δουλειά

3) σε κάθε εργο δεν ξέρεις αν θα πληρωθείς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οποιος σκέφτεται την μέση ανατολή σαν λύση καλο θα ήταν να ρωτήσει άτομα που ήταν δουλεύουν τώρα εκεί είτε δούλευαν.

 

Υπάρχει λόγος που παρόλο που τα λεφτά είναι καλά γενικά έχουν έλλειψη δυναμικού προσωπικού.

 

Εγώ κάνω κάθε χρόνο μέχρι 6 μήνες σε διαφορα μέρη τις μέσης ανατολής και σε καμια περίπτωση δεν θα μετανάστευα ακόμη και για 200k euro το χρόνο.

 

Αν μπορόύσες να επεκταθείς λίγο στο θέμα, γιατί οι έχοντες εμπειρία στη Μ.Α. και ταυτόχρονα χρήστες του forum είναι προστατευόμενο είδος, θα έκανες καλό σε όλους μας.

 

Γενικά υπάρχει ο μύθος ότι θα πας Dubai ή Quatar και θα τρελαθείς στα λεφτά, θα παίρνεις 10.000 Ε μηνιάτικο, άμαξι, σπίτι, εισιτήρια πληρωμένα, όλοι λίγο πολύ το έχουν σκεφτεί κάποια στιγμή, (όπως κ' εγώ). Τα 10.000 Ε με μια πρόχειρη έρευνα κατάλαβα ότι δεν παίζουν.

 

Ομως κάτι θα πηγαίνει στραβά για να προσφέρουν ότι προσφέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως:

_ 50 βαθμοί C υπό σκιά

_ εξοντωτικά ωράρια

_ οι γυναίκες δεν κυκλοφορούν ελεύθερα

_ ακριβή ζωή

Υποθέσεις κάνω.

 

Πάντως πιστεύω ότι αν είσαι εργένης και σ' αρέσει η αραβική κουλτούρα θα περάσεις φανταστικά!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πολύ ωραία στην Αγγλία, δεν είμαι ειρωνικός απέναντι σε αυτούς που δουλεύουν εκεί, αλλά την ζωή του Αγγλου δεν μπορώ να την κάνω. Τα λεφτά ακούγονται σε όλους καλά, αλλά πείτε και τα άλλα...Πείτε μας, απο ποιά ώρα και μετά δεν κυκλοφορείτε; Πόσα περιστατικά μαχαιρώματος είχατε στο City φέτος; Πόσες φορές σας ληστεψανε, σας δείρανε; Τί γίνεται κάθε Σάββατο βράδυ due to razzmatazz? Σε πόσα σημεία του City απλά δεν μπαίνει η αστυνομία; Πόσοι άστεγοι υπάρχούν;

Οι προοπτικές καριέρας είναι όντως καλές. Το βιωτικό επίπεδο όμως; Στην θέση σας θα έψαχνα να βρώ μια δουλειά στο Βανκούβερ ή κάπου στην Αυστραλία...

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη εγκληματικότητας δεν νομίζω ότι είναι καλύτερα στην Αυστραλία. Αυτό τουλάχιστον έχω ακούσει από φίλους που επέστρεψαν από εκεί με τις οικογένειες τους ύστερα από πολλά χρόνια παραμονής. Όταν λέμε εγκληματικότητα δεν μιλάμε για πορτοφολάδες, κλεφτρόνια και διαρρήκτες με το κατσαβίδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.