Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Πάντως πιστεύω ότι αν είσαι εργένης και σ' αρέσει η αραβική κουλτούρα θα περάσεις φανταστικά!

ακριβώς το αντίθετο :!:

 

θεωρώ πως κάποιος σε τέτοια μερη γενικά καταπιέζεται όχι μόνο στη δουλειά αλλά και σαν άτομο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος διάβασε ένα αφιέρωμα για έλληνες που εργάζονται στα Εν. Εμιράτα. Το αφιέρωμα ήταν σε κυριακάτικη εφημερίδα, πολυσέλιδο, με επαγγελματίες διαφόρων ειδικοτήτων, γυναίκες και άντρες, μεταξύ αυτών αρκετοί μηχανικοί, οι οποίοι έλεγαν ότι είναι πολύ καλά εκεί, σε γενικές γραμμές. Πιο πολύ μου έκανε εντύπωση μία αρχιτέκτονας, η οποία αυτό που τόνιζε ήταν ότι εκεί είχε την ευκαιρία να ασχοληθεί με έργα μεγάλης κλίμακας και μεγάλου οικονομικού badget. Οικονομικά συγκεκριμένα φυσικά δεν αναφερόντουσαν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια εφημερίδα και πότε;

Ρωτώ γιατί μπορεί να το έχει το άρθρο αυτούσιο η ηλεκτρονική της έκδοση οπότε μπορούμε να δώσουμε μια παραπομπή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η "καθημερινή" αλλά δεν το έχω κοντά μου για να το δω. Και ήταν αν δεν κάνω λάθος 31/8. Θα το κοιτάξω, όμως για επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

http://ontimezero.blogspot.com/2008/09/blog-post_08.html

 

Εγω να πω οτι μετα απο σπουδες στρατο χωρις ουσιαστικη εμπειρια δεχθηκα προσφορα στα ΗΑΕ 3000 USD με πληρωμενα τα εξης : σπιτι, εισητηρια 3 φορες το χρονο και 36 μερες αδεια.

 

Απο δουλεια μου ειπανε 6 μερες την εβδομαδα 12ωρο.

 

Να πω οτι προτιμησα να μεινω στην Ελλαδα με 1000ευρω γιατι λειπω απο τα 18 μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

6*12 = 72 ώρες την εβδομάδα

72*4,33 = 312 ώρες το μήνα

3000 / 312 = 9,6$ / ώρα εργασίας

9,6$ = 1,46 = 6,6€ την ώρα

Εξαιρετικά λίγα τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.

 

Είμαι ηλεκτρονικός από ΤΕΙ και πρόσφατα έκανα συνέντευξη σε μια Γερμανική εταιρεία. Προσφέρει 6μηνη εκπαίδευση στη Γερμανία και μετά με βάση τα γραφεία στην Ελλάδα διαρκή ταξίδια στην Ευρώπη και σε ολόκληρο τον κόσμο (εαν εγω το επιλέξω)για εγκαταστάσεις και service μηχανημάτων.

 

Προσφέρουν 1600€ μισθό + ασφάληση (ως ηλεκτρονικός ΤΕΙ) + φόρους (μάλλον είναι συζητήσημο) + ξενοδοχεία + φαγητό + υπερωρίες (μαύρες :evil: )

Αξίζει μια τέτοια κίνηση? Μήπως τα χρήματα είναι πολύ λίγα, μιας και θα λείπω τον περισσότερο καιρό εκτώς? Υπάρχει και οικονομική ρήτρα σε περίπτωση αποχώρησης γύρω στα 7500€ για τον πρώτο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

@ thanasys: εγώ στη θέση σου θα πήγαινα χαλαρά. Δεν είναι για τα λεφτά, που δεν είναι και άσχημα για πρώτο μισθό, αλλά να, την ευκαιρία να ταξιδέψεις παντού (όσο και να δουλεύεις κάτι θα δεις-ζήσεις), την εμπειρία σε κάτι που θα μετράει πολύ στο βιογραφικό σου αργότερα, δεν στα προσφέρουν κάθε μέρα. Αν είσαι νέος, ελεύθερος και ωραίος, βουρ.

 

Εκτός βέβαια και αν υπάρχουν σοβαροί "προσωπικοί" λόγοι, οπότε...όλα ανατρέπονται.

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστείτε τον κόπο και τον χρόνο που αφιερώνουν οι moderator του φόρουμ για την εύρυθμη λειτουργία του. Μην δυσκολεύετε το έργο τους.

 

Ας συνεχίσουμε την συζήτηση αποκλειστικά στο θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.