Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι είμαι Μηχανικός Η/Υ και για όποιον θέλει να αναζητήσει την τύχη του στο εξωτερικό, παραθέτω την εμπειρία μου στην αναζήτηση εργασίας:

 

Ξεκίνησα στέλνωντας CV σε job sites του εξωτερικού (όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του πω μερικά). Είχα 2-3 απαντήσεις αλλά τελικά το μόνο που προέκυψε ήταν μία συνέντευξη μέσω skype. Τελικά δεν προχώρησε, μάλλον για οικονομικούς λόγους. Γενικά στον ιδιωτικό τομέα δύσκολα θα ρισκάρει ο άλλος να σου πληρώσει τα έξοδα για να πας για συνέντευξη, οπότε ένα interview μέσω skype είναι το πιο πιθανό.

 

Για αυτό το λόγο άρχισα να απευθύνομαι σε δημόσιους φορείς και πιο συγκεκριμένα σε ερευνητικά ινστιτούτα στην Αγγλία. Έστειλα στο EBI (European Bioinformatics Institute), όπου με καλέσαν για συνέντευξη με όλα τα έξοδα (αεροπορικά, διαμονή, διατροφή) πληρωμένα. Στην τελική επιλογή δεν ήμουν τυχερός αλλά η όλη αντιμετώπιση από το ινστιτούτο ήταν υποδειγματική.

 

Προς το παρών "μένουμε Ελλάδα" αλλά η προσπάθεια θα συνεχιστεί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pappos,θα μπορούσες να μας εξηγήσεις περισσότερο αυτό που λες περι 'ασκούμενου';Επειδή κάτι τέτοιο θα με ενδιέφερε και εμένα,αλλα δεν έχω δυστυχώς αρκετή προυπηρεσία

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις δουλειά στις ελληνικές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στη Μ. Ανατολή, απλώς στέλνεις βιογραφικό και περιμένεις αυτοι να σου προσφέρουν κάποιο πακέτο?Θέλω να καταλάβω κατα πόσο μπορείς να μη βρεθείς προ εκπλήξεως εκεί όσο αφορά τις συνθήκες εργασίας....να σε πετάξουν σε καμια ερημιά όπου ναναι.

Απο τη στιγμή που σου κάνουν μια πρόταση έχεις το περιθώριο να τη διαπραγμετευτείς?

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις δουλειά στις ελληνικές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στη Μ. Ανατολή, απλώς στέλνεις βιογραφικό και περιμένεις αυτοι να σου προσφέρουν κάποιο πακέτο?Θέλω να καταλάβω κατα πόσο μπορείς να μη βρεθείς προ εκπλήξεως εκεί όσο αφορά τις συνθήκες εργασίας....να σε πετάξουν σε καμια ερημιά όπου ναναι.

Απο τη στιγμή που σου κάνουν μια πρόταση έχεις το περιθώριο να τη διαπραγμετευτείς?

Ναι φυσικά υπάρχει και διαπραγμάτευση.. Πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το πότε θα πεις το ευχαριστώ..

 

Πέρα από την πλάκα τώρα η μόνη εταιρία που έχει βγάλει αγγελίες και ζητά επίσημα μηχανικούς για Σαουδική αραβία είναι η Αρχιρόδον η οποία απ' όσο ξέρω δίνει κ τα λιγότερα..

Link to comment
Share on other sites

TΟΝ χειμωνα θ ανοιξει η αγορα του ντουμπαι για τους μηχανικους..

καλο νεο λοιπον για εσενα μιας και θελεις να γινεις σειχις..

 

Από που αντλείς αυτήν την πληροφορία είμαι πολύ περίεργος...

 

Από το Ντουμπάι λοιπόν μπορώ να σας μεταφέρω ότι η αγορα είναι κορεσμένη όσο αφορά το αντικείμενο της κατασκευής και τα έργα είναι περιορισμένα.(καμία σχέση με Ελλάδα φυσικά)

Άλλωστε δεν ξέρω αν το πήρε το αυτί κάποιων εδώ μεσα, πριν κανά δύο χρόνια το Ντουμπάι πτώχευσε.

Όσοι ονειρεύονται ότι θα ρθουν στο Ντουμπαι και θα γίνουν πλούσιοι σε ένα χρόνο καλό θα ήταν να αναθεωρήσουν.(Ή να κάνουν παρέα με αυτούς που πιστεύουν ότι σε κάθε γωνιά της γης περιμένουν τον Έλληνα μηχανικό για να τους λύσει τα προβλήματα)

Επιπλέον στο Ντουμπάι υπάρχει αρκετός κόσμος με εμπειρία γενικά, αλλά και ειδικά στις χώρες του Κόλπου κάτι που είναι απαραίτητο και κάνει τη διαφορά ανάμεσα σε υποψηφίους.

Όσον αφορά τις Ελληνικές εταιρείες απλά στέλνεις βιογραφικό και περιμένεις.Αν υπάρχει γνωστός πιθανώς βοηθάει.

Ωστόσο, λόγω της μεγάλης κρίσης στην Ελλάδα οι Ελληνικές εταιρείες θα έλεγα ότι πιθανον να υπερστελεχώνουν και τα εργοτάξια τους με κόσμο που έχουν χρόνια και δεν θέλουν να αποδεσμευσουν....οπότε και εκεί ζόρικα..

Σαν αισιόδοξος άνθρωπος βέβαια προτείνω αποστολή βιογραφικών αβέρτα και να χτυπάτε πόρτες, άλλωστε είναι γνωστό ότι υπάρχει στο φόρουμ άτομο που βρέθηκε στη χώρα που προσπαθώ εδώ και 2 χρόνια να βάλω πόδι με δύο μόνο βιογραφικά......

Link to comment
Share on other sites

Σαν αισιόδοξος άνθρωπος βέβαια προτείνω αποστολή βιογραφικών αβέρτα και να χτυπάτε πόρτες, άλλωστε είναι γνωστό ότι υπάρχει στο φόρουμ άτομο που βρέθηκε στη χώρα που προσπαθώ εδώ και 2 χρόνια να βάλω πόδι με δύο μόνο βιογραφικά......

Σε ποια χώρα αναφέρεσαι; Αισιοδοξία μέχρι πότε..; Έχω ξεπεράσει τα 500 βιογραφικά!

Link to comment
Share on other sites

... άλλωστε είναι γνωστό ότι υπάρχει στο φόρουμ άτομο που βρέθηκε στη χώρα που προσπαθώ εδώ και 2 χρόνια να βάλω πόδι με δύο μόνο βιογραφικά......

 

δεν μπορει θα υπαρχει και κατι υπολοιπο, γιατι παντα υπαρχει ενας καλος λογος ή αλλιως γνωστος...

 

τουλαχιστον απο συναδελφους αυτα που εχω ακουσει εγω ειναι οτι μεγαλη αναπτυξη σε εργα εχει και αναμενεται να εχει η ιορδανια (ξερω ατομα (εναν ηλεκτρολογο και δυο πολιτικους μηχανικους) που οντως πηγαν εκει πριν τεσσερις-εξι μηνες περιπου αλλα με αξιολογη εμπειρια). οπως και στο καταρ λενε οτι θα ανοιξουν δουλειες λογω μουντιαλ 2022 (σχετικα με αυτο ομως σαν φημη απλα, δεν ξερω καποιον που να πηγε προσφατα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.