Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Εμπειρια σημαντική δεν έχω (ουτε 2 χρονια μηχανικός, 28 ετών είμαι) , προς το παρόν με έχουν καλεσει για συνεντευξη. Το μονο που γνωριζω ειναι οτι η θέση αφορα ενεργειακα εργα στα Εμιρατα.

 

Αν θες όμως δωσε περισσότερα στοιχεία για αυτό που λες, έχεις εμπειρία απο αυτές τις ετιαρείες ή φίλους/γνωστούς που έχουν δουλέψει εκεί ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμπειρια σημαντική δεν έχω (ουτε 2 χρονια μηχανικός, 28 ετών είμαι) , προς το παρόν με έχουν καλεσει για συνεντευξη. Το μονο που γνωριζω ειναι οτι η θέση αφορα ενεργειακα εργα στα Εμιρατα.

 

Αν θες όμως δωσε περισσότερα στοιχεία για αυτό που λες, έχεις εμπειρία απο αυτές τις ετιαρείες ή φίλους/γνωστούς που έχουν δουλέψει εκεί ?

 

Ti thes na matheis? Gine pio sugekrimenos. Den milao gia pragmata pou den exo prosopiki empeiria...

 

Energeiaka Project? Me tin athina xlomo... i Athina asxoleitai me limenika kurios kai kanena ktirio - oxi sovaro omos.. Gia na kanei energeiaka den exei ton analogo kosmo ekei kato... Genikotera sou leo einai mpaxalo etaireia... giauto kai kurios psaxnei apeirous mixanikous... Kanenas sovaros mixanikos den katorthose na meinei.. Tespa... Esu tha pas sto interview kai an se paroun... tote tha me thumitheis!! Apo xrimata (efoson den exeis empeiria) min perimeneis na akouseis kanena apistefto noumero.. sunithos dinoun ena xartzilikaki stous neous..

 

H idanikoteri periptosi gia kapoion xoris empeiria einai na xekinisei me tin Archirodon... Isos einai i sovaroteri etairia ekei kato...

Link to comment
Share on other sites

Η Αρχιροδον στις αγγελίες της ζητάει +10 έτη εμπειρίας τουλάχιστον.... Το ότι είναι σοβαρή εταιρία, είναι.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μηχανικός δομικών έργων με τριετή εμπειρία.

Γνωρίζει κανείς να με ενημερώσει σχετικά με το Χονγκ Κονγκ:

 

-ως προς τις εργασιακές συνθήκες (ωράρια, μισθοί, ασφάλιση, θέση για τεχνολόγο μηχανικό, πιθανώς πληρωμένη διαμονή εκ μέρους της εταιρείας αν είναι ελληνική) ;

-ως προς το είδος και το μέγεθος των έργων;

-ως προς τις προοπτικές σε περίπτωση επιστροφής μετά από μια θητεία πχ τριετίας (θεωρώντας βέβαια οτι η οικονομία θα έχει αισίως ξεπεράσει τα προβλήματά της) ;

Link to comment
Share on other sites

Ti thes na matheis? Gine pio sugekrimenos. Den milao gia pragmata pou den exo prosopiki empeiria...

 

Energeiaka Project? Me tin athina xlomo... i Athina asxoleitai me limenika kurios kai kanena ktirio - oxi sovaro omos.. Gia na kanei energeiaka den exei ton analogo kosmo ekei kato... Genikotera sou leo einai mpaxalo etaireia... giauto kai kurios psaxnei apeirous mixanikous... Kanenas sovaros mixanikos den katorthose na meinei.. Tespa... Esu tha pas sto interview kai an se paroun... tote tha me thumitheis!! Apo xrimata (efoson den exeis empeiria) min perimeneis na akouseis kanena apistefto noumero.. sunithos dinoun ena xartzilikaki stous neous..

 

H idanikoteri periptosi gia kapoion xoris empeiria einai na xekinisei me tin Archirodon... Isos einai i sovaroteri etairia ekei kato...

 

Φιλε yianniskk, θα επανέλθω μετα την συνεντευξη, να δω τι θα γινει, τι θα μου πουν, τι ζητανε, τι δινουν.

Απο κει και περα, ειμαι άνθρωπος που μπορω να αξιολογησω αν πρεπει να κανω κατι ή οχι, βέβαια σε ευχαριστω και για όσα μου λες μέχρις στιγμης.

Edited by sakatis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά ξέρει κανείς τι παίζει με τις εταιρίες στη Νορβηγία? μου ζητήσανε να τους στείλω το πτυχίο μεταφρασμένο.

δεν το εχω βεβαια απο το υπουργειο και τους εστειλα μεταφρασεις των μαθηματων με βαθμολογια, μαζι με τα πρωτοτυπα. εκανα καλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε yianniskk, θα επανέλθω μετα την συνεντευξη, να δω τι θα γινει, τι θα μου πουν, τι ζητανε, τι δινουν.

Απο κει και περα, ειμαι άνθρωπος που μπορω να αξιολογησω αν πρεπει να κανω κατι ή οχι, βέβαια σε ευχαριστω και για όσα μου λες μέχρις στιγμης.

 

Επανερχομαι με λεπτομερειες μετα την συνεντευξη μου. Ζητάνε field engineer, για έργα που περιμενουν να πάρουν (τα αποτελεσματα θα τα ξερουν περιπου Μαρτιο), λιμενικα ή oil&gas ή συνδυασμός. Μου προτεινε 1600 ευρω καθαρα με διαμονη σε labour camp (container) και μεταφορα με λεωφορειο απο τον καταυλισμο στο εργοταξιο. 10ωρη εργασια.

 

Προσωπικα απερριψα την προταση την ιδια στιγμη.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

πόντο στον sakatis από μένα γιατί μοιράστηκε την εμπειρία του με τους υπόλοιπους.

Φανταστείτε τί μηχανικούς ψάχνει η Αθηνά με 1600 ευρώ στην έρημο και με διαμονή σε isobox...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με λεπτομερειες μετα την συνεντευξη μου. Ζητάνε field engineer, για έργα που περιμενουν να πάρουν (τα αποτελεσματα θα τα ξερουν περιπου Μαρτιο), λιμενικα ή oil&gas ή συνδυασμός. Μου προτεινε 1600 ευρω καθαρα με διαμονη σε labour camp (container) και μεταφορα με λεωφορειο απο τον καταυλισμο στο εργοταξιο. 10ωρη εργασια.

Κοίτα ρε που φτάσαμε!

Τραγικά πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.