Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Καλήσπερα να σας κανω μια ερώτηση?πως αρχίζω να ψάχνω δουλειά στο εξωτερικό?πιο ειναι το πρωτο βήμα?έχω σιχαθεί να μένω σε αυτο το κράτος-οχι χώρα διότι η χώρα μας είναι υπέροχη!σκέφτομαι αν φύγω εξωτερικό-ευρώπη- σε όποια δουλειά να είναι,ακόμα και μη μηχανικός-σάμπως και εδώ μηχανικός δεν είμαι πιά άλλα παρατρεχάμενος.

Edited by domie
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλήσπερα να σας κανω μια ερώτηση?πως αρχίζω να ψάχνω δουλειά στο εξωτερικό?πιο ειναι το πρωτο βήμα?έχω σιχαθεί να μένω σε αυτο το κράτος-οχι χώρα διότι η χώρα μας είναι υπέροχη!σκέφτομαι αν φύγω εξωτερικό-ευρώπη- σε όποια δουλειά να είναι,ακόμα και μη μηχανικός-σάμπως και εδώ μηχανικός δεν είμαι πιά άλλα παρατρεχάμενος.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλή τύχη πάνω απ'όλα. Δες το thread Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό. Εκεί έχουμε δώσει πάρα πολλά sites με αγγελίες για εξωτερικό. Κάποια από τα site αυτά είναι αποκλειστικά για μηχανικούς.

 

Οπλίσου με υπομονή, εξάσκησε τα Αγγλικά σου ή και τα Γερμανικά/Γαλλικά ή όποια άλλη γλώσσα ξέρεις, φτιάξε ένα καλό CV, και ξεκίνα. Αν έχεις τη δυνατότητα πας σε κάποια χώρα και ψάχνεις για δουλειά εκεί (όπως έκανα και εγώ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

rootbreaker πιστεύω ότι ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα μπορείς να πάρεις μια ιδέα. Καλή επιτυχία!

http://www.prospects...neer_salary.htm http://www.itjobswat...l%20engineer.do

 

Κατσε κατσε για να καταλαβω, η με γελουν τα ματια μου η ενθουσιαστηκα τοσο που τα χασα,στο site που εδωσες αναφερει: average salary 37.500 λιρες. Ακομα και ευρω να ναι η ακομα και τα μισα να ναι, μιλαμε για μηνιαιο μισθο? Ε???

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλες, αλλα οχι και πολλες. Για Αγγλια μαλιστα, με το κοστος ζωης εκει, ισως να ναι και λιγες ναι. Ειναι περιπου 3000Ευρω/μηνα. Αν υπολογισεις οτι μονο για ενοικιο σε 30τμ σπιτι στο Λονδινο μπορει να σου φευγουν 1200/μηνα ναι ειναι λιγες. Μην βλεπεις το νουμερο και το συγκρινεις με εδω. Υπολογιζε για οπου πας τι θα σου μενει στη τσεπη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, εν έτη 2007 που έφυγα απο το Λονδίνο έπαιρνα 31.000 GBP pa. Βγάλε ενα 20% ο φόρος και 700 GBP το ενοίκιο pcm (per calendar month) (εννοείται οτi συγκατοικούσα, με αλλα 3 άτομα σε 2οροφο σπίτι), έμεναν τόσα λεφτά όσα για να κάνω μια χαρά ζωή, τα ταξιδάκια μου (ενιότε να χάνω και τα αεροπλάνα μου γιατί ειμαι επιρρεπής στο να αργώ...), την BMW την μηχανή μου με ένa μικρό δάνειο που πήρα, τις βόλτες μου, δεν έχω παράπονο.

 

Απο το 2007 βάλε ενα 5% να έχει ανέβει το κόστος ζωής, δεν ειναι και τόοοσο άσχημα τα 37.000 GBP. Για μηχανικό με 5-10 χρόνια, η αγορά τον κοστολογεί γύρω στα 40k BGP +/-, αυτή την εικόνα έχω απο πέρυσι Μάρτιο-Ιούλιο που ήμουν στο νησί.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αναφέρονται σε μεσαίο επίπεδο εμπειρίας και είναι το χαμηλώτερο...Για ανευ κάπου 20.000-28.000.

Νταξ, είπαμε Αγγλία, αλλά μην νομίζεις ότι θα τρέχουν τα λεφτά από τις βρύσες.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.