Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

 

Έχω μια επαγγελματική πρόταση για το Αμμαν στην Ιορδανία και θα θελα αν κάποιος έχει εμπειρία από την Ιορδανία ή κάποιος γνωστός του να πει 5 πράγματα για τις συνθήκες διαβίωσης και το κλίμα εκεί.Έψαξα και δεν βρήκα κάποιο ποστ που να μιλάει συγκεκριμένα για Ιορδανία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για τα γενικά κοιτά το ποστ μου τι να προσέξεις σε expat συμβόλαια ,στα ειδικά απο φίλο που έχει επισκεφτεί την χώρα αρκετές φορές για εργασία με γνωστή ελληνική εταιρία μάλλον είναι από τις καλύτερες και πιο ήσυχες αραβικές,λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το είχα διαβάσει ήδη εκείνο το ποστ συνάδελφε και σε ευχαριστώ για την απάντηση! Όπως τα λες τα μαθαίνω και γω και είμαι στην διαδικασία συζητήσεων.Θα δείξει πως θα πάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

'Οποιος θέλει για Τουρκμενισταν ,Αλβανία και Κύπρο μπορώ να δωσω και πολυ πιο άμεσες  πληροφορίες.Σε λίγο αν ολα πάνε καλα και για Γερμανία.

Δια μεσω τριτων μπορώ να μαθω για Νιγηρία και Σιγκαπουρη

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτι κάνεις χιούμορ, σιγά μην πάμε και στην Σομαλία να επιβλέπουμε κανένα έργο και να κάνουμε παρέα στους πειρατές, ήμαρτον δηλαδή. Από Νιγηρίες και τέτοιες χώρες με τζιχαντιστές τρομοκράτες που κάνουν επιθέσεις στο ψαχνό και στοχεύουν ξένους (δυτικούς κτλ) και σκοτώνουν κόσμο, απλά μακριά και αγαπημένα.

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο απόλυτος Γιώργο...

Δεν ξέρεις τις ανάγκες του καθενός, ας μη κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια...

Τυχαίνει να συμφωνώ μαζί σου γενικότερα, απλά να ξέρεις οτι υπάρχει μια μερίδα μηχανικών που κυνηγούν τέτοια εργοτάξια ή έστω έχουν ανάγκη κ δεν λένε όχι σε αντίστοιχη πρόταση...

Που θέλω να καταλήξω: Τίποτα δεν είναι "...ήμαρτον δηλαδή...", κάθε δουλειά απευθύνεται (ευτυχώς) σε διαφορετικούς ανθρώπους...

Link to comment
Share on other sites

'Οποιος θέλει για Τουρκμενισταν ,Αλβανία και Κύπρο μπορώ να δωσω και πολυ πιο άμεσες  πληροφορίες.Σε λίγο αν ολα πάνε καλα και για Γερμανία.

Δια μεσω τριτων μπορώ να μαθω για Νιγηρία και Σιγκαπουρη

Για πες καμιά πληροφορία για Αλβανία. Πως κινείται η εκεί αγορά? Γίνεται τίποτα? Ξέρω ότι έχουν γίνει αρκετά έργα τα τελευταία χρόνια. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει συνέχεια, ποιος χρηματοδοτεί και αν υπάρχει "έδαφος" για επιχειρηματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Georgos1987 για σενα εχω μια δουλεια στην Ελβετια αλλα θα αρμεγεις αγελαδες. Ενδιαφέρεσαι ή σιγα μην πας να αρμεξεις αγελαδα?

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι Αυστρία περίπου ένα χρόνο και εργάζομαι σε δουλειά άσχετη με το αντικείμενο και ακόμα δεν έχω βρει κάτι σχετικό.Αν ξέρεις κάποιος κάτι παραπάνω από Αυστρία,Γερμανία ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Georgos1987 για σενα εχω μια δουλεια στην Ελβετια αλλα θα αρμεγεις αγελαδες. Ενδιαφέρεσαι ή σιγα μην πας να αρμεξεις αγελαδα?

 

Πήγαινε εσύ να αρμέξεις αγελάδες στην Ελβετία εγώ αν θέλω να αρμέξω θα πάω στο χωράφι μου στην Ελλάδα.

 

 

Μην είσαι τόσο απόλυτος Γιώργο...

Δεν ξέρεις τις ανάγκες του καθενός, ας μη κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια...

Τυχαίνει να συμφωνώ μαζί σου γενικότερα, απλά να ξέρεις οτι υπάρχει μια μερίδα μηχανικών που κυνηγούν τέτοια εργοτάξια ή έστω έχουν ανάγκη κ δεν λένε όχι σε αντίστοιχη πρόταση...

Που θέλω να καταλήξω: Τίποτα δεν είναι "...ήμαρτον δηλαδή...", κάθε δουλειά απευθύνεται (ευτυχώς) σε διαφορετικούς ανθρώπους...

 

 

Φίλε μου υπάρχουν ένα σωρό χώρες σε όλο τον πλανήτη που μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου, μπορείς να δοκιμάσεις στο Ντουμπαϊ στο Κατάρ και σε ένα σωρό άλλες Ασιατικές χώρες αλλά όχι και σε Νιγηρίες Πακιστάν και τέτοιες χώρες που είναι βυθισμένες στην βία, δεν μιλάω απλά για φτωχές χώρες αλλά πολύ χειρότερα. Αν κυκλοφορείς εκεί είσαι εκτεθειμένος σε ένα σωρό κινδύνους που το λιγότερο είναι να σε ληστέψουν στον δρόμο π.χ. Εγώ και πρόβλημα να είχα δεν θα πήγαινα. Δεν απαιτώ να πάω σε μια πλούσια χώρα αν καταλάβατε αυτό, πηγαίνω και σε Αλβανία Σκόπια και Τουρκμενιστάν, αλλά όχι σε Νιγηρίες Υεμένες Σομαλίες Μπουρκίνες Φάσο Πακιστάν Αυγανιστάν και χώρες αντίστοιχου επιπέδου μιλάω.

 

ΥΓ: Και να θυμήσω εδώ όταν έγινε η εξέγερση στην Λιβύη που άνοιξε ολόκληρο topic και ήταν αγχωμένοι κάποιοι συνάδελφοι για φίλους τους μηχανικούς που εργαζόντουσαν εκεί και δεν υπήρχαν τηλεπικοινωνίες.

Edited by Giorgos1987
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ας μην είμαστε απόλυτοι. υπάρχει και το ενδεχόμενο κάποιοι να είναι διατεθειμένοι να προσφέρουν έργο και να παρέχουν υπηρεσίες διαφορετικής κοινωνικής διάστασης ακόμα και σε απόλυτα διαφορετικές συνθήκες. Για παράδειγμα, στις χώρες του τρίτου κόσμου, με τα τόσα προβλήματα και τις αρρώστιες χρειάζονται τόσο γιατροί όσο και άλλου είδους επιστήμονες που να σχεδιάσουν και υλοποιήσουν 'βιώσιμα' προγράμματα ανάπτυξης. Με όποιο ρίσκο ενέχει αυτό. 

Edited by anavatis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.