Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Ενώ η Αθήνα με ναρκομανείς να βαράνε ενέσεις μπροστά σου μέρα μεσημέρι στην Τοσίτσα, είναι μέρος για οικογένεια έτσι;

Δυστυχώς στον τουρίστα που θα επισκεφτεί Παρθενώνα-Αρχ. Μουσείο θα μείνει αυτή η εντύπωση.

Για να μην αναφέρουμε τους λάθρο και τα γκράφιτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Να μοιραστώ και την δική μου εμπειρία από την μεριά μου. Μένω Ολλανδία τα τελευταία 3 χρόνια, δουλεύω σε μια πολυεθνική ως Lead Consultant, είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός (ΤΕΙ...για όσους κομπλεξαρίζονται και θέλουν τις γνώσεις να κατηγοριοποιούνται σε υψηλές και χαμηλές..). και ο πελάτης μου είναι μια εταιρεία όπου προϊόντα της έχετε σίγουρα στο σπίτι.  
 
Ήρθα εδώ ακόμα και έτοιμος να δουλέψω σε φαστφουντάδικο δίνοντας μου 1 χρόνο να πετύχω. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο, και μπόρεσα και τα κατάφερα στηρίζωντας ανέργους γονείς και αδερφό ο όποιος ήρθε εδώ και δουλεύει και αυτός σε μια εταιρεία κολοσσό μετά από δυσκολίες με τα αγγλικά και τις συνεντεύξεις. 
 
Η γυναίκα μου από Ελλάδα γνωριστήκαμε 2 εβδομάδες πριν φύγω εξωτερικό, ξεκίνησε πριν ένα χρόνο μεταπτυχιακό εδώ, παντρεύτηκα το προηγούμενο καλοκαίρι, πριν 3 μήνες αποκτήσαμε γιο και ξεκίνησα και σπουδές Executive-ΜΒΑ. Δουλεύω 40 ώρες/εβδομάδα, διαβάζω 30 ώρες/εβδομάδα και έχω και οικογένεια. Όλα αυτά με έναν μισθό και λίγη βοήθεια από επίδομα μητρότητας κλπ.
 
Δεν ξέρω πως είναι στην Αγγλία, αλλά η Ολλανδία είναι μια ιδανική χώρα να ζεις με αυτά που έχω δει μέχρι τώρα (για μένα, άλλος μπορεί να συχτιρίζει). Εμ δε αν είσαι έμπειρος και πλήρεις κάποια κριτήρια, σε φορολογούν για 10 χρόνια 30% λιγότερο. (30% rulling)
 
Για μένα 3 χώρες αξίζουν να ζεις και να δουλεύεις, Ολλανδία, Καναδάς, Αυστραλία.
Έχω φάει μπόλικο παλούκι στην Ελλάδα και έμαθα να εκτιμώ αυτό που έχω και αυτό με κάνει να συνεχίζω να θέλω να πάω ψηλά. Στο προσεχές μέλλον σκέφτομαι να ανοίξω εταιρεία Ελλάδα ώστε να βοηθήσω τους Έλληνες κρατώντας την Ολλανδική αγορά για να πουλάω εδώ. 
 
Φιλικά. 

 

 

Καλημέρα mechatr0n.

Με "''έφτιαξες" πρωινιάτικα.

Χαίρομαι πολύ για αυτά που διάβασα ότι κατόρθωσες, τόσο σε επαγγελματικό, όσο και σε προσωπικό επίπεδο.

Με έκανες να ξαναθυμηθώ πως όσο ζω, ελπίζω.

Να είσαι καλά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν έρθει η ώρα να ανοίξεις εταιρεία, θα το κάνεις στην Κύπρο. Ξέχνα την Ελλάδα. Το προσωπικό σου μπορεί άνετα να είναι από Ελλάδα, με τους αντίστοιχους μισθούς. Καλή τύχη.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα mechatr0n.

Με "''έφτιαξες" πρωινιάτικα.

Χαίρομαι πολύ για αυτά που διάβασα ότι κατόρθωσες, τόσο σε επαγγελματικό, όσο και σε προσωπικό επίπεδο.

Με έκανες να ξαναθυμηθώ πως όσο ζω, ελπίζω.

Να είσαι καλά.

Ghostrider, να σαι καλά φίλε.

Όλα γίνονται.

 

Όταν έρθει η ώρα να ανοίξεις εταιρεία, θα το κάνεις στην Κύπρο. Ξέχνα την Ελλάδα. Το προσωπικό σου μπορεί άνετα να είναι από Ελλάδα, με τους αντίστοιχους μισθούς. Καλή τύχη.

atsalovergas,

 

Δεν έχω κανέναν λόγο να το κάνω στην Κύπρο.
Θα το κάνω Αθήνα που έχεις πρόσβαση σε μια μεγάλη πισίνα με ανθρώπους που είτε είναι αξιόλογοι, είτε με εκπαίδευση μπορούν να μεγαλουργήσουν. Θα το έκανα Θεσσαλονίκη αλλά είναι μικρή σχετικά και είναι δυσκολότερα να βρεις κόσμο. Επένδυσε σε ανθρώπους, λύσε το βιοποριστικό τους πρόβλημα, κάνε τους ευτυχισμένους και θα έχεις ευτυχισμένους πελάτες. Αυτό χρειάζεται ο κόσμος.
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Mechatron,

 

Συγχαρητήρια για τη μέχρι τωρα σταδιοδρομία σου και πολυ μεγάλο respect. Μου άρεσε και η αναφορά σου για τις γνώσεις και τα πανεπιστήμια.

 

Ο επαναπατρίσμος ειναι ρίσκο και το ξερεις καλα. Αλλα εχεις αποδείξει οτι ξερεις να παιρνεις αποφάσεις.

 

Εχω φίλο στην Ολλανδία που δε του κανει ουτε κρυο ουτε ζέστη. Προφανώς όλοι οι άνθρωποι δεν ειναι το ίδιο.

 

Όπως ο Daron έδωσε μια άκρως κατατοπιστική αναφορά για τη Γερμανία, με το ίδιο σκεπτικό πιστεύω πως όλοι θα θέλαμε να μάθουμε για την Ολλανδία. Μπορώ να σου ζητήσω να μας δώσεις ενα κατατοπιστικό post για την ζωή και την αγορα εκει;

Link to comment
Share on other sites

AAlex,

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
 
Ναι όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι και το τι γεμίζει τον καθένα μας είναι διαφορετικό. Στην αρχή εννοείτε πως θα υπάρχουν και απαλεψιες μέχρι να βρεις τον ρυθμό σου.
 
Θα προσπαθήσω να το κάνω στις επόμενες μέρες, μόλις βρω λίγο χρόνο, διότι όντως είναι καλό να ξέρει ο κόσμος τι υπάρχει αλλά και να μην υπάρχουν αυταπάτες.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή τα τελευταία posts θα ήθελα απλά να προσθέσω-συμφωνήσω ότι, την επιτυχία προσωπική-επαγγελματική την αντιλαμβάνεται κανείς πολύ διαφορετικά. Eπίσης κάθε επιτυχία υπόκειται σε κρίση τόσο τη στιγμή που τη βιώνουμε όσο και σε βάθος χρόνου. Η αγάπη και η συνέπεια είναι τα μόνα που μπορούμε να επικροτήσουμε,τα οποία όμως γνωρίζουμε μόνο για τους ανθρώπους που είμαστε σε επαφή. Ας κρατήσουμε μόνο ότι υπάρχουν πολλοί νέοι Έλληνες με στόχους και όνειρα και που η Ελλάδα δεν μπορεί να 'σβήσει' μέσα τους. Ποτέ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ mechatrOn: Παρακάμπτω το εμπρηστικό σου σχόλιο για ΤΕΙ κλπ και  προχωρώ στην ερώτηση: Βλέπω οτι δεν απασχολείσαι άμεσα στο αντικείμενο της Μηχανολογίας, και λες οτι πήγες στην Ολλανδία διατεθειμένος ακόμα και να φλιπάρεις burgers. Να υποθέσω οτι έψαξες εργασία ως μηχανολόγος και δεν βρήκες στην Ολλανδία? Εϊναι δηλαδή δύσκολη η αγορά εργασίας για τον κλάδο στην Ολλανδία? Ειδικά αν κάποιος δεν ξέρει τη γλώσσα? Ή μήπως αυτό που κάνεις είναι και αυτό που ήθελες? 

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή τα τελευταία posts θα ήθελα απλά να προσθέσω-συμφωνήσω ότι, την επιτυχία προσωπική-επαγγελματική την αντιλαμβάνεται κανείς πολύ διαφορετικά. Eπίσης κάθε επιτυχία υπόκειται σε κρίση τόσο τη στιγμή που τη βιώνουμε όσο και σε βάθος χρόνου. Η αγάπη και η συνέπεια είναι τα μόνα που μπορούμε να επικροτήσουμε,τα οποία όμως γνωρίζουμε μόνο για τους ανθρώπους που είμαστε σε επαφή. Ας κρατήσουμε μόνο ότι υπάρχουν πολλοί νέοι Έλληνες με στόχους και όνειρα και που η Ελλάδα δεν μπορεί να 'σβήσει' μέσα τους. Ποτέ.

+1. Όπως είπα και θα εξακολουθήσω να λέω: One man's fun is another man's hell, one man's trash is another man's treasure

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.