Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Panos,

 

Αυτο με την ενέργεια μου εχει κολλήσει πολυ τους τελευταίους μήνες και εχω αρχίσει να βλέπω όνειρα για να κανω διδακτορικο σε ενέργεια. Εχω την εντύπωση πως ναι μεν η σημερινή εποχή μας εχει πολυ υποβαθμισμένους οικονομικά, αλλα στο μελλον θα κληθούμε να λύσουμε πολλα προβλήματα ειδικά με την ενέργεια και βλέπω να τραβάμε προς τη δόξα ξανά. Φωτόβολταικα στη Σουηδία. Τι είπες τωρα. Και στην Ελλαδα πετάμε χαρταετό.

 

Όπως σου ειπα, ο καθένας πιάνεται απο αυτο που μπορεί και του βγαίνει. Πρέπει να υπάρχει θέληση και προσαρμοστικότητα στα νέα δεδομένα, που σημαίνει ευελιξία και προσήλωση στο στόχο. Δεν ειναι εύκολο, αλλα αυτα μας κάνουν καλύτερους μηχανικούς και ανθρωπους. Κανεις αυτο που σου αρεσει και αυτο μετραει. Εμείς οι Χημικοί Μηχανικοί που ειμαςτε ανέκδοτο στην Ελλαδα, τι να πούμε που η άσκηση του αθλήματος ειναι μονο στο εξωτερικό;

 

Κρατά γερά. Το χρήμα και η αποταμίευση θα έρθει σιγά σιγά. Πρώτα σταθεροποίησε τις καταστάσεις και μετα ολα τα αλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ήμουν χημικός μηχανικός φίλε AAlex θα κοίταζα μόνο ένα αντικείμενο: oil & gas! 

Τρομερή ζήτηση και καλά λεφτά στην μέση ανατολή και όχι μόνο...

Και φυσικά η ζήτηση είναι και για άλλες ειδικότητες (π.χ. πολιτικοί μηχανικοί με εμπειρία σε offshore κατασκευές κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

 

Τα εχω πει για το oil and gas εδω και πολλα χρονια. Τωρα πέφτει πείνα και δεν ειναι η κατάλληλη εποχή για ταρζανιές προς τα εκει. Ομως, σε 3 χρονια που θα εκτοξευτεί η τιμή τότε θα ειναι οκ.

 

Οι πολιτικοί μηχανικοί εχουν πολυ αντικείμενο όπως και οι μηχανολόγοι σε συντηρηση κυριως γιατι οι πλατφόρμες ειναι παμπάλαιες (οι περισσότερες).

Link to comment
Share on other sites

λόγω τροφών? γιατί απο ήλιο αποκλείεται όσο και καλυμένος να είναι κάποιος έ ενας διαχυτος φωτισμός θα περάσει..

Link to comment
Share on other sites

Η ζέστη είναι τόσο αφόρητη που αποφευγεις τον ήλιο οπως ο διαολος το λιβανι, σκέψου η γυναίκα μου εγκυος αναγκαζονταν και επαιρνε συμπληρωματα , πόσο μάλλον αυτες με την μπουργκα....

Link to comment
Share on other sites

Η Amey κέρδισε σε έναν διαγωνισμό της κομητείας Trafford και θα παρέχει υποστήριξη για 15 χρόνια με προοπτική ανανέωσης για άλλα 8 στον τομέα environmental and infrastructure services. Μιλάμε για προϋπολογισμό 235.000.000 λίρες.Προβλέπεται μεγάλη ζήτηση λογικά σε Πολιτικούς Μηχανικούς και Μηχανικούς Περιβάλλοντος κυρίως. Δεν χάνετε τίποτα να έχετε τον νου σας όσοι ενδιαφέρεστε

 

 

http://www.amey.co.uk/

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί ειναι καλή εταιρεία με πολλα πρότζεκτ.

 

Πολλες δουλειές παίζουν πλεον στο LinkedIn. Εκει γινεται μεγάλος χαμός απο αγγελίες και αξίζει να έχουμε ενα καλο και λεπτομερές προφίλ. Οι εταιριες τα βλέπουν αυτα, μας το είπε το HR μας εδω.

Link to comment
Share on other sites

δεν ήξερα που ακριβώς ταιριάζει να μπει, αλλα το έβαλα εδώ ώστε να έχουμε μια ιδέα
 

 

http://www.iefimerida.gr/news/207679/tekmiria-fotia-gia-toys-ellines-toy-exoterikoy#ixzz3alQVfdZl

 

 

ούτε φράγκο δεν θα αφήσουμε Ελλάδα με αυτά που διαγγέλλουν

Link to comment
Share on other sites

Το LinkedIn ειναι μεγαλη μούφα για μένα... Το εχω μονο και μονο για να βλεπω καριεριστικα κοριτσάκια και να κανω add.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.