Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

καλά δεν νομίζω να παίρνει κανείς στα σοβαρά τα λόγια κάποιου όπου εμφανίζει το deep leanring, το linux, python (really??) κτλπ σαν απαιτούμενες γνώσεις μηχανικού.

@Earlπου να μάθει πως ένας από ΤΕΙ κ ένας από το ΕΜΠ ξεκινάνε από την ίδια αφετηρία σε ICE, Istructe ένα με τους πληβείους αν είναι δυνατόν :P 

Ο συνάδελφος που μόλις ξεκίνησε στην δουλειά πρεπει λογικά να βαράει TA κόμπλεξ που του κάνει mentoring ένας τύπος με πτυχίο απο ΤΕΙ της ελλάδας ενώ αυτός έχει τελειώσει το Cambridge. 

ΥΓ. Τι νοείται ΤΕΙτζιδικη δουλειά?

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

45 λεπτά πριν, bilya63 said:

@Earlπου να μάθει πως ένας από ΤΕΙ κ ένας από το ΕΜΠ ξεκινάνε από την ίδια αφετηρία σε ICE, Istructe ένα με τους πληβείους αν είναι δυνατόν

Δε θα του καλοφανεί. 

45 λεπτά πριν, bilya63 said:

ΥΓ. Τι νοείται ΤΕΙτζιδικη δουλειά?

Αισίως στα 3 χρόνια έχω κάνει τις μελέτες πάνω από 30++ γεφυρών (υφιστάμενων και καινούριων). Βοήθησε και το ΤΕΙ Σερρών και οι "θεσμοί". :lol:

Αν δεν έχουμε πτυχιούχους μηχανικούς ΤΕ (σε μεγάλες εταιρείες με μεγάλα projects). Ηλεκτρολόγους, Πολιτικούς, Μηχ Μηχ, ό,τι θέλεις. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Ναι θεωρώ το Arch: https://www.archlinux.org/ , το deep learning και την γλώσσα python http://pythonforengineers.com/python-for-scientists-and-engineers/, 100% απαραίτητες γνώσεις μηχανικού.

 

Εσύ θεωρείς απαραίτητες γνώσεις μηχανικού τα καπελάκια, τα κατσαβίδια, τα τούβλα και το σκυρόδεμα; Σε αυτή την περίπτωση ναι συμφωνώ με όλους σας, 30.000 entry level στην Αγγλία και 40.000 μετά από 2 χρόνια.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, nwo said:

30.000 entry level στην Αγγλία και 40.000 μετά από 2 χρόνια

Υπερβολικό σε βρίσκω.. Με ελληνικό πτυχίο μόνο και χωρίς εμπειρία, ας πούμε £23-26Κ για πρώτη δουλειά στη Βρετανία (και πολύ καλά θα είναι). Για να χαζεύεις τα £40Κ (τομέα μηχανικού - κατασκευή ή μελέτη), καμιά 10ρια χρόνια εμπειρία και chartership. Οι μηχανικοί δεν θησαυρίζουν εδώ, ούτε τα βγάζουν κουτσά στραβά πέρα.

Αυτά τα λίγα βάση της πείρας μου. Φτάνει με τη δουλειά, πάω στη pub. Καλό σαββατοκύριακο. :rolleyes:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ πάω πάσο, δεν ξέρω ίσως έκανα λάθος. Είναι και το πρόβλημα στις γλώσσες Αγγλικά - Ελληνικά και στην terminology. Ίσως να φταίει και η γνώση που απέκτησα στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ εξωτερικά, εννοώ από συζητήσεις και δραστηριότητες με συμφοιτητές εκτός σχολής (π.χ. κοινότητα ανοιχτού λογισμικού ΕΜΠ). Και επίσης είναι αλήθεια ότι όλες αυτές οι θέσεις που ανέφερα, σπάνια είχαν τον όρο engineer ή engineering. Πιο πολύ αναφέρονται άλλοι όροι, όπως data scientist ή quantitative analyst: https://en.wikipedia.org/wiki/Quantitative_analysis_(finance)

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2018 at 3:43 ΜΜ, nwo said:

@ GhostriderGhostrider Αναφέρομαι στον σοβαρό απόφοιτο ΗΜΜΥ ΕΜΠ (γιατί απλά σε αυτή την σχολή σπούδασα εγώ, και μόνο αυτήν ξέρω), που διάβαζε σεμνά με μια μέση κούραση και ξέρει 5 βασικά πράγματα από λειτουργικά συστήματα, υπολογιστές, λογισμικό και μαθηματικά. Αν το ευρύ κοινό Μηχανικών στην Ελλάδα αποτελείται από αποφοίτους ΙΕΚ, ναι πράγματι, δεν αναφέρομαι σε αυτούς. Και εκτός απο τους ημμύτες ΕΜΠ, τολμάω να το γενικεύσω για μηχανικούς - σεμφίτες - πληροφορικάριους - φυσικομαθηματικούς από Ελληνικά ΑΕΙ.

@AntonisHLMHX, είμαι στα 85.000 ευρώ που τον Φεβρουάριο θα γίνουν 100.000 ευρώ στην πόλη Μανχάιμ στην Γερμανία, κάνοντας ΤΕΙτζίδικη δουλειά. Καμία σχέση με τις προχωρημένες γνώσεις του ΕΜΠ. Και είμαι μόνος μου, δεν έχω κανέναν να με καθοδηγήσει ή να με κατευθύνει. Αυτό θα ήθελα να το αποφύγουν οι νεώτεροι.

κλασικός ημιμαθής (οσο αφορά την αγορά εργασίας και την εκπαίδευση) wannabe πτυχιουχος νάρκισσος . Ειλικρινά έχεις μαυρα μεσανυχτα ειδικα για την ελληνικη εκπαιδευση όταν θεωρεις οτι ως φοιτητης/αποφοιτος Πολυτεχνειου εχεις ήδη ανέλθει στην ανωτατη επιστημονική βαθμίδα στην οποια γνωριζουν οι μηχανικοι (κανονικοι ΕΜΠ και οι γιαλαντζι/τει-τζηδες) οτι μπορεις να πατησεις με το βασικο επιπεδο σπουδων 3βαθμιας εκπαιδευσης (ψαξτο στο wiki , θα βρεις τι ειναι αυτη...) , συνεχη επιμορφωση και σκληρη δουλειά.

Ο παραλληλισμός ΤΕΙ-ΙΕΚ ειναι απο αστοχος εως γραφικός και εμπαθής, στηριζομενος στην εμπειρία μου ως πρωην εκπαιδευτικος ΙΕΚ , αποφοιτος ΤΕΙ , κατοχος ΜSc απο UK και άμεσος συνεργατης "Διπλωματουχων" Μηχανικων (οχι γιαλαντζι μηχανικων τει-τζήδων) στην πραγματικη αγορά εργασιας εδω και πολλα χρόνια (πιθανόν και πριν γινεις "σεμνος και επιμελής" φοιτητης ΕΜΠ....)

Oταν λοιπον γνωρισεις και συναναστραφεις και με αλλους ταπεινης προελευσης μηχανικους και μαθεις μερικα πραγματα και απο τις σπουδες σε αλλα ιδρυματα, μπορεις να εκφερεις και αποψη για το ποια ειναι η δουλεια του "κανονικου" μηχανικου και ποια του "wannabe μηχανικου" (=τει-τζής)

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2018 at 4:10 ΜΜ, nwo said:

Οκ πάω πάσο, δεν ξέρω ίσως έκανα λάθος. Είναι και το πρόβλημα στις γλώσσες Αγγλικά - Ελληνικά και στην terminology. Ίσως να φταίει και η γνώση που απέκτησα στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ εξωτερικά, εννοώ από συζητήσεις και δραστηριότητες με συμφοιτητές εκτός σχολής (π.χ. κοινότητα ανοιχτού λογισμικού ΕΜΠ). Και επίσης είναι αλήθεια ότι όλες αυτές οι θέσεις που ανέφερα, σπάνια είχαν τον όρο engineer ή engineering. Πιο πολύ αναφέρονται άλλοι όροι, όπως data scientist ή quantitative analyst: https://en.wikipedia.org/wiki/Quantitative_analysis_(finance)

δυστυχώς η ημμυ ειναι τοσο αχταρμας σχολή που βιάζει τον ορο engineering. Οτι μας παρουσιαζεις σαν must skills μηχανικού ειναι προσόντα προγραμματιστών κ μόνο.

Τι να το κάνω το deep learning κ την python στο εργοτάξιο μας δουλεύεις?? 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ bilya63, έχεις δίκιο σε ότι γράφεις. Απλά και προγραμματιστής ή software engineer στο εξωτερικό δεν εννοούν αυτά που κάναμε στους ημμυ, εννοούν απλά backend-frontend πράγματα του στυλ hello world. Αλλά έχεις δίκιο ότι η ημμυ είναι αχταρμάς σχολή που γμάει τον ορο engineering. Το καταλαβαίνω όσο περνάει ο καιρός.

@ LeftLane πες κάτι συγκεκριμένο, ειδικά σε συγκεκριμένα σημεία που έχω γράψει που διαφωνείς όχι αοριστίες και άμα έχεις κάποιο προσωπικό πρόβλημα μην ξεσπάς επάνω μου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην τον μαυρίζετε τον άνθρωπο σε κάθε post :-p ας μπει κάποιος του κλάδου του που εργάζεται εξωτερικό να μας πει. Και εμένα μου φαίνονται εξωφρενικά τα ποσά που λέει, αλλά άλλο κατασκευαστικός τομέας και άλλο πληροφορική. Δεν αμείβονται το ίδιο.

Υ.Γ. ανεξάρτητα αυτών θα πρέπει να συμφωνήσω πως στο πολυτεχνείο υπάρχει ένα αδικαιολόγητο φούσκωμα μυαλών από τους καθηγητές.. με αποτέλεσμα κάποιες φορές την υπεροψία των αποφοίτων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ ntanos, ευχαριστώ για την υποστήριξη, αλλά τι σχέση έχουν οι καθηγητές μου πριν 7 χρόνια, με την εμπειρία που έχω από δουλειά σε 6 χώρες - 2 ηπείρους; Δεν έχει να κάνει με υπεροψία, αλλά με ρεαλισμό, για να μην πω ότι είχα μια αίσθηση 100% αντίθετη της υπεροψίας μόλις τελείωσα το ΕΜΠ και ετοιμαζόμουνα να φύγω για εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.