Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

1 ώρα πριν, decadence said:

H δουλεια μου ειναι senior mechanical design engineer διχως chartership...σε ποια εταιρεια δεν εχει σημασια...αλλα το ranking της ειναι μονοψηφιο ...πιστευω ξερεις ποσα βγαζει ενας σαν εμενα..oσα χρειαζονται για να εχεις ενα δικο σου σπιτι αξιοπρεπες, να πηγαινοερχεσε ελλαδα συχνα, να πηγαινεις καλες διακοπες, να πληρωνεις τριψηφια υπερογκα δημοτικα τελη, εισητηρια κτλ κτλ κτλ...αυτο και τιποτα παραπανω...Ποια η διαφορα δηλαδη με το να ζω ελλαδα σε μια δουλεια με λιγοτερα χρηματα, με δικο μου σπιτι, αφου και τα εξοδα θα ειναι λιγοτερα;;

αντιθετως θα ειμαι στην χωρα μου, δεν θα ειμαι ξενος αναμεσα σε ξενους,θα εχω την οικογενεια μου, οσους αγαπω , την θαλασσα μου που λατρευω, και δεν θα ζω για 15 μερες το καλοκαιρι....

και επειδη εισαι ειρων, ασε μας εμας τους μη ''προσαρμοσμενους'' στην ελλαδα,  και μεινε εσυ στις pub με τον τομ και τον τζερυ γιατι εισαι εγκλιματισμενος

Ξέρω πόσα, κοντά είμαστε. Πήγαινε λοιπόν Ελλάδα και αυτά που ήξερες (τέλος του μήνα ο μισθός στην τράπεζα βρέξει χιονίσει) ξέχνα τα. Αλλά θα έχεις μπόλικη βιταμίνη Δ λόγω ήλιου, λεφτά θα έχεις να λαμβάνεις. 

Ο "Τομ και ο Τζέρυ" μια χαρά άτομα είναι, σε αντίθεση με κάτι ελληνάρες. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έχω ζήσει στο Η.Β, οπότε δε μπορώ να κρίνω τις συνθήκες διαβίωσης. Παρόλα αυτά πέρασα 2 χρόνια σε άλλη χώρα του εξωτερικού και έχω καταλάβει τις ομοιότητες και τις διαφορές με την Ελλάδα.

Θα τολμήσω να πω, πως οι περισσότεροι θα μέναμε στην Ελλάδα εάν δεν αναγκαζόμασταν να φύγουμε. Η έλλειψη εργασιακής απασχόλησης είναι ο κύριος λόγος.

Πως σήμερα κάποιος μπορεί να μιλά, έτσι απλά, για μια δουλειά στην Ελλάδα και να βγάζει τα προς τω ζην , όταν δουλειές δεν έχει και ο μισθός είναι στα 580 ευρώ για άνω των 25 ετών???

Άλλο θέμα η επιβίωση, άλλο θέμα η καλοπέραση, άλλο θέμα ο ρατσισμός, άλλο θέμα ο μισθός, άλλο θέμα ο καιρός, ενώ όλα αποτελούν κομμάτια της ζωής μας. Θέτεις προτεραιότητες, κάνεις τη σούμα σου και αποφασίζεις για το παρών και το μέλλον σου. Ας προσπαθήσουμε να είμαστε αντικειμενικοί όταν μας ρωτούν πληροφορίες. Εννοείτε πως οι προσωπικές γνώμες του καθενός είναι εξίσου σημαντικές αλλά να διαχωρίζονται από τα γεγονότα.  

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα εξωτερικό ξεκινάει από ένα βασικό θέμα . Αν σου αρέσει η ζωή εκεί . Αν αυτό το έχεις λύσει και σου αρέσει , τότε πάμε στο δεύτερο βασικό θέμα . Εσοδα μείον έξοδα και πόσα σου μένουν για αποταμίευση , αγορά σπιτιού , διασκέδαση , ταξίδια στο τέλος κάθε μήνα .

Αν παίρνεις 5000 τον μήνα και θέλεις 2500 ενοίκιο και 2000 υπόλοιπα έξοδα για την οικογένεια , είναι σαν να παίρνεις 2000 τον μήνα ή 1500 με δικό σου σπίτι στην Ελλάδα .

Αν είσαι μόνος σου και παίρνεις 2000 και πληρώνεις 1000 ενοίκιο , είναι σαν να παίρνεις 800 στην Ελλάδα ή 500 με δικό σου σπίτι .

Το θέμα είναι ότι μισθοί των 1500-2000 τον μήνα στην Ελλάδα είναι πλέον σπάνιοι .

Από την άλλη το να ζεις στο κέντρο της Ευρώπης , δεν μιλάω μόνο για Αγγλία , σου δίνει άλλες αβάντες .

Είναι θέμα προσωπικών επιλογών .

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα προσωπικών επιλογών αλλά και διαθέσιμων επιλογών! Αν έχεις στόματα να θρέψεις και στην Ελλάδα (που όλοι αγαπάμε) δεν υπάρχει κάτι τότε κατεβάζεις τα στάνταρς σου και απολαμβάνεις λιγότερο ήλιο ή μαθαίνεις να μην είναι πρώτη προτεραιότητα στην ζωή σου ο ήλιος και η θάλασσα...

Τα δεδομένα είναι συγκεκριμένα από όσα γνωρίζω

1) Για ΗΒ αν θέλεις υψηλές θέσεις-προοπτική εξέλιξης (άρα και καλύτερους πρέπει να γίνεις chartered). Για τα πέρι brexit δεν υιοθετώ ακραίες απόψεις...θα δούμε τι θα γίνει

2) Γερμανία υπάρχουν επίσης δουλειές και πρέπει να ξέρεις Γερμανικά

3) Κάποιες χώρες της Μέσης Ανατολής, Αφρικής κλπ όντως δεν είναι favourable για μόνιμη εγκατάσταση και οικογένειες. Εκεί όμως μπορείς να μείνεις λίγα χρόνια και να ρεφάρεις. Σε ότι αφορά όμως ΗΑΕ-Κατάρ το προτείνω και για μόνιμη εγκατάσταση (και με οικογένειες) υπό προυποθέσεις και πάντα λαμβάνοντας υπόψιν τις προσωπικές επιλογές του καθενός

Link to comment
Share on other sites

Θα συμβούλευα τους συναδέλφους να μη βγάζουν τόση ένταση και να μην κάνουν τόσο εύκολα χαρακτηρισμούς τύπου "ελληνάρας" κλπ.

Ο καθένας έχει τις προσωπικές του εμπειρίες και δε σημαίνει, ότι αν κάποιος δεν έχει συναντήσει διακρίσεις στον χώρο εργασίας του, πως αυτό είναι γενικός κανόνας.

Ούτε βέβαια ισχύει και το αντίστροφο.

Σε τελική ανάλυση, καθώς ωριμάζουμε, αλλάζουν οι προτεραιότητές μας για κάποια πράγματα.

Προσωπικά έχω μετακομίσει σε διάφορες περιοχές εντός Ελλάδας τέσσερις φορές τα τελευταία δώδεκα χρόνια, λόγω δουλειάς.

Τις εμπειρίες σας τις διαβάζω σαν ένα πολυσυλλεκτικό ημερολόγιο, που δίνει πολλές εκδοχές της πραγματικότητας έξω, και νομίζω ότι αυτή είναι και η ουσία του παρόντος νήματος. Καλό είναι να μην επιδίδεστε σε ανούσιες αντιπαραθέσεις και υπερβολές.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Γιάννης said:

Είναι θέμα προσωπικών επιλογών αλλά και διαθέσιμων επιλογών! Αν έχεις στόματα να θρέψεις και στην Ελλάδα (που όλοι αγαπάμε) δεν υπάρχει κάτι τότε κατεβάζεις τα στάνταρς σου και απολαμβάνεις λιγότερο ήλιο ή μαθαίνεις να μην είναι πρώτη προτεραιότητα στην ζωή σου ο ήλιος και η θάλασσα...

Τα δεδομένα είναι συγκεκριμένα από όσα γνωρίζω

1) Για ΗΒ αν θέλεις υψηλές θέσεις-προοπτική εξέλιξης (άρα και καλύτερους πρέπει να γίνεις chartered). Για τα πέρι brexit δεν υιοθετώ ακραίες απόψεις...θα δούμε τι θα γίνει

2) Γερμανία υπάρχουν επίσης δουλειές και πρέπει να ξέρεις Γερμανικά

3) Κάποιες χώρες της Μέσης Ανατολής, Αφρικής κλπ όντως δεν είναι favourable για μόνιμη εγκατάσταση και οικογένειες. Εκεί όμως μπορείς να μείνεις λίγα χρόνια και να ρεφάρεις. Σε ότι αφορά όμως ΗΑΕ-Κατάρ το προτείνω και για μόνιμη εγκατάσταση (και με οικογένειες) υπό προυποθέσεις και πάντα λαμβάνοντας υπόψιν τις προσωπικές επιλογές του καθενός

ειμαι ελληναρας επειδη τον βιοπορισμο προτιμω να τον ζω στην χωρα μου και οχι σαν ξενος σε ξενους...ετσι εγραψαν...πρεπει δηλαδη να μεινουμε αγγλια μεχρι να γερασουμε για να επιβεβαιωσουμε στο ''εγω'' μας οτι η επιλογη που καναμε ηταν ΣΩΣΤΗ...

Τα μυνηματα μου, επειδη εχω δει και τις 2 οψεις του νομισματος, ειχαν σαν σκοπο να τονισουν οτι πλεον δεν θα πλουτισεις στο εξωτερικο..οι εποχες αλλαξαν. θα επιβιωνεις απλως αξιοπρεπως...Μπορεις βεβαια να πλουτισεις αλλα εκει μπαινουμε σ αλλα χωραφια που θελουν δεξιοτητες, εμπειρια, γερο στομαχι, μισθοφορισμο κτλ κτλ

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε φεύγαμε από το χωριό μας με το ΚΤΕΛ 6-7 ώρες για να κατέβουμε στην πρωτεύουσα να βρούμε μια δουλειά της προκοπής & καλύτερες συνθήκες. Πλέον φεύγουμε από την πρωτεύουσα για να πάμε σε μια άλλη πρωτεύουσα μιας άλλης χώρας, για τους ίδιους λόγους. Η διάρκεια του ταξιδιού δεν άλλαξε τόσο, απλά αναβαθμίστηκε το μέσο. 

Σημασία πλέον έχει να ζεις αξιοπρεπώς & όχι απλά να επιβιώνεις. Ο καθένας λαμβάνει κάποιες αποφάσεις, σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια & λόγους. Θα έρθουν ακόμα πιο δύσκολες ημέρες, όποτε καλό θα είναι να συνεχίσουμε να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας με κόσμιο & ήρεμο τρόπο, χωρίς χαρακτηρισμούς, από Ελλάδα & εξωτερικό. Μόνο βοήθεια μπορούν να μας προσφέρουν αυτές & πάντα να έχετε στο μυαλό σας πως αυτό που βίωσε & περιγράφει κάποιος συνάδελφος εδώ μέσα, μπορεί να τύχει & σε εμάς.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Ghostrider said:

Κάποτε φεύγαμε από το χωριό μας με το ΚΤΕΛ 6-7 ώρες για να κατέβουμε στην πρωτεύουσα να βρούμε μια δουλειά της προκοπής & καλύτερες συνθήκες. Πλέον φεύγουμε από την πρωτεύουσα για να πάμε σε μια άλλη πρωτεύουσα μιας άλλης χώρας, για τους ίδιους λόγους. Η διάρκεια του ταξιδιού δεν άλλαξε τόσο, απλά αναβαθμίστηκε το μέσο. 

Σημασία πλέον έχει να ζεις αξιοπρεπώς & όχι απλά να επιβιώνεις. Ο καθένας λαμβάνει κάποιες αποφάσεις, σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια & λόγους. Θα έρθουν ακόμα πιο δύσκολες ημέρες, όποτε καλό θα είναι να συνεχίσουμε να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας με κόσμιο & ήρεμο τρόπο, χωρίς χαρακτηρισμούς, από Ελλάδα & εξωτερικό. Μόνο βοήθεια μπορούν να μας προσφέρουν αυτές & πάντα να έχετε στο μυαλό σας πως αυτό που βίωσε & περιγράφει κάποιος συνάδελφος εδώ μέσα, μπορεί να τύχει & σε εμάς.

Γι αυτο εγραψα αγαπητε την εμπειρια μου...και την εγραψα σαν senior engineer...τα πραγματα δεν ειναι ροδινα εξω, ουτε παραδεισος, ουτε πλουτισμος..αυτο δεν αρεσε ..τι να κανω τωρα:;; να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας ;;;

 

και επισης υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ του να πηγαινω απο αθηνα καλαματα για εργασια και απο αθηνα μοναχο ή λονδινο...δεν υπαρχει καμια συγκριση...Η πρωτη επριπτωση ειναι σαν να πηγαινεις απο την κουζινα στο σαλονι σου και η δευτερη απο το διαμερισμα σου σε αλλο

Παρακαλώ μην κάνεις παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος

Παρακαλώ να ενημερώσεις την ειδικότητα του προφίλ σου 

Ευχαριστώ, Γιάννης

Edited by Γιάννης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, decadence said:

Γι αυτο εγραψα αγαπητε την εμπειρια μου...και την εγραψα σαν senior engineer...τα πραγματα δεν ειναι ροδινα εξω, ουτε παραδεισος, ουτε πλουτισμος..αυτο δεν αρεσε ..τι να κανω τωρα:;; να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας ;;;

 

και επισης υπαρχει μεγαλη διαφορα μεταξυ του να πηγαινω απο αθηνα καλαματα για εργασια και απο αθηνα μοναχο ή λονδινο...δεν υπαρχει καμια συγκριση...Η πρωτη επριπτωση ειναι σαν να πηγαινεις απο την κουζινα στο σαλονι σου και η δευτερη απο το διαμερισμα σου σε αλλο

Σεβαστή η άποψή σου.

Όσον αφορά στο 2ο σκέλος, δε χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα, σεβαστό & αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου η Βρετανία είναι υπερβολικά υπερτιμημένη αλλά δεν αξίζει. Σε σύγκριση με άλλες χώρες όπως π.χ. Γερμανία, βάζω την Αγγλία στο ίδιο επίπεδο με την Ελλάδα. Και γενικά όλες τις αγγλόφωνες χώρες εκτός από τις ΗΠΑ. 

Ο λόγος που υπάρχει αυτή η μανία προς τις αγγλόφωνες εκτός ΗΠΑ χώρες, κατά την γνώμη μου είναι η γλώσσα και γενικά η τάση να θεωρούμε την κάθε αγγλόφωνη χώρα πετυχημένη και καλή για καριέρα χωρίς κάποια ουσιαστική και αντικειμενική αξιολόγηση. Οι περισσότεροι άνθρωποι όταν ακούν Αγγλία ή Αυστραλία, έχουν στο μυαλό τους παραδείσους χωρίς κατά την γνώμη μου να υπάρχει κάποιος ρεαλισμός.

 

Και δεν αναφέρομαι στους Βρετανούς που δεν είναι Άγγλοι (π.χ. Σκωτσέζοι) που είναι ακριβώς το ίδιο και το αυτό με νοτιοευρωπαίους. Ακόμα και οι ίδιοι οι Άγγλοι είναι το πιο light και χαζό φύλο των ουννογερμανών, πολύ πολύ πιο χαμηλά από Γερμανούς ή Ολλανδούς ή Ελβετούς ή Νορβηγούς. Ίσως μόνο οι Ισλανδοί να είναι χειρότεροι.

Ειδικά για τις ΗΠΑ, η μόνη σχέση που έχουν με τους Βρετανούς - Άγγλους είναι η γλώσσα, και τίποτε άλλο. Ουσιαστικά για όποιον ξέρει οι Αμερικανοί είναι κυρίως Γερμανοί που μιλάνε αγγλικά. Σύμφωνα με την wiki: German Americans are the largest of the ancestry groups reported by the US Census Bureau in its American Community Survey.

 

Κάποτε ένας γερμανοαμερικανός στο Σικάγο μου είχε πει: τα αγγλικά όχι μόνο δεν είναι "αγγλική γλώσσα" με την έννοια ότι μιλιούνται καθαρά και μόνο από την εθνότητα των Άγγλων,  αλλά πλέον δημιουργούν μια κουλτούρα και νοοτροπία που είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με αυτή της εθνότητας των Άγγλων.

  • Upvote 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.