Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,

ναι ειναι εφικτο φιλε και συναδελφε να βρεις κατι εξωτερικο...μην αποθαρυνεσαι ο,τι και αν σου λενε καποιοι κακοθελητες στον εξω κοσμο.....ξεκινα με αιτησεις Αγγλια οπου υπαρχουν αρκετες δουλειες...βεβαια τωρα εχει σταματησει η ελευθερη μετακινηση πολιτων αλλα δεν νμζ να εχεις προβλημα με το point system....

Εμιρατα ισως βρεις κατι αλλα δεν νομιζω η γυναικα σου να καταφερει να προσαρμοστει...επισης οι συνθηκες ειναι πολυ δυσκολες λογω κλιματος....Σ αυτες τις χωρες δεν πας για να χτισεις ζωη, αλλα βιογραφικο και να κανεις μια αρπαχτη....

Οσο για το να ξεκινησεις γερμανικα...εκει ειμαι καθετος αν σε ενδιαφερει η αποψη μου....στα 37 δεν προκειται αν καταφερεις να μαθεις καμια ξενη γλωσσα και ιδιως γερμανικα...στο λεω γιατι εγω ξεκινησα να τα μαθαινω στα 32 και δεινοπαθησα να φτασω επιπεδο Β1 το οποιο ειναι το απιολυτα βασικο και κατωτερο του αντιστοιχου lower στα αγγλικα...

και ναι πλεον με 1000-1200 δεν μπορεις να ζησεις ελλαδα μ αυτη την ακριβεια...πριν 10 χρονια ισως μπορουσες...τωρα οχι....τα 1200 σημερα ισοδυναμουν με 800 ευρω το 2008...Γι αυτο και εμεις ειμαστε πλεον εγκλωβισμενοι εξωτερικο και δεν σκεφτομαστε καν το ενδεχομενο επιστροφης...πιστευω οτι ακομα και οσοι επεστρεψαν μεγαλο ποσοστο παλι κοιταζει προς τα εξω γιατι πολυ απλα η πλειοψηφια τους βρηκε εναν μισθο 1,2Κ-1,5Κ ελλαδα που απλα ειναι μικρος δεδομενης της ακριβειας και των τιμων που μονο θα ανεβαινουν απο εδω και περα....

Στην θεση σου θα κοιταζα εμιρατα-σαουδικη για μια αρπαχτη πηγαινοντας μονος....το θεωρω πιο εφικτο και θα σου αφησει περισοτερα στη τσεπη...καλη τυχη

 

Edited by Kostas Chiotis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχως η χωρα αυτη παντα θα τρωει τα παιδια της...οπως εκανε το 1960 το 1970 και τωρα....χαθηκαν ολοκληρες γενιες στον εξωτερικο...Κια δυστυχως στον οριζοντα δεν φαινεται κανενα απολυτως πλανο, οραμα ανασυγκροτησης της χωρας, αυξησης μισθων αλλα το μονο που φαινεται ειναι μια χωρα που ειναι σε σπιραλ θανατου πνιγμενη απο ενα υπερογκο χρεος που μονο διογκωνεται εμχρι να μας φερουν νεα μνημονια...Ειναι λυπηρο να δινεις 700,800 1000 1200 ευρω σε νεους και να περιμενεις να ζησουν με αξιοπρεπεια, με ελπιδα και αισιοδοξια.....δεν θα κλεισει ποτε η πληγη της φυγης εξω και περιμενω να διογκωθει το 2023 σε επιπεδα 2015...δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Kostas Chiotis said:

Δυστυχως η χωρα αυτη παντα θα τρωει τα παιδια της...οπως εκανε το 1960 το 1970 και τωρα....χαθηκαν ολοκληρες γενιες στον εξωτερικο...Κια δυστυχως στον οριζοντα δεν φαινεται κανενα απολυτως πλανο, οραμα ανασυγκροτησης της χωρας, αυξησης μισθων αλλα το μονο που φαινεται ειναι μια χωρα που ειναι σε σπιραλ θανατου πνιγμενη απο ενα υπερογκο χρεος που μονο διογκωνεται εμχρι να μας φερουν νεα μνημονια...Ειναι λυπηρο να δινεις 700,800 1000 1200 ευρω σε νεους και να περιμενεις να ζησουν με αξιοπρεπεια, με ελπιδα και αισιοδοξια.....δεν θα κλεισει ποτε η πληγη της φυγης εξω και περιμενω να διογκωθει το 2023 σε επιπεδα 2015...δυστυχως

Καλημερα ευχαριστω πολυ για τη συμμετοχη

Αποτι καταλαβαινω ειναι μονοδρομος η Σουηδια και η Ολλανδια εφοσον μιλαω αγγλικα μονο.Ολλανδια εχω παει δεν μαρεσει καθολου ενω σουηδια μου αρεσε αλλα λεει νυχτωνει πολυ νωρις και θα ειναι λιγο περιεργα.Εσυ σε ποια χωρα εισαι?

Το βερολινο ειναι μεσα στο πλανο ?Μπορω με αγγλικα να επιβιωσω εκει?

 

Γιατι περιμενεις το 2023 να διογκωθει?Επειδη σιγα σιγα τελειωνουν οι συνταξεις των γερων που συντηρουν τους νεους?

 

Εσενα σου μενει κατι στην ακρη?Ποσα πληρωνεις ενοικιο και τι μισθο παιρνεις?

Link to comment
Share on other sites

Στην θεση σου θα κοιταζα εμιρατα η΄ σαουδικη μεσω ελληνικης εταιρειας ωστε να αποκτησεις εμπειρια και μετα να πουλησεις καλυτερα τον εαυτο σου σε ξενη εταιρεια με αλλους μισθους βεβαια...Πιστευω, Θα δυσκολευτεις να βρεις κατι σουηδια μιας και απαιτουνται και σουηδικα και επισης πιστεψε με δεν θελεις να πας σε χωρα που τον χειμωνα 3 το μεσημερι ειναι νυχτα....απλα θα τρελαθεις...να το εκανες στα 25 να ελεγα οκ εχεις και μια δοση τρελας σ αυτη την ηλικια αλλα οχι στα 37 και με οικογενεια...

περιμενω το 2023 να διογκωθει το κυμα μεναστευσης γιατι πολυ απλα θα αλλαξει προς το χειροτερο το οικονομικο κλιμα ελλαδα...οι μικροι θα την πληρωσουν πρωτοι..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2022 at 8:33 ΠΜ, Kostas Chiotis said:

Καλημερα σε ολους,

ναι ειναι εφικτο φιλε και συναδελφε να βρεις κατι εξωτερικο...μην αποθαρυνεσαι ο,τι και αν σου λενε καποιοι κακοθελητες στον εξω κοσμο.....ξεκινα με αιτησεις Αγγλια οπου υπαρχουν αρκετες δουλειες...βεβαια τωρα εχει σταματησει η ελευθερη μετακινηση πολιτων αλλα δεν νμζ να εχεις προβλημα με το point system....

Εμιρατα ισως βρεις κατι αλλα δεν νομιζω η γυναικα σου να καταφερει να προσαρμοστει...επισης οι συνθηκες ειναι πολυ δυσκολες λογω κλιματος....Σ αυτες τις χωρες δεν πας για να χτισεις ζωη, αλλα βιογραφικο και να κανεις μια αρπαχτη....

Οσο για το να ξεκινησεις γερμανικα...εκει ειμαι καθετος αν σε ενδιαφερει η αποψη μου....στα 37 δεν προκειται αν καταφερεις να μαθεις καμια ξενη γλωσσα και ιδιως γερμανικα...στο λεω γιατι εγω ξεκινησα να τα μαθαινω στα 32 και δεινοπαθησα να φτασω επιπεδο Β1 το οποιο ειναι το απιολυτα βασικο και κατωτερο του αντιστοιχου lower στα αγγλικα...

και ναι πλεον με 1000-1200 δεν μπορεις να ζησεις ελλαδα μ αυτη την ακριβεια...πριν 10 χρονια ισως μπορουσες...τωρα οχι....τα 1200 σημερα ισοδυναμουν με 800 ευρω το 2008...Γι αυτο και εμεις ειμαστε πλεον εγκλωβισμενοι εξωτερικο και δεν σκεφτομαστε καν το ενδεχομενο επιστροφης...πιστευω οτι ακομα και οσοι επεστρεψαν μεγαλο ποσοστο παλι κοιταζει προς τα εξω γιατι πολυ απλα η πλειοψηφια τους βρηκε εναν μισθο 1,2Κ-1,5Κ ελλαδα που απλα ειναι μικρος δεδομενης της ακριβειας και των τιμων που μονο θα ανεβαινουν απο εδω και περα....

Στην θεση σου θα κοιταζα εμιρατα-σαουδικη για μια αρπαχτη πηγαινοντας μονος....το θεωρω πιο εφικτο και θα σου αφησει περισοτερα στη τσεπη...καλη τυχη

 

Θα διαφωνίσω συνάδελφε. Εγώ στρώθηκα στα 36 μου και μέσα σε ένα χρόνο πήρα το Β2 με πολύ υψηλή βαθμολογία. Το C1 ήρθε επίσης με διάβασμα και προσπάθεια μετά από ένα 6μηνο. Τίποτα δεν είναι αδύνατο, αρκεί να διαθέσεις χρόνο. Για τα υπόλοιπα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν έχω ζήσει στο UK. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει κανείς συνάδελφος εμπειρία απο εργοτάξιο Βαλκάνια; Εννοώ αμοιβές (απο ελληνικές τεχν εταιρείες προφανώς) Σερβία Σκόπια Κοσσοβο;

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2022 at 11:25 AM, MHD said:

Εχει κανείς συνάδελφος εμπειρία απο εργοτάξιο Βαλκάνια; Εννοώ αμοιβές (απο ελληνικές τεχν εταιρείες προφανώς) Σερβία Σκόπια Κοσσοβο;

Δεν έχω εμπειρία προσωπική αλλά δουλέυοντας σε μία από τις μεγάλες που είχε πάρει έργα και βαλκάνια η κατάσταση ήταν κάπως έτσι:

Χ 1,5 έως 2 ελληνικού μισθού (μικτά) για την ίδια θέση + διαμονή & αυτοκίνητο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα

Σαν τοπογράφος αξίζει κανείς να δοκιμάσει εργασία στο εξωτερικό? Αφορά εργασία στο τομέα των οπτικών ινών με παρουσία σε πόλη της γερμανίας μέσω ταξιδιού 2 εβδομάδων ενώ η βάση είναι στην Ελλάδα.(πληρωμένα ασφάλιση,διαμονή,μετακίνηση με αμάξι)

Προσανατολίζομαι ότι κάποια στιγμή θα ανοίξω δικό μου γραφείο στο τόπο μου ή θα δουλεύω στην Αθήνα σε τεχνικό γραφείο.

Το ρωτάω από πλευράς ότι αυτή τη στιγμή μόλις 1 μήνα πριν απολύθηκα από στρατό και είμαι στην εύρεση της πρώτης μου δουλειάς.

Δούλευω αυτή τη στιγμή σε εργοληπτική εταιρεία στην Ελλάδα αλλά δεν φαντάζομαι τον εαυτό μου μετά από χρόνια σαν εργοταξιάρχη και να ψάχνω να βιοποριστώ από εργοτάξιο σε εργοτάξιο.

Δεν έχω άποψη για το τι παίζει με το να εργάζεσαι στο εξωτερικό πόσο μάλλον στη Γερμανία..

Edited by giantheoch
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά γιατί όχι? Μεγάλο σχολείο το εξωτερικό γενικά κ δη στις κατασκευές.

Θα δεις μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση που μόνο καλό θα σου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.