Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

@ laxanos, θα διαφωνήσω για τους μισθούς στο west coast. Ακούς κάτι για 600.000 $ για οφθαλμίατρους, αλλά για ημμυτες με συγκεκριμένη γνώση είναι άνετα στο 250.000 - 300.000$. 100.000 $ παίρνει ο απόφοιτος ΙΕΚ πληροφορικής με το που τελειώνει: https://www.payscale.com/research/US/Job=Software_Engineer/Salary/08312947/Entry-Level-Seattle-WA . Και επίσης δεν αναφέρομαι σε κλασσικό υπάλληλο. Ίσως και σε εξωτερικό συνεργάτη, με "μπλοκάκι" που λέμε στην Ελλάδα.

Επίσης έχω ακούσει και για άλλα πολύ πιο τρελά λεφτά, τουτέστιν 120 ether τον μήνα (περίπου 20.000 ευρώ), για δουλειές προγραμματιστών - μηχανικών υπολογιστών στο deep web, αλλά αυτά είναι 100% μαύρα χρήματα, που δεν ξέρω πως τα μετατρέπεις σε άσπρα και ούτε έχω προσωπική εμπειρία σε αυτό το θέμα. Οπότε δεν ξέρω κατά πόσο στέκουν αυτά τα νούμερα. Ένας στην κυριολεξία τρελός ημμύτης μου τα είπε αυτά τα νούμερα όταν έκανε διδακτορικό στο ETH και δούλευε παράλληλα, αλλά έχω χάσει επαφή μαζί του.


Όσον αφορά τους πολιτικούς μηχανικούς, όπως είπα δεν γνωρίζω. Έχω δύο φίλους από το ΕΜΠ, ο ένας Αγγλία και ο άλλος αραβικές χώρες, αλλά δεν γνωρίζω για τους μισθούς ούτε για την κατάστασή τους. Πάντως όταν ήμουν 1 χρόνο στο Τορόντο του Καναδά, θυμάμαι ότι το 90% των ουρανοξυστών ήταν υπό κατασκευή, δηλαδή έβλεπες αυτούς τους γερανούς τους κίτρινους τους ψηλούς γύρω από τους ουρανοξύστες. Δηλαδή κάτι θα μπορεί να βγάλει από εκεί ένας πμ.

@LeftLane, αν ο φίλος σου παίρνει 3500 ευρώ καθαρά είναι κοντά στα 75.000 μεικτά τον χρόνο: https://www.brutto-netto-rechner.info/gehalt/gross_net_calculator_germany.php. Ρώτα τον αν στέκουν τα 120.000 - 150.000 στο Μόναχο για συγκεκριμένες δουλειές.

Όσο για το επίπεδο των ΤΕΙ, δεν έχω ιδέα, δεν ξέρω, ούτε ήθελα να προσβάλω κανέναν και συγγνώμη αν το έκανα. Πάντως ξέρω πολλούς πετυχημένους απόφοιτους ΤΕΙ, που οριακά μπορεί να φτάνουν αυτά τα νούμερα που λέω.

 

ΥΓ: Έχοντας εμπειρία δουλειάς σε Καναδά, ΗΠΑ και Γερμανία, στην καλύτερη θέση για καριέρα βάζω την Γερμανία με διαφορά από τις δεύτερες ΗΠΑ (χωρίς γνώση γερμανικών).

Edited by nwo
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους

Διάβασα το ποστ και θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη γνώμη όσων εργάζονται ήδη στο εξωτερικό και κατά προτίμηση αυτών οι οποίοι είναι σε ηλικία >30-35ετών 

Είμαι Πολ. Μηχ ΤΕ  (+ M.Sc - Construction Management) . Επίσης είμαι τελειόφοιτος στο πολιτικων μηχ/κων ΑΠΘ (κατακτήριες)

Είμαι 40 ετών και έχω εμπειρία 17 ετών στο χώρο των κτιριακών έργων στην Ελλάδα. Τα πρώτα 11 χρόνια δούλεψα ως επιβλέπων σε κτιριακά έργα (ξεκίνησα από πολυκατοικίες και κατέληξα σε μεγάλα έργα προϋπολογισμού >20εκ). Επίσης έχω εμπειρία ενός χρόνου σε μεγάλο πολυεθνικό εργοτάξιο στο οποίο οι επιβλέποντες, καθώς και πολλά συνεργεία κατασκευής, ήταν Γερμανοί  (έχω συστατική επιστολή από τους Γερμανούς προϊσταμένους). Μιλάω εξαιρετικά τα Αγγλικά (μεταξύ άλλων έχω πολλούς αλλοδαπούς πελάτες) και ελάχιστα Γερμανικά. Τα τελευταία 7χρόνια έχω γραφείο στην επαρχία και ασχολούμαι με μελέτες και κατασκευές μικρών κτιριακών έργων. 

Καθώς δεν είμαι ικανοποιημένος και δεν βλέπω και κάποια σοβαρή προοπτική εντός συνόρων, σκέφτομαι σοβαρά την μετανάστευση. Βέβαια, καθώς έχω δουλειά αυτή τη στιγμή, οποιαδήποτε απόφαση λάβω τώρα, θα αφορά σε μετανάστευση μετά από 1-1,5έτος, ώστε αφενός να προετοιμαστώ, αφετέρου να κλείσω τις υποχρεώσεις μου με το γραφείο.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα πληροφορίες, καθώς και τη γνώμη όσων έχουν εμπειρία, σχετικά με τα παρακάτω ερωτήματα;

1. Με βάση τα παραπάνω χαρακτηριστικά/προσόντα, σε ποια χώρα θα μπορούσα να εργαστώ, σε ποιες πιθανές θέσεις και ποιος περίπου θα ήταν ο 1ος μισθός;

2. Γνωρίζω ότι η ηλικία μου είναι οριακή, είναι όμως απαγορευτική;

3. Θα ήθελα να μεταναστεύσω σε χώρα στην οποία μπορώ να αναπτυχθώ και να ζήσω με την οικογένεια μου (μόνιμη μετανάστευση). Συνεπώς αποκλείονται εξαρχής Κατάρ, ΗΑΕ, Αφρική κλπ κλπ 

4. Τι θα μπορούσα να κάνω για να βελτιώσω τη θέση μου και τις προοπτικές μου στο εξωτερικό;

 

 

 

 

Edited by eng_314
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, eng_314 said:

4. Τι θα μπορούσα να κάνω για να βελτιώσω τη θέση μου και τις προοπτικές μου στο εξωτερικό;

Με βάση πρόσφατη μου εμπειρία από συνάδελφο που είχε 150% τα προσόντα για καλή θέση (και πολύ μεγάλη εμπειρία από Ελλάδα και εξωτερικό):

Θα πρέπει να γίνεις Chartered Engineer. Ειδάλλως χωρίς εργασιακή εμπειρία στην Αγγλία θα ξεκινήσεις από χαμηλά (ως ταβάνι θεωρώ assistant engineer ή engineer).

Αν δεν είσαι Chartered, πρακτικά δεν θεωρείσαι μηχανικός αλλά senior technician. Κάνεις δουλειά μηχανικού αλλά οι ωριαίες σου αποδοχές είναι αυτές του technician και επομένως η εταιρεία δεν κερδίζει τα αναμενόμενα, και εσύ κάνεις δουλειά που δεν ανταποκρίνεται στην πείρα σου. Εδώ λοιπόν η ηλικία είναι ένας παράγοντας. Όμως, αν γίνεις Chartered αλλάζουν και οι κανόνες του παιχνιδιού. Κοίταξε στο site του ICE ή του IStructE. 

Από εκεί έπειτα, κάνε ένα καλό profile στο Linkedin και ξεκίνα να δικτυώνεσαι με recruiters και εταιρείες. Κάνε εσύ το πρώτο βήμα και μακάρι να πάνε όλα καλά.  

Καλή τύχη. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Eιμαι αγγλια απο το 2013.. αυτο που εχω να σου πω ειναι αν εχεις καποιο εκφαλαιο ελλαδα ξεκινα κατι εκει...εστω και ασχετο εμ το αντικειμενο σου.  τα λεφτα εδω εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων για εναν Immigrant ειναι μεροδουλι μεροφαι...δηλαδη να εχεις ενα καλο σπιτι  και να μην μενεις με αλλους 5, να ζεις αξιοπρεπως, και καλες διακοπες το καλοκαιρι...πιστευω οτι στα 40 σαν νεομεταναστης θα κανεις την ζωη σου χειροτερη απ οτι καλυτερη..δες τι μπορεις να κανεις ελλαδα..

 

και επειδη εχω δει και τις 2 μεριες πλεον μπορω να σου πω οτι η ζωη που κανεις μια οικογενεια ελλαδα με 2,000 ευρω τον μηνα (εχοντας δικο της σπιτι) ειναι 1000 φορες καλυτερη απο την ζωη που κανει ενα ζευγαρι εδω με 4,000 λιρες συνολικο εισοδημα....δεν συγκρινεται η πποιοτητα ζωης γθι αυτο θα το λεω παντα οτι αν ανοιγαν ποτε δουλιτσες αξιοπρεπειας ελλαδα θα επεστρεφαν καραβανια πισω.

Edited by decadence
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, decadence said:

Eιμαι αγγλια απο το 2013.. αυτο που εχω να σου πω ειναι αν εχεις καποιο εκφαλαιο ελλαδα ξεκινα κατι εκει...εστω και ασχετο εμ το αντικειμενο σου.  τα λεφτα εδω εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων για εναν Immigrant ειναι μεροδουλι μεροφαι...δηλαδη να εχεις ενα καλο σπιτι  και να μην μενεις με αλλους 5, να ζεις αξιοπρεπως, και καλες διακοπες το καλοκαιρι...πιστευω οτι στα 40 σαν νεομεταναστης θα κανεις την ζωη σου χειροτερη απ οτι καλυτερη..δες τι μπορεις να κανεις ελλαδα..

 

και επειδη εχω δει και τις 2 μεριες πλεον μπορω να σου πω οτι η ζωη που κανεις μια οικογενεια ελλαδα με 2,000 ευρω τον μηνα (εχοντας δικο της σπιτι) ειναι 1000 φορες καλυτερη απο την ζωη που κανει ενα ζευγαρι εδω με 4,000 λιρες συνολικο εισοδημα....δεν συγκρινεται η πποιοτητα ζωης γθι αυτο θα το λεω παντα οτι αν ανοιγαν ποτε δουλιτσες αξιοπρεπειας ελλαδα θα επεστρεφαν καραβανια πισω.

αυτο είναι εντελώς υποκειμενικό. Ο καθένας έχει άλλα ενδιαφέροντα , προτεραιότητες κτλπ .

πχ εγώ πλην ICE μετά την απομάκρυνση απο το γραφείο δεν ασχολούμαι με τπτ. Αν χρειαστεί πάντα επί πληρωμή αλλιώς next day.

Ενας με παιδιά ίσως εκτιμάει πολύ περισσότερο αυτό παρά το 1Κ επιπλέον τον μήνα. 

υγ αυτο που υπονοεις οτι περνούμε λιγότερα λεφτά σαν immigrants είναι τέρμα μουφα. Παίρνω 3-4Κ επιπλέον τον χρόνο απο πολλούς ντόπιους κ με λιγότερη εμπειρία απο αρκετούς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, eng_314 said:

4. Τι θα μπορούσα να κάνω για να βελτιώσω τη θέση μου και τις προοπτικές μου στο εξωτερικό;

 

Όπως είπε και ο Earl παραπάνω μπορείς να κοιτάξεις να γίνεις Chartered. Το IStructE θέλει εξετάσεις, το ICE είναι μέσω αίτησης+συνέντευξη η οποία μπορεί να γίνει και στην Ελλάδα μιας και το ICE έχει παράρτημα στην Ελλάδα. Μπορείς είτε με mutual recognition route είτε με απευθείας αίτηση. 

Βέβαια, εφόσον κοιτάς για μετά από 1 με 1,5 χρόνο, κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει με το brexit (ακόμα), άν θα γίνει αλλά και πότε. Το Chartership όμως θα σου ανοίξει το δρόμο για το Eur.Ing. το οποίο είναι αναγνωρισμένος τίτλος σε όλη την Ευρώπη και τη Γερμανία.

Ειδάλως, θα μπορούσες να κοιτάξεις να πας στη χώρα που σε ενδιαφέρει και να ψάξεις δουλειά από εκεί. 

42 λεπτά πριν, bilya63 said:

αυτο είναι εντελώς υποκειμενικό. Ο καθένας έχει άλλα ενδιαφέροντα , προτεραιότητες κτλπ .

πχ εγώ πλην ICE μετά την απομάκρυνση απο το γραφείο δεν ασχολούμαι με τπτ. Αν χρειαστεί πάντα επί πληρωμή αλλιώς next day.

Ενας με παιδιά ίσως εκτιμάει πολύ περισσότερο αυτό παρά το 1Κ επιπλέον τον μήνα. 

υγ αυτο που υπονοεις οτι περνούμε λιγότερα λεφτά σαν immigrants είναι τέρμα μουφα. Παίρνω 3-4Κ επιπλέον τον χρόνο απο πολλούς ντόπιους κ με λιγότερη εμπειρία απο αρκετούς.

+1

Link to comment
Share on other sites

Εργάζομαι εδώ 5+ χρόνια και σπούδασα εδώ αλλά 5 χρόνια. Δεν 2χω δει σε κανένα επίπεδο associate και director, εκει που τα λ2φτα είναι καλά, immigrant....μονο Άγγλους και ινδοπακιστανους...η λεξη immigrant  περικλείει την γνώση της γλώσσας, την ψυχολογία ενός μετανάστη, εκπ. Συστημα και εργασιακη εμπειρια σε χώρα εκτός ΗΒ...αλλα δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Εξακολουθώ να πιστεύω πως αν κάποιος μπορεί να ξεκινησει κατι Ελλάδα η' να βρει Ελλάδα κάπου δοτλεια, καλύτερα να μείνει εκεί. Τα λεφτά εδώ είναι όπως είπα για ένα καλό σπίτι, μετακινήσεις,λογαριασμούς αεροπορικά και καλές διακοπές. Και άντε αν κάνεις την ΥΠΈΡΒΑΣΗ εργασιακα ως ελληνας μηχανικος και χτυπησεις ταβανι να σου μείνει και κάτι στην άκρη..Και επίσης εξακολουθώ να πιστευω πως θα επέστρεφαν καραβάνια πίσω έστω και για το 50% του μισθού τους εδω

Edited by decadence
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και επισης αν σας ενοχλει η λεξη immigrant ειναι μια πραγματικοτητα που θα αντιμετωπισουμε ολοι μετα το μπρεξιτ. Ακομα δεν έχετε καταλάβει οι περισσότεροι ότι ειστε immigrants λόγω της ενιαίας αγοράς.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, decadence said:

Και επισης αν σας ενοχλει η λεξη immigrant ειναι μια πραγματικοτητα που θα αντιμετωπισουμε ολοι μετα το μπρεξιτ. Ακομα δεν έχετε καταλάβει οι περισσότεροι ότι ειστε immigrants λόγω της ενιαίας αγοράς.

Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου η λέξη. Ελλάδα για δουλειά δεν θα γύρναγα ούτε με το 150% του μισθού που παίρνω εδώ. 

Από εκεί και πέρα, εφόσον είσαι στο ΗΒ εδώ και 10+ χρόνια θα συμφωνήσεις ότι οι δουλειές διαφημήζονται ως εξής:

Mechanical/Civil/Structural/Electrical/Design/Οτιδήποτε Engineer £Xk to £Yk per year, με το φάσμα ανάμεσα στο Χ και το Υ να είναι το πολύ μέχρι £10k. Δεν είναι όπως στην Ελλάδα που ο μισθός δεν αναφέρεται πουθενά στην αγγελία, ούτε διαφιμήζουν άλλους μισθούς για τους ντόποιους και άλλους για τους ξένους. Άρα αν πας για συνέντευξη σε θέση που έδιναν £40 με £45 και σου κάνουν πρόταση για £35 τότε απλά τους ρίχνεις μια μούτζα και άντε γειά. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως η πρόταση που θα λάβεις θα είναι ανάμεσα στο Χ και το Υ. 

Εάν από τα άτομα που ξέρεις και συναναστρέφεσαι έχεις αποκομήσει την ιδέα ότι θα την έκαναν για πίσω με την πρώτη ευκαιρία, τότε ίσως τα άτομα αυτά να μην έχουν καταφέρει να ενσωματωθούν είτε επειδή δεν θέλουν, είτε επειδή δεν μπορούν. Οτιδήποτε από τα δύο ισχύει είναι απόλυτα σεβαστό μιας και δεν γίνεται να μας αρέσουν σε όλους τα ίδα πράγματα.

Και εγώ ξέρω Έλληνες που ήρθαν στην Αγγλία όταν ήρθα και εγώ, το 2012, και ακόμα ούτε να μιλήσουν σωστά αγγλικά ξέρουν, ούτε έχουν κάνει την προσπάθεια να ενσωματωθούν. Εάν λοιπόν κάποιος φέρεται έτσι σε μια ξένη χώρα είναι πολύ λογικό να μην μπορεί να χτυπήσει καλές θέσεις, ειδικά αν δεν μπορείς να γράψεις ένα σωστό email για να στείλεις σε έναν πελάτη ή συνάδελφο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.