Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά, αν κρίνω από αυτούς που εργάζονται στη CCC στο Μαρούσι....όλο στο γειτονικό καφέ είναι. Εντομεταξύ παίρνουν τρελά λεφτά εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Αραβικών συμφερόντων με κεντρικά στο Μαρούσι...Τώρα γιατί και πως εδώ δεν ξέρω. Μιλάμε για την μεγαλύτερη κατασκευαστική της Μ.Ανατολής, με παραρτήματα παντού στον κόσμο.... Τα λεφτά που παίρνουν εκεί είναι απίστευτα, αν και οι περισσότεροι εργαζόμενοι είναι άραβες. Είχαμε πιάσει κουβέντα με έναν φίλο μου που δουλεύει στην γειτονική Αβαξ με έναν από αυτούς, ναταξ, άλλος κόσμος, μηχανικός +35 ήταν μας έλεγε για κάτι πόρσε κτλ, έψαχνε να αγοράσει σπίτι γιατί θα ήταν στην εταιρεία εδώ για κανά 2 χρόνια!!

 

http://www.ccc.gr/home.php

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Παλαιστινιακή εταιρία. Ο Αντρέας της έδωσε το δικαίωμα να έχει έδρα στην Ελλάδα, με τον όρο να μην ανακατευτεί στην εσωτερική αγορά. Νομίζω ότι υπάρχει και νόμος σχετικά με αυτό.

Στην Αθήνα είναι τα κεντρικά της.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Consolidated_Contractors_Company

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

ΨιλοΕλληνάδικη νοοτροπία μου κάνει... :mrgreen:

Οχι ρε φιλε!!Εμεις είμαστε Ελβετοι μπροστά τους! Δε το πίστευα σου λέω τι τεμπελχανάδες είναι. Άσε από παραμύθι....Ο άλλος μηχανικός απο τη...Συρία.... μου έλεγε (28 χρονών) ότι έχει κάνει 100 γέφυρες! Πώ ρε φίλε του λέω δομοστατικός είσαι συ ή βοηθός οδοντοτεχνίτη....οτι νάναι.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ξέρει κανείς πόσο εύκολο/δύσκολο είναι να μάθεις Αραβικά?

 

Τα Αραβικά έχουν λίγο πάνω από 24 γράμματα, ανήκουν στις σιμιτικές γλώσσες που σημαίνει οτι από μια λέξη που θεωρειται η "ρίζα" ξεκινούν και όλες οι υπόλοιπες που έχουν το ίδιο νόημα, π.χ από την λέξη χαρτί ξεκινάνε το βιβλίο το τετράδιο και όλες οι σχετικές. Σίγουρα δεν τα θεωρώ και εύκολα, θέλουν χρόνια εξάσκηση για να τα μάθεις καλά. Θεωρώ πως είναι ευκολότερα από Κινέζικα και τα Ινδικά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλε!!Εμεις είμαστε Ελβετοι μπροστά τους! Δε το πίστευα σου λέω τι τεμπελχανάδες είναι. Άσε από παραμύθι....Ο άλλος μηχανικός απο τη...Συρία.... μου έλεγε (28 χρονών) ότι έχει κάνει 100 γέφυρες! Πώ ρε φίλε του λέω δομοστατικός είσαι συ ή βοηθός οδοντοτεχνίτη....οτι νάναι.

 

Μπά, μην εκπλήσσεσαι και τόσο. Η ουσία είναι το πόσοι μηχανικοί υπάρχουν εκεί και εργάζονται για να αφιερώσουν χρόνο για τα δομικά έργα των χωρών αυτών. Σε αρκετές τέτοιες χώρες η πρόσβαση στα πανεπιστήμια είναι πολυτέλεια και εκεί περνάνε μόνο όσοι κατέχουν τα μέσα έχουν κονέ με αξιωματούχους από τις κυβερνήσεις τους τα καθεστώτα τους κτλ. Έ όσοι βγούνε από εκεί μοιράζονται την πίτα όποια και αν είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους! Δεν είμαι μηχανικός(είμαι βιολόγος :smile: ) και θα ήθελα τα φώτα σας. Εδώ και 3 εβδομάδες μου προτάθηκε μια θέση χειριστή σκυροδέματος (ουσιαστικά σε έναν πίνακα μπροστά θα πατάω κάτι κουμπιά και θα αναμειγνύω τα υλικά για την άσφαλτο) και ο μισθός είναι 6.000 ευρώ καθαρά-αφορολόγητα με 15 μέρες διακοπές κάθε 3 μήνες. Η δουλειά είναι από την εταιρεία J@P που είναι υποεργολάβος στο έργο σε κοινοπραξία με την arabtech. Είναι μεταξύ Άμπου Ντάμπι και Ντουμπάι και θα κατασκευάσουν ένα δρόμο. Είπε ότι θα μένω σε διαμερίσματα κλιματιζόμενα. Ξέρει κανείς κάτι; Είναι εξωπραγματικό; Μηχανικός δεν είμαι και 6000 ευρώ μηνιαίως είναι υπερβολικά για έναν άσχετο και μάλιστα για χειριστή μηχανήματος μείξης.  :shock:

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.