Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Πόσα περιστατικά μαχαιρώματος είχατε στο City φέτος;

 

Μερικά.

 

Πόσες φορές σας ληστεψανε, σας δείρανε;

 

Σε 6 χρόνια, 1. Όσο ήμουν Θεσσαλονίκη, 5-6.

 

Σε πόσα σημεία του City απλά δεν μπαίνει η αστυνομία;

 

Στο Δενδροπόταμο Θεσσαλονίκης.

 

Οι προοπτικές καριέρας είναι όντως καλές. Το βιωτικό επίπεδο όμως; Στην θέση σας θα έψαχνα να βρώ μια δουλειά στο Βανκούβερ ή κάπου στην Αυστραλία...

 

Αυτό εξαρτάται από το τι σου αρέσει να κάνεις. Αν περνάς την ζωή σου στην Ελλάδα μέχρι τις 5 το πρωί για ποτό, θα σου λείψει. Αν έχεις άλλες ασχολίες, βλέπομεν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ωραια ολα αυτα αλλα πραγματικα ενα πραγμα δεν καταλαβαινω .. ειμαι μηχανολογος τει δουλευω αθηνα και απο τοτε που τελειωσα ψαχνω για δουλεια εκτος ελλαδας αλλα ποτε δεν ειχα απαντηση απο πουθενα!

εσεις πως βρικατε? απο γνωστο?

μηπως ψαχνω με λαθος τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

 

γεια σας και καλώς σας βρήκα.

Το τελευταίο καιρό ενδιαφέρομαι να βρω εργασία στην Ολλανδία.

Είμαι μηχανικός της πληροφορικής (τεχνικός περιφερειακών Η/Υ) και θα ήθελα να έχω μία εμπειρία στο εξωτερικό.

 

Θα μπορέσετε να με βοηθήσετε;

Για παράδειγμα που να απευθύνθω;

Σε ποιο site ή αν υπάρχει γραφείο εύρεσης εργασίας ; κτλ.

 

Βρήκα τον Σωκράτη που αναλύει την ζωή στην Ολλανδία και για τα προγράμματα σύνταξης

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Share on other sites

gnikolakak

 

καταρχάς καλως ήρθες! Μετέφερα το μήνυμα σου. Μπορείς να κοιτάξεις το παρών νήμα όπως και αύτο:

Εύρεση εργασίας στο εξωτερικό

ενώ για γενικότερες πληροφορίες αυτό:

Αναζήτηση εργασίας

 

Επίσης την επόμενη φορά θα σε παρακαλέσω να χρησιμοποιήσεις την αναζήτηση πριν ανοίξεις καινούριο θέμα. Σε ευχαριστώ.

 

ps. Ρίξε ένα μάτι και εδώ

Link to comment
Share on other sites

εργασία στο εξωτερικό.

 

έβγαλε ο ευαγγελάτος "συνάδελφο" από το ντουμπάϊ.

 

"πόσα παίρνεις" τον ρωτάει? 9000€.

 

αλλά καθυσηχάζει τον λαό "δεν σημαίνει αν έρθει ένας στο ντουμπάι θα πάρει τόσα"

 

βρε συνάδελφε, σου είπα, μη βγάζεις το όνομα. τώρα, ποιος συνάδελφος, με άδεια τον ιούλιο, παίρνει 9000€ τον σεπτέμβριο, άντε και *** μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως γνωρίζει κανείς πως είναι τα πράγματα στην Ιταλία;

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω και ειδικότερα στο Μιλάνο άλλα δεν ξέρω καθόλου πως είναι ο εργασιακός στίβος εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα παιδία,

σε λίγους μήνες ορκίζομαι (αμήν!!!) και βρήκα το site ψάχνοντας τι γίνεται με εγγραφή στο ΤΕΕ και τσμεδε σε περίπτωση που φύγω στο εξωτερικό αμέσως μόλις τελειώσω τη δουλειά.

Οι εμπειρίες των παιδιών που διάβάζω βοηθάνε πολύ στο να δω τι περίπου τι παίζει

Καλως σας βρήκα λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανείς πως είναι τα πράγματα στην Ιταλία;

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω και ειδικότερα στο Μιλάνο άλλα δεν ξέρω καθόλου πως είναι ο εργασιακός στίβος εκεί.

 

Γειά χαρά φίλε,

 

εγώ ήμουν 2 χρόνια στο Μιλάνο και μπορώ να πω ότι ήταν από τα ομορφότερα που έχω περάσει στο εξωτερικό. Υπάρχουν πολλές δουλειές αφού είναι το οικονομικό κέντρο της Ιταλίας αλλά μην φανταστείς ότι οι μισθοί Μιλάνου είναι πολύ καλύτεροι από Ελλάδα, είναι βέβαια καλύτεροι από όλη την υπόλοιπη Ιταλία. Αρκετοί, όπως κι εγώ, δουλεύουν με σταζ, σύμβασή συμβούλου ή σύμβαση έργου που είναι συμβάσεις μικρού χρονικού διαστήματος (3, 6 ή 12 μήνες). Με τον τρόπο αυτό δεν σου καλύπτουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ή συνταξιοδοτούμενο χρόνο. Βέβαια αυτά θα τα έχεις σε περίπτωση πιό μόνιμης σύμβασης αλλά λιγάκι δύσκολο να σε προσλάβει κανείς με αυτό τον τρόπο κατευθείαν.

 

Αν χρειαστείς κάποια πληροφορία ρώτα με.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανησυχητικά μηνύματα και για την εργασία στο εξωτερικό. Βλέπω πως δεν ρίχνουν κανόνια μόνο στην Ελλάδα.

Όσοι μηχανικοί έχουν βγει στον στίβο της εργασίας μέσα στην κρίση (όπως εγώ) θα ζοριστούν. Κάτι πρέπει να γίνει.

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=106186

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.