Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Κοίτα φίλε η υπεροψία είναι όντως βαριά λέξη, αλλά αν αποδειχθεί πχ ότι οι μισθοί που αναφέρεις είναι στην πραγματικότητα 50% κάτω,  τίθεται όντως ένα θέμα παραπληροφόρησης και τότε είναι λογικό να χαρακτηριστείς από τους συμφορουμίτες ως "αιθεροβάμων" να το πω έτσι :-P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έγραψα εδώ κάποια παραδείγματα: 

Ας βγει κάποιος να πει ότι αυτός ή κάποια άτομα που ξέρει στο Μόναχο που κάνουν αυτά τα πράγματα και δεν παίρνουν ας πούμε 120.000 άμα είναι εντρυ λεβελ ή 150.000 άμα έχουν εμπειρία. Τότε εγώ θα πω ότι αυτός παραπληροφορεί ή αν υπάρχουν τέτοια άτομα, τότε οι εργοδότες τους τους κλέβουν. Και ας πούνε ότι θέλουν κάποιοι εναντίον μου. Δεν με πειράζει. Εγώ ξέρω δύο τέτοιους στο Μόναχο, που είναι με 2-3 χρόνια εμπειρίας μετά το Πολυτεχνείο και ναι είναι στα 150.000, χωρίς να ξέρουν ούτε το ναι ούτε το όχι στα Γερμανικά. Και οι δύο εκπαιδεύουν τελείως custom neural networks σε υπερυπολογιστές σέρβερ στην Amazon. Και αυτές τις δουλειές τις βρήκαν χωρίς γνωριμίες και μέσον, και χωρίς προχωρημένο ψάξιμο.

Edited by nwo
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nwo μπας και παίζει κάτι για civil engineering και έχεις υπόψη? Major fields structural-earthquake engineering.

Πάω και με 80000. Εμπειρία σε αυθαίρετα κυρίως, δλδ σε πολυπαραμετρικό προγραμματισμό ή αλλιώς ανορθόδοξο

πόλεμο. Φτιάξε μας.....

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι εννοεί διάνοια κάποιος. Για εμένα διάνοια, στυλ Δασκαλάκη , π.χ. στην σχολή ΗΜΜΥ ΕΜΠ. είναι το 5% των διπλωματούχων (δηλαδή από τα 300 άτομα που παίρνουν δίπλωμα κάθε χρόνο, εγώ θεωρώ διάνοιες τους top 15), αλλά αυτούς τους μισθούς που αναφέρω παραπάνω, μπορεί να τους φτάσει το 15-10% των αποφοίτων, αρκεί να μην κάνουν ακαδημαϊκή καριέρα.

Πάντως εγώ όπως έχω ξαναπεί είμαι στην Γερμανία στο Μανχάιμ με μισθό 85.000 που τον Φλεβάρη θα γίνει 100.000, χωρίς να ασχολούμαι με γραφειοκρατίες του στυλ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, chartered, CEng, MICE, MEng, PENG κτλ., χωρίς να είμαι διάνοια και χωρίς να κάνω κάτι υπερπροχωρήμενο σε σύγκριση με τις γνώσεις που απέκτησα όταν σπούδαζα, μόνο με αγγλικά.

Edited by nwo
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ το 5%, εννοώ πολύ λιγότερο...και απ'ότι φαίνεται κι εσύ έχεις φανεί εξαιρετικά τυχερός (μόνο με Αγγλικά στην Γερμανία??) αλλά δεν αποτελείς κανόνα (ούτε στο 5% σε βάζω, σε πολύ λιγότερο...)

Link to comment
Share on other sites

Η λέξη τυχερός είναι πολύ σχετική Γιάννη, πράγματι κάποιος που ρίχνει μια φορά ζάρια και τυχαίνει 6άρες είναι τυχερός, αλλά άμα κάποιος ρίχνει συνέχεια ζάρια, κάποτε θα τύχει 6άρες και δεν θα είναι τυχερός. Εννοώ ότι είμαι πολύ συνειδητοποιημένος για το τι ξέρω και που πρέπει να απευθυνθώ για να αξιοποιηθούν στο έπακρο οι δυνατότητες μου. Πάντως όπως είπα υπάρχουν πιο νέοι από εμένα με λιγότερη εμπειρία και καλύτερο εισόδημα (ξέρω τέτοιους σε Γερμανία και ΗΠΑ) και ούτε αυτούς ακόμα τους θεωρώ τυχερούς. Απλά μιλάω για έναν τομέα που είναι εξαιρετικά εξελίξιμος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την απάντηση παραπάνω. Προσωπικά, δεν ξέρω κανέναν να παιρνει τα ποσα που αναφέρεις. Επίσης, μεγάλο ποσοστό απο τις αποκαλουμενες διάνοιες δεν βγαίνει αγορά εργασίας άμεσα ισως και ποτέ καθώς ακολουθεί ακαδημαϊκό δρόμο. Τέτοια ποσα τα παίρνει είτε ποδοσφαιριστής είτε νταραβερτζης σε τετοιες ηλικίες. Δηλαδή μισθωτός με 250k που ανεφερες κάπου παραπάνω για το west coast παίζει να ειναι ο ceo της Amazon οχι ο πρωτοδιοριζομενος....

Μιλωντας τωρα για τα του οικου μου των πμ (πμ εμπ οπου σας περνουσαμε σε βάση οταν μπηκα εγώ..:mrgreen:.) τα λεφτα ειναι αυτα που εχουν ηδη αναφέρει οι προλαλησαντες και επιβεβαιωνω. Και δε μιλαω για "καθαριστριες" οπως επανειλημμένα αποκαλεις παραπανω οποιων παίρνει κατω απο 100k...Απο κει και περα καλυτερα λεφτα παίζουν καταρ κλπ αλλα εκει οι συνθήκες ειναι και περίεργες και δυσκολες. Λεφτα μπορεις να βρεις και Αφρική αλλα καλύτερα πηγαινε και βαλε 2 προβατάκια οπως μου χε πει γνωστός που δουλεψε εκει στο παρελθον...

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nwo said:

@ LeftLane πες κάτι συγκεκριμένο, ειδικά σε συγκεκριμένα σημεία που έχω γράψει που διαφωνείς όχι αοριστίες και άμα έχεις κάποιο προσωπικό πρόβλημα μην ξεσπάς επάνω μου.

απολυτως κανενα προσωπικο προβλημα ή κομπλεξ (το αντιθετο) και δεν εχω να χωρισω κατι μαζι σου. Δεν στεκομαι στα επιπεδα μισθων που αναφερεις, που αν και τα βρισκω υπερβολικά, δεν θα διαφωνισω καθετα καθως εχω χασει την επαφη μου με την εργασία στην Μεγ Βρετανια όπου ζουσα 2 χρονια. Αναφερω μονο οτι κολλητος φίλου μου ΗΜΜΥ ("γνησιος", απο ΑΠΘ :smile: ) που εργαζεται εδω και 5-6 χρονια στην Continental στην Νυρεμβεργη στο τμημα R n'D , πληρωνεται καπου 3500€/μηνα καθαρα, δλδ καπου 40-42.000€/ετος. Βεβαια τα Αγγλικα του =lower και Γερμανικα γρι. (απορω....)

Η ενσταση μου ειναι στην πληρη αγνοια που εχεις με την εταιρη κατηγορια μηχανικών (των "γιαλαντζι"....) και απο οσο φαινεται απο το επίπεδο σπουδών, την εκπαιδευση και την μετεπειτα εργασιακη τους εμπειρια και επιπεδο που μπορουν να φτασουν  (η οποια και βασιζεται στις σπουδες τους , δλδ ενας που δεν εχει τελειωσει γυμνασιο , κατα κανονα, δεν μπορει να εξελιχθει και να γινει Chartered Engineer.) Η αληθεια ειναι οτι , επιβεβαιωμενα, την μεγαλυτερη ευθυνη την εχουν οι καθηγηταδες σας που σας φουσκωνουν τα μυαλα με απαξιωτικες αναφορές στην εταιρη μεριδα μηχανικών (των "μουφα" ντε ) οι οποιοι σε μεγαλο ποσοστο όντας ακαδημαϊκοι μόνο, αγνοούν βασικα στοιχεια του πραγματικού τεχνικού κόσμου εκτος των πυλων του όποιου ΕΜΠ και ΑΠΘ.

 

Edited by LeftLane
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.