Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

1 ώρα πριν, rootbreaker said:

Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου η λέξη. Ελλάδα για δουλειά δεν θα γύρναγα ούτε με το 150% του μισθού που παίρνω εδώ. 

Από εκεί και πέρα, εφόσον είσαι στο ΗΒ εδώ και 10+ χρόνια θα συμφωνήσεις ότι οι δουλειές διαφημήζονται ως εξής:

Mechanical/Civil/Structural/Electrical/Design/Οτιδήποτε Engineer £Xk to £Yk per year, με το φάσμα ανάμεσα στο Χ και το Υ να είναι το πολύ μέχρι £10k. Δεν είναι όπως στην Ελλάδα που ο μισθός δεν αναφέρεται πουθενά στην αγγελία, ούτε διαφιμήζουν άλλους μισθούς για τους ντόποιους και άλλους για τους ξένους. Άρα αν πας για συνέντευξη σε θέση που έδιναν £40 με £45 και σου κάνουν πρόταση για £35 τότε απλά τους ρίχνεις μια μούτζα και άντε γειά. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως η πρόταση που θα λάβεις θα είναι ανάμεσα στο Χ και το Υ. 

Εάν από τα άτομα που ξέρεις και συναναστρέφεσαι έχεις αποκομήσει την ιδέα ότι θα την έκαναν για πίσω με την πρώτη ευκαιρία, τότε ίσως τα άτομα αυτά να μην έχουν καταφέρει να ενσωματωθούν είτε επειδή δεν θέλουν, είτε επειδή δεν μπορούν. Οτιδήποτε από τα δύο ισχύει είναι απόλυτα σεβαστό μιας και δεν γίνεται να μας αρέσουν σε όλους τα ίδα πράγματα.

Και εγώ ξέρω Έλληνες που ήρθαν στην Αγγλία όταν ήρθα και εγώ, το 2012, και ακόμα ούτε να μιλήσουν σωστά αγγλικά ξέρουν, ούτε έχουν κάνει την προσπάθεια να ενσωματωθούν. Εάν λοιπόν κάποιος φέρεται έτσι σε μια ξένη χώρα είναι πολύ λογικό να μην μπορεί να χτυπήσει καλές θέσεις, ειδικά αν δεν μπορείς να γράψεις ένα σωστό email για να στείλεις σε έναν πελάτη ή συνάδελφο.

Ηδη αρκετοι ελληνες επιστρεφουν ελλαδα..και οχι μονο μηχανικοι..ειδαν, μαλλον διαπιστωσαν οι ιδιοι οτι το μεροδουλι/μεροφαι σε μια ξενη χωρα και το να ζουμε για 10 μερες τα χριστουγεννα, 5 μερες το πασχα, και 15 το καλοκαιρι δεν αντεχετε...ειμαι και εγω ετοιμος να επιστρεψω..Η ζωη αυτη δεν ειναι μονο δουλεια. Η ζωη αυτη ειναι οικογενεια, φιλοι, ηλιος, καφες, βολτες, θαλασσα, και δουλεια

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 ώρες πριν, decadence said:

Και επισης αν σας ενοχλει η λεξη immigrant ειναι μια πραγματικοτητα που θα αντιμετωπισουμε ολοι μετα το μπρεξιτ. Ακομα δεν έχετε καταλάβει οι περισσότεροι ότι ειστε immigrants λόγω της ενιαίας αγοράς.

γιατί να μας ενοχλεί η λέξη immigrant ακριβώς ?? μετανάστες ήμαστε. 

Επίσης σταμάτα αυτό με τον ρατσισμό γιατί:

1. καμιά μεγάλη εταιρεία δεν παίζει με την φωτιά ονόματι discrimination;

2. Κάτι τέτοιο έρχεται σε αντίθεση των code of ethics του ICE κ του Engineering Council;

3. Έρχεται σε αντίθεση με το attribute του ICE 8D (Manage diversity issues);

*Προσωπικά με έχουν ρωτήσει στο EngTech Review αν έχω βιώσει discrimination  

12 ώρες πριν, decadence said:

Εργάζομαι εδώ 5+ χρόνια και σπούδασα εδώ αλλά 5 χρόνια. Δεν 2χω δει σε κανένα επίπεδο associate και director, εκει που τα λ2φτα είναι καλά, immigrant....μονο Άγγλους και ινδοπακιστανους...η λεξη immigrant  περικλείει την γνώση της γλώσσας, την ψυχολογία ενός μετανάστη, εκπ. Συστημα και εργασιακη εμπειρια σε χώρα εκτός ΗΒ...αλλα δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Εξακολουθώ να πιστεύω πως αν κάποιος μπορεί να ξεκινησει κατι Ελλάδα η' να βρει Ελλάδα κάπου δοτλεια, καλύτερα να μείνει εκεί. Τα λεφτά εδώ είναι όπως είπα για ένα καλό σπίτι, μετακινήσεις,λογαριασμούς αεροπορικά και καλές διακοπές. Και άντε αν κάνεις την ΥΠΈΡΒΑΣΗ εργασιακα ως ελληνας μηχανικος και χτυπησεις ταβανι να σου μείνει και κάτι στην άκρη..Και επίσης εξακολουθώ να πιστευω πως θα επέστρεφαν καραβάνια πίσω έστω και για το 50% του μισθού τους εδω

είσαι κλασικη περίπτωση Έλληνα φοιτητη-μετανάστη οπου δεν ξέρεις τι συμβαίνει στην χώρα σου κ νομίζεις πως οι μηχανικοί είναι όπως το 2008. Αν είναι τόσο καλά στην Ελλάδα τι σε εμποδίζει να γυρίσεις πίσω?

Επειδή εσύ δεν μπορείς να προσαρμοστείς κ πιθανότατα έχεις κ γκετοποιηθεί με υπόλοιπους ελληνάρες δεν φταίνε οι κακοί ντόπιοι. 

Τέλος είναι απόλυτα λογικό στις υψηλόβαθμες θέσεις να ναι ντόπιοι καλύτερο networking, ενασχόληση με την πολιτική κτλπ

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, decadence said:

Ηδη αρκετοι ελληνες επιστρεφουν ελλαδα..και οχι μονο μηχανικοι..ειδαν, μαλλον διαπιστωσαν οι ιδιοι οτι το μεροδουλι/μεροφαι σε μια ξενη χωρα και το να ζουμε για 10 μερες τα χριστουγεννα, 5 μερες το πασχα, και 15 το καλοκαιρι δεν αντεχετε...ειμαι και εγω ετοιμος να επιστρεψω..Η ζωη αυτη δεν ειναι μονο δουλεια. Η ζωη αυτη ειναι οικογενεια, φιλοι, ηλιος, καφες, βολτες, θαλασσα, και δουλεια

ευχαριστώ που με επιβεβαίωσες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, bilya63 said:

γιατί να μας ενοχλεί η λέξη immigrant ακριβώς ?? μετανάστες ήμαστε. 

Επίσης σταμάτα αυτό με τον ρατσισμό γιατί:

1. καμιά μεγάλη εταιρεία δεν παίζει με την φωτιά ονόματι discrimination;

2. Κάτι τέτοιο έρχεται σε αντίθεση των code of ethics του ICE κ του Engineering Council;

3. Έρχεται σε αντίθεση με το attribute του ICE 8D (Manage diversity issues);

 

 

αυτα να τους τα πεις μετα τον Μαρτιο του 19 που οι immigrants θα συμπληρωνουν καρτουλες για το χρονικο διαστημα που ειναι αγγλια...προσωπικα λυπαμαι οσους ειναι 0-2 ετη...Κ εκει πανε τα γραφομενα μου για immigrants...εσυ καταλαβες το discrimination στην εργασια

Καλο ειναι να χρυσωνουμε το χαπι και να βαζουμε το κεφαλι μεσα στην αμμο, αλλα οταν πατε στο αεροδρομιο για Ελλαδα ολοι κατουριεστε απο την χαρα σας

 

α και συγνωμη που θελω ηλιο και θαλασσα στην ζωη μου....σφαλμα

Edited by decadence
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, decadence said:

αυτα να τους τα πεις μετα τον Μαρτιο του 19 που οι immigrants θα συμπληρωνουν καρτουλες για το χρονικο διαστημα που ειναι αγγλια...προσωπικα λυπαμαι οσους ειναι 0-2 ετη...Κ εκει πανε τα γραφομενα μου για immigrants...εσυ καταλαβες το discrimination στην εργασια

Καλο ειναι να χρυσωνουμε το χαπι και να βαζουμε το κεφαλι μεσα στην αμμο, αλλα οταν πατε στο αεροδρομιο για Ελλαδα ολοι κατουριεστε απο την χαρα σας

 

α και συγνωμη που θελω ηλιο και θαλασσα στην ζωη μου....σφαλμα

Δηλαδή μετά το Μάρτιο του 19 το ICE θα κάνει το discrimination μέρος του code of conduct? Ε ρε τι ακούμε.

Ή λες και δεν μπορείς να κάνεις ζωάρα σε άλλη χώρα. Συγνώμη φίλε μου αλλά μάλλον δεν σου άρεσε το ΗΒ και καλά κάνεις που δεν σου άρεσε. Γούστα είναι αυτά. 

Το ότι δεν κατάφερες να πιάσεις μια καλή δουλειά ώστε να μην είσαι όπως λες μεροδούλι μεροφάι ενώ έχεις σπουδάσει και εδώ, δεν σου φταίει κανένας ντόπιος. Φταίει το ότι:

14 λεπτά πριν, bilya63 said:

Επειδή εσύ δεν μπορείς να προσαρμοστείς κ πιθανότατα έχεις κ γκετοποιηθεί με υπόλοιπους ελληνάρες δεν φταίνε οι κακοί ντόπιοι. 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, rootbreaker said:

Δηλαδή μετά το Μάρτιο του 19 το ICE θα κάνει το discrimination μέρος του code of conduct? Ε ρε τι ακούμε.

Ή λες και δεν μπορείς να κάνεις ζωάρα σε άλλη χώρα. Συγνώμη φίλε μου αλλά μάλλον δεν σου άρεσε το ΗΒ και καλά κάνεις που δεν σου άρεσε. Γούστα είναι αυτά. 

Το ότι δεν κατάφερες να πιάσεις μια καλή δουλειά ώστε να μην είσαι όπως λες μεροδούλι μεροφάι ενώ έχεις σπουδάσει και εδώ, δεν σου φταίει κανένας ντόπιος. Φταίει το ότι: 

 

 

H δουλεια μου ειναι senior mechanical design engineer διχως chartership...σε ποια εταιρεια δεν εχει σημασια...αλλα το ranking της ειναι μονοψηφιο ...πιστευω ξερεις ποσα βγαζει ενας σαν εμενα..oσα χρειαζονται για να εχεις ενα δικο σου σπιτι αξιοπρεπες, να πηγαινοερχεσε ελλαδα συχνα, να πηγαινεις καλες διακοπες, να πληρωνεις τριψηφια υπερογκα δημοτικα τελη, εισητηρια κτλ κτλ κτλ...αυτο και τιποτα παραπανω...Ποια η διαφορα δηλαδη με το να ζω ελλαδα σε μια δουλεια με λιγοτερα χρηματα, με δικο μου σπιτι, αφου και τα εξοδα θα ειναι λιγοτερα;;

αντιθετως θα ειμαι στην χωρα μου, δεν θα ειμαι ξενος αναμεσα σε ξενους,θα εχω την οικογενεια μου, οσους αγαπω , την θαλασσα μου που λατρευω, και δεν θα ζω για 15 μερες το καλοκαιρι....

και επειδη εισαι ειρων, ασε μας εμας τους μη ''προσαρμοσμενους'' στην ελλαδα,  και μεινε εσυ στις pub με τον τομ και τον τζερυ γιατι εισαι εγκλιματισμενος

Edited by decadence
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, decadence said:

αυτα να τους τα πεις μετα τον Μαρτιο του 19 που οι immigrants θα συμπληρωνουν καρτουλες για το χρονικο διαστημα που ειναι αγγλια...προσωπικα λυπαμαι οσους ειναι 0-2 ετη...Κ εκει πανε τα γραφομενα μου για immigrants...εσυ καταλαβες το discrimination στην εργασια

Καλο ειναι να χρυσωνουμε το χαπι και να βαζουμε το κεφαλι μεσα στην αμμο, αλλα οταν πατε στο αεροδρομιο για Ελλαδα ολοι κατουριεστε απο την χαρα σας

 

α και συγνωμη που θελω ηλιο και θαλασσα στην ζωη μου....σφαλμα

Καταρχήν δεν χρύσωσα κανένα χάπι.

Εσύ ξεκίνησες ένα γαϊτανάκι παραπληροφόρησης με γνώμονα

1.      τον ρατσισμό (που δεν υφίσταται τι να πει το ανατολικό μπλοκ τότε) κ  καταλήγεις

2.      στον ήλιο, την θάλασσα κ την βόλτα

ότι λες είναι προσωπικά κ υποκειμενικά κ δεν έχουν σχέση με την ζωή ενός μηχανικού στο UK.

Πχ εγώ απεχθάνομαι τον ήλιο κ λατρεύω το καλοκαίρι της Σκωτίας γιατί ότι κ να λες το 30+ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ δεν θα πω όμως σε κανένα " έλα γιατί εδώ το καλοκαίρι έχει max 25 βαθμούς" ή " όπου κ να πας έχει Guinness"

6 λεπτά πριν, rootbreaker said:

Δηλαδή μετά το Μάρτιο του 19 το ICE θα κάνει το discrimination μέρος του code of conduct? Ε ρε τι ακούμε.

Ή λες και δεν μπορείς να κάνεις ζωάρα σε άλλη χώρα. Συγνώμη φίλε μου αλλά μάλλον δεν σου άρεσε το ΗΒ και καλά κάνεις που δεν σου άρεσε. Γούστα είναι αυτά. 

Το ότι δεν κατάφερες να πιάσεις μια καλή δουλειά ώστε να μην είσαι όπως λες μεροδούλι μεροφάι ενώ έχεις σπουδάσει και εδώ, δεν σου φταίει κανένας ντόπιος. Φταίει το ότι:

Απλά κάποιοι δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι ντόπιοι κ ξένοι ήμαστε λίρες με πόδια 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, bilya63 said:

Καταρχήν δεν χρύσωσα κανένα χάπι.

Εσύ ξεκίνησες ένα γαϊτανάκι παραπληροφόρησης με γνώμονα

1.      τον ρατσισμό (που δεν υφίσταται τι να πει το ανατολικό μπλοκ τότε) κ  καταλήγεις

2.      στον ήλιο, την θάλασσα κ την βόλτα

ότι λες είναι προσωπικά κ υποκειμενικά κ δεν έχουν σχέση με την ζωή ενός μηχανικού στο UK.

Πχ εγώ απεχθάνομαι τον ήλιο κ λατρεύω το καλοκαίρι της Σκωτίας γιατί ότι κ να λες το 30+ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ δεν θα πω όμως σε κανένα " έλα γιατί εδώ το καλοκαίρι έχει max 25 βαθμούς" ή " όπου κ να πας έχει Guinness"

Απλά κάποιοι δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι ντόπιοι κ ξένοι ήμαστε λίρες με πόδια 

αληθεια μετα απο 2.5 χρονια σχεδον, φαινεται οτι δεν εχεις καταλαβει για ποιο λογο οι περισοτεροι αγγλοι ψηφισαν το brexit...τα καναλια ελεγαν αυτο που μπορουσαν να πουν...NHS funds κτλ κτλ...εχεις μιλησει πχ. με ενα συναδελφο που ψηφισε το brexit γιατι το ψηφισε;;;; ετσι απο περιεργεια

Kαι οσο για ρατσισμο δεν εγραψα πουθενα αυτη την λεξη...εγραψα την λεξη Immigrant...αν εσυ πιστευεις οτι παει πακετο με την λεξη ''ρατσισμος'' ΟΚ δικαιωμα σου αγαπητε..Τι θες να σου πω;;; οτι εισαι / θα εισαι αγγλος:;; οχι δεν εισαι αγγλος...εισαι οικονομικος μεταναστης ελληνας..και απο τον Μαρτιο του 19 οπως εγραψα καποιοι θα το νιωσουμε αυτο σαν ''immigrants'' - οικονομικοι μεταναστες

Edited by decadence
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, decadence said:

αληθεια μετα απο 2.5 χρονια σχεδον, φαινεται οτι δεν εχεις καταλαβει για ποιο λογο οι περισοτεροι αγγλοι ψηφισαν το brexit...τα καναλια ελεγαν αυτο που μπορουσαν να πουν...NHS κτλ κτλ...εχεις μιλησει πχ. με ενα συναδελφο που ψηφισε το brexit γιατι το ψηφισε;;;; ετσι απο περιεργεια

ναι κ με εργάτη άλλα κ με συνάδελφο μηχανικό. Τον έναν τον ενοχλούσε/ει το ανατολικό μπλοκ γι διάφορους λόγους κ ο άλλος γιατί θεωρεί ότι θα ναι καλύτερα εκτός κ ότι η ΕΕ πάει να γίνει πολιτική ένωση όπου αυτός είναι εναντίον. Και οι δύο θεωρούν πως άτομα όπως εγω δεν θα χουμε θέμα να ζήσουμε εδω κ χαίρονται όπου έχουμε έρθει για δουλειά εδώ*

Αλλά κ πάλι αυτό είναι προσωπικό βίωμα μιας κ ζω σκωτία όπου οι περισσότεροι είναι υπέρ της ΕΕ κ περισσότερο μισούν τους άγγλους κ την κυβέρνηση του Westminster παρά οτιδήποτε άλλο.  Εσύ έχεις μιλήσει με συναδέλφους σου κ μη για το θέμα? 

*για να σε προλάβω κανένας απο τους δύο δεν υποκρίνεται μιας κ με τους δύο, 2-3 φορές το μήνα θα τις πιούμε τις μπύρες μας.

 

Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, bilya63 said:

ναι κ με εργάτη άλλα κ με συνάδελφο μηχανικό. Τον έναν τον ενοχλούσε/ει το ανατολικό μπλοκ γι διάφορους λόγους κ ο άλλος γιατί θεωρεί ότι θα ναι καλύτερα εκτός κ ότι η ΕΕ πάει να γίνει πολιτική ένωση όπου αυτός είναι εναντίον. Και οι δύο θεωρούν πως άτομα όπως εγω δεν θα χουμε θέμα να ζήσουμε εδω κ χαίρονται όπου έχουμε έρθει για δουλειά εδώ*

Αλλά κ πάλι αυτό είναι προσωπικό βίωμα μιας κ ζω σκωτία όπου οι περισσότεροι είναι υπέρ της ΕΕ κ περισσότερο μισούν τους άγγλους κ την κυβέρνηση του Westminster παρά οτιδήποτε άλλο.  Εσύ έχεις μιλήσει με συναδέλφους σου κ μη για το θέμα? 

*για να σε προλάβω κανένας απο τους δύο δεν υποκρίνεται μιας κ με τους δύο, 2-3 φορές το μήνα θα τις πιούμε τις μπύρες μας.

 

Ισως Σκωτια να ειναι διαφορετικα...το κλιμα εννοω...και αν εισαι βεβαιος -  οπως ειπε η πρωθυπουργος σας ερχεται δημοψηφισμα για την παραμονη η οχι της Σκωτιας στην ΕΕ..το εχει πει ανοιχτα και δεν εινε kolotoumba..αυτο βεβαια θα το καθορισουν και οι συζητησεις / τελικη συμφωνια του μπρεξιτ...

Εχω μιλησει με πολλους αγγλους συναδελφους μηχανικους...και οντως ενας λογος ηταν οι μεταναστες και τα υπερογκα Benefits τους..housing etc...δεν διευκρινησε κανεις αν αναφεροταν σε  πολωνους, ιταλους, βουλγαρους.....σε πολλες περιπτωσεις δεν εχουν και αδικο...εχω ακουσει διαφορες ιστοριες για ευρωπαιους που δηθεν εψαχναν εργασια, και benefits για κατοικια κτλ

ξερεις κατι;;; αν αυτα μου τα ελεγε ενας αγγλος υδραυλικος θα ελεγα ΟΚ το καταλαβαινω  του χτυπαει την δουλεια ο πολωνος υδραυλικος με τα μισα....οπως γινοταν ελλαδα με τους αλβανους...αλλα το να στο λενε μηχανικοι consultants ειναι λιγο περιεργο...χτυπαει περιεργα

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Didonis

 

Edited by Didonis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.