Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

γεια σας.υπαρχει καποιος μηχανολογος μηχανικος.που να εχει φυγει και να δουλευει εκει να μας πει τι κατασταση επικρατει τωρα στην γερμανια οσο αφορα την ευρεση εργασιας για μηχανολογους?γενικα να μας δωσει πληροφοριες για το πως ειναι η δουλεια εκει,μισθουσ,γλωσσα κτλ κ πως βρηκε δουλεια ο ιδιος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας,

 

Η εταιρεία στην οποία δουλεύω, με πληροφόρησε πρόσφατα για την πιθανότητα μετάθεσης στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας. Μην γνωρίζοντας τίποτα σχετικά με τις συνθήκες διαβίωσης των ξένων (expatriates) στην χώρα, θα παρακαλούσα όποιον συνάδελφο έχει προσωπική εμπειρία να με διαφωτίσει.

 

Είδα ότι υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα που αφορά την εργασία στο Ντουμπάι, όμως άνοιξα καινούριο thread γιατί έχω την εντύπωση ότι παρ'όλη την γειτνίαση των δύο κρατών, ελάχιστες ομοιότητες υπάρχουν μεταξύ τους.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω ερθει σε προσωπικη επαφη με συμβουλους εργασιας (eures) απο αρκετες χωρες. Στην Γερμανια μην ψαχνεις πολλα... γιατι ακομα και οι γερμανοι μηχανικοι μεταναστευουν σε γειτονες χωρες για εργασια... Το προβλημα δεν υπαρχει μονο στην Ελλαδα αλλα παντου. Μονο για γιατρους υπαρχει καποια ζητηση στην Γερμανια... οσο για εμας... δεν υπαρχει ενθαρρυνση προς μετακινηση για εκεινες τις χωρες.. Μετα απο προσωπικη μου προταση για να ακολουθησω καποιο μεταπτυχιακο εκει, μου ειπαν οτι και παλι αυτο δεν θα βοηθησει γιατι υπαρχουν και εκει πολλοι μηχανικοι που δεν εργαζονται.

 

Λιγο πριν παω φανταρος ( 1.5 χρονο πριν), ειχα στειλει 2 βιογραφικα σε 2ελληνικες εταιριες, και οι 2 μεσα σε μιση ωρα με καλεσαν για συνεντευξη.. Τωρα ... ας ελπισουμε οτι η κριση δεν θα κρατησει πολυ...

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος συνάδελφος εργασιακή εμπειρία στην Αλβανία, ψάχνω ορισμένα θέματα που έχουν να κάνουν με τη νομοθεσία των τεχνικών έργων, τα φορολογικά (ΦΠΑ κτλ) και γενικότερα τις συνθήκες ζωής στα Τίρανα.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

για τον συνάδελφο που θέλει πληροφορίες για την Αλβανία. http://www.albic.net/Eng/a3business/taxguidebyalbicidra5.php

 

προφανος υπαρχει και το search του google αλλα αν εργαζεσε ηδη στην Αλβανια μια επισκεψη στις αντοιστιχες υπηρεσιες θα σου ελυνε καθε απορρια.

mie.gov.al/skedaret/1248367276-369D2008.doc

παντος να θυμασε οτι δεν ειναι μια ευνομουμενη χωρα πραγμα που σημαινει οτι ολα τα προβληματα ξεπερνουνται με το καταλληλο "λαδι". Όσον αφορά τις συνθήκες ζωής είναι λίγο πιο δύσκολες εάν έχεις συνηθίσει με ανέσεις...πχ οι πολυκατοικίες δεν έχουν ( οι περισσότερες) κεντρική θέρμανση και θα πρέπει να βολευτείς με κάποιο φορητό σύστημα θέρμανσης, αλλά και τα blackout είναι συχνό φαινόμενο. Για την οδήγηση θα σου πω ότι το μποτιλιάρισμα στην Αθήνα είναι παιχνιδάκι σε σύγκριση με αυτό των Τιράνων.

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειμαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος (καυτευθυνση ενεργειας), σε 1,5 μηνα τελειωνω το φανταριλικι και εχω αρχισει σιγα σιγα να ψαχνομαι για δουλεια στο εξωτερικο...

 

Μονο με το διπλωμα του ΕΜΠ και Proficiency εχεις ρεαλιστικες ελπιδες να βρεις δουλεια στο Λονδινο σε καποια μεγαλη εταιρια ή το MSc σε καποιο αγγλικο πανεπιστημιο ειναι απολυτως απαραιτητο?Ρωταω επειδη στην Αγγλια αναγνωριζουν τα 5 χρονια σπουδων ως MSc.Τι εικονα εχει το ΕΜΠ στις ξενες εταιριες?

 

Τελος, σε λιγες μερες ειναι να δωσω εξετασεις για το ΤΕΕ και σκεφτομαι αν αξιζει.Το βλεπω ως ενα συν στο βιογραφικο μου για αναβαθμιση του διπλωματος, καθως επισης καποια στιγμη ισως να θελω να γυρισω πισω στην Ελλαδα.

 

Για πειτε γνωμες και εμπειριες γιατι εχω πελαγωσει και σιγουρα θα ναι και αλλοι νεοι μηχανικοι που σκεφτονται να ξενιτευτουν...Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Προς ενδιαφερόμενους Πολιτικούς για Αγγλία

 

Διάβασα τα περισσότερα post στο θέμα. Φέτος τελειώνω το Μάστερ στην Αγγλία (με προπτυχιακό πάλι Αγγλία). Επειδή με ενδιαφέρει πολύ να εργασθώ εδώ (ως πολιτικό μηχ.) για κάποια χρόνια, έκανα αιτήσεις σε αρκετές εταιρίες ως δομοστατικός (structural engineer). 4 αρνητικές απαντήσεις και περιμένω άλλες 4 (με πτυχίο άριστα, μαστερ, πτυχίο γεωλογίας)

 

Τα πράγματα έχουν ως εξής: Η οικονομική κρίση έχει επηρεάσει την αγορά. Εδώ στο Μάντσεστερ υπάρχουν έργα τα οποία έχουν ''παγώσει'' τους τελευταίους μήνες. Τα κτηριακά (κυρίως δομοστατικοί) είναι σε μεγάλη ύφεση ενώ τα γεωτεχνικά έχουν επηρεαστεί λιγότερο. Οι εταιρίες κάνουν μαζικές απολύσεις προσωπικού ενώ ταυτόχρονα έχουν περιορίσει τις προσλήψεις αποφοίτων . Δουλειές υπάρχουν ακόμα, όχι πολλές βέβαια, στο Λονδίνο λόγω προετοιμασιών για τους Ολυμπιακούς του 2012. Εκεί που εστιάζουν το ενδιαφέρον τους οι εταιρίες είναι περισσότερο να προσλάβουν άτομα με μεγάλη εμπειρία ώστε να παράγεται έργο, παρά να επενδύσουν σε ελπιδοφόρους απόφοιτους σε 3ετή προγράμματα εκπαίδευσης (graduates schemes).

 

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Νέε συνάδελφε el04xxx αλλά και οι υπόλοιποι νέοι συνάδελφοι,

φυσικά και να πάρεις την άδεια του ΤΕΕ... Είσαι Έλληνας

Διπλ. Μηχανικός και σε εκπροσωπεί το ΤΕΕ. (Σημείωσε ότι ο γράφων ουδέποτε

έχει ασχοληθεί με συνδικαλιστικά - χωρίς αυτό να αποτελεί μομφή για αυτούς

που έχουν)

 

Για μένα καλά θα κάνεις να πας στο εξωτερικό. Είναι μεγάλη η εμπειρία.

Για το ΕΜΠ ή οποιοδήποτε άλλο ελληνικό πανεπιστήμιο δεν ξέρω.

Στο εξωτερικό θα αξιολογηθεί η εργασία και η αξιοπιστία σου και θα σου

δοθούν ευκαιρίες. Καλά θα κάνεις να τις αξιοποιήσεις.

 

Κατά την γνώμη μου, ένας νέος - και όχι μόνον - μηχανικός μπορεί να κοιτά

για εργασία σε οιαδήποτε ασφαλή χώρα του κόσμου, με μεγάλες εταιρείες και

όχι αποκλειστικά στην Αγγλία.

 

Δυστυχώς, η κρίση έχει κτυπήσει όλον τον κόσμο αλλά ο μηχανικός... είναι

μηχανικός γιατί βρίσκει λύση... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεία σας, θα ήθελα να μαθω ότι αφορά την εργασία σε εκείνες τις χώρες. Διαμονή, ζωή, εργασιακές συνθήκες, μισθοί.....

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.