Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Εγώ μόνο μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα των απαραιτητων χρημάτων για να ζήσεις στο Λονδίνο.

Ζούνε οι ξαδέρφες μου εκεί, και θες τουλάχιστον 40Κ για να ζήσεις αξιοπρεπώς, αλλιώς θα είσαι σε κανά δωμάτιο 15 τετρ. σε σπίτι με άλλους 5 πακιστανούς/ινδούς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 18/1/2021 at 3:37 ΜΜ, frog_topo said:

καλησπέρα σας συνάδελφοι! πολύ ενδιαφέρον θέμα..

έχει κάποιος άποψη για εργασία τοπογράφου-πολεοδόμου στο Λονδίνο με εμπειρία στην Ελλάδα αλλά μηδέν σε εξωτερικό;

τι συμβαίνει τώρα με brexit?

είναι πιθανό να βρει δουλειά, σε ποιον τομέα και με τι χρήματα; 

Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, 

Είμαι Χημικός Μηχανικός και αυτή τη στιγμή κάνω μεταπτυχιακό πάνω στα οικονομικά. Θα ήθελα να ρωτήσω περίπου τι χρειάζεται για εργασία στην Αμερική; (πτυχίο γλώσσας, άδεια άσκησης επαγγέλματος κτλ) Υπάρχει κάποιο site που να έχει μαζεμένες πληροφορίες; 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα:

Υπάρχει κάποιος που εργαζόταν χρόνια στο εξωτερικό και αποφάσισε να γυρίσει μόνιμα Ελλάδα. Να μοιραστεί μαζί μας τις εντυπώσεις του άμα το μετάνιωσε, εάν συνάντησε δυσκολίες, εάν σκέφτεται να επιστρέψει πάλι στο εξωτερικό;

Υπάρχουν άλλοι συνάδελφοι που ζουν εξωτερικό και θέλουν να επιστρέψουν Ελλάδα μόνιμα, αν ναι με ποίες προϋποθέσεις, αν όχι ποιοι είναι οι λόγοι που τους εμποδίζει.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@manospan Ζω στην Αγγλία εδώ και 8 χρόνια όπου και εργάζομαι ως Πολιτικός Μηχανικός. Θα σκεφτόμουν τον επαναπατρισμό αλλά όπως είπες υπό προϋποθέσεις τις οποίες συνοψίζω παρακάτω:

α) Εργασιακό Κλίμα: Να υπάρχει σεβασμός, συνεργασία και κατανόηση τόσο μεταξύ των συναδέλφων όσο και με τους ανώτερους στην ιεραρχία. Αυτό βέβαια είναι πιο πολύ θέμα παιδείας του κάθε ατόμου αλλα έχει να κάνει και με την κουλτούτα της εταιρείας και πόσο ανεκτική είναι σε αντιεπαγγελματικές συμπεριφορές.

β) Μισθός: Προσωπικά έχω ως κατώτατο όριο τα €1500 καθαρά (12 μισθοί). Ξέρω οτι είναι δύσκολο να πετύχει κανείς τέτοιο μισθό αλλά γνωρίζω ότι υπάρχουν εργοδότες που τα δίνουν. Φυσικά εδώ έχει ευθύνη και η (τραγική) φορολογία της Ελλάδας που αυξάνει δραματικά τα κόστη του εργοδότη.

γ) Ισορροπία Εργασίας/Ζωής: Θα ξεκινούσα να μιλήσω για ευέλικτα ωράρια αλλά ας περιοριστώ απλά στην τήρηση του συμφωνημένου ωραρίου! Όσα χρήματα και να παίρνεις, τι να τα κάνεις αν το άτυπο 12ωρο είναι το στάνταρ; Ειδικά αν συνδυάζεται όπως συνήθως γίνεται με κακό εργασιακό κλίμα. Θα τα φας στους ψυχολόγους στο τέλος! Είναι αξιοθαύμαστο που υπάρχουν ακόμα εργοδότες που πιστεύουν ότι άμα βάλεις τον άλλον να δουλεύει σερί 12ωρα θα παράγει περισσότερο έργο. Ακόμα και αν βγάλει θα έχει γίνει με κόστος την ποιότητα, ασφάλεια&υγιεινή κτλ. Φυσικά δεν αναφέρομαι αν γίνεται περιστασιακά για τις ανάγκες του έργου μια και κάτι τέτοιο είναι στη φύση της δουλειάς μας.

δ) Προφίλ Εταιρείας: Σε ποιος τομείς δραστηριοποιείται, εγχώρια ή και εξωτερικό, τι έργα έχει, ευκαιρίες εξέλιξης. Προφανώς σε αγγελίες του τύπου "Ζητείται μηχανικός από τεχνική εταιρεία" χωρίς περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με τα καθήκοντα, επιθυμητή εμπειρία κτλ. δε θα έμπαινα καν στον κόπο να στείλω γιατί είναι σχεδόν βέβαιο ότι το α), β) και γ) που ανέφερα παραπάνω απουσιάζουν πλήρως.

Στον αντίποδα και θέλοντας να κλείσω με ένα πιο αισιόδοξο τόνο, σίγουρα υπάρχουν και σοβαροί εργοδότες/εταιρείες, απλά θέλει ψάξιμο και γνωριμίες. Προσωπικά θεωρώ καλύτερη επιλογή το να προσπαθήσει κανείς να δραστηριοποιηθεί στην Ελλάδα έχοντας να κάνει με εργοδότη στο εξωτερικό, είτε ώς μισθωτός είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Edited by Kostas3650
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο υπό την προϋπόθεση ότι ο ξένος εργοδότης που θα αναζητήσει συνεργάτη στην Ελλάδα δε θα το κάνει με την προοπτική να εφαρμόσει κι αυτός τα α, β, γ...

Υπάρχει και η πρόσθετη δυσκολία ότι η δουλειά μας απαιτεί συνήθως και επαφή με το χώρο του έργου, δεν κάνουμε ακριβώς δουλειά γραφείου, να μας στέλνουν δεδομένα και να τους στέλνουμε αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2021 at 8:54 ΠΜ, manospan said:

αν όχι ποιοι είναι οι λόγοι που τους εμποδίζει.

To γεγονός ότι θα με πληρώνουν ψίχουλα

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2021 at 8:54 ΠΜ, manospan said:

αν όχι ποιοι είναι οι λόγοι που τους εμποδίζει.

Στο εξωτερικό ο μηχανικός εργάζεται πάνω στο αντικείμενό του. Σε αυτό που ονειρευόταν να κάνει όσο σπούδαζε. Κάνε μία περιήγηση στο φόρουμ και θα καταλάβεις με τι ασχολούνται οι επιστήμονες μηχανικοί στην Ελλάδα δυστυχώς... Προσωπικά όταν κάποτε θα επιστρέψω θα ασκήσω το μηχανιλίκι μόνο αν μπορώ να εργαστώ εξ' αποστάσεως. Ειδάλλως πακετάρω την εμπειρία μου, και κάτι άλλο, καλύτερο, ποιο ήρεμο, δίχως "challenges", μιας και περνούν τα χρόνια. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά που κάνεις θα μπορούσε να γίνει και εξ αποστάσεως; Και δεν εννοώ από θεσμικής απόψεως αλλά από πρακτικής. Δηλαδή είναι το αντικείμενό σου τόσο ανεξάρτητο από την επαφή με το έργο;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, georgios_m said:

Η δουλειά που κάνεις θα μπορούσε να γίνει και εξ αποστάσεως; Και δεν εννοώ από θεσμικής απόψεως αλλά από πρακτικής. Δηλαδή είναι το αντικείμενό σου τόσο ανεξάρτητο από την επαφή με το έργο;

Δεν είχα, δεν έχω, και δεν θέλω να έχω καμία επαφή με εργοτάξιο φίλε Γιώργο. Στατικές μελέτες κάνω. Μαθηματικά. Τα "έργα" βρίσκονται διάσπαρτα στον πλανήτη.

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.