Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμπειρίες από εργασία στο εξωτερικό


sundance

Recommended Posts

Γνωριζει κανεις τι ιδιαιτερο πρεπει να προσεξουμε οταν ειναι πιθανο να φυγουμε Μ.Ανατολη στο συμβολαιο και τις διαπραγματευσεις? τους εχει επηρεασει η κριση ? διοτι οι προσφορες ειναι χαμηλες βεβαια σαν επαγγελματικη εμπειρια αξιζει αλλα μηπως γυριζοντας εδω σου προσφερουν 700 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 829
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γνωριζει κανεις τι...

 

Γενικά και όχι ειδικά για Μ. Ανατολή:

 

1) Να προσέξεις την χώρα που σου λένε να πας. Δεν είναι όλες ασφαλείς.

Η ασφάλεια μπορεί να σχετίζεται με εγκληματικότητα, ασθένειες,

ένοπλη δράση ομάδων, κ.α.

 

2) Φθηνή χώρα δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις λιγότερα λεφτά. Για σένα μπορεί

να είναι πολύ ακριβότερα. Σε χώρα του τρίτου κόσμου, μπορεί (το πιθανότερο) να χρειαστείς να μείνεις σε

5 star hotel γιατί οτιδήποτε άλλο είναι... μόνον για τους ντόπιους... δηλαδή τρώγλη.

Θέλει προσοχή. Εάν δεν δίνουν σπίτι ψάξε στο διαδίκτυο, εάν δίνουν ρώτα τι δίνουν.

 

3) Κάθε πότε θα σε πληρώνουν... Επειδή οι εποχές είναι πονηρές... να χάσεις

τουλάχιστον 2-3 εβδομάδες και όχι μήνες πληρωμών.

 

4) Θα πας για την εμπειρία και τα λεφτά... Ξέχνα το εδώ... μας τελείωσε (αν και δεν

νομίζω να υπήρχε ποτέ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, λόγω της δυσμενούς οικονομικής κατάστασης εν Ελλάδι σκέφτομαι την εργασία στο εξωτερικό.

 

Έχω κάποιες συζητήσεις με γνωστό μου που μου πρότεινε εργασία σε Ρουμανία, Συρία και γενικά εξωτερικό. Η συζήτηση είναι ακόμα στην αρχή.......

 

Θέλω να ρωτήσω συναδέλφους που δούλεψαν ή δουλεύουν έξω να με ενημερώσουν για το ύψος των αμοιβών, συνθήκες εργασίας κ.τ.λ.

 

Εσείς τί θα κάνατε στην θέση μου;

 

(υγ. Είμαι νέος μηχανικός χωρίς εμπειρία)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τη Συρία η μισθοί είναι αρκετά καλή, υποθέτω ότι μιλάς για κάποια ευρωπαική εταιρία, αλλα οι συνθήκες ζωής γενικά είνια πού χάλια και όχι μόνο σε θέματα εξόδων κτλ αλλά και σε θέματα διατροφής διαμονής κτλ. Τώρα σαν νέος μηχανικός νομίζω ότι και ο μισθός δεν θα είναι ιδιαίτερα υψηλός αλλα αυτό εξαρτάται απο τη συμφωνία που θα κάνεις. Αν τα λευτά είναι καλά συνήθως τα υπολοιπα προβλήματα ξεχνιούνται

Link to comment
Share on other sites

Για Σαουδικη Αραβια (Τζεντα), τα χρηματα ειναι αυτα που προτεινουν σε νεο μηχανικο, γνωριζει κανεις αν αασχοληθεις με το procurement τι προοπτικες εξελιξεις εχεις για Ελλαδα ή Ευρωπη?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Για Σαουδικη Αραβια (Τζεντα), τα χρηματα ειναι αυτα που προτεινουν σε νεο μηχανικο, γνωριζει κανεις αν αασχοληθεις με το procurement τι προοπτικες εξελιξεις εχεις για Ελλαδα ή Ευρωπη?

Ευχαριστω.

 

αν γνωρίζει καποιος ονοματα εταρειων που εχουν εργα σε μεση ανατολή και βόρεια αφρικη και θελουν κόσμο, ας τα γραψει εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!

 

Είμαι νέο μέλος, ειμαι στο 3ο ετος στους πολιτικούς μηχανικούς σε πολύ καλό πανεπιστήμιο στη Σκωτία.

Προχθες εκανα μια αναζήτηση στο google "μέσος μισθός πολιτικού μηχανικού" (στα ελληνικά). Αυτά που είδα με απογοήτευσαν. Σπουδάζω γιατι το γουσταρω πολύ, γιατι μ'αρέσει να δημιουργώ, αλλά δε θα επιτρέψω σε κανέναν να με εκμεταλλευτεί για 700 ευρω, όταν έχω λιώσει πάνω απο τα βιβλία εδω και 3 χρόνια - ερχονται αλλα δύο σιγουρα, συν ενα μάστερ...ε, έχω ακομη!

Λαμβάνοντας υποψιν όσα περνα η Ελλάδα τελευταία, ευχαριστώ το θεό, που με 17500 μόρια πέρασα στο μαθηματικό Θεσσαλόνικης αλλα δεν πήγα και αποφασισα να ακολουθήσω το όνειρό μου.

Διάβαζα τις εμπειρίες άλλων, που σπούδασαν στο εξωτερικό και δούλεψαν κιόλας έξω και συνγκινήθηκα. Κι αυτό γιατι ειλικρινά τις τελευταίες μέρες εχω πανικοβληθεί, σκεπτόμενος πως τα όνειρα μου για ενα εργασιακό περιβάλλον που με καλύπτει μάλλον δε θα γίνουν πραγματικότητα!

 

Αλλάζοντας θέμα, να ρωτίσω το αντίστροφο? Πως είναι τα πράγματα για έναν νεο μηχανικο του εξωτερικού? Ποιά ειναι η αντιμετωπισή του απο τις εταιρίες αλλά και το ΤΕΕ? Πόσο δυσκολα αλήθεια τα βρίσκει με τους τεχνικους όρους? ( Προσωπικά, διαβαζοντας τα τεχνικα θέματα του φόρουμ δυσκολευομαι απιστευτα. Μου πήρε λιγα δευτερόλεπτα να καταλαβω οτι η διαξονικη κάμψη είναι biaxial bending).

 

Ελπίζω σε απαντήσεις σας!Ευχαριστώ!

ΥΓ. Συγχωρείστε την έλλειψη μερικών τόνων, έχω να γράψω στα ελληνικά χρόνια και ξεφευγουν!

Link to comment
Share on other sites

ακούσατε τα νεα μέτρα.....

 

οπότε.... φτιάχνουμε βαλιτσουλες.... και πάμε αλλού !

 

οικοδομή με τέτοια μέτρα....θα κάνουμε καιρό να δούμε !

Link to comment
Share on other sites

χαλια η κατασταση παιδια.. ας μας πουνε αυτοι που εχουν παει εξω οτι ειναι καλυτερα εκει για να μας δωσουν καποιες ελπιδες τουλαχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.